Mohli mi lieky spôsobiť zväčšenú pečeň a zvýšený cholesterol?

Zodpovedané
11. apr 2020

Dobrý deň,

bola mi zistená zväčšená pečeň a zvýšený cholesterol. Dlhšie som užíval Ibuprofen a Morfine po operácii.

Mohli tieto problémy spôsobiť lieky?

Ďakujem

Dobrý deň,

Ibuprofén a Morfine nespôsobujú zvýšenie cholesterolu, vysoký cholesterol je zvyčajne spôsobený nevhodnou stravou alebo máme vyššiu genetickú predispozíciu, že budeme mať vyšší cholesterol.

Pri dlhodobej liečbe ibuprofénom môže dôjsť k poškodeniu pečene. Odporučila by som Vám dodržiavať diétu s obmedzením tukov a vhodné je aj užívanie bylinky pestrec mariánsky, ktorá pomáha pri ochoreniach pečene, najlepšie v drvenej forme.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková