Majú deti povinnosť platiť pohreb a dlhy, ktoré otec zanechá?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

môj otec je vážne chorý a umiera. Je rozvedený. Mám jednu sestru.

Je naša povinnosť platiť pohreb a jeho dlhy, ktoré zanechá?

Zdediť nemáme čo. On nevlastní žiaden majetok.

Ďakujem

Dobrý deň,

dedič (t. j. vy a Vaša sestra) zodpovedá za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou LEN do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli k celému dedičstvu.

Ak je dedičstvo predlžené (t. j. ak sú dlhy vyššie než hodnota dedičstva), môžu sa dedičia s veriteľmi dohodnúť, že im dedičstvo prenechajú na úhradu dlhov. Súd túto dohodu schváli, ak neodporuje zákonu alebo dobrým mravom.

Na základe informácií od Vás vychádzam z toho, že dedičstvo je predlžené a bude pre Vás najvýhodnejšie, aby ste sa s veriteľmi dohodli, že im tento minimálny majetok prenecháte na úhradu dlhov. Vy v tom prípade nezdedíde nič - ani majetok, ani dlhy.

Náklady pohrebu by ste vy a Vaša sestra podľa môjho názoru boli povinné hradiť len v prípade, že by ste zdedili nejaký majetok (aj keď len minimálny). To zrejme nebude tento prípad.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk