Ako sa liečia molusky?

Zodpovedané
30. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom liečby molusiek u dieťaťa.

Ako účinne ich vyliečiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade molusky (molluscum contagiosum patiace do skupiny poxvírusov) sú veľmi nákazlivé kožné vírusové ochorenie, časté v detskom školskom a predškolskom veku najmä na plavárniach a v spoločných sprchovacích priestoroch.

Je to síce ochorenie neškodné, avšak veľmi ťažko sa ho zbavuje, preto trápi rodičov aj detí časti dlhšiu dobu (až mesiace).

Prvým krokom by malo byť zistiť a odstrániť faktory podporujúce ochorenie a zamedziť ďalšiemu šíreniu v kolektíve!!! Druhým posilniť imunitu (dobrá imunita si aj sama môže poradiť s ochorením) - Isoprinosine sirup. Vhodné je rýchle sprchovanie, nie kúanie, denné menenie uteráku, prípadne aj spacieho úboru.

Medzi definitívne spôsoby odstránenia molúsk patrí chirurgické odstránenie pomocou ostrej lyžice a následná dezinfekcia, cestou kožnej lekárky - je to vysoko účinná metóda, avšak sa odporúčajú skôr v štádiu, kedy dieťa nemá molúsk veľa. Pre dieťa je bolestivá a stresujúca, ale je to rýchle riešenie problému a je trvalé. Hojenie je s nepozorovanými, skôr iba prechodne svetlejšími škvrnkami, v minimum prípadoch jazvička. Pri veľkom počte molúsk sa niekedy dieťa hospitalizuje, prispí a tak sa molusky odstránia.

Jemneješia forma liečby molusiek je roztokmi : Solutio iodi spirituosae – papulky na koži sa vysušia aplikáciou 2x denne priamo na molusky, alebo je na trhu preparát Infektodel (taktiež sa aplikuje 2x denne priamo na molusku) - tiež sú mierne bolestivé, deti to štípe.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas