Ako netlačiť pri pôrode, keď ešte nemôžem?

Zodpovedané
22. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom toho, že ako netlačiť pri pôrode, keď ešte nemôžem. Všade sa píše o dýchacích technikách, ale nikde sa neviem dočítať, či stačí to správne predýchanie, alebo musím aj zadržať svaly, aby bábo ešte nešlo samo von. Mám len potom pocit, či žena nie je vtedy ako v kričí, silno zadržiava svalmi, či nevytvára tak protitlak a pôrod sa tak znemožňuje alebo spomaľuje.

Môj prvý pôrod bol taký. Ešte som nemala typické neskutočné tlaky, ale kontrakcie boli už veľmi silné a tak som sťahovala svastvo v pošve. Myslela som si, že by som si mohla uškodiť. Nikto ma vtedy nenavigoval, čo mám robiť.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to, čo popisujete je skôr na vrub strachu. Keď sa žena bojí - nedokáže sa uvoľniť. Počas pôrodu, kedy je pauza medzi kontrakciami, tak je vhodné dýchať úplne bežne. Počas kontrakcie sa odporúča hlboké dýchanie. T.j. hlboký nádych a následne pomaly hlboký výdych.

Ak vy sama už pociťujete nutkaní tlačiť, tak je treba poslúchať svoje telo a kľudne zatlačiť.
Občas sa ale vyskytnú situácie, kedy je potrebné tlak na konečník rozdýchať, tak na to je vhodné rýchle dýchanie. Také, keď si predstavíte psa v horúcom lete 🙂

Odporúčala by som Vám návštevu predpôrodného kurzu, kde si viete všetky tieto veci ujasniť. Pri pôrode budete kľudnejšia a dokážete sa lepši uvoľniť.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com