Má zmysel ešte zachraňovať vzťah, ak sa pri hádke jeden druhému vyhráža a vulgárne nadáva?

Zodpovedané
16. jún 2023

Dobrý deň,

doma máme malé bábätko.

Má zmysel ešte zachraňovať vzťah, ak sa jeden druhému vyhráža a pri hádke vulgárne nadáva?

Je šanca také niečo vyriešiť rozhovormi?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko sa dá zmeniť, ak je ochota urobiť niečo preto z oboch strán.

Ak by ste to chceli zmeniť iba vy a partnerovi to takto vyhovuje, tak s tým vela nenarobíte. Rozhodne by ste si však nemali nechať „skákať po hlave“. Niekedy totiž partneri radi zabúdajú na to, že to, že ste s nimi neznamená, že ste sa vzdali všetkých práv a slobôd, samozrejme v prospech partnera. Preto ak na to niekto rád zabúda, treba mu to pripomínať zrejme častejšie.

Ak teda začne hádka a on sa prestane kontrolovať, zastavte sa a najskôr tónom, ktorý používa on a zakričte jeho meno. Potom chvíľu počkajte opäť povedzte jeho meno, len už trošku znížte hlas a takto to robte kým sa neutíši.

Každý proces, teda aj hádka má svoje pravidlá. Prvé dve sú práve tie, ktoré sú u Vás tak často porušované, čiže nebyť vulgárny a nevyhrážať sa.

Ak to Váš protivník robí aj po upozornení, nemá žiadny zmysel sa s ním hádať. Hádka by totiž mala mať očistný charakter. U Vás sa však nič také nekoná, práve naopak. Pravdepodobne sa po hádke cítite dosť vyurážaná, možno aj vystrašená z vyhrážok, ale určite nie vyčistená.

Skúste sa teda vyhýbať hádkam s partnerom, resp. sa nedajte do nich zatiahnuť. Trvajte na tom, aby partner začal svoju agresivitu riešiť. Tá sa zatiaľ prejavuje iba pri hádkach, ale keď sa nebude riešiť, začne sa prejavovať aj v iných oblastiach.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online