Ako sa zbaviť plesne na detskom matraci?

muriel293
9. okt 2010

ahojte žienky,potrebovala by som súrne poradiť,včera som zistila že matrac môjho drobca odspodku začal plesniť,našťatie je chytený len ten originál návlek na ňom ale aj tak...stena pri postieľke je veľmi vlhká,sú na nej mokré fľaky po celej dĺžke.Ešte musím spomenúť že manžel vlani podpílil niektoré steny ale táto vnútorná bola v poriadku a teraz zrejme ťahá vlkosť odspodu :( neviem ako a či vôbec to je možné vyprať,mamina mi radila dať na to savo ale ja sa bojím že tam ostanú fľaky na doživotie a tiež mám obavy že sa to v pračke neoperie.Je to na dosť veľkej ploche ,nemáte skúsenosti s praním takýchto vecí? a mohla by tá vlhkosť a pleseň ovplyvniť nejako zdravie môjho syna??? :(

lawli
9. okt 2010

ahoj no skúsenosti s tým nemám no savo s mi zdá nevhodné na detské veci...no je to len moj osobný názor....ja by som určite savom nič pre drobčeka naprala.A čo sa týka vlhkosti a plesni tak to može ovplivniť zdravie,neviem v akej miere no zdravé prostredie to rozhodne nieje a to ešte na spanie... 😒

galioska
9. okt 2010

jedine riesenie zmena bytu , ci domu, ked mate takto vlhko 😕 ked uz na madraci sa urobi pliesen tak to je fakt sila 😝 alebo bol mokry a zvlhol a splesnivel alebo neviem 😕 fakt cudne 🤐

muriel293
autor
9. okt 2010

galioska tak to viem aj ja že najlepšie by bolo zmeniť "pobyt" no bohužiaľ na to si ešte budeme musieť chvíľu počkať..........no podľa mňa sa to tam urobilo z tej vlhkosti predtým keď muž nepodpílil vonkajšie steny tak nám bežne plesnili nočné stolíky,nábytok a proste všetko čo bolo pri stenách :( je to fakt hrozné....myslím si tiež že použiť savo by bolo nielen nevhodné ale by mi to ten návlek aj úplne zničilo viem to lebo už som tak drhla jeden nafukovací matrac a zostal hrozne škaredý tak neviem čo s tým no myslím si že bežným praním to asi ťažko zíde ...

martinex
9. okt 2010

@muriel293 presne viem o com hovoris,my sme tiez byvali v podobnom dome kde plesnivela cela stena v spalni,islo to od podlahy a bola to hroza..nocne stoliky a dokonca aj nas madrac v posteli od spodu chytil plesen...nastastie nie moc,vydrhla som to najprv nasucho kefou a potom tym prostriedkom na tepovanie..zislo to,no flak tam je... pokial sa ti chytil ale len nejaky potah na madraci,tak ho daj dole ak mozes a vymen za novy...a este jedna rada-nam veli na tie plesne na stenach pomahalo Savo na plesen...sice sme kazde 2tyzdne museli striekat a po nastriekani 3-4 hodiny vetrat,ale plesen zmizla..
a na zdravie je to urcite skodlive-dieta moze mat alergie,problemy s dychacimi cestami a nehovoriac o tom,ze plesen ako taka je riadna pliaga...aj preto a teda hlavne preto,sme sa prestahovali..bala som sa aby maly z toho nemal problemy zdravotne...

benne
9. okt 2010

my máme doma tiež veľmi vlhko ☹ pri spálni taký malý šatník a tam pravidelne striekame savom, pri problémových miestach sa snažím nedržať žiadne šatstvo, lebo beštia plesen hned tam skočí. Napadlo ma, že ked bola plesen na poťahu, či nebude aj v matraci 😖 a odtiaľ by mohla nanovo vyrážať. Poťah by som oprala v práčke ak sa dá na najvyššej možnej teplote a uvažovala o presunutí postele/postieľky

adrioska
9. okt 2010

@muriel293 my mame tiez velku vlhkost a to byvame v panelaku. Ale ta vlhkost sa nam zvysila aj tym, ze vela periem, odkedy som na materskej a vobec celkovo som doma s malym cely den, aj varenie prispieva(predtym sme boli s muzom skoro cely den v robote, takze vlhkost nebola az taka). Tiez by som radila, ak sa da, tak ten potah dat dole a vyprat. Ak treba aj matrac, tak radsej Savom nie, ale skus s octom pretriet, ak dobre viem, aj ocot dezinfikuje a ten nie je az tak smradlavy ako Savo. A to savo na plesen, co Ti poradila Martinex, by som Ti neodporucila, je to strasne smradlave, sice plesen zmizne (ale len docasne aj to) a my sme to nevyvetrali za par hodin, sme to citili aj niekolko dni a bolo to otrasne, nehovoriac o tom, ze aj vypary zo Sava su skodlive ci uz pre dieta alebo pre dospeleho...ale najma teda pre dietatko. Takzo to nie radsej. No a my sme si kvoli tej vysokej vlhkosti v nasom byte a kvoli plesniam kupili elektricky odvlhcovac, ak mate vysoku vlhkost, tak vrele odporucam, nam to naozaj pomaha. V kazdej izbe mame merac vlhkosti (sme ako maniaci 😀 , ale proste treba) a ked stupne vlhkost na 70%, tak ho zapiname. Zapinam ho najma, ked mam vnutri vyvesane pradlo. Vraj idealna vlhkost v miestnosti je okolo 50%. Ak mozte, kupte si aj vy, urcite vam to nieco pomoze. My mame Desu, sme s nou spokojni,ale su aj ine znacky. Ahojky

veronika81
9. okt 2010

@muriel293 ako dlho máte ten matrac? Nám splesnivel matrac na manželskej posteli do polroka, išla som ho reklamovať.. reklamáciu uznali a vrátili nám peniaze. Teraz máme nový už rok a pol a pohoda. Pre istotu ho ale pri každom prezliekaní perín pozerám a obraciam.
Za pokus to stojí, aspoň sa opýtať 😉

Ale treba riešiť hlavne tú pleseň v byte, lebo takto sa ti to môže robiť opakovane 😖

muriel293
autor
11. okt 2010

ženy,ak mám úprimne povedať,my sme natrepaní všetci traja v jednej izbe u svokrovcov,takže presúvať postieľku ani nie je kam,odtiahli sme ďalej postele aby sa nedotýkali steny ale aj tak je to vlhké...a pritom používame aj tie tablety na vlhkosť a plesne odstraňujeme s Ceresitom proti plesni,je to veľmi veľmi dobré vytvorí to takú penu tú nastriekate na steny a behom pár hodín ostane len čistý mokrý fľak ktorý uschne.Bohužiaľ účinok nie je trvanlivý lebo po čase to treba aj tak opakovať....a môžem pravdu povedať odkedy tu bývame tak som neustále chorá,v živote som nemala priedušky a tu neustále plus ženské problémy a stále dokola je to ako začarovaný kruh tak ja len dúfam že môj syn bude ok... :(

Veronika ten matrac máme vyše rok a pol odkedy máme malého a dotraz sme s tým nemali žiadne problémy

ewellina
11. okt 2010

@muriel293 Tiež sme mali podobný problém, tak som poťah z matraca vyhodila do koša a namiesto poťahu som na molitan len navliekla takú plachtu s gumkou. Neskôr sa však pleseň objavila aj na tom molitane, tak som to skúšala čistiť savom, potom som to poriadne prepláchla vodou, sušila pri radiátore, no o niekoľko týždňov tam tá pleseň bola zas, takže asi pred mesiacom matrac pošiel do koša a malej sme zaobstarali už veľkú postieľku.

veronika81
11. okt 2010

@muriel293 tak už len jedna rada.. odsťahovať sa! 😖 Ja viem, že nie vždy to ide a nie je to jednoduché, ale pozor na plesne, nie je to sranda pre dospelého a už vôbec nie pre deti.
Tu je len jeden z mnohých článkov, na ktorý som narazila http://www.pluska.sk/mamina/domacnost/nebezpecn... nájdeš tam aj rady ako sa vyhýbať plesniam a tuším je aj tu na MK téma o vplyve plesní na deti.

juliap
12. okt 2010

@muriel293 jednoznacne potah vyhod, radsej novy pre dietatko, ak by si zistila, ze pliesen je aj na matraci, tak aj tu prec, neoplati sa ti riskovat zdravie dietatka a s tou plesnou cim skor urobit nieco ... moja emka mala zo "skrytej" plesne v dome zapal pluc, postielku daj co najdalej od tej steny, na nu si mozes kupit savo specialne a postriekat, potom poriadne miestnost vyvetrat aspon na hodinu ... nabytok, aj skrine, odtiahnut od stien, aby tam bola aspon 10 cm medzera, no a mm by sa mal poradit s odbornikom, co teraz, ked tym podpilenim stien to takto dopadlo ...

capricieux
12. okt 2010

@muriel293 suhlasim s dievcatami, matrac na ktorom je plesen vyhod! je velmi nebezpecna pre zdravie babatka - alergie, zapaly pluc a pod.
odporucam kupit odvlhcovac vzduchu, podobne ako masinky na zvlhcovanie, pohladaj na nete. v zime sme mali aj my mierny problem s vlhkostou v byte ale toto fakt pomaha 😉
drzim palce

andrea142
13. okt 2010

@muriel293 : ahoj......... tiež sa pridávam k názoru ,že ten matrac vyhoď a kúpte nový. aj sestra mala problémy s plesňou ....vlastne ako urobili nadstavbu na dom dole sa začala tvoriť pleseň a to horné ešte ani nie je dostavané. kamarát im bol potom maľovať ................je maliar a doniesol nejaký postrek na pleseň ,tým to mali striekať a potom po týždni im maľoval ........... už je to 6.mesiacov a je to zatiaľ v poriadku. spýtajte sa nejakého maliara prípadne keby si chcela spýtam sa toho kamaráta čo im to dával.

muriel293
autor
15. okt 2010

capricieux prosím ťa vieš mi v ip napísať niečo bližšie o tom odvlhčovači koľko stojí ako to funguje a kde to dostať???

dievčatá my máme dom vo výstavbe ale túto zimu sa tam ešte asi určite nedostaneme....takže tak asi

muriel293
autor
15. okt 2010

jaaaj a ešte som chcela ten odvlhčovač to asi nebude tá veľká biela tableta ako hovorí môj manžel žeeee? to bude asi dačo úplne ale úplne iné

januarova
16. okt 2010

@muriel293, baby mysleli toto: http://www.odvlhcovace-desa.sk/
my mame v byte tiez problemy s plesnami ☹ a kazdu zimu mi to lezie na nervy. buduci rok by sme sa mali stahovat do noveho takze dufam, ze to uz tuto zimu prezijeme. ja aj predpisovo vetram, aj ceresit ten rpistroj mame s tou tabletkou, ale to je slabota. U nas je problem ze byt vlhne od spodu. Normalne na podlahe v kutoch sa nam zraza para a su tam po noci kropaje vody.

muriel293
autor
18. okt 2010

hmmm tie odvlhčovače super ale tie ceny :( :( :( ešte poňúrim kade tade ale už aspoň viem o čom je reč :D

muriel293
autor
1. nov 2010

ženy....nazbierala som konečne minule bledé prádlo a oprala som ten poťah na 50tke (lebo tam píšu že sa má prať na 40tke) dokonca som to poliala hodne aj arielom na škvrny a vôbec ale vôbec to odtiaľ nezmizlo. Myslíte že to budú vedieť odstrániť v čistiarni alebo sa mám na to úplne vykašlať???

gpstorm
6. feb 2011

@muriel293 co sa týka plesne na stenach nieje dolezite ako ju odstranite ale ako odstranite pricinu tvorby tejto plesne, staci posunut rosný bod. hmota q therm docieli priedusne zateplenie z vnutra, teda teplejsie steny priedusne zabrani prestupu tepla co ma za nasledok znemoznenie tvorby pliesne (zrazanie vlhkosti na stenach) a este usetrite na nakladoch na vykurovanie 25% a viac pre viac info gpstorm.mt@gmail.com

muriel293
autor
11. apr 2011

gpstorm ďakujem veľmi pekne za radu,možno v tom niečo je ale zas takéto väčšie úpravy ja určite nebudem riešiť keďže dom je svokrin 🙂 tak nech si to ona dá do poriadku,ja som len chcela vedieť ako s tým bojovať dočasne my už snáď v lete pôjdeme do svojho tak dúfam že plesniam a vlhkosti odzvoní....

greensea
9. mar 2014

@muriel293
Ahoj!
My bývame v GR v Aténach a cez zimu tu je nehorázna vlhkosť(80%-90%)...na plafóne sa vytvárali kvapky a pleseň... kúpili sme si odvlhčovač vzduchu. neverila by si, za deň "odsaje" aj 10l vody!!! Len toto nám pomohlo, plafón je suchý a keď sa kde-tu vytvorí pleseň...nenič si zdravie a ani svojím deťom...nepoužívaj Savo...octová voda má tie isté účinky!! Celkový problém treba riešiť z vonku, teda izoláciu z vonku. z vnútra len časté vetranie(čo si myslím je ťažké cez zimu, najmä ak máš deti) a veľa svetla(pleseň sa nekamoší so slnečným svetlom)

zuzanockamt
9. mar 2014

@galioska dobra rada 😀 ... lebo zmenit byvanie je take jednoduche ako zmenit topanky 😀

greensea
9. mar 2014

http://www.proalergiky.cz/eshop/odvlhcovace-vzd...
http://odvlhcovace-vzduchu.heureka.sk/?gclid=CL...
prajem ti, aby si to mohla kúpiť..na splátky určite dávajú...
a fľaky od plesne...neunúvaj sa dávať do čistiarne, ja som tak mala jeden vankúš a zaplatila som 7eur aby ho vyčistili...vyčistili, no tie čietne bodečky ostali...alebo ti prajem, aby si mala väčšie šťastie na práčovňu...

lutsine
7. máj 2014

Môžu byť plesne na pľucach z vlhkosti kde tá osoba spí.