Iný názor očnej lekárky, iný názor predajcu v optike. Komu máme veriť?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

dnes sme boli na kontrole po roku u očnej lekárky. Ľavé očko je v poriadku (0), ale pravé sa zhoršilo o 1 dioptriu na -1,75. Nakoľko je potreba zmeny sklíčka, navštívili sme optiku. Pán predajca ma zneistil. Povedal, že je to za rok veľa a nestretáva sa s tým často (odporučil nám špeciálne sklíčko). Taktiež nesedeli verzie o dĺžke nosenia cez deň.

Od pani lekárky sme dostali informáciu, aby ich začala nosiť už aj v škole a naďalej pri čítaní. Od predajcu v optike, aby ich nosila celý deň. Nemáme v rodine problémy s očami a sme tak úplní laici. Keď si teraz vyhľadávam informácie, objavila som Vašu kliniku a tiež som si prečítala, že by sa pri vyšetrení malo deťom kvapkať do oka, ale ani minule a ani dnes jej do očí nekvapkali. Som teraz v takej neistote, ako to vlastne je s jej zrakom, s jej ročným vývojom (keďže dcérka tvrdí, že keď má okuliare, vidí tak jasné farby) ako aj so spôsobom aktuálneho nastavenia, keďže dnešní dvaja odborníci mali tak rozdielne názory. Nerada by negatívne ovplyvnila vývoj dcérkinho zraku.

Bolo by možné objednať sa u Vás na novú diagnostiku, alebo už pacientov od iných lekárov neberiete?

Veľmi rada by som vedela aj Váš názor, keďže ste veľký odborník.

Ďakujem

Dobrý deň,

u Vašej dcérky ide o krátkozrakosť (myopiu). Tá za rok môže narásť niekedy aj o 1 dioptriu. Avšak dioptrie nie sú vhodné na sledovanie progresie krátkozrakosti. Lepším parametrom je dĺžka oka (axiálna dĺžka), ktorá je 10x citlivejšia pre zmeny.

Ak dieťa ešte nikdy nebolo rozkvapkané, je potrebné, aby sa dioptrie overili rozkvapkaním. Okuliare pri myopii má dieťa nosiť celý deň, aby nedošlo k rozostrovaniu videnia, čo je podnet k ďalšiemu rastu.

Objednať sa môžete aj k nám. Berieme každého, kto to potrebuje.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk