18. týždeň tehotenstva

V 18. týždni tehotenstva sa bábätko v maternici stáva jedinečným a to z toho dôvodu, že sa mu začínajú utvárať zvírené línie na končekoch prstov horných aj dolných končatín. Tieto línie vznikajú z premeny tukových vankúšikov a bábätko tak bude mať v budúcnosti svoje odtlačky prstov.

18. týždeň tehotenstva - ultrazvuk

V oblasti vnútorných orgánov sa bábätku vytvára vylučovací systém. Všetko, čo do seba dostane z matkinho tela cez pupočníkovú šnúru, musí nejako vylúčiť, nezostáva to v žalúdku. Preto sa k zadnej brušnej stene primklo hrubé črevo a vytvárajú sa zažívacie žľazy. Pre tráviacu sústavu to ale nie je prvý vývoj. V minulých týždňoch už sústava prešla niekoľkými vývojovými fázami ako napríklad: plod prehĺta plodovú vodu, ktorá mu prechádza žalúdkom a črevami. Plodová voda, ktorú dieťa prehltne, obsahuje odlúpané mŕtve bunky a tie spolu s črevnými sekrétmi vytvára tzv. mekónium, čiže smolka (obsah čriev plodu). Mekónium má zeleno-čiernu farbu a dechtovú konzistenciu. Po narodení bábätka bude pár prvých plienok plných touto smolkou.

V hlavovej časti je možné vidieť horizontálnu bielu čiaru, čo je membrána oddeľujúce jednotlivé časti mozgu. V mozgovej časti sa taktiež vytvára mozgová kôra. Na ultrazvukovom snímke je to pre lekára jeden z bodov, ktorý ho v tomto týždni vývojovo zaujíma. V tvárovej časti dochádza k tvorbe sluchových kostičiek, vďaka ktorým začína bábätko počuť. V tejto dobe počúva napr matkin hlas, jej srdcové ozvy, hudbu a pod.

Bábätko meria v rozmedzí 16 - 18 cm a váži okolo 150 - 200 gramov.

Bruško v 18. týždni tehotenstva

Bábätko má v maternici ešte stále dostatok miesta, takže sa aktívne pohybuje a tieto pohyby mamička, hlavne druhorodička, už celkom určite môže cítiť. Prvorodičky môžu na prvé pohyby čakať aj cez 20 týždňov a nie je to nič neobvyklé. Rovnako ako je každé tehotenstvo ženy individuálne, sú aj pohyby individuálne.

Popri týchto príjemných známkach tehotenstva môže žena cítiť aj nepríjemnosti, ako sú závraty, až mdloby. Tie môžu byť spôsobené nízkym obsahom cukru v krvi, a preto sa odporúča odpočívať alebo zjesť nejaké ovocie. Môže pomôcť aj ľah na ľavý bok, vďaka ktorému sa zvýši krvný obeh.

Žena môže začať od tohto týždňa viac priberať na váhe a jedná sa o úplne normálny jav. Strava tehotnej ženy by mala byť pestrá, zdravá a výživná. Rozhodne sa neodporúča držať diéty počas tehotenstva, ak sa teda nejedná o diétu na základe tehotenskej cukrovky - tá je výnimkou.

Video: Ultrazvuk v 18.týždni tehotenstva:

<< 17. týždeň tehotenstva / 19. týždeň tehotenstva >>

Súvisiace články

Viac o 18. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#18
  2. http://www.pampers.cz
Wiki Modrý koník je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (lekára, právnika a pod.)

Moja osobná skúsenosť s 18. týždňom tehotenstva