Závraty a problémy s krkom

Zodpovedané
28. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Od septembra mám závraty. Bola som na magnetickej rezonancii krčnej chrbtice aj uši. Výsledky ešte neviem. Lekárka, ku ktorej som objednaná na 11.2.2019 mi len povedala, že mám niečo s krkom.

Čo mi môže byť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v dnešnej dobe má asi 20% ľudí problém s krčnou chrbticou. Najčastejšie ide o blokády svalov, preťaženie svalstva, degeneratívne ochorenia, získané deformácie, reumatologické ochorenia. Zriedkavejšie ide o nádorové ochorenia.

Problémy s krčnou chrbticou sa prejavia ako bolesti v danej oblasti zhoršujúce sa pri pohybe. V niektorých prípadoch sa prejavia ako tŕpnutie a mravčenie v končatinách.

Okrem uvedených príznakov môžu problémy s chrbticou spôsobiť tzv. cervikovestibulárny syndróm - závraty súvisiace s krčnou chrbticou, ktorých vznik je podmienený polohou hlavy.
Tieto závraty môže spôsobiť stlačenie tepny, tzv. arteria vertebralis, ktorá v tejto oblasti prechádza. Najčastejšie je tento typ prítomný u starších ľudí, ktorí majú vyšším vekom zmenené cievy. Závraty môže ďalej vyvolať stlačenie miechy poškodenou platničkou, alebo úrazy, pri ktorých dôjde k náhlemu pohybu hlavy.

Závraty teda majú pôvod aj v krčnej oblasti. Dôležitý je presný popis z magnetickej rezonancie, na základe ktorého sa určí liečebný plán.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková