Ako odpustiť, zabudnúť a ísť ďalej?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

minulý rok v novembri som si všimla, že sa manžel správa zvláštne (vypnutý zvuk na mobile, sprchovanie s mobilom). Začala som chodiť za ním a pýtať sa ho, že čo sa deje. Odpovedal, že nič. Potom som zistila, že si píše s jednou čašníčkou v bare, kde sme spolu chodili. Hovoril, že sú iba kamoši. Medzi nami bolo všetko OK, žiadny problém. Sme manželia 13 rokov.

Po troch týždňoch som si v mobile prečítala zopár správ. Napr. aký má pekný úsmev. Všetko v ten deň priznal. Vraj mal o ňu záujem, ale že by mňa a deti nikdy nenechal. No podľa poslednej správy sa mi to nezdá. Má ju odvtedy zablokovanú a vôbec si vraj nepíšu, ani nechodí do toho baru. Správa sa ku mne fajn. Všetko mi vysvetlil podrobne, ako a prečo k tomu došlo. Už sme sa o tom rozprávali miliónkrát. On tvrdí, že to nikdy viac neurobí, že mu to je ľúto a nech na to už zabudnem. Nemôžem prehltnúť to, že on mal záujem o inú ženu. Ani to, že mi klamal do očí a všetko som musela vypátrať. Bola som na druhom mieste. Som s ním od mojich 17 rokov, on mal 21. Nikdy by som ho nepodviedla. Ani nič zlé neurobila.

Po tomto všetkom som sa úplne zmenila. Schudla som 9 kg, mám asi 50 kg. Nič ma nebaví, medzi ľudí sa mi nechce, priam ma to desí. Najradšej by som bola vždy sama a s nikým sa nerozprávala. Samu seba nespoznávam. Manželovi neverím. Ľúbim ho, ale radšej nech sa ma nedotýka. Trpím ja, trpí on. Som tu a nie som. Je to dosť ťažké pre oboch. Rozvod by som nechcela, ale ani manželstvo bez dôvery nechcem.

Ako odpustiť, zabudnúť a ísť ďalej?

Už fakt nemám silu.

Ďakujem

Dobrý deň,

keby som sa musela rozhodnúť, ktorý vynález najviac ovplyvnil ľudstvo, asi by som určila ako víťaza mobilný telefón. Určite nám do praxe priniesol vela pozitívneho, ale zároveň priniesol problémy, o ktorých sme dovtedy nevedeli. Napríklad malé tajné správy vymieňané s kolegyňou. V čase predmobilnom by si to možno nikto nevšimol a vzťah kolegov by začal, pokračoval a potom ukončil bez odhalenia. V čase mobilov sa však už každá vec, myšlienka a nápad zdieľa, veľmi často aj bez vášho súhlasu. Uchovať si potom tajomstvo nie je jednoduché.

Ďalším problémom je, že máme neustálu snahu kontrolovať mobil partnera v snahe zistiť niečo o tom, ako nás podvádza. Ak to však zistíme, nevieme, čo s tým, ako to spracovať a ako ďalej žiť. Preto stále upozorňujem na skutočnosť, že ak niekto chce prekontrolovať mobil partnera, musí byť aj pripravený na to, že tam môže niečo objaviť. Čo také to môže byť? Napríklad osobné sms s vyznaním, fotografie a iné chuťovky.

No a toto bol aj Váš prípad. Manžel sa správal viac menej normálne, len sa začal až priveľmi sústreďovať na svoj mobil. Vy ste si všimli, že je niečo inak a logicky ste nazreli do mobilu. A odvtedy je Váš život naopak.

Ťažko tu hľadať správne riešenie. Keby ste do mobilu nenazreli, možno ešte dnes by ste žili v naivite a boli presvedčená o tom, že Váš manžel by to v živote neurobil. Na druhej strane, nazreli ste a možno ste včas zastavili niečo, čo by mohlo narobiť problémy.

A čo teraz? Mohlo by sa zdať, že je všetko v poriadku. Manžel sa skonsolidoval, dotyčnú vypustil z hlavy, zablokoval jej číslo a nevyhľadáva jej spoločnosť. Nastala však kríza u Vás. Neviete mu odpustiť, neviete zabudnúť. Možno ste si dokonca všimli, že čím sa tomu viac venujete, tým horšie je odpustiť a neriešiť ďalej.

Zdá sa však, že to sama nezvládnete. Preto by bolo dobré osloviť niekoho, kto by Vám s tým pomohol. Kým sa vy budete utápať v žiali, Váš manžel možno nájde šťastie v náručí inej. Iste aj vy uznáte, že dlhodobý stres vzťahu nepomáhajú. A už radšej nespomínam výčitky, ktoré samozrejme musia byť. Tak si len sama pre seba uznajte, že toto je problém, ktorý sama nezvládnete. Potom si sadnete k počítaču, pustite si internet a prezrite všetky ponuky, ktoré nájdete. Riaďte sa intuíciou a vyberte si. A nemajte z toho zlý pocit. Je normálne požiadať o pomoc, tak ako je normálne pomôcť, keď to niekto potrebuje.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online