Manželovi darovali rodičia dom. Kto ho zdedí v prípade jeho smrti?

Zodpovedané
10. máj 2024

Dobrý deň,

manžel dostal od svojich rodičov darovaním dom s podmienkou dožitia v ňom. V tom čase sme boli už manželia s dvoma deťmi.

Ak by manžel zomrel, kto má právo na dom?

Ako sa delí/dedí?

Môže manžel prepísať polku domu aj na mňa, keď bol darovaný len jemu?

Na jeho zveľaďovaní sa podieľame obaja svojimi financiami.

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel môže prepísať na Vás takú časť domu, akú uzná za vhodné, a to pred smrťou svojich rodičov alebo po nej. Pôjde o klasickú darovaciu zmluvu na spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti. Skutočnosť, že do domu investujete spoločné peniaze, v tomto prípade nehrá žiadnu rolu.

Ak na Vás manžel neprepíše žiadnu časť domu a stále platí, že má 2 deti (rátajú sa všetky jeho deti, bez ohľadu na to, či sú manželské alebo mimomanželské a či sú plnoleté alebo nie), budú po ňom dediť 3 ľudia - vy a Vaše deti, každý 1/3 domu.

Ak by na Vás pred smrťou prepísal časť domu, bude sa jeho podiel na dome deliť na tretiny. V tom prípade sa po prededení Vaše podiely (zdedený a darovaný) spočítajú a vy sa stanete podielovým spoluvlastníkom s najväčším podielom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk