Prečo ma pri dlhšom behu bolí vonkajšia časť kolien?

Zodpovedané
18. mar 2023

Dobrý deň,

pri dlhšom behu ma zvykne bolieť vonkajšia časť kolien.

Je to nejakým chýbajúcim vitamínom alebo nesprávnou technikou behu?

Dá sa tomu nejako zamedziť?

Naozaj je vhodné kupovať si o číslo väčšie bežecké topánky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Bolesť vo všeobecnosti nie je príjemná a ani prirodzená. Pri aktivite je nápor na telo vyšší, ale aj tak nie je v poriadku, že sa ozýva bolesť po nejakej aktivite.

Väčšie topánky by som neriešil, tie s tým nemajú nič priamo spoločné. Vitamíny alebo minerály samozrejme môžu byť v deficite, ale bolesť kolien na svedomí tiež nebudú mať.

Telo bolí v pohybe alebo po pohybe len z nesprávneho pohybu. Takže bolesť kolien môžeme celkom určite pripísať nesprávnej technike behu, kolená sa proste opotrebovávajú.

Preto riešením je spevniť svoje kĺby tak, aby telo lepšie zvládalo nápor behu.

Na to sú samozrejme rôzne cviky. Dá sa to pomerne jednoducho vyriešiť, keď človek rozumie tomu čo robí.

Rád Vám s tým pomôžem. Stačí, keď mi napíšte mail, resp. zatelefonujete a môžeme túto problematiku odkonzultovať.

Oskar Fatul
pohybový špecialista
www.fatul.sk
+421 911 675 401
mail: oskar@fatul.sk
“Liečenie vlastným pohybom”