Tŕpnutie rúk a bolesť v nich v poslednom trimestri

wieruss
21. sep 2011

Ahojte, chcela by som sa poradit ake mate skusenosti s trpnutim ruk v poslednom trimestri. Cez den je to znesitelne, trpnu prsty len do polovice, ale v noci ked sa nehybem tak mi strpnu ruky a potom zacnu strasne boliet. Uplne neznesitelna bolest, akoby mi mali explodovat vsetky kosticky, klby v rukach a vystreluje to az k laktom... ☹ Pomoze mi jedine to, ze vstanem z postele a prejdem sa po byte pricom cvicim ruky, ale to sa proste neda 5-10 krat za noc takto chodit, uz som z toho zufala...

ajuska72
21. sep 2011

ahoj, to iste mám aj ja - pomáha mi masáž rúk - vnútorna strana predlakťa a cez deň si dávam na lakeť ľadové obklady , tak to skús aj ty

wieruss
autor
21. sep 2011

@ajuska72 a bolieva ta to aj v noci ? a tie masaze mam robit cez den ? lebo ako ano, ono ked to pomasirujem potom v noci tak to prestane, ale boli to minimalne 5 minut fakt neznesitelne a to nie som ziadna citlivka ... navyse aj pri tej masazi v noci musis byt hore ....

figurantka
21. sep 2011

ahooj, len náhodou som si prečítala tvoj príspevok, mne sa to stalo v nedeľu prvý krát v živote - a to som iba v 8tt ale bolo to sprevádzané veľkou zimnicou, silným vracaním a bolesťou hlavy, tak som sa preľakala, že som utekala na pohotovosť a tam mi povedali, že všetko to má za následok bolesť chrbtice, ktorá ma tiež sprevádza už dlhšiu dobu a vyčerpanosť. Tak od vtedy si pekne oddychujem a ak nie je doma tip - top poriadok, už ma to tak nehenvá ako dovtedy.

wieruss
autor
21. sep 2011

@figurantka ako je mozne, ze to mam z chrbtice, kedze mam sedave zamestnanie a maximalne sa prejdem na wc a spet 😒

figurantka
21. sep 2011

nehovorím, že ty to máš z toho, ale ja, možno teda aj ty, však teraz sa ti už ťažšie chodí uričite a ak si aj viac pribrala. Ja z vlastnej skúsenosti viem, že ku koncu prbého tehotenstva som mala neuveriteľné bolesti, ale nikdy mi z toho netŕpli ruky a nai končatiny, ale teraz ma chrbát bolieval už pre druhým tehotenstvom a sprevádza to aj to nepríjemné tŕpnutie, Odporučili mi magnézko, 2x denne na také celkové upokojenie a stimuláciu svalstva a zatiaľ to zaberá. Pri prvom som tiež jedla magnézium ale až od 5. mesiaca

karmelka77
21. sep 2011

@wieruss ja som si tym presla od 5 teho mesiaca tehotenstva, presne tak ako to opisujes...je to syndrom karpalneho tunela, hovorili o tom uz raz aj v Reflexe. U mna to suviselo aj so stitnou zlazou ale vsetko sa to zisttilo az po porode, ked mi v 5 tom mesiaci povedala dr. ze to jednodnucho musim vydrzat som myslela ze sa zblaznim. Az som natrafila na jednu super dr. a ta mi poradila aby som si na noc robila zabaly s octanovou mastou. Jednoducho octanovu mast natries na zapastia dat igelit a zaviazes elastickym obvazom. Ono ide o to ze ti pravdepodobne opuchli nervy v zapasti...a opuch treba zmensit a to tymto sposobom. Len vdaka tomu som potom mohla spavat. Cez den som nosila na rukach take tie navleky na zapastia co nosia sportovci. Chvilu to potom este trva aj po porode, u mna to bolo dost blbe, lebo som nevladala maleho nosit na rukach...ale casom to preslo...drzim palce a vyskusaj to...a hlavne vydrzat!!🙂) mozes zacat brat aj magnezium trosku pomoze.

wieruss
autor
21. sep 2011

@figurantka pribrala som zatial 8 kil, co snad neni tak vela ... 😅 a magnezium si davam obcas proti krcom v nohach (tie nastastie zmizli)
@karmelka77 moc , moc dakujem za radu, bezim do lekarne po mast. Navleky na ruky myslis take tie "potitka" ? Ci take co sa natiahnu aj cez palec na celkove spevnenie zapestia ? 🙂
btw octanovu mast mozem bez vsetkeho ako tehotna pouzit vsak ?

hanna11
21. sep 2011

ahoj.. je to tak ako piše karmelka77 - Jedna sa pravdepodobne o syndrom karpalneho tunela. Karpalnym, čiže zápästným tunelom, ktorý sa nachádza na prednej časti zápästia, prechádzajú do ruky a prstov šľachy a nervy. Ak počas tehotenstva tento tunel opuchne, vzniká tlak na tadiaľ prebiehajúce nervy. Prejavuje sa bolesťami v zápästí, tŕpnutie, mravčenie ruky, ktoré sa šíri na všetky prsty okrem malíčka. Príznaky sa zhoršujú v noci, preto spi s rukami vyloženými na vankúši, aby sa zabránilo hromadeniu tekutiny v tkanivách zápästia. Pri stŕpnuti rúk pri prebúdzaní len treba nimi riadne potriasť.. Syndrom karp. tunela by mal vymiznúť niekoľko dní po porode.. Inak ďakujem tiež za pomoc, čo mám s tým vlastne robiť. Ja som len vedela, čo mi je, ale tiež mi nikto nevedel pomôcť. skúsim teda tie obklady, masáže a octanovú masť, lebo spať sa veru musí.. a cez deň mi tiež všetko padá z ruky kvôli tomu.. ešte raz ďakujem.. A inak ano cez deň mi tiez pomahaju tie bandaže na ruku. take na celkove spevnenie.. čo sa natiahnu cez palec..

wieruss
autor
21. sep 2011

@hanna11 ved toto, ze ono v noci to boli, ale ta bolest akoby ostavala a este doznieva rano... vypadava mi zubna kefka z ruky 😠 inak ma nic v podstate netrapi, len toto je take dost neprijemne ... ozaj , tie bandaze kde zozeniem ? v obchode so sportovymi potrebami ?nevies kolko priblizne stoja ?

karmelka77
21. sep 2011

@wieruss ano tie cez palec, tie su fajn...octanovu mast mozes, to nie je problem...hovorim poradila mi to neurologicka stara pani vyse 70 rocna, ktora od dveri ked ma zbadala sa ma pytala presne ktore prsty a ako mi trpnu a presne s tym malickom je to tak ze ten netrpne, aj mi to ukazala v jednej knizke ako tie nervy idu...🙂)) inak ja som po porode uz mala vypisany papier na operaciu s tymi zapastiami, bola som aj na testoch kde sa potvrdila ta diagnoza, ale nakoniec prave tato neurologicka dosla u mna na suvislost so stitnou zlazou a ked sa dala stitna zlaza dokopy vymyzlo aj toto🙂)) no vyskusaj tie zabaly, niekomu ani to nepomohlo ale mne ano🙂)) bola to ulava ked som mohla konecne spat 🙂)

karmelka77
21. sep 2011

@wieruss tie bandaze myslim ze aj v lekarnach maju...

wieruss
autor
21. sep 2011

@karmelka77 mooooooc dakujem, snad ma caka konecne pokojnejsia noc 😵

karmelka77
21. sep 2011

@wieruss no dufam ze ti to pomoze🙂)) drzim palce🙂))

ajuska72
21. sep 2011

masáže / rob si to tak ako sme niekedy robili " žihľavu " to znamená jednou rukou rob také jednosmerné pohyby na druhú ruku / si rob cez deň + tie ľadové obklady, v noci zase použi bandáž na lakeť - lebo pravdepodobne Ti tie bolesti vystupujú z lakťa a nie zo zápästia / ja nap. nemôžem ani rukou otočiť lebo ma to všetko tak veľmi bolí / ale po tých obkladoch už to nie je také neznesiteľné - nie pri tej masáži v noci si to môžeš robiť aj poležiačky - a ešte skús nájsť si v mieste bydliska nejakú masérku, ktorá by Ti raz za dva týždne odblokovala chrbticu / lebo niektoré bolesti sú aj z chrbtice - a to nemusíš mať sedavú prácu /mne moja povedala, že sa mi zväčšili prsia tak preto mám tie tlaky na lakte /

gazovicka
22. sep 2011

@wieruss tak mne trpli ruky hlavne v noci a hned som to povedala aj svojmu lekarovi,... ten mi povedal, aby som urychlene obmedzila soľ a magnezium, vyradila vsetky mineralky a ked to vraj neprejde, tak ma posle na neurologiu... ale chvalabohu preslo.... kazdopadne to povedz svojmu lekarovi (ak si tak uz neurobila)

wieruss
autor
22. sep 2011

@gazovicka uff to ma nenapadlo, ze by to malo byt az take vazne ... doktorovi som minule povedala ze len puchnu, lebo vtedy este netrpli, ale teraz ked pojdem na poradnu tak to kazdopadne poviem 😅 a dakujem za radu

tanicka55
19. nov 2011

@wieruss ahoj, niežeby som niekomu chcela zle, ale som rada ze tieto problemy ma aj niekto iny..pretoze ja s tymi bolestami bojujem uz tyzden.Aj teraz je skoro rano a mam za sebou brutalnu noc, raz si sadnem dam si vankusE pod hlavu nech som vyvysena a skusam spat, potom si opat lahnem a stale tak dookola, no nic nepomaha. Prednedavnom som sa zobudila, ze ma neskuotocne lame v lavej ruke a uz sa nedalo zaspat. Chcem sa ta opytat, pomohli ti tie obklady, ak by mi aspon trocha povolili tak hned dnes si skocim kupit tu mast, pretoze uz som dost zufala a kedze je to posledny mesiac tehotenstva, rada by som sa este vyspala..!

wieruss
autor
19. nov 2011

@tanicka55 to je v poriadku, mala som to takmer 2 mesiace, takze chapem tvoju situaciu.... a budem uprimna nepomohlo mi nic, nebol o ani laket, ani chrbat ani syndrom karpalneho tunela ... pomohlo az to, ze mi maly pred asi 3 tt klesol v brusku nizsie a prestal tlacit na chrbticu 😵 odvtedy bolesti prestali a ruky uz len mierne trpnu a puchnu co vsak vobec nebrani spanku 😉 Takze skus kludne vsetko co moze zabrat, ta mast nie je taka draha , ale vysledok ti zarucit neviem

tanicka55
19. nov 2011

dakujem pekne, za odpoved.Myslela som ze to bude tym, ze babo dava chrbtici teraz viac zabrat..tak pevne verim, ze to tak isto prejde,ked sa posunie nizsie..🙂..a tu mast si idem dnes kupit, aspon trocha nech tie bolesti povolia, alebo psychicky si budem mysliet ze mi to pomaha..🙂 vsetko dobre ti prajem.. 😵

wieruss
autor
19. nov 2011

@tanicka55 uz mas pekny tyzden, myslim ze za par dni sa uz mierne zosunie babulka dole, mne to tiez prislo tak necakane 😉 a jasne psychicky je super skusit vsetko ... inak este ma napadlo, skus si vyrovnat chrbat ked budes spat tj daj si bud len ortoped.vankus alebo len maly vankusik zasun nad rameno (aby na non lezala len hlava s krkom)- mne pomohlo uvolnit aj to trochu

zanulka28
20. sep 2014

super baby, vyskusala som vsetko co ste tu napisali. A vsak ani jedno nepomohlo ja to mam od 7dmeho mesiaca a este ma cakaju necele 2 . a uz teraz je to na slucku. Ma niekto skusenost s Milgammou? je to Bcko no je to 5dnasobok odporucanej davky pre tehotne co si myslim ze uz je dost aj napriek tomu ze mi to dala doktorka bojim sa to brat aby to nemalo nasledky na drobceka. ak to poznate dajte vediet. Dik-.

2721993martina
26. dec 2014

Prosim vas chcem sa spytat mne tiez trpnu prsty na rukach treti den a kontrolu mam az 5.1. Mam ist radsej na urgent?dakujem vopred za odpovede.bojim sa aby sa nieco nestalo malickej

zelmirka1
5. jan 2015

nemám skúsenosti s tŕpnutím rúk v tehotenstve, ale dnes som bola s jednou maminou, ktorá mi popisovala ako veľmi jej tŕpli ruky a mala také bolesti, že v noci vôbec nespala, Pomohli jej také malé dlhy na ruky (od dlaní po lakte), dáva si ich každú noc a odvtedy nemá problém. Aj m mi to vysvetľovala prečo to pomáha, ale moc som tomu nevenovala pozornosť, lebo nemám ten problém, ale videla som ako si ich nasadila tak sa na to skúste pýtať neurologa, ktorý jej ich vraj odporučil.

kikiklop
10. jún 2015

žienky mne trpnu ruky skôr rano aj spuchnu a ,,ma bolia a nemožem vystret prsty ani narovnat ale potom si to dako cezden nevšimam neboli to ,ale trpne mi cely den stredny prst na lavej ruke ,,,stale ho mam strpnuty,,len aby to nebol daky problem srdcovy ,,čo vy nato???berem aj magnezium čo mi predpisali ale nič nepomaha ak je to však nasledok tehu ,tak potom vydržim hocičo ,,budem čakat na odpoved

vladena30
12. jún 2015

Ahojte .....man prestne taky Problem ....bolesti ruk v noci aj cez den ...niekedy ani ceru nemozem zdvyhnut alebo drzat flasu z vodou strasne je to ...stalo sa my to prvy krat pre mesiacom ...vravela som lekarovy aky problem mam a o on nato ...ze mam vydrzat ....j uz nemozem som zufala voci nespim a cez den ...cera ...sa chce hrat naprechadzk ...naruky ...ä. T. D. No ale ja som vycerpana ....ä nervoza pijem aj magnezium ale nepomaha ...najhorsid je to ze zijem v nemecku ...ä neviem ako sa ta mast tu vola ...hladala som aj slovniku ale nenasla som to ...alebo nieaky iny nazov tej masti nie je ?????ak ano prosim vas poradte my ...dakujem

evittam
12. jún 2015

@vladena30
@kikiklop Dievčence, je veľká pravdepodobnosť, že vám maličké niekde tlačí na nejaký nerv - v chrbtici napríklad, no a to už fakt len vydržať. 😉

kikiklop
12. jún 2015

@evittam no jasne da sa to ,ved to stoji zato ,hlavne ked sme sa snažily niekolko rokov o babo a nič ,,a teraz aha už sme v siedmom mesiaci,,mne to nevadi ked sa somnov niečo deje ,len aby to neškodilo babetku ,,

penearth
12. jún 2015

@vladena30 Octanova mast je po latinsky Cremor aluminio acetico tartarici
ja mam predpisane od ortopeda nocne dlahy na ruky, tie drzia ruky v ulavovej polohe a clovek sa v noci vyspi.
Mne to zacalo nie pocas, ale po tehotenstve a bohuzial mi ostava uz len operacia, co si pri malom dietati neviem predsavit.

jankamordacova
24. sep 2015

@karmelka77 mozem savas opytat na to trpnutie....? Ha mam tiez problemy so stitnou zlazou mam znizenu funkciu a berem euthyrox 200 a mam 3 tyzdne do porodu a hocikedy mi strpliprsty ale teraz uz dva tyzdne sa to fakt neda vydrzat.v noci sa na to budim...a ked to zacne ma strasne palia ruky prsty.a sem tam mi pride aj zle akoby mdlo.a sem tam vidim zvlastne a som teraz dost ospala...aj vam sa torobilo ?a nevraveli vam ze tomozebyt preekpmpsia ? Dakujem

dana_l
24. sep 2015

@jankamordacova to trpnutie ruk zapricinuje tehotenstvo. tlaci ti na urcite nervy a to ti sposobuje trpnutie ruk. ked sa ti maly narodi, takt o prejde. ja som to tiez mala. ku koncu tehotenstva a potom sa mi to zhorsilo pocas prvych dvoch rokov malych lebo som kojila dvojicky a pouzivala velmi casto ruky v jednej polohe. tebe s jednym dietatom to nebude robit problem lebo mozes striedat strany, pripadne ak nekojis tak flaska je znova iny pripad.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre