Ako docielim, aby si mi furunkul už nevracal?

Zodpovedané
6. apr 2019

Dobry deň,

som v 20. týždni tehotenstva a v priebehu roka pravidelne každé 2 mesiace som mala furunkul. Trikrát bol z tohu silný abcess a musela som užívať antibiotiká. Hrozila mi flegmóna.

Krvný odber a CRP bolo v poriadku. Mám chronické mandle a často sa mi zapália. Vyšiel mi aj stafylococus aureus. Citlivost na Amoksiklav.

Minulý mesiac som využívala Amoksiklav a opakovaný výter bol už s výsledkom normálna fyz. flóra.

Na rukách mám ekzém a spravila sa mi hlbšia prasklina. Vraj sa to rado opakuje.

Máte recept na úplné vyliečenie, aby sa furunkul už nevracal?

Ďakujem

Dobrý deň,

furunkul je hnisavý zápal vlasových folikulov alebo kožných žliaz. Za jeho vznik sú zodpovedné baktérie.

Malé furunkuly sa v niektorých prípadoch zahoja samy, musia sa však hygienicky ošetrovať, lokálne sa aplikujú antibiotické masti a iné prípravky. Veľké furunkuly sa zvyčajne musia v miestnom znecitlivení narezať a vypustiť hnis.

Rizikovými faktormi pre vznik furunkulov je nedostatočná hygiena, nadváha a nadmerné ochlpenie. Zvýšené množstvo mužských pohlavných hormónov je zodpovedné nadmerné ochlpenie.

K rizikovým faktorom ďalej sú patria rôzne ochorenia kože, horúce a vlhké prostredie.

V rámci prevencie je dôležité vykonávať pravidelne základné hygienické úkony, nosenie čistého oblečenia. Ďalej pri každom poranení kože by sa mala rana vydezinfikovať a previazať, aby sa tak zabránilo vniknutiu infekcie.

Pri ekzéme je najdôležitejšie každodenné premasťovanie kože. Ak sa vytvorí na koži prasklina, tak dermatológ Vám môže predpísať na to krém alebo masť, ktorá pomôže rýchlejšie zahojiť kožný kryt.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková