Cítili ste otočenie bábätka?

misulik.uk
12. sep 2012

ahoj dievcata 🙂 neviem ci tu uz je taka diskusia... ja len tak informativne sa chcem opytat, ze kedy sa vam otocilo babatko v brusku a ci ste to nejak pocitovali? ja som teraz v 34. tyzdni a moja babika je este stale s hlavickou nahor, lekar mi povedal, ze je este cas na otocenie, ale ze keby ostala tak ako je teraz, tak by som ako prvorodicka musela rodit cisarskym... dakujem vam za vsetky vase skusenosti

dancul80
12. sep 2012

musela jak musela. do 3,5kg mozes rodit aj KP. je to rozhodne skor o psychyke pretoze fyzicky by si to zrejme zvladla. moj maly sa otocil az okolo 36tt ale tiez uz som sa trocha obavala ako to bude. pusti to z hlavy, dieta ma na svoju polohu dovod. rolu moze hrat aj poloha placenty, ci vaha babetka atd.

achesa
12. sep 2012

no, moja dcéra bola hlavičkou hore minimálne od 25. týždňa do 40tt 😀 😀 😀 Doktorka mi už v 26. týždni povedala, že sa asi neotočí, lebo ja som dosť drobná (152cm a pred tehotenstvom 41 kg 😀 ) a že proste už nemá miesto, aby sa otočila. Občas som mala pocit, že sa snaží- šklbala sa a kopala mi do boku, ale neotočila sa. A áno, rodila som cisárskym, lokálkou, ale mne cisársky lekárka odporúčala už skôr, kvôli mojej výške, takže aj tak by som si asi nevybrala 😀 A aspoň ako ne vraveli, ak nevieš, či bude chlapec alebo dievča, tak sa KP rodí cisárksym, lebo ak je chlapec, mohliby sa mu pri pôrode poškodiť semenníky ☹

milka1978
12. sep 2012

@misulik.uk súhlasím s @achesa aj ja som mala prvé bábo chlapčeka ... od 8 týždňa bl KP-čko a už sa neotočil ... išla som sekciou ale pod úplnou anestézou .... chlapci sa jednoznačne nesmú rodiť normálne ak sú KP-čko lebo sa potrhajú semenníky ak by si mala mať dievčatko tam je ešte možnosť rodiť normálne ak je všetko O.K. ako s bábom tak aj s tebou

nicky07
12. sep 2012

Ahojte asi záleži od nemocnice v ktorej sa má bábo narodiť. Taktiež som mala KP čakala som chlapčeka a brala som teda ako samozrejmosť že mi teda urobia sekciu práve kvôli semenníkom. Navyše podľa usg sa jednalo o väčší plod s väčšou hlavičkou. Keďže to bolo moje tretie dieťatko rozhodla som sa že ak bude sekcia tak nech mi pri nej hned urobia aj sterilizáciu... No na moje prekvapenie ked som prišla do nemocnice tak ma primár hned schladil že kto to kedy videl rodiť sekciou "len" preto že je dieťa KP že to krásne zvládnem aj spontanne. Že sa bežne rodia chlačekovia spontanne aj ked su KP, a aký nádherný a rýchly pôrod ma čaká... No vystresovana som bola ako nikdy... Keď som si predstavila že teda najprv budem rodiť zadoček s nožkami pri tele a potom široké ramienka a nakoniec veľkú hlavičku... No bolo mi strašne... našťastie sa drobec umúdril a myslím že v 36tt sa otočil ako mal. Pôrod som mala indukovaný a komplikovany a možem tu odprisahať že keby bol Maťko ostal KP tak ho jednoducho nijako nevytlačim a ktovie ako by to nakoniec všetko dopadlo... :(

domeli
12. sep 2012

moja dcérka bola opačne od 16. týždňa a veru sa už neotočila. A nakoľko mala byť chalan, ja prvorodička, tak Dr. zvolil plánovaný cisársky rez v spinálke. Rodila som v BA. U Teba pozerám, že si z BJ - tam sú pôrodníci i prístup personálu vynikajúci (podľa referencií z viacerých zdrojov) a navyše asi najlepšie laktačné poradenstvo, o akom som v pôrodnici počula. Inak existujú vraj nejaké cviky, ktoré napomáhajú otočeniu bába, ale ja som neskúšala - brala som to, že to bábo asi vie, prečo je tak otočené. Teraz čakám druhé, som v 27. týždni a zatiaľ tiež je hlavičkou hore. Tak uvidíme. Každopádne prajem pekné dotehuľkovanie a ešte krajšie spomienky na pôrod 🙂

misulik.uk
autor
12. sep 2012

dakujem vam velmi pekne za skusenosti 🙂 ja len dufam ze sa princezna umudri a este sa otoci... budem jej dohovarat 😉

strapco13
12. sep 2012

@misulik.uk skontaktuj sa s dulou napr. @dulkagabulka ..maju cviky na otocenieč dietatka, co mozes aj doma cvicit
mne sa mala otocila v 30 tt..po tom ako som s nou zacala intenzivne komunikovat, ze bude lepsie ak sa otoci,. lebo po cisarskom ju zoberu odo mna prec, a ked sa otoci, tak bude stale nadalej so mnou a pod ...no a mozno nahoda a mozno nie 😉 asi po 2 hodkach takejto meditacie v noci aby a starsi nerusil...zrazu mexicka vlna na bruchu, ale fakt taka ze som myslela, ze sa mi vnutornosti dostanu von z brucha 😀 ..no a dalsi den na poradni malauz otocena spravne a tak ostala, kazdy den som sa jej takto prihovarala, ze aka je dobra ze pochopila a posluchla
no a teraz mam niekedy pocit, ze vsetku tu poslusnost vycerpala v brusku 😀 😀 😀 certik maly neposedny 😵 😵 😵

PS.: viem o pripadoch ze sa babo pretocilo pred porodom tesne..uz v nemocke na sale

anjelicek26
12. sep 2012

@misulik.uk - nas maly sa otocil v tom 34.tyzdni a veru som to citila, napnute brucho, bolesti krizoch, podbrusko trvalo to dva dni 😝 Proste sa rozhodol otocit, ziadne cviky som nerobila....

misulik.uk
autor
14. sep 2012

ja mam stale pocit, ze by sa uz chcela otocit, lebo sa kruti v brusku stale viac, len sa jej asi nedari 🙂 skusim sa asi nejake cviky alebo nieco, pretoze radsej by som rodila prirodzene... uvidime a dakujem za rady

achesa
14. sep 2012

@nicky07 fúha, tak to musel byť stres, moje nervy, to by som asi neprežila. Ale chvalabohu, dobre ti to dopadlo. Možno tak lekár reagoval kvôli tomu, že bolo bábo tretie. Prvorodičky vraj nesmú rodiť KP vôbec- neviem... asi záleží od lekára.

zigzag
14. sep 2012

@misulik.uk no moj sa otocil tiez na poslednu chvilu :D po prvom cviceni pre tehulky v predporodnom kurze, bolo to tyzden pred tyznom,do kedy by sa otocit mal... no a po tom kurze v noci take kotrmelce a buchance,kopance mi robil v bruchu,ze som myslela, ze mi vyskoci vonku :D

existuju cvicenia ,ktore babetku pomozu sa otocit... a to macaci chrbat s tym ze sa na dlaniach zosunies dole, tak aby plecia a hlavu si mala skoro na zemi a panva ostala hore,,, a takto sa natahovat , my sme to na tom kurze robili, a aj ine dychove cvicenia, mala by si ist 😉 drzim palce

nicky07
15. sep 2012

@achesa Myslím že tunajší primár je úplným zástancom spontánnych pôrodov a do sekcii sa púšťa len keď je to naozaj nevyhnutné. Myslela som že KP s chlapčekom je teda naozaj vecou sekcie no ako som videla tak som sa mylila. Asi máš pravdu s tým že to bolo aj preto že je to tretie dieťa, moje prvé bábo sa však narodilo taktiež spontanne a ja som mala v tom čase preeklampsiu a vysoký tlak - čo je taktiež indikaciou na sekciu no u nas to zasa raz neplatilo a rodila som s krásnou hypertenziou a moja slečna mala 3820g co je pri mojich 158cm a predpôrodnych vtedy 47kg krásna vaha ... tak asi si povedal že ked som zvládla toto tak zvládnem aj KP... 🙂 V podstate myslím že všetky tri pôrody mali byť sekciou lebo to vždy bolo komplikovane ale nakoniec ma nechali vždy rodit spontanne.

terez24
29. sep 2012

No nase babo bolo asi od 20tt koncom panvovym, a priblizne v 30tt sa otocilo hlavickou dolu. Ale vobec nemam ani sajn kedy sa otocil 🙂

tatianka79
29. sep 2012

No ja som teraz v 35 tt a tiez neviem ako je moj maly otoceny - v 31 tt bol KP a teraz na buduci tyzden idem znova na sono zistit ze ako sme na tom 🙂 Snad uz bude otoceny, mam pocit ze sa snazi, lebo pohyby su niekedy fakt take "ine" ako doteraz, silnejsie a no neviem to opisat, takze ti dam vediet na buduci tyzden ci tieto pohyby boli pravdepodobne otocenie a skusim to popisat presnejsie 🙂

eri28
30. sep 2012

@misulik.uk citala som viac krat, ze ked sa mimi neotoci, az do porodu, ze ma tam neaku prekazku, napriklad kratsiu snuru plodovu, alebo uz nema miesto, ale nieco v tom zmysle, ze aby sa maminy netrapili, ze ked bude sekcia, je to lepsie aj pre mimi, ze ono vie preco sa neda otocit, a pri porode, by si mohla mat problemy, kedze lekari vsetko v nutri nevydia...
teda nechcela som ta vystrasit, skor povzbudit, ze nahodou, ked sa neotoci ma na to dovod, a mi kolko krat nevieme, aky, a az po sekcie, lekari vedia skonstatovat....
Ja myslim, ze moje mimi som necitila, kedy sa otocil, na poslednom sone mi doki povedala, ze uz je hlavou dole, a ja som myslela, ze este nebude, lebo citila som aj dole ako sa mikal, ale to uz boli asi rucicky, lebo ked kopkal nohami hore to som vedela 😅....

lucia006
30. sep 2012

Moj maly sa otocil v 29tt a citila som to dokonca som isla na pohotovot, lebo mi neskutocne vtedy zacalo tvdnut brucho a bol strasne hyperaktivny no a jak mi spravili usg povedali .,ze sa prave otocil . 😉 ale niektore to vobec necitia...

duratlicka
30. sep 2012

@misulik.uk Nasa sa otocila cca v 27. tyzdni, bolo to rano pred svadbou, na ktorej sme sa tesili, ako sa vytancujeme a nakoniec sme skoro vytancovali ju☹ Odvtedy mi stale tvrdlo brusku, plus kontrakcie, lieky, nemocnica, ... Bol to taky neprijemny pocit, ked sa otocila a stale potom tlacila hlavou na mechur.

ssussie
30. sep 2012

moj bol hlavickou dolu ale citila som sa ked sa tocil telickom doprava a dolava - bolelo to dost az nakoniec mal po tych svojich taneckoch hlavicku nasmerovanu na mocovy mechur a pupocnik okolo krku, takze aj tak siel na svet "po cisarsky". Netsresuj sa tym ked sa otoci, tak fajn a ked nie aj tak sa ma ako narodit 🙂 Deti si toto vyberu same 🙂

atreyu
30. sep 2012

nas bol od zaciatku dole hlavickou, ale raz okolo 34tt sa mi otocil z prava do lava a teda citila som kazdy kusok 😀

misulik.uk
autor
1. okt 2012

no tak ja uvidim v stredu ako sme na tom... je pravda ze babatko vie najlepsie kedy sa ma otocit alebo preco sa vobec neotoci... som uz pripravena na vsetko a nestresujem sa nicim lebo nikomu tym nepomozem.
v stredu vam dam vediet 😉

misulik.uk
autor
3. okt 2012

no takze bola som dnes na poradni, ale utz mi nerobil, no podla hmatu a srdiecka vravel, ze sa mu zda, ze je uz otocena... neviem no, uvidime nabuduce 🙂

ivikuska28
4. okt 2012

ahojte, ja som v 36 týždni a na poslednej kontrole mi doktor povedal že sa malý otočil myslela som že hlavičkou dole,ale v knižke mám napísané KP to znamená že je otočený opačne? Som z toho popletená. 😨

misulik.uk
autor
4. okt 2012

tak ja som dnes bola na ozvy srdiecka, kde mi robili aj utz. a lekarka mi povedala, ze malicka je uz otocena dole hlavickou 🙂, ale ze aj keby este nebola tak ma este dost miesta, lebo nie je vobec velka, tak ma velmi potesila...
mozno aj preto som to necitila kedy sa otocila, lebo tam ma este dostatok miesta

nativanativa
4. okt 2012

@ivikuska28 ano KP je ritkou dole bohuzial , ja som to tak mala a velmi som trpela , nakolko maly mi busil nonstop do praveho rebra , to bola neznesitelna bolest , to som bola tiez ako ty v 36 tt, doki nebol moc spokojny , ale povedal ze este mame relativne cas
o tyzden na to sa mi neskutocne ulavilo od bolesti , normalne som citila jak sa maly otocil dole hlavickou a uz tak aj ostal 🙂

nativanativa
4. okt 2012

@misulik.uk ja som malemu aj dohovarala , cvicila som a pomohlo , dva tyzdne dozadu sa konecne otocil , neskutocna ulava dosla na mna , tlacil mi hlavickou na prave rebra a cele mi to prechadzalo az do chrbta , neboj este sa otoci urcite 😉

cholitko
4. okt 2012

@misulik.uk ahoj, ja som otocenia babatka necitila, ale bola som na tom presne ako ty, v 36. tyzdni bola malinka hlavickou hore...vtedy mi doktor povedal, ze na to otocenie je este cas a mal pravdu, nakoniec som porodila prirodzenou cestou. Dietatko sa moze otocit aj pri odteceni plodovej vody (potom sa otoci vahou babatka, pretoze hlavicka je najtazsia). Ziadne strachy 😉 a potom nam sem napis, ako si dopadla 😎 😎 😎 vela stastia!!

genialna
4. okt 2012

@misulik.uk mne sa maly posledne tt strasne tocil. V 36 bol stale hore hlavou, v 37 zrazu uz dole hlavou, v 38 priecne... Dr. mi uz planoval hospitalizaciu, lebo maly bol velky a otvarala som sa. Nakoniec som dva dni pred hospitalizaciou isla na poslednu poradnu a maly bol uz opat hlavickou dole.. Ani jedeno pretocenie som necitila.. 😉 A to sa narodil prirodzene v 40tt s vahou 4490g 😀

cenculinka
4. okt 2012

@misulik.uk nuz moj maly bol otoceny dole hlavou a asi pred tromi dnami som nemohla v noci vobec spat, nakolko sa neskutocne vrtel, vlnilo sa mi cele brucho, trvalo to celuuuuuu noc, bolo to dost neprijemne ☹ som sa aj zlakla, ze co to, ci nejdem na pohotovst ☹ no a dnes mi na sone doki vravi, ze nemali sme ho uz dole hlavickou? lebo je KP! 😠 no vrtulka jedna mala neposedna 😠 joj, nech sa vrati pekne dole hlavou, ale nemuselo by to byt v noci 😀

evko1
4. okt 2012

Aj ja by som rada prispela a potvrdila, že príroda je všemocná a dokáže nemožné. Počas môjho tehotenstva robila malá kotrmelce, ako každé dieťa, pri poslednej kontrole 4 týždne pred plánovaným termínom bola hlavou dolu. 10 dní pred termínom som začala chodiť á 2 dni na CTG, prvé tri razy všetko O.K. potom 4 dni pred termínom, keď ma napojila na CTG zrazu spanikárila, lebo nenašla hneď srdiečko, tak hľadala a že malá sa otočila a pôjde nohami, podotýkam 4 dni pred pôrodom. Tak mi dali termín na plánovaný cisársky presne na vypočítaný dátum, plakala som celú cestu do nemocnice, nechcela som cisársky v žiadnom prípade, tak ma prijali, napojili na CTG a sestra na mňa, že kde je herečka? Zasa nenašla hneď srdiečko,ako posledné dni ma automaticky napájali, tak zasa hľadáááá a malá sa otočila hlavičkou dolu???? Necítila som ani jedno z tých otočení a to mala 56 cm a 4170 gramov, teda poriadný macek. Takže hlavu hore, všetko bude v poriadku, "dieťa vie" čo robí🙂)))) to je môj názor a ak teda ozaj budeš musieť mať cisarský, tak verím preto, lebo by bol pre dieťa normálny pôrod nebezpečný a preto štrajkuje a nechce sa otočiť ako chcú inííííííííí!!! Všetko dobrééé!!! 🙂

ivikuska28
6. okt 2012

@nativanativa ahoj tak dúfam , že sa otočí aj môj malý aj ked to zatiaľ tak nevyzerá... 😒 v stredu ideme do poradne tak uvidím čo povie doktor ... hádam nakoniec nebude nutný cisársky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre