Úzkosť v 9. týždni tehotenstva

lucy1311
23. apr 2012

Ahojte baby, som asi v 9tt tehotenstva a uz to na mna prislo ... stara znama uzkost ... v minulosti som sa liecila na depresie a uzkostne stavy, ale kedze sme sa dlhodobo (3 roky) snazili vsemozne o babo, tak som vysadila. Drzala som sa dobre. Teraz sa nam konecne podarilo otehotniet aj bez pomoci lekarov (zabrali bylinky), kedze uz sme sa pomaly chystali na umele, ale radost netrvala dlho ... mam strasne obavy a uzkost z toho, ci to male bude zdrave, ci sa nic nestane, ci sa nehodou neprestalo vyvijat alebo bit mu srdiecko, ked som sa minule velmi zlakla (behla mi macka pod kolesa) a podobne ... neviem si uz so sebou rady. Nechcem ani nikde rozpravat, ze som tehotna, najradsej by som to tajila do porodu, lebo stale ako keby som tomu neverila, ze to tak je a ze to bude dobre ... objednala som sa uz psychologicke na tento tyzden, ale sa bojim, ze to prepukne v depresie a zase budem musiet nasadit lieky, co by som velmi nexcela kvoli malemu ... mate podobne skusenosti? Ako sa s tym vysporiadat "na prirodno"? DAKUJEM za rady!

luluwedding
4. máj 2012

Ahoj já ťa chápem a viem o čom hovoríš ja som pred koncom musela brať lieky...:( kľudne mi napíš na email margetin.l@centrum.sk

iwesska
4. máj 2012

@lucy1311 Ahoj, prezila som si nieco dost podobne. Zacalo to ked som zistila ze som tehotna a skoncilo v 5.mesiaci a do porodu to bola pohoda, klidek, tabacek 😉 Moja gynda ma poslala aj k psychiatricke...ta mi dala nejake lieky na prilezitostne ukludnenie, ale poviem ti, tak som sa velmi snazila, ze som si ani jeden nedala. Vela som relaxovala, aj ked tie stavy boli níekedy take, ze som ani nechodila von, co mi tak busilo srdce a dreveneli nohy. Kazda jedna poradna bola pre mna obrovskym stresom, ze nieco nebude v poriadku...a napriek tomu vzdy bolo 🙂 Taka som z toho bola zakazdym namotivovana...som si hovorila: " ked bojuje drobcek, budem aj ja". Ako vravim, tych 5 mesiacov bolo dost zlych, ale potom zo dna na den utalo ked som zacala citit pohyby a do porodu som bola vysmiata, chodila kade tade. Este aj v den ked mi odtiekla plodovka - o 3 tyzdne skor a v noci som prisla do nemocnice tam mi hovoria: "a vy ste aka kludna na to ze idete rodit..." 🙂 A ja ze: " tak co uz narobim"...a lezkala som si dalej na pasoch 🙂 Aj ked dalsi priebeh porodu sa uz nevyvijal podla mojich predstav, zvladla som to na svoj stav super, si myslim. A moje babo je jeden velky hrdina - tolko stresu co si chuda prezil a ono je to teraz stale vysmiate 😀

rebecca2006
4. máj 2012

mám podobnú skúsenosť, ajˇke´D nie celkom Tiež mám vc anamnéze asi 2x anxiosnu epizodu, krátkodobo na AD.Počas oboch tehu som mala strašnú nespavosť, hlavne v 1. trim, vztrápila som sa parádne, pri 2. tehu som v 1. trimestri mala aj úzkosti, resne ako opisuješ, + som bola depresívna, v kuse som plakala. Pritom Hlavne sa netráp priveľmi, ak to nepôde inak, kľudne choď k psychiatričke, a ak bude treba lieky, tak ti určite vyberú také, aby to bábenku neublížilo- je pár AD takých, čo majú "otestované" aj na tehotných., Mne pomohlo už len vedomie, že ak by bolo najhoršie, tak mi niečo nasadia, nebola som potom pod takým tlakom....
Inak mi dosť pomáhala relaxcia, autogénny tréning, aromaterapia, reôaxačné kúpele, čaje z medovkz, dávala som si homeo Sedatif PC a ak bolo najhoršie, tak po 1. trim Guajacuran. A magnesium. Držím palce a neboj sa, všetko bude v poriadku 🙂

lucy1311
autor
21. máj 2012

@iwesska
@rebecca2006 ahojte baby, tak poviem vam len tolko, ze 3.5. ma hospitalizovali pre krvacanie, tyzden v nemocnici mi kupodivu celkom prospel, lebo som mala poruke doktorov a to ma ukludnovalo :D ... psycho ze? teraz som doma na rizikovom a snazim sa to zvladat ... male sa zatial chvalabohu drzi, klud mi poma aj ked stale sa budim na zle myslienky, resp. vcera sa mi snivalo, ze som mala celu vlozku krvavu ... proste psycho ... akurat zajtra idem zase psychologicke, uvidime, co povie ... a o tyzden v utorok ma caka dolezite sono, ci male nema dawna, tak som zase predposrata ... neprezila by som,keby som musela ist na potrat a v praci to uz samozrejme vsetci vedia, ze som tehu,kedze som pn, a tie lutostive pohlady ...nexcem si to ani predstavit ... snazim sa na male tesit, aj ked stale sa velmi bojim a tie lieky su posledna štácia ... ja dufam, ze dopadnem ako iwesska, to mi hovorila na prvom stretnuti aj psychologicka, ze ked pocitim pohyby, uz to bude ine ... stale sa napriek tomu bojim, ze ci mu stale srdiecko bije, ci sa neprestalo vyvijat, stale sa kontrolujem, ci nekrvacam a podobne ... ja dufam, ze ma to prejde, lebo je to fakt na psychiku ...

iwesska
21. máj 2012

@lucy1311 Tesim sa s tebou, ze malickemu sa zatial dobre vodi, aj napriek tvojmu "setriacemu rezimu"...poznam to...cim viac som bola priklincovana k domu, tak tym blbsie myslienky som mala, lebo clovek ma cas sa venovat sam sebe. Najdi si doma nejaku cinnost, co ta bavi, pri ktorej ti mysel vypne...neviem co rada robis, ci citas, alebo hackujes, alebo cokolvek na co sa musis fest sustredit. Skus si necitat pribehy tehuliek, porody, potraty a ine zalezitosti. Viem co prezivas, preto ti viem presne povedat, co mne pomohlo. Ja som sa tiez vzdy bala kazdej poradne v provom trimestri, ale ked uz bolo po 11-tom tyzdni a mala som to najdolezitejsie vysetrenie za sebou, uz som to dalej neriesila a poradne som brala v pohode. Aj ked sa maly uz vela hybal a bol vacsi a nahodou som pol dna necitila pohyby, tak som do neho stuchala a to chuda len spalo 🙂 Ale tak to my stresky nebudeme mat nikdy lahke, vzdy sa budeme o drobcov obavat, ale neboj, casom sa naucis svoje myslienky delit na tie viac a menej opodstatnene. Ja uz som s drobcom absolvovala aj pobyt v nemocnici, aj niekolko navstev na chirurgii s urazom. Kedysi by som sa v takychto situaciach ani nedokazala predstavit a vidis, zvladla som to, tu som, zijem 😉 Skus to tehu brat tak, ze ty robis pre drobca maximum co vies, ostatne je na nom a na prirode, aby si svoj zivot tu vybojoval. Ty uz s tym viac urobit nic nemozes, tak to skus neriesit. Drzim palce a daj vediet, ako pokracujes 😉
Este ti chcem povedat, ze pocas tehu som bola v uzkom kontakte s dvoma kamoskami, ktore som spoznala cez net a mali rovnaky problem ako ja. A vsetky tri mame krasne vysmiate deticky, oni dokonca brali lieky, ja som bojovala bez nich. A ak ti mozem este poradit...neviem ako si na tom s homeopatiou. Ja som isteho casu navstevovala homeopata a mozem povedat ze mi dost pomohol. Budila som sa na sialene uzkosti pravidelne okolo druhej v noci - srdce mi islo z hrude vyskocit, triaska, strach. Dal mi nejake globulky a odvtedy pol roka uz spim ako babatko. Tak ak budes mat pocit, ze to nezvladas, skus to poriesit radsej takto prirodzenou cestou, ako AD-ckami.

kiwi82
21. máj 2012

@lucy1311 ahoj v prvom rade blahoželám k bábetku v brušku 😉 ja som brala tiež AD, momentálne neberiem. skús to nejako zvládnuť aspoň prvé tri mesiace bez a potom ak sama budeš citiť, že to nezvládaš nasadíte lieky. môj psychiater hovoril, že sú lieky aj pre tehotné. Takže nemaj obavy ak je potrebné psychiater ti nasadí liečbu. Hlavne mysli pozitívne a teš sa z bábatka.

lucy1311
autor
21. máj 2012

@kiwi82
@iwesska dakujem baby za povzbudenie. v minulosti som mavala depky a AD som brala, ale este to necitm az tak, ze by to malo byt na lieky ... snazim sa s tym zatial bojovat ... k tomu mozno pride,keby mi nejake testy zle vysli, tak asi vtedy by som sa zosypala komplet ... zatial je to len o obavach ... tie panicke strachy ma ku podivu obchadzaju (musim si zaklopat 😀 ) tak dufam, ze to tak ostane ... chodim externe do skoly, takze ked je skuskove, tak sa trosku zamestnam, no ale uz cakam, kedy odklepnem poslednu skusku a idem k babke, tam mi je dobre a tie bezstarostne reci o tehotenstve spred 30 rokov mi posobia ako balzam na dusu, takze tam sa urcite na nejaky cas zdekujem a leto mi tiez hra do karat :D

iwesska
21. máj 2012

@lucy1311 No vidis, tak si nakoniec to tehotenstvo este pekne uzijes 😉 Ja ked sa na to pozriem spatne, tak to bolo obdobie, kedy som sa v zivote citila najlepsie, aj ked to nebolo bez problemov, ale brala by som to obdobie vsetkymi 10 spat 🙂

rebecca2006
21. máj 2012

@lucy1311 držím palce, a neboj , všetko dobre dopadne. Ja som prežívala v podstate to isté v 1. trim, myslím, že vo veľkj miere z to moli hormóny, lebo inak taká stresorka nie som, Ale mala som utkvelú predstavu, že to dopadne zle, že potratím vkuse om sa pozorovala, no des a hruza. Ale fakt je, že keď sme prekonali 1. trim, a mala som za sebou aspoň to prvé sono, tak som sa pomaly ukľudnila, a hlavne potom, ked som bábo cítila, to už bolo super. A po morfologickom sonev 20tt, keď som ju aj na šD videla, sa to všetko zmenilo akoby som to bábo až vtedy vedela naplno prijať.....Na koniec v 29tt som vykotvila pre skracovanie krčka na rizikovom a odležala do koc,a a musím povedať, že som to zváôda v pohode, bez stresovania, a bez úzkosti... Tak držím palce. 🙂

lucy1311
autor
22. máj 2012

@iwesska dufam,ze aj ja pridem do toho stadia :D

lucy1311
autor
22. máj 2012

@rebecca2006 ja tiez chcem mat vsetky tie dolezite testy a sona za sebou a nech uz si len uzivam pohodu a tesim sa na moje vytuzene škvŕňa 😀 ... jaj uz nech je november

sisinka8
20. jún 2012

ahoj!mne sa blizi porod a znova mam uzkost 😠 ☹

lucy1311
autor
20. jún 2012

@sisinka8 no vcera som citala clanok o porode a mala som dost a "zabil" ma moj drahy, ked to komentoval jak keby sa nechumelilo, ze vlastne to nic neni ... no to by som ho tam xcela vidiet, jak by vrieskal! jaaaj ty chlapi :D
ja si stale nieco hladam ... dnes ma strasne pichalo v podbrusku cely den, ale mam podozrenie na karfiol vcerajsi, vraj je to strasne naduvadlo ... tak snad to bolo len to ...
a neboj, ja ti aj zavidim,uz to budes mat za sebou tie strachy na to mysli 🙂

ludmilusik
18. jún 2016

Ahoj chcem sa spýtať vás mamičiek ktoré ste prežívali úzkosti v tehotenstve aké sú vaše deti teraz keď už prešiel nejaký čas po pôrode. Pozeram ze debata prebiehala v roku 2012 čiže uz mate určite krásnych potomkov. Ako sa správajú a či boli plačlivé po pôrode. Jedno tehotenstvo mám už za sebou a teraz som opäť tehotná. Zasa prežívam rôzne psychické zmeny úzkosť plac nervozitu... Potrebujem si prečítať nejaké ukludnujuce vety od vás mamičiek ktoré ste si tým presli v tehotenstve a viete sa vžiť do mojej kože. Za každý komentár ďakujem.

sardinka335
18. jún 2016

Ak ste sa liečili na depresie, uzkosti, paniky...tak je velka pravdepodobnost, že sa to vrati. Je to choroba, ktoru si netreba vyčítať. Čo sa uzkostnosti detí týka podla mna ťažko to sudiť...moje prve dieta je citlive, ma sklony k neurotizmu a uzkosti - ako ja cez kopirak, strašné, druhe dieta nie, je ovela otrlejšie voči stresu, nestresuje tolko, vie mat veci ,,na háku,,. Plačlivé po porode neboli, myslím ze tak normálne.

lareina
21. jún 2016

Baby asi sa tažko uverí, ale mne veľmi pomohli na úzkosti liečivé kryštály hlavne aragonit, meditácia, akupunktúra a čínske bylinky...

marylynn
12. júl 2016

@lareina Môžem sa Ťa opýtať na viac podrobností? Bola si pri nejakej liečiteľke?

lareina
12. júl 2016

@marylynn liečiteľka nie, ale mám pár čínskych lekárov, tí mi pripravili čaje a chodila som na akupunktúru. Kamienky (kryštály) si kupujem sama, sama o nich študujem aj sa o nich starám, ak sa chceš opýtať na nejaké konkrétne problémy napíš mi správy môžem ti skúsiť poradiť kamienky čo pomohli mne prípadne stránky, ktoré mám najradšej.

marylynn
12. júl 2016

@lareina Možno skôr na tie čínske čaje a akupunktúru som zvedavá... na kamienky už neverím :(

lareina
12. júl 2016

@marylynn skús to čo ti je najbližšie, budem držať prsty

ssimona18
20. apr 2019

ahojte dievčatá ako ste na tom teraz?? a ako sa majú vaše detičky s odstupom času? ja som tiež v tehu mala silné úzkosti a bojim sa či to nenechá následky na babatku.čo vy nato?

marylynn
20. apr 2019

@ssimona18 tak, ja mám dcérku z tretieho môjho tehotenstva. Predtým som 2x potratila, asi preto tie úzkosti. Šla som sa v tom tehotenstve zblázniť od strachu. Mala je neposedna, tvrdohlavá, ale šikovna a usmievavé slniečko. Teraz pribudol malý synček. V tehotenstve s ním žiadne úzkosti neboli, lebo som pri dcérke nemala čas 😁 A malý je frflos, veľmi veľa plače a prvý mesiac nespal 😉

ssimona18
20. apr 2019

@marylynn ale mala si aj také stavy, že si nemohla jesť a mala si pocit že sa zblazniš?? Lebo som čítala jeden članok že ak ma žena počas tehu stres tak to moze poškodiť mozog dietata.KOľko ma tvoja dcérka rokov ??

marylynn
20. apr 2019

@ssimona18 Mala. Keď som ju čakala, niekoľko krát som krvácala. Vtedy som ani spať nemohla, len som plakala, na nič iné som nevedela myslieť. Raz som si bola v lekárni kúpiť sedatif Pc a plakala som pri tom... (Lekárnička mi ho ešte odmietla predať, keď som tehotná) Do 6teho mesiaca kolegyne v robote nevedeli, že som tehotná, lebo som sa bála, že to zas nevyjde a v tom prípade som to nechcela nikomu vysvetľovať.
A najväčšia pecka bola presne to čo opisujes: že som sa šialene bála, že bábätku ublíži ten môj neskutočny stres a následne som sa samozrejme stresovala ešte viac a ešte viac... Ako začarovana špirála, sa to len nabalovalo.
Dcérka má necelé 2 roky, je motoricky šikovna a už celkom pekne rozpráva v porovnaní s rovnako starymi deťmi s ktorými sa stretávame 🙂

ssimona18
21. apr 2019

@marylynn dakujem 🙂

petkasaurus
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre