Jedno z dvojičiek málo rozpráva. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
6. máj 2020

Dobrý deň,

mám dvojičky dievčatá, ktoré majú 2 roky a 6 mesiacov. Jedna z nich skoro vôbec nerozpráva. Povie iba základné slová mama, tato, havko. Vie si vypýtať vodu.

Ak chceme, aby niečo nové zopakovala, tak hneď začne ignorovať a ako keby šaškovať. Mám pocit, že je to tým, že to nevie. Začne zahovárať.

Svoje meno si prispôsobila na sestru a vola ju Kajka. Vždy, keď pribehne, povie Kajka toto alebo Kajka kričí na ňu. Pričom ona sa volá Karolína. Snažíme sa na ňu aj hovoriť Karolína.

Keď sa jej opýtame, či sa volá Karolína, tak niekedy povie áno, inokedy odignoruje. Ako keby si to spojila s Kajka nono.

Kde je chyba?

Chápe ako sa volá?

Niekedy odignoruje aj svoje meno a musíme zakričať, že nech sa otočí. Nemám pocit, že je hluchá.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

naozaj sa neodvažujem hádať, že čo sa môže s dcérkou diať. Možno nerozumie, možno jej to naozaj nejde, ťažko povedať. Tiež to môže byť len vývinová odlišnosť, každé dieťa má svoje tempo, niektoré začne rozprávať skôr, iné neskôr.

Môže byť, že tým, že sú dve, nastal u tej trochu zmätok kto je kto. Ak je často napomínaná, možno podvedome nejako to meno odmieta. To sa naozaj nedá povedať, čo sa jej v hlavičke deje.

Ak máte pochybnosti o tom, či rozumie, ak máte pocit, že dcérka stagnuje, vyžaduje ďalšie skúmanie, vyšetrenie.

Odporúčam vám konzultovať s pediatričkou a následne sa obrátiť na logopedickú poradňu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com