2-ročný syn má na bielku dve vedľa seba čierne bodky. O aký problém môže ísť?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

u 2-ročného syna sme spozorovali, že má na bielku dve vedľa seba čierne bodky. Najskôr som si myslela, že ide o nejakú prasknutú cievku. Tá by bola skôr červená a nie čierna. Už to tam má skoro 2 mesiace.

O aký problém môže ísť?

Ako sa takéto niečo vyšetruje u dieťaťa, ktoré pravdepodobne spolupracovať s lekárom nebude ?

Vidno mu to len vtedy, keď sa pozrie ako keby doľava a dole.

Ďakujem

Dobrý deň,

bez fotografie je ťažké povedať, o čo by mohlo ísť.

Môže ísť napr. aj o cudzie teliesko, ktoré je potrebné vybrať. Môže ísť aj o pigmentované materské znamienko, ktoré stačí len sledovať.

Je možné dieťa skúsiť vyšetriť u očného lekára voľným okom. Niekedy dokonca pomôže, keď dieťa prinesiete v spánku. V tomto veku majú deti väčšinou veľmi tvrdý spánok a je možné ich počas toho dobre a v kľude vyšetriť, ak ide o takú zmenu ako popisujete. Samozrejme iné vyšetrenia ako napr. zraková ostrosť v spánku nie sú možné.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk