Febrilné kŕče

Febrilné kŕče vznikajú popri horúčke. Je to najčastejšia neurologická porucha v detskom veku. Predpokladá sa, že ochorenie vzniká na základe podráždenia mozgových centier horúčkou, ktoré vyvolávajú sťahovanie a uvoľňovanie svalov.

Video: "Horúčka je užitočná, naštartuje náš imunitný systém"

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Denisa Jaššová - detský lekár


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa detských chorôb:

🎞️ Čo je to angína?


🎞️ Choroba Ruky Nohy Ústa.


🎞️ Čo je to piata choroba a ako ju liečiť?



Jednoduché febrilné kŕče - hlavné znaky

  • sú na celom tele,
  • možná porucha dýchania,
  • ide o striedanie napnutia svalov a uvoľnenia,
  • zášklby trvajú niekoľko sekúnd až 15 minút,
  • krátkodobá strata či porucha vedomia,
  • na EEG vyšetrení nie sú prítomné zmeny,
  • po záchvate je dieťatko bez neurologických príznakov.

Komplikované febrilné kŕče - hlavné znaky

  • trvajú dlhšie ako 15 minút
  • zmeny svalového napätia
  • sú iba na časti tela.
  • zmeny na EEG vyšetrení,
  • môžné opakovanie sa
  • možný vývin epilepsie
  • porucha vedomia

Náhla slabosť, triaška pri vysokej teplote2 či ochabnutie sa nazýva febrálnym kolapsom.

Febrilné kŕče

Pomoc pri febrilných kŕčoch

  • zachovať pokoj a nepanikáriť
  • zavoláme rýchlu zdravotnú pomoc
  • stabilizovaná poloha na boku
  • pri strate vedomia udržiavame dýchanie
  • sledujeme pokožku a farbu pokožky. Ak začne modrieť - podávame dýchanie z úst do úst
  • po zvracaní musí ostať ústna dutina čistá, bez zvratkov
  • choré dieťa ochladíme zábalom
  • prísun čistého vzduchu

Recidíva febrilných kŕčov

Približne u 1/3 detí dôjde k opakovaniu febrilných kŕčov, platí to v prípadoch ak sú prítomné aspon dva rizikové faktory, ktoré sú uvedené nižšie. Riziko recidívy je polovičné ak je prítomný iba jeden rizikový faktor.

Rizikové faktory:

  • vek pri prvom ataku menej ako 12 mesiacov
  • pozitívna rodinná anamnéza na febrilné kŕče
  • horúčka pri prvom ataku menej ako 40°C
  • časový interval medzi vznikom horúčky a febrilnými kŕčmi menej ako hodina

Profylaxia

Veľmi dôležité je správne poučiť rodičov. Dôležitými profylaktickými piliermi je akceptácia liekov rodičmi pri febrilných kŕčoch a skoré zahájenie opatrení s cieľom znížiť teplotu (zábaly, paracetamol, ibuprofen) a to už pri teplote nad 38°C.

Liečba febrilných kŕčov

Diazepam je najčastejšie používaný protikŕčový liek . Podáva s injekčne alebo rektálne do zadočku. Deti, ktoré opakovane prekonali febrilné kŕče, bývajú od lekára vybavené mikroklyzmami, ktorými je možné do zadočku aplikovať Diazepam.

Prognóza

Riziko úmrtia alebo trvalého a mentálneho poškodenia je veľmi nízke. U 3% detí dochádza k vzniku epilepsie a v porovnaní s bežnou populáciou je toto riziko dvojnásobné.

Viac o febrilných kŕčoch na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160305220115/https://www.malypacient.sk/
  2. Muntau, Pediatrie. Praha: Grada Publishing, 2007.

Hodnotenia a skúsenosti s ferilnými kŕčami

Máš skúsenosť s ferilnými kŕčami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ama110  24. feb 2017

Stále mám zimomriavky

Až mám zimomriavky pri spomienke na synove febrilné kŕče. Prvýkrát ich mal, keď mal rok a dva mesiace, na Troch kráľov. Nikdy nezabudnem na ten pocit beznádeje, keď položím dieťa po kúpaní na posteľ a zrazu vidím nehybné telíčko s vyvrátenými očami dohora.

U nás kŕče trvali do 3 rokov, najviac pomáhali zábaly s vodou priamo zo studne, z vodovodu bola voda teplá. Mával 41 - 42 stupňové teploty. Tiež nás upozornil lekár, že môže mať aj epileptický záchvat, ale, vďaka Bohu, ani raz nemal, ani kŕče nie. Iba hocikedy zostal nehybný s očami dohora. Od troch rokov sme kŕče nemali. Teraz má 20 rokov a zatiaľ úspešne zvláda vysokú školu. Vďaka ti, Bože.
4 ľudia považujú za užitočné
babika131  22. feb 2017

Zažili sme dvakrát

Môj drobec si s nimi prešiel dvakrát. Prvé mal v 18 mesiacoch a druhé, neuveriteľné, presne po pol roku, v ten istý deň, dátumovo.

Prvé boli desivé, očká vyvrátené, nedýchal, stalo sa to pri kojení. Merala som mu teplotu, mal 38,2 a do 5 minút dostal kŕče. Volala som 112, a áno, zbytočne, veľa otázok, než mi začala radiť, čo robiť. Medzitým začal chrčať, čo znamenalo, že kŕče ustupujú a dýcha. Sanitka prišla rýchlo, boli úžasní, ale v nemocnici ma chcel mladý lekár poslať domov z pohotovosti. Ja som si vydupala hospitalizáciu, bála som sa. Pediatrička nás potom neposlala nikam, žiadne vyšetrenie.

Druhé boli v Rakúsku, opäť nás hospitalizovali, kde na mňa neveriacky pozerali, že po prvých nás neposlali aspoň na EEG. Vrátili sme sa a vydupala som si neurologičku, ktorá je fakt skvelá. Na EEG sa ukázali výboje, odvtedy sme sledovaní a na convulexe. Aj MRI absolvované, našťastie bez štrukturálnych zmien. Aj mr absolvovane,nastastie bez strukturalnych zmien.

Ale poviem jedno, keby som mala vtedy inú pediatričku, ktorá by mi povedala, že môžem striedať antipyretiká po 4 hodinách, nikdy by sa to nestalo. Ochladzovanie nám nepomáhalo v tom čase.
Zaklopem si, dnes už je to s tými teplotami lepšie zvládnuteľné.
1 človek považuje za užitočné
lucinka204  13. jan 2015

Febrilné kŕče

Tiež sme si zažili febrilné kŕče u staršej dcéry. Prvýkrát sa objavili ako nechcený darček na jej prvé narodeniny, pri 6. chorobe. Na tento otrasný zážitok nikdy nezabudnem. Zaspala na obedný spánok so zvýšenou teplotou 37,5. Zobudila sa o hodinu so zášklbmi končatín, omodreli jej pery a vôbec nedýchala. Hneď som vedela, že ide o FK, už som sa s tým stretla počas práce na detskom oddelení. Ale keď sa to stane vášmu dieťaťu, tak máte pocit, že ste úplne bezmocná a mala som pocit, že mi odchádza pred očami :-(

Rýchlo som privolala záchranku, v tom šoku som omylom asi na dvakrát vytočila 122 :-p Pani na druhej strane bola veľmi milá. Celú dobu, kým prišli záchranári ma utešovala a radila mi postup, ako ju stabilizovať. Rýchlo schladiť dieťa, ja som otvorila podľa rady mrazničku a pred ňu uložila malú, vybrala som jej zapadnutý jazyk a dala umelé dýchanie. Ten jej prvý nádych si už zapamätám navždy.. Potom som ju uložila do postele do stabilizovanej polohy a čakala na záchranárov. Podali jej rektálny diazepam, namerali jej teplotu 39.5. Odviezli nás na pozorovanie do nemocnice.

Vyšetrenie EEG neukázalo žiadne zmeny na mozgu, detská neurologička nám kázala dávať tabletkový diazepam pri teplote nad 37.5 a pri ďalšom výskyte podať rektálny diazepam. O mesiac na to ďalšia viróza, lebo malej sa tlačili 4 zuby a vtedy sme stále niečo chytili. A zase pri výstupe teploty FK aj po podaní diazepamu. A nanovo ten istý kolotoč, nemocnica, vyšetrenia, EEG, tiež bolo všetko v poriadku. Tretíkrát, o rok na to, pri ďalšej viróze FK, teraz pri poklese teploty a tiež aj po podaní diazepamu. Ďalšie vyšetrenia, ale opäť bolo všetko v poriadku, aj EEG. Už nám neurologička predpísala podávať namiesto tabletkového diazepamu rektálny trikrát denne prvých 24 hodín, lebo FK sa zvyknú objavovať len počas tejto doby. Chcela nám predpísať na skúšku lieky na epilepsiu aspoň na polrok, aby sa u nej neprejavila epilepsia pri toľkom výskyte FK. Po zvážení pre a proti som túto liečbu odmietla.

Prešiel už rok a pol, pri teplote nad 38 podávam rektálny diazepam a klop klop kŕče sme odvtedy nemali. Tak teraz len čakať, kým z toho vyrastie. Nám sa objavili vždy len pri viróze, kedy teplota prudko klesá alebo stúpa a my máme vždy problém teploty u nej zrážať. Nepomáhajú ani zábaly, ochladzovanie, lieky. Počas viróz má stále 40-tky teploty. Inak je veľmi šikovná, živá až priveľmi :-D Takže nenechalo to na nej žiadne následky.

Takže mamičky, nebojte sa, pohľad na vaše dieťa, keď kŕčuje je hrozný, ale všetko bude v poriadku, vyrastú z toho ;-)
1 človek považuje za užitočné
viky025  5. máj 2014

Febrilné kŕče

Môj malý mal dva mesiace, keď mi dostal febrilné kŕče a to nemal ani teploty. Len z ničoho nič mi omodrel a začal sa triasť. Mali podozrenie na epilepsiu. No, nebola potvrdená. Sme v neustálom pozore. Chodievame na vyšetrenia a každý mesiac k neurologičke. Malému diagnostikovali darvinov syndróm, ale nepotvrdený na 100 percent. Neni sranda, keď malý dostane febrilné kŕče. Automaticky volám 112-ku. Niekedy je to chvíľkové, inokedy zdĺhavé. Ja mám doma tiež diazepan na rektálne použitie, ale nie vždy zaberie ;-(
ehalasova  23. apr 2014

Febrilné kŕče - strašiak, alebo vážna vec?

Našu skúsenosť s febrilnými kŕčami som tak trochu spomenula pri popise so skúsenosťou so 6. chorobou.

Podľa mňa sa to nesmie podceňovať a brať na ľahkú váhu, pretože časté výskyty FK (febrilné kŕče), môžu viesť k epilepsii a môžu zanechať aj trvalé následky. U nás sa FK prejavili v dôsledku veľmi vysokých telesných teplôt (uvádza sa, že FK je možné dostať pri teplote nad 39°C).

Vyvrátené očká dohora, kmitajúci pohyb celého tela, po chvíľke nastalo zťažené dýchanie, ktoré sa prejavovalo aj vytekaním slín (u niekoho pena). Tieto FK môžu viesť k zástave dýchania alebo zlyhania srdcovej činnosti. Preto treba byť duchaprítomý, nerobiť paniku, ale snažiť sa dieťaťu pomôcť.

Aj keď som nevedela v tej chvíli, že ide o FK, ale vedela som, že malý bol červený, horúci, že je to zrejme teplotný šok, vzala som ho do vane, začala ochladzovať vlažnou vodou - hlavičku, končatiny, trup. Postupne som pridávala chladnejšiu vodu, ale tak, aby nebola úplne studená. Vytierala vytekajúce sliny, aby nestekali späť do hrdla. Keď bolo telo ochladené, dosiahlo optimálnu teplotu, kŕče ustali, malý začal pravidelne dýchať. Položila som ho na posteľ, prikryla vlažnou polomokrou plienkou. Keď sa začal triasť od zimy, prikryla som ho paplónikom, aby sa FK nezopakoval (pri rýchlom teplotnom rozdiele sa tak môže stať). Kým prišla záchranná služba (prosím, volajte 155, nie 112, bo vás budú naťahovať zbytočnými otázkami a predĺži sa tak príjazd k pacientovi - u nás to bolo 35min. a aj to zvažovali, či je to nutné), dieťa bolo už stabilizované, však teplota už opäť stúpala, previezli nás do nemocnice, podali Panadol čípok 200mg a do 1,5h teplota zmizla úplne.

Avšak, odteraz sme závislí na Diazepane. V prípade, ak teplota stúpne nad 38°C musíme podať k liekom (Nurofen alebo Paralen) aj tento spomínaný liek, aby sme predišli opakujúcim FK. V prípade, ak dieťa FK dostane, máme poruke Dezitin (diazepan v tekutej forme na rektálne použitie) - ten by mal zabrať okamžite.

Rada a poučenie:
Ak vaše dieťa má teplotu 38°C a viac, treba teplotu sledovať po podaní lieku každú pol hodinu. Ak teplota neustupuje, alebo sa zvyšuje, treba podať zábal - zabaliť trup do vlažného uteráka a hlavičku, prikryť suchým uterákom a zopakovať po 20 min., najviac však len 3x, potom treba vyhľadať lekársku pomoc.

V prípade, že dieťa dostane FK, položte ho na zem na bok do stabilizovanej polohy, otvoriť okno, začať ochladzovať - postupne, nie naraz ľadovými uterákmi. Ak sa dieťa začne dusiť, skontrolujte, či nemá príliž veľa slín v ústach a začnite s umelým dýchaním. Keď sa včas všetko začne, všetko aj rýchlo odoznie. V žiadnom prípade nenechávajte dieťa osamote, ak má teploty a zdravotné problémy. Rýchla reakcia zachráni dieťaťu život.

Tieto FK sa vraj môžu opakovať do 6. rokov života, ale väčšinou sa tak nestane, bo rodičia sú poučení, a reagujú na teplotu inak ako predtým. Sú však prípady, kedy dieťa dostane FK už pri teplote 37,5°C, je to však ojedinelý prípad, čo som sa nechala počuť od detskej pediatričky.

Od teraz malého v kuse kontrolujem, či nie je teplejší ako by mal byť, bo mám strach, aby sa to celé nezopakovalo. Má len 18 mesiacov, pretláčajú sa mu zúbky, takže u nás teplota môže prísť aj dôsledkom rastu zúbkov. Chorý býva minimálne skoro vôbec.
8 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke