Nulové železo v krvi dieťaťa

tinka_21
3. júl 2014

Ahojte,
moja dcérka má 1,5 roka a lekár odberom z krvi zistil že v tele nemá absolútne žiadne zásoby železa.
Hodnoty v norme sú 10-200, a moja malá má 0,2 !!! čiže nielenže ho neprijíma v strave, ale ani len zásoby nemá. Pritom povedal že vyšla taká slabšia anémia (nie ťažká), čiže neviem ako to spolu súvisí/nesúvisí...
No, keďže potrebuje akútne doplniť železo, tak on to samozrejme chce riešiť liekovou formou. Keďže však z prípravkov typu Maltofer, Sorbifer, bolo zle aj mne, a malá sa mi z toho vždy ešte ako bábätko povracala, tak by som jej to najradšej nedávala. Navyše stále má niečo rozrobené s trávením, takže sa obávam že by mala zápchu, plus černanie zubkov...
Je nejaký prírodný spôsob ako rýchlo doplniť železo?? Hlavne to musím do niečoho zamaskovať.
Podotýkam, že je strašne vyberavá, jedáva stále to isté dookola kedze nové veci skúsiť nechce. Nechce jesť mäso, tak som jej začala dávať melasu do ovocnej výživy, na začiatku odmietala, teraz ked ma nevidí, tak jej to tam dám, a zje bez problémov.
Náš jedálniček - jogurty, tvaroh, ovocné výživy, obilninové kaše, jablká, banány, piškóty, chlieb s maslom, syr, miesto kravského mlieka som začala robiť rastlinné (mandľové, makové)... to je všetko.
ĎAKUJEM za rady!

melanche
3. júl 2014

@tinka_21 no pri tak nizkej hodnote by som urcite neriskovala kadejakymi prirodnymi pripravkami. moja ma velmi nizku hodnotu - 2 a ani ma nenapadlo nepocuvnut lekara. tiez mam na maltofer svoj nazor, ale zial, musi ho uzivat - uz ho uziva dva mesiace a do konca leta este bude musiet. starsej vysla hodnota 7, takze tiez malo ale pri takej hodnote sa da este experimentovat s jedlom a doplnat ho takou formou. mozno teraz ti bude maltofer uz lepsie znasat, ked je vacsia. a ked nie, tak sa porad s lekarom a zvoli iny liek.

tinka_21
autor
3. júl 2014

@melanche aj som sa toho bála, že pri tak nízkej hodnote, asi budem musieť nasadiť liekovú formu. Chce jej to dať na tri mesiace. U vás sa to ako rýchlo zlepšuje?? Asi to nejde hneď, však? ☹

mummy01
3. júl 2014

@tinka_21 z toho co konzumuje je zrejme preco nema zelezo.Preco jej nedavas UM? Aj tam je zelezo.Ako jej ho chces doplnit stravou ked ma tak uzky jedalnicek? A ak ma aj traviace tazkosti navstivila by som aj gastro lebo moze mat nejaku metabolicku poruchu alebo poruchu vztrebavania...

mummy01
3. júl 2014

@tinka_21 zelezo treba uzivat este aspon 2 mesiace po tom co sa hladina v krvi normalizuje

michaelkanr
3. júl 2014

ahoj, skus narosan cucoriedkovy, ten obsahuje vela zeleza, budes davat 2x denne a mal by zabrat. nam pomaha🙂

melanche
3. júl 2014

my budeme mat kontrolu az v septembri. do konca leta ho este musi brat, takze dokopy 4-5 mesiacov, uz ani neviem kolko presne. starsia brala len do konca juna, kedze to mala lepsie. dokonca, popri maltoferi si musime davat pozor aj ne jedalnicek a zelezo doplnat aj potravinami. preto si myslim nestaci len jest stravu bohatu na zelezo. netusim ci je tam zlepsenie, ale mozno aj hej, lebo bola dost chorlava-ani teraz to nie je sláva, ale je to lepsie. byvala aj nervozna-ale to je stale, mozno je to povahou. snad sa to polepsilo, lebo mna to dost vystrasilo, ze ma tak nizku hodnotu. netusim preco, lebo krav.mlieko nepijeme, ale zase strukoviny nemozme jest, tak mozno tam jej to chybalo. drzim palce, podla mna skus ten maltofer. tu nie je cas experimentovat ci sa to zlepsi bez neho alebo nie...
@tinka_21

januliku
3. júl 2014

@tinka_21 Potraviny obsahujúce železo: mäso (najmä tmavé mäso a vnútornosti), strukoviny, zelenina (špenát, brokolica, kapusta, červená repa, hlávkový šalát), ovocie (marhule, čerešne, jahody, čučoriedky, čierne ríbezle), orechy lieskové a kešu. A treba pridať aj vitamín C, ktorý pomáha lepšiemu vstrebávaniu železa.

melanche
3. júl 2014

@mummy01 na gastre zistia ci je porucha vstrebavania? lebo nad tym som uz davnejsie rozmyslala, ci to moje nemaju. ako sa to zisti a da sa to liecit?

tinka_21
autor
3. júl 2014

@mummy01 Tráviace problémy riešime už od januára, kedy mala nejakú črevnú virózu. Ono raz je to tak, raz tak, niekedy je týždeň OK, niekedy mesiac, a potom sa to zas vráti, a má hnačky (resp. to nie sú ani hnačky, skôr je tá stolica mäkšia, nie je pevná, v nočníku sa zrazu objaví kopa niečoho). Preto už vzniklo aj podozrenie či nemá celiakiu alebo intoleranciu laktózy, kvôli tomu sa robil odber, ale pediater už dal vyšetriť všetko. Nič z toho sa nepotvrdilo, všetko ostatné má OK, vitamíny aj minerály, okrem toho železa teda.
Na gastro by nás musel poslať pediater, sama sa tam vybrať nemôžem. A keďže to s ním riešim od januára, tak dúfam že hádam vie čo robí, a sám by nás tam poslal. Chcela som už len aby nás poslal na kožné ( s iným problémom), a on povie že netreba, ešte zo mňa urobil úzkostlivú mamu ktorá príliš pozoruje svoje dieťa... tak čo mám robiť?! Jedine zmeniť pediatra, a to by bol už tretí v poradí, lebo hneď po prvom polroku som to urobila, a zisťujem, že je to z blata do kaluže...
UM mlieko som malej nikdy nedávala, do 17 mes. som ju kojila, a riadila som sa tým čo mi radil pediater, že po roku sa môže dať kravské mlieko. Znášala ho dobre, nemala som dôvod dávať jej UM. A jedávala tie detské kaše, Hipp a spol., ktoré sú tiež obohatené vitamínmi a minerálmi. Nie je naučená piť z fľaše mlieko. Jedine ak by som jej ho dala do kaše...

tinka_21
autor
3. júl 2014

@melanche Mojej malej práveže vôbec nič nie je a nebolo... je živá, niekedy až moc 😀 Chorá nebýva vobec, až na nejaký týždenný soplík raz za čas. Nie je ani tenká, nevyzerá že jej niečo chýba. Jediné čo mala boli tráviace problémy, ktoré sa pripisovali možnosti že by tam mohla byť neznášanlivosť lepku alebo laktózy...to sa nepotvrdilo, a mimo toho sa zistilo toto... ☹
Asi nemám veľmi na výber, musíme to dať do poriadku a potom a popri tom riešiť stravu... ja už som rozmýšľala dávno že jej do tej sladkej kaše primixujem mäso, ale čo s ňou mám robiť?! Vždy keď ju takto "oklamem", ona na to príde, a potom už pre istotu odmieta aj to čo pozná, aby som ju znovu neoklamala...

luba41
3. júl 2014

skús vyradiť všetko mliečne z jedálnička, aj to zabranuje vstrebávaniu železa z potravy .. zvýšiť prísun surovej listovej zeleniny a Cka / treba doplniť aj umelým/...

jerryjanka
3. júl 2014

nam velmi pomohla rada doktorky - a to varene žltko každy den jedno a to bola babatko 4mesačne - nam to dostalo hladiny do normalu, ked ho pomixuješ tak ho zamaskuješ takmer do všetkeho kedže nema nejaku vyraznu chuť

držím palce

ttctwins
3. júl 2014

@tinka_21 - doplnit musis najprv liekmi aspon na hladinu desat. Potom ak zacnes sladit melasou, bude jest dost orechov a kazdy tyzden lyzicku-dve makoveho oleja a si za vodou.. Ale pri takejto hodnote bude chyba niekde vo vstrebavani 😖 Celiakia to kludne moze byt, tu z krvi nezisti, treba genetiku alebo hadicu, pricom genetika je pre dieta omnoho schodnejsia cesta, aj ked vysledky mas az o sest tyzdnov.

brumka
3. júl 2014

Cvikla,spenat,brokolica?

tinka_21
autor
3. júl 2014

@jerryjanka si zlatá! ďakujem pekne! som z toho trochu vydesená..ďakujem za radu, skúsim jej to dať do sladkej kaše, tam by sa to mohlo stratiť

tinka_21
autor
3. júl 2014

@brumka kiežby som niečo z toho do nej dostala... bez šance 😖

tinka_21
autor
3. júl 2014

@ttctwins tak mi povedz prečo to nenapadne doktora?? juj, naštvaná som na neho... hlavne že mi vynadal že som uzkostlivá mamička a príliš pozorujem svoje dieťa! Prečo nás nepošle na gastro? Prečo mu nenapadne riešiť železo, ked mu už dva mesiace vravím, že ju bolí bruško, máva kadejaké stolice aj ked jedáva stále to isté a nechutí jej jesť. Dnes v lekárni mi lekárnička povedala, že to všetko s tým súvisí - aj nechutenstvo, aj bolesti bruška, čo som vobec netušila...
a z krvi robil aj testy na celiakiu, vraj sa to tak zisťuje... tak ja neviem
Poraď mi, čo mám robiť, aby som zistila kde je problém? Zbytočne ju po doktoroch vláčiť nechcem, to je jasné, ale tak do kelu, snád by to mal on vedieť, či nás treba niekam poslať... a ja ak si to aj vyžiadam, on ma nikam nepošle, ked všade treba ten odporučací listok...

tinka_21
autor
3. júl 2014

@ttctwins Možno blbá otázka, ale môžem pokladať za liek aj výživový doplnok? Skrátka z lekárne, nejaká prírodnejšia forma železa, než len čistá chémia na predpis...

ttctwins
3. júl 2014

@tinka_21 zo skusenosti ak nechces aby malej o par dni davali zelezo infuziou, tak ten mesiac zatni zuby a znes tu chemiu, pri tej hodnote je to nutne. Celiakia je mozne zistit z genetickych testov a trvaju 6 tyzdnov. Z krvi klasickym testom zistis celiakiu u dietata v 1/10 pripadov...

glowix
3. júl 2014

@tinka_21 Ahoj, my sme mali tiez problem so zelezom , uzivali sme melasu, ale ta nam nepomohla, zabral az sirup Narosan, vsetko mame teraz ok ...maltofer sme ajmy dostali, ale dcerka mala z toho nechutenstvo ..tak sme hladali inu alternativu

ttctwins
3. júl 2014

A lekara to napadne...len ten test je drahy...bihuzial ako vzdy casto ide o peniaze a nie o dobro dietata. Liecia povrchove symptomy a nie pricinu problemov..

lasto
3. júl 2014

My sme boli kvôli anémii v nemocnici, tiež nám predpísali Maltofer, brali sme dva mesiace. Lekár zdôraznil, že pri liečbe treba doplniť aj vitamín C, vďaka ktorému sa železo lepšie vstrebáva. Denne som robila teľacie mäso( mixovala hlavne so zemiakom, tiež mi malý nechcel, ale potom si zvykol), šťavu z cvikle a do jogurtov a čaju som dávala šťavu zo zaváraných čučoriedok. Raz týždenne žĺtok. Behom 3 mesiacov sme sa dostali do optimálu.

jeemima
3. júl 2014

tinka_21 ahoj my sme mali tiez nulove zelezo ale velmi vaznu anemiu z toho takze sme museli liekovou formou....co sa diety tyka tak banany, pozeraj zlozenie kasi vyberaj take aby mali co najviac zeleza, cervena sosovica, cviklova stava (da sa kupit stopercentna jablkovo cviklova je sladucka deti maju radi, a ta ista je aj cucoriedkova tiez bomba), spenat, zltko....plus my sme sa dokojili v 14mes a prave kvoli zeletu sme presli na UM aby hladina bola kontrolovana....velmi velmi ldho nam rvalo kym sa nejake zelezo dokazalo v tele udrzat......takze kravske mlieko vyhod z jedalnicka a hladaj ine alternaivy bohate na zelezo pre nas bolo umele najschodnejsie ....inak aj vit c by sa mal uzivat lebo zlahcuje vstrebavanie zeleza....plus Bckove vitaminy tiez....tie aj pomozu rozbehnut apetit

nanku
3. júl 2014

@tinka_21 z Justu narosan cucoriedkovy, chuti to ako ovocna stava

jeemima
3. júl 2014

@tinka_21 ahoj my sme mali tiez nulove zelezo ale velmi vaznu anemiu z toho takze sme museli liekovou formou....co sa diety tyka tak banany, pozeraj zlozenie kasi vyberaj take aby mali co najviac zeleza, cervena sosovica, cviklova stava (da sa kupit stopercentna jablkovo cviklova je sladucka deti maju radi, a ta ista je aj cucoriedkova tiez bomba), spenat, zltko....plus my sme sa dokojili v 14mes a prave kvoli zeletu sme presli na UM aby hladina bola kontrolovana....velmi velmi ldho nam rvalo kym sa nejake zelezo dokazalo v tele udrzat......takze kravske mlieko vyhod z jedalnicka a hladaj ine alternaivy bohate na zelezo pre nas bolo umele najschodnejsie ....inak aj vit c by sa mal uzivat lebo zlahcuje vstrebavanie zeleza....plus Bckove vitaminy tiez....tie aj pomozu rozbehnut apetit

katka1981
3. júl 2014

@tinka_21, dala by som jej zobrat krv na alergie, na celiakiu a podobne, nedostatok zeleza byva aj kvôli celiakii. Nastuduj si na nete priciny nízkej hladiny zeleza a daj jej porobit vysetrenia. Nie je to len tak z nicoho. Lekari prd vedia.

zita19
3. júl 2014

Pre vstrebavanie zeleza je dolezita kyselina listova a aj specialny enzym v zaludku, bez ktorého sa zelezo z potravy nevstreba. Treba zistit pritomnost tohto enzymu. Niektore zeleznate lieky uz obsahuju aj kys. listovu aj tento enzym, niektore len ciste zelezo. Pytajte sa na hamatologiu, aby vas vysetrili komplexne.
@tinka_21

belasy_motylik
3. júl 2014

Nechcem strašiť, ale malá pri takýchto hodnotách môže aj zomrieť. Moja mama mala hodnotu 2 /cítila sa pritom v poriadku, len bola dlhodobejšie unavená a ospalá/ a lekár už toto zhodnotil ako život ohrozujúci stav s hospitalizáciou, tam ju dopovali železom, robili rôzne vyšetrenia, stav sa zlepšil len mierne a nakoniec sa zistilo, že má zápal v tráv. trakte /presnú lokalitu už neviem/, po preliečení zápalu železo samé nabiehalo. Pre zápal ho tráv. trakt nebol schopný vstrebávať, mohla aj klince jesť. Určite odporúčam napr. melasu a celkovo potraviny s vys. obsahom železa, ale ak máš podozrenie na problémy s trávením, tak choď aj za tým hlava-nehlava. Držím palce, nech ste čím skôr v poriadku 😉

katkasav
3. júl 2014

Na to travenie vyskusaj probiotika, upravi sa jej crevna flora, tym urcite nic nepokazis, ale tiez je to potrebne brat dlhsiu dobu. Ked mala nie je ochotna zjest nic nove a hlavne to, co obsahuje zelezo, chemii sa asi nevyhnes. Ja som mala s mojou podobny problem, jej akurat v tej dobe isli zubky a niekedy dokazala byt len na piskotach a materskom mlieku aj tri tyzdne, nic poriadne som do nej nevedela dostat a doteraz ma problem s niektorymi potravinami. Maltofer jej ale zabral, ked ho nechcela z lyzicky, kvapla som na piskotu.

siska53
3. júl 2014

@tinka_21 ahoj ja by som sice tiez pocuvla lekara a zelezo davala..
no melasa je tiez dobra na,doplnenie zeleza i tie UM,ako tu pise jedna,mamina. Bohata na,zelezo je i cvikla (moji ju zjedia,no mozu byt deti,co s tym,maju problem,mozno odstavit aj s niecim inym-jablko,pomaranc?). Dalej pseno a susene marhule tiez. A jasne,aj teda to maso (ja ho tiez nejedavam),rozna zelenina...velmi dolezite je nezabudnut na "cecko",najlepsie v prirodnej forme,inak vyuzitelnost zeleza klesa.
pseno sa da robit ako priloha na slano k niecomu,i na sladko ako kasa,ci psenove sulance (akurat dnes sme ich mali na,obed),aj kolace sa daju z neho robit,existuje aj psenoca muka..
otazne je,ze ci vam momentalne pomozu len,prirodne,zdroje,ked mate taku hrozivu hodnotu..urcite je dobre to podporit prirodnymi produktmi,no ja by som v tomto docerovala aj lekarovi. A hlavne nech zistia,preco je ta hodnota taka nizka..
tak nech sa date do poriadku co najskor!