Ako sa počíta hodnota vecí pri vysporiadaní po rozvode?

Zodpovedané
26. mar 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom vysporiadania majetku po rozvode. Celý náš majetok sme nadobudli počas manželstva. Máme spoločný dom. Cenová hodnota domu je 120 000 EUR. Hypotéka na dom je 60 000 EUR. Manžel si nehnuteľnosť ponechá a mňa z neho vyplatí.

Má mi manžel v tomto prípade vyplatiť 30 000 EUR?

Nevieme sa však dohodnúť na kompletnom zariadení domu.

Ako sa v tomto prípade počíta hodnota týchto vecí v prípade, ak sa rozhodneme, že ma vyplatí aj z týchto vecí?

Počíta sa hodnota, za ktorú boli tieto veci kupované alebo terajšia hodnota?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš i manželov podiel na spoločnom majetku by mal byť rovnaký, pričom je potrebné zohľadňovať tak jednotlivé majetkové položky (dom, vybavenie domácnosti) ako aj záväzky (úver).

Pri vyporiadaní platí, že pri stanovení hodnoty veci sa vychádza z ich hodnoty v čase vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov, no zo stavu veci v čase zániku manželstva.

Ak si Váš manžel ponechá nehnuteľnosť a prevezme celý nesplatený zvyšok úveru, bude sa Váš podiel počítať ako hodnota spoločného majetku deleno 2. To všetko mínus Váš podiel na úvere, ktorý za Vás Váš manžel prevezme (ak by sme vzali do úvahy len dom a hypotéku, bolo by to za dom 120 000/2 = 60 000 - (úver 60 000/2) = čiže by Vám bol povinný vyplatiť približne 30 000 EUR.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk