S manželom žijem zatvorená na dedine a nemám kam ísť. Existuje východisko z našich problémov?

Zodpovedané
3. júl 2023

Dobrý deň,

s manželom máme ročnú dcérku. Zo začiatku sme mali pekný vzťah, manžel bol veľmi pozorný, stále ma prekvapoval. On je z Čiech a chodil za mnou na Slovensko.

Ja som žila na Slovensku, kde som to mala veľmi rada. On tvrdil, že jemu je jedno, kde budeme žiť. Vraj sa vie prispôsobiť. Neskôr prišiel s tým, že môžeme bývať v dome jeho rodičov (sami, lebo jeho rodičia majú druhý dom ešte). Vraj ho prerobíme podľa seba, keďže na Slovensku sme nemali nič a bolo by to zložitejšie niečo rýchlo hľadať.

Po svadbe sa však všetko zmenilo a zrazu muž začal riešiť len ten dom. Vraj on nikde inde nepôjde. Sme tu dva roky a ja som veľmi nešťastná, nedokážem tu fungovvať, necítim sa tu doma a cítim sa ako v zlatej klietke.

Bola som zvyknutá fungovať s ľuďmi a mať možnosť niekam ísť. Tu som zatvorená doma s dieťaťom na dedine, kde sa nedá nikam ísť. Už som sa snažila aj nájsť si kamarátky. Keď čosi začalo, tak nejako sa to nevyvinulo ďalej. Muž je zvyknutý byť asi sám, je jedináčik.

Keď načrtnem, že tu nie som šťastná a chýba mi fungovanie, tak proste nechce o tom ani počuť. Vždy mi to začne nahrádzať nejakým materializmom - kupovaním veci. Nasilu ma tlačí do veci, ktoré nechcem. Napr. pôjdeš sem na tréning, choď sa s hentou zoznámiť.

Cítim, že už ani nemám tu lásku voči nemu, keď ma ignoruje a nechce so mnou nič dôležité riešiť. Ja by som chcela budovať našu budúcnosť tak, že by sme spolu si zarobili na niečo čo bude naše a nie jeho rodičov. Proste niekde, kde budeme obaja šťastní. On je fixovaný na tento dom. Keď sa ho spýtam, tak odpoveď nedostanem a len to zahovorí. Nič sa nemení a takto to trvá už dlho.

Existuje vôbec nejaké východisko?

Neviem si predstaviť takto vychovávať svoju dcéru.

Ďakujem

Dobrý deň,

keď je človek zamilovaný, tak dokáže opustiť čokoľvek a ísť aj na druhú stranu zemegule, len aby bol s milovaným človekom. Keď však tá najväčšia zamilovanosť prejde a to nie len u Vás, ale aj u partnera, prichádza často vytriezvenie. Partner už nemá len tie najlepšie vlastnosti k životu, ale má aj množstvo chýb. Dovolili ste mu, aby Vás presťahoval do iného štátu a začínate ľutovať. Aj keď Vás partner ubezpečoval, že on dokáže žiť kdekoľvek, nakoniec ste skončili v jeho rodnej dedine v rodinnom sídle. Teda na mieste, kde sa Váš partner cíti dobre, ale to neplatí aj pre Vás. Chceli by ste sa vrátiť. Nenapísali ste však o tom, či je kde sa vracať a aké zázemie máte. Taktiež by v tejto situácii bolo potrebné úprimne si odpovedať na otázku, či chcete aj naďalej žiť so svojim manželom.

Pýtam sa Vás to hlavne preto, či uvažujete aj o možnosti, že by ste nakoniec skončili na Slovensku len s dieťaťom. Lebo vy už iste tušíte, že on sa zrejme z domu nepohne. Aj napriek tomu, že vraj môže žiť kdekoľvek. Na druhej strane tu v jeho rodnej obci a jeho rodnom dome máte všetko k dispozícii. Je tak aj na Slovensku? Je miesto, kde by ste mohli ostať, kým si nerozmyslíte, čo ďalej? Lebo v tomto prípade by možno bolo dobré dať si odstup. To znamená, ísť na neutrálnu pôdu, dať si techniku áno – nie a pouvažovať, ktorá z možností by pre Vás a Vaše dieťa bola najlepšia. Začínam mať z Vás pocit, že hľadáte na manželovi chyby, ktoré by ste si možno ešte včera nevšimli. Dnes ich však pokladáte za problém, ktorý Vás vzdiaľuje od Vášho manžela. Tak sme si popísali problém, skúsme si ho rozobrať. Čo všetko môžete teda urobiť.

1. Môžete sa rozhodnúť zabojovať a snažiť sa zvyknúť si na novom mieste. To by znamenalo nastaviť si podmienky pre Váš život tak, aby ste si pomaly zvykali. Potrebujete okolo seba ľudí? Tak ich je nutné nájsť a osloviť. Neverím, že sa vo Vašej obci nenájde ešte jedna mamička s malým dieťaťom. V čom ste dobrá? Čo by ste mohli ponúknuť obci a jej obyvateľom? Baví Vás divadlo, tanec, spev? Založte si krúžok. Viem, je to náročné, hlavne však neseďte doma a neľutujte sa.
2. Môžete sa zbaliť a vrátiť sa na Slovensko. Lenže tým rozdelíte svoju rodinu a dieťa bude s otcom len občas. Ale čo robiť, keď ste tam taká nešťastná.
3. Skúsite si zvyknúť postupne. Kým si nezvyknete, budete chodiť na Slovensko častejšie.
4. Taktiež môže pomôcť partner, ktorý pochopí Váš smútok a ktorý Vám bude robiť program, kým sa to nezlepší.

Určite sú aj iné možnosti. Je však na Vás, aby ste ich našli, vybrali a použili tú, ktorá Vám najviac sadne.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online