Canisterapia. Veľmi nám pomohla

charmed696
28. jan 2009

Moja skúsenosť s touto terapiou je úžasná. Pred 2,5 rokmi sme doniesli domov3 deti z DD jeden zo súrodencov 3 roč. chlapec s diagnózou detská mozg. obrna a vyvojom 1/2 r.dieťaťa, ktorý nevedel sa obliecť, najesť, nemal cit v rukách, nerozprával ,mal plienky a nevedel poriadne chodiť iba keď sa držal za ruku. Kúpili sme šteňa Labradora a syn sa sním začal hrávať . Teraz náš syn je vyslovene ukecaný, chodí sám behá lieta, je bez plienok, oblieka sa, naje sa sám, cit v rukách má, logicky uvažuje. Naši psy niesu ešte úplne vycvičení sú to ešte šteňatá , ale ak by to chcel niekto vyskúšať nech napíše.

titkovamiriam
28. jan 2009

to musi byt kraaasne 😀 ,uz som o tom nieco citala a videla rozne dokumenty.syn zasa studuje kone a ma kurz hypoterapie co je tiez krasne ked to pomaha chorym ludom a hlavne detickam 😀

charmed696
autor
28. jan 2009

Ahoj titkovamiriam.
Moja dcéra tiež chodí do školy na jazdectvo, teraz prechádza na kynológiu. Kde si robil tvoj syn hypoterapiu dcera si ten kurz spraviť. 🙂

mexx
28. jan 2009

Moji spoluziaci s tym tiez pracovali, mne sa to velmi paci, a jedneho dna by som sa na to tiez rada dala. Je to uzasne... 😵

titkovamiriam
28. jan 2009

na pts-ke v ivanke pri dunaji vidim dobre 9deti 😀

charmed696
autor
28. jan 2009

Ano iba 9 asi za 3mesiace možno pribudne daľšie.

titkovamiriam
28. jan 2009

pekne ale to asi nie vsetky su vlasne teda biologicke 😀

charmed696
autor
28. jan 2009

všetky sú moje, 2 deti biologické ,3 pestúnske, 4 prof.rodič, to čo možno pribudne je ďaľší súrodenec pestúnskych.

titkovamiriam
28. jan 2009

to je krasne a ze nechodis aj na ine temy ale asi nemas moc cas-dcera je kde na skole

reisi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
charmed696
autor
28. jan 2009

Dcéra je SOUp Šaľa, som tu len krátko nevedela som o tejto stránke, povedal mi o nej adoptívna mamička môjho profi dieťatka.Kde studuje tvoj syn na akej skole?

mracik
28. jan 2009

tiež veľmi uvažujem nad kanisterapiou, lenže zatiaľ ešte bývame v byte, kde by sa nám zmestil maximálne nejaký malý psík a okrem toho Kubko je alergik. Vy bývate v dome, alebo v byte?

titkovamiriam
28. jan 2009

super v behni do temy tri a viac 😀 ,syn je na zdruzenej skole v ivanke pri dunaji studuje chov koni a jazdectvo,treti rok.

charmed696
autor
28. jan 2009

Našich psov cvičí manžel, syn na hypoterapiu nemohol bál sa celkovo zvierat, hypoterapia je dost draha a na blízku to robila iba jedna pani asi pol roka a potom skoncila. Nas syn je tiez alergik psov mame labradorského retreviera cierneho toto plemeno je krátkosrsté, dlhosrstí sú zlatý retreviery.Steniatka sú krasne ale do 1-2 rokov vedia dost toho znicit ,lahko sa ucia , su inteligentne, vhodne do domu i bytu. My sme mali psov aj v byte teraz v dome.

titkovamiriam
28. jan 2009

aj my mame psikov,no pre zabavu 😀 ,je super ked takto dokazu pomoct

mamutka
28. jan 2009

ahoj, ja tuto metodu povazujem za super napad, venuju sa tomu napr.aj tu
http://web.stonline.sk/legendofnorth/canisterap...
http://www.opatovska-ke.sk/index.php?sts=Kanist...

ale aj netrenovany psik da cloveku vela

bambusko
28. jan 2009

mne to tiez uz dlho lezi v hlave, mam dokonca davno kupenu knizku. su tam podmienky na vhodnost stenata a testy. pisu tam, ze pes by mal zit s rodinou, nie vonku. a pri nasich alergikoch, podobne ako mracik 😒 . takze mame psa vonku a je to celkom dobry domaci terapeut 🙂

zuzana.k
28. jan 2009

Aky je rozdiel medzi kanisterapiou a obycajnym zivotom so psom v domacnosti? ide o nejake specialne cviky? Rozumiem tomu ked chodia psi medzi nejako handicapovanych, ale ako to vyuzivate vy v rodine?

bambusko
28. jan 2009

zuzi, canisterapia je terapia pomocou psa pre ludi mimo domacnost. chodia s nimi napr. do domovov dochodcov, do ustavov k chorym , k detom a tak. doma je asi kazdy pes terapeut pre svoju rodinu 😉

zuzana.k
28. jan 2009

bambu to ja viem, paci sa mi to. ale ako to vyuzivaju oni doma konkretne... Teda ked sa zlepsil ten stav dietatka, asi sa cielene robila nejaka terapia, ci teda pozostava z nejakych cvikov, alebo sa jedna len o cas dietata so psom-hladkanie...alebo co?

bambusko
28. jan 2009

hm, mozno sa dozvieme 🙂

mamutka
28. jan 2009

myslim, ze si pes a dieta napr.spolu lahnu a spia a dieta tak vnima pocit blizkosti niekoho kto nanho vobec v nicom netlaci, nevysvetluje, nevychovava-...napr u autistov, ale tych veci co sa mozu skusit je iste vela, zavisi od problemu aky clovek ma. napr.po traumat.zazitkoch takto moze zacat niekomu doverovat, moze sa psovi vyrozpravat a tak...

charmed696
autor
28. jan 2009

Nase 2feny a 2pesy su momentalne uz vonku 1 pes je vnutri sustavne,ostatnych kazdu nedeľu ich mame dnu v dome deti ich hladkaju, krmia z ruky im davaju odmeny, valaju sa s nimi po koberci, hadzu im hracky a psy aportuju.
Mame aj 2 alergikoch.Psov ešte cvičime su to len "male" 😀 asi 40kg stenata.Dieta sa v prvom rade musi prestat bat psa a naviazat sa nan.U nas kazdemu dietatu vyhovuje ini pes a dieta si vzdy vyberie samo ku ktoremu psovy ide.Mame okrem 2 labradorov 1 ratlik 1 labrador+nem.vlciak a 5 mačiek 😀

mamutka
28. jan 2009

tak to mate presne k poctu nedi 😀 takze este jedneho stvornozca rychlo zohnat kym pride dalsie babulko 😉

charmed696
autor
28. jan 2009

štvornožcov už stači a počet deti sa bude tiez regulovat 2 deti pojdu na adopciu. ☹

mamutka
28. jan 2009

kukam ze pisanie jednou rokou mi nejde, ale vylustila si spravne,
uf, no to musi byt smutne lucenie, a to musia?

charmed696
autor
28. jan 2009

Musia je to v ramci zamestnania,útechou je to , že prídu ine, ktorym docasne nahradime rodicov. Lučenie nieje prijemne , ale ked vieme, ze bude o nich dobre postarane v novej rodine tak je to o to lahsie. Z niektorymi rodinami ktore maju zaujem ostavame v kontakte.

kisska
28. jan 2009

Ahojte, ja som chcela svojej fene rr urobit oficialny vycvik asistencneho psa, aby som s nou mohla chodit v nemocnici pomahat detom, ale bohuzial nie je vhodna povaha - je prilis naviazana na svoju rodinu a u cudzich je odmerana a nevie sa uvolnit. Cvicenie s caniterapeutickym psom je rozne - najjednoduchsie je to v domovoch dochodcov a v ustavoch s hyperaktivnymi detmi, kedy ide hlavne o kontakt a potreba starostlivosti o niekoho ziveho. U defi napr. s DMO sa pouziva na zohrievanie svalstva (spominane "lezanie na psovi"), precvicovanie hrubej a jemnej motoriky, ked sa deti nechavaju aby psika cesali, hladkali, vodili za voditko a koooooopec dalsich veci...
Ja mam na svojej babule odskusane jej liecive ucinky s autistickym synovcom. Chlapec nerozprava, dlho nechodil a nekomunikoval s nikym dospelym. Arka ho dokazala prinutit, aby sa za nou rozbehol, aby ju zavolal a ked ho oblizala, rozosmiala ho tak, ze sme nikto nechapali. Ked sme boli na prechadzke, Jurko ju drzal za voditko a ona isla dopredu len pokial sa nenaplo, ked mu vypadlo z ruky, ona zostala stat a on sa vedel zohnut a zdvihnut ho zo zeme a pokracovat v ceste. Sama som nechapala, ked som to videla...
Rozdiel medzi canisterapiou a rodinnou terapiou domacimi zvieratami je asi ten, ze domaci mazel sa vacsinou prisposobuje stylu zivota rodine, cestuje s nou, pozna ju, je clenom svorky a obcas korigujeme vychovne chyby... U canisterapie musi byt pes absolutne spolahlivy, ked s nim manipuluju neohrabane prsteky deti, ked ho prilis stisnu pri objimani, ked ho potiahnu za srst. Pes musi vydrzat niekedy aj hodinu lezat bez pohybu privaleny dietatom. Neexistuje, aby sa zdvihol alebo neuposluchol povel. Musi to byt prilis velky flegmatik, s ktorym by sa "normalna" rodina asi dost nudila. Musi zvladat tackaveho cloveka s barlami, invalidny vozik a neovladatelny detsky krik. Viem, ze vycvik sa na slovensku sa robi v Ziline (http://www.epiq.sk/sactvap/?p=p_70 ) a v urcitych intervaloch aj v cechach(canisterapie.cz), ale canisterapeutov najdete urcite aj inde. 😉

mamutka
28. jan 2009

ste skveli, ze deti takto pripravujete na vstup do ozajstneho zivota, na rodinu, a davate im pocit istoty. niekedy sa tak strasne bojim, ze co ak sa mne a manzelovi nieco stane, co bude s malickym...kde skonci....esteze su ludia ktori sa o svoj domov a lasku vedia podelit. ale prec so smutnymi myslienkami.
drzim palce s detmi aj havkacmi

nobody
28. jan 2009

supr

erika_aaj
28. feb 2011

Rada by som Vás pozvala na chystanú prednášku o canisterapii.
Vhodná pre budúcich psovodov, ale aj pre rodičov, či opatrovateľov detí so špecifickými potrebami a pre odbornú verejnosť,
psychológov, pedagógov a špeciálnych pedagógov.
O svojich osobných skúsenostiach s canisterapiou ako pomocnou liečebnou terapiou za pomoci psov budú rozprávať dlhoročné canisterapeutky, psychologičky a špeciálna pedagogička.

PROGRAM:

Od 9.00 - 12.00
Canisterapia z pohľadu psovoda a majiteľa CT psa
Mgr. Erika Gašparová

Teoretické východiská canisterapie
Bc. Zuzana Šimková-Péliová

13.00 - 16.00
Canisterapia ako súčasť liečebného procesu pri práci
s obyvateľmi domova dôchodcov
Mgr. Ľubica Dusková Lejková

Využitie canisterapie pri tréningoch pamäti
s klientmi denného psychiatrického stacionára
Mgr. Ľubica Dusková Lejková

Možnosti využitia CT v logopédii
Mgr. Monika Olšovská

Canisterapia v reedukačnom centre
PhDr. Katarína Ždilová

Viac info - http://www.aaj.sk/ct

Pekny zvysok dna prajem,

Gasparova Erika