Ako prekonať strach z choroby?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý večer,

od leta mám taký problém, že som začala mať po dozvedení o vážnejšej chorobe známej panický strach z tejto choroby. Myslím na to stále. Dosť ma tento strach ovplyvňuje.

Bojím sa, že sa to stane aj mne a neviem ako by som to zvládla. Stále sa pozorujem či nemám príznaky. Ubíja ma to, neviem prečo ma to tak zasiahlo.

Ako s tým bojovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

strach z choroby je bežný. Objavuje sa tiež častejšie ak s chorobou prídeme do kontaktu, tak ako vy. Že sa objavil, je teda prirodzené.

Avšak zdá sa, že jeho intenzita a frekvencia sú u vás vysoké a už vám aj spôsobuje ťažkosti.

Môžete skúsiť pracovať so strachom. Keď na vás tento stav príde, skúste hlboké dýchanie, doma relaxácie, vizualizácie, pozitívne afirmácie. Pýtajte sa sama seba, čo by vám v tej situácii pomohlo/ pomáha prekonať ho.

Neviem o akú chorobu ide, niekomu pomáha načítať si viac informácií, štatistík, avšak to je veľmi individuálne.

Rozmýšľajte odkiaľ ten strach prichádza, či tam nebol vždy.

Ak naozaj ovplyvňuje váš každodenný život, vaše myšlienky neviete ovládať, dostáva vás to do nepríjemností, cítite, že sa to nezlepšuje, poraďte sa s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com