Má pozeranie videí na mobile zlý vývoj na dieťa?

Zodpovedané
11. jan 2020

Dobrý deň,

dcéra má 19 mesiacov a mobil ma prísne zakázaný. Nepúšťame jej rozprávky a ani jej ho nedávame do ruky. Všetci v našej rodine majú zakázané jej ukazovať fotky, videá.

Napriek tomu, keď telefonujeme alebo mame telefón v ruke a nechceme ho malej dať do ruky, tak dcéra chytí totálny záchvat hnevu, kričí, plače. Nedá sa jej nič vysvetliť, chytí ešte väčší hnev. Ja sa bojím ju učiť na mobil, aby na ňom nebola v budúcnosti závislá, ale rozmýšľam, či zakazovanie nerobí ešte väčšie zlo.

Myslíte, že keby som jej dovolila pozerať na mobile videá, že by to malo zlý dopad na jej vývoj?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme, existujú výskumy, ktoré dokazujú, že v tomto veku má sledovanie videí na mobile, a celkovo pozeranie do mobilného telefónu negatívny dopad na vývin mozgu dieťaťa.

V dnešnej dobe je ten tlak veľký a rozumiem vášmu uvažovaniu. Avšak úlohou rodiča nie je zabrániť, aby dieťa nebolo frustrované. Práve naopak. Tým, že prídu do styku s frustráciou, učia sa ju zvládať aj do budúcnosti.

Avšak tá hranica je na vás. Ak sa rozhodnete jej mobil na chvíľu ukázať, ukážte. Avšak v nejakých rozumných medziach, vo veľmi obmedzenom čase, napr. pozrieť si fotky. Ja by som sa, ideálne do troch rokov, snažila dieťa pred mobilom uchrániť. Ale ako píšem, hranicu určuje každý rodič sám.

Výskumy o vplyve mobilov si viete nájsť na internete.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com