Je primárna ciliárna dyskinéza dedičná len pre určité pohlavie?

Zodpovedané
18. apr 2021

Dobrý deň ,

chcela by som sa poradiť ohľadom PCD.

Syn má primárnu ciliárnu dyskinézu. Okrem toho i srdcovú vadu L-TGA. Orgány má v poriadku umiestnené, srdiečko dextroverzia.

Genetika veľmi dlho trvá a zistilo sa, že má zmenu v géne. Ale nevedia, či spôsobuje PCD. Z toho dôvodu ideme teraz na krv i ja na manžel. Po synovi sa nám narodila zdravá dcéra, len problém nastáva teraz, keď som zistila, že som opäť tehotná.

O PCD nám zatiaľ hovorili pľúcni lekári - len ako o nešpecifickej a ja sa napriek tomu začínam báť o zdravie nenarodeného dieťaťa.

Je primárna ciliárna dyskinéza dedičná len pre určité pohlavie?

Keby išlo o genetické ochorenie, získali by ho všetky deti (dcéra i syn), alebo môže toto ochorenie dediť len mužské pohlavie?

Vie amniocentéza odhaliť PCD?

Aké iné vyšetrenia mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že mu bola zistená mutácia v géne, ktorý je spojený s PCD je potrebné aby ste boli otestovaní aj vy. Keďže poznáme viaceré gény spojené s týmto ochorením, je dôležité vedieť identifikovať, o ktorý presne sa jedná a následne sa dá overiť aj to, či by vaše ďalšie bábätko malo toto ochorenie.

Zvyčajne sa jedná o autozomálnu recesívnu dedičnosť, to znamená, že toto ochorenie nie je viazané na pohlavie a je potrebné aby ste mali dve zmutovované varianty génu (jednu od otca jednu od mamy) na to aby sa ochorenie prejavilo. Pokiaľ ste Vy a váš muž prenášačmi máte 25% šancu na to, že sa Vám narodí zdravé bábätko, 50% šancu, že bude zdravým prenášačom tohto ochorenia a 25% šancu, že bude bábätko trpieť týmto ochorením.

Boli zdokumentované aj prípady, kedy bolo toto ochorenie spojené aj s génmi na X chromozóme a v takom prípade sú skôr postihnutý chlapci ako dievčatá, ale týchto prípadov je veľmi málo. Zvyčajne sa jedná o vyššie spomínanú autozomálnu recesívnu dedičnosť.

Amniocentéza vie odhaliť takéto ochorenie pokiaľ je známy zmutovaný gén v rodine, nie je problém analyzovať vzorku získanú z amniocentézy.

Myslím si, že je dôležité zistiť o aký gén sa vo Vašej rodine jedná a či ste Vy s manželom prenášačmi. Následne sa môžete rozhodnúť pre amniocentézu ak by ste chceli vedieť viac.

Prajem príjemný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko