Je bezpečné používať masť Beloderm v tehotenstve?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

som v 36. týždni a mám ekzém na chrbte ruky a medzi dvomi prstami na ruke. Kožná lekárka mi predpísala Beloderm masť. Už dávnejšie som ale čítala, že kortikoidy su v tehotenstve zakázané.

Aký je Váš názor na koktikoidy počas tehotenstva?

Môžem masť používať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie sú k dispozícii spoľahlivé štúdie o možných teratogénnych účinkoch lokálne podávaných kortikosteroidov u gravidných žien. Preto sa lokálne podávanie masti Beloderm u gravidných žien odporúča iba v prípade, ak lekár zváži, že terapeutický prínos pre gravidnú ženu je väčší ako možné riziko pre plod. V takom prípade sa musí používať krátkodobo a na malú plochu.

Ja osobne to považujem za liek poslednej voľby a ak to je možné, odporúčam kortikoidom sa počas tehotenstva vyhnúť.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut