Čo je príčinou stále pretrvávajúcich extrasystol?

Zodpovedané
6. máj 2021

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Od decembra minulého roka trpím častými extrasystolami. Začalo sa to po jednej víkendovej oslave narodenín, počas ktorej sa konzumoval alkohol.

O deň neskôr som cestou domov začal pociťovať silné búšenie srdca s "vynechávajúcim" asi 3x po sebe pocitom v srdci, po ktorom mi srdce nabehlo, ale bilo veľmi rýchlo. Do toho pocit potenia rúk a strach. Bitie postupne ustálo, no extrasystoly ostali až do dnešného dňa.
Sú dni kedy toho je menej a dni kedy to je citeľnejšie.

Ekg Holter a vyšetrenie u kardiológa mi prezradilo, že srdce mám v poriadku a že sa jedná o komorové extrasystoly. Lekár sa snaží liečiť to betablokátormi, po ktorých mi ale nie je veľmi dobre mám pocity na odpadnutie, potenie rúk.

Po športovom výkone je mi väčšinou lepšie, ale nie je to pravidlo.

Čo je príčinou stále pretrvávajúcich extrasystol?

Alkohol som od decembra nepil, max. 1-2 piva raz za čas. Nefajčím, nekonzumujem žiadne drogy a nepijem kávu. Pocit je dosť nepríjemný. Holter mi nameral cca 1000 extrasystol za deň.

Ďakujem

Dobrý deň,

liečba extrasystol patrí do rúk kardiológa.

Ak Vám nejaký liek nezaberá, alebo ho netolerujete, tak sa zvyčajne vymení za iný. Príčiny sú rôzne, môže ísť o poruchu prevodového systému srdca, štrukturálne zmeny na srdci, zmeny v krvných testoch alebo príčina je idiopatická, teda nedá sa určiť.

Ak teda chodíte na kardiológiu, tak lekár Vám pravdepodobne povie príčinu, keďže Vám robil rôzne vyšetrenia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková