Ako riešiť problémové uspávanie 6 mesačného syna?

Zodpovedané
1. jún 2020

Dobrý deň,

mám 6 mesačného synčeka, ktorý má od narodenia výrazný problém so spánkom. Doobedný a poobedný spánok má vyslovene v kočíku. Vo vnútri nedokáže zaspať. Keď tak, jedine na rukách a bez akejkoľvek možnosti preložiť ho.

Na nočný spánok ho začíname uspávať po rituáli - hranie, kúpanie, jedenie. Je to o 18.30, nakoľko už o takom čase býva veľmi unavený. Hore býva od 15:00. Zaspí na rukách do 10 minút. Po preložení do postieľky je okamžite hore. Následne ho uspávame znova na rukách. Posledná fáza je uspávanie dojčením až do odpojenia.

Celý tento proces trvá do 22. hodiny a niekedy aj dlhšie. Syn je plne dojčený a cumeľ odmieta. Máme nastavený denný režim a za celý deň prespí hodinu doobeda a hodinu poobede. Vstáva pred 6:00.

Ako ho mám uspávať?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

synček je ešte veľmi malinký. U takýchto bábätiek sa spánkový režim mení relatívne často, býva nestály.
Neexistuje nejaký univerzálny návod na to ako uspať bábätko. Synček vám komunikuje svoju potrebu, chce byť pri vás, predstavujete preňho istotu a bezpečie.

Rozumiem, že je to momentálne náročné, uspávať ho takto dlho, venovať tomu veľa energie. Avšak on to takto teraz potrebuje. Môžete skúšať rôzne spôsoby, aby to bolo ok pre vás, aj pre synčeka - šatka, fitlopta, nosenie, húpanie, prsník atď. Treba hľadať, ćo vám bude obom vyhovovať.

Signálom pre vás, že jeho potreba je naplnená je jeho spokojnosť. V tomto štádiu a veku to nemá byť o čom inom. Vytvárate si so synčekom väzbu, on si buduje vzťahovú väzbu a toto obdobie vašich reakcií na jeho signály je preňho kľúčové a veľmi dôležité.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com