BOM - Billingsova ovulačná metóda. Skúsenosti?

anya01
21. máj 2010

Ahoj.Podeľte sa so svojimi skúsenosťami pri používaní tejto metódy. Ako ste spokojné, resp. nespokojné, čo by ste chceli poradiť, ako dlho ju používate...

kkristinka
21. máj 2010

ahoj! a ty sa v tom vyznas? 😔

kkristinka
21. máj 2010

ak ano, mna by nieco zaujimalo 😀

pia22
21. máj 2010

No ja som v ramci predmanzelskej pripravy absolvovala aj skolenie o tejto metode, urcity cas sme sa jej aj venovali, ale nic pre nas.

zuzanockamt
21. máj 2010

podla mna je celkom fajn metoda BT

anya01
autor
23. máj 2010

kkristnka a čo by ťa zaujímalo

anya01
autor
23. máj 2010

pia22 čo vás odradilo od používania BOM?

zuzanka.j
23. máj 2010

podla mna je to dobra metoda, my s muzom ju budeme urcite vyuzivat, ked to bude aktualne ... ale poistime to este prerusovanym stykom 😉 nikdy som nebrala antikoncepciu a fungovalo to. / kym sme este nechceli babo /

pia22
24. máj 2010

Anya hlavne to, ze mam nepravidelny menstr. cyklus a ovulaciu tiez velmi nepravidelnu. A hlavne som presvedcena o jej nie velkej uspesnosti, dokazom su znamej 2 drobci🙂

molnarovak
24. máj 2010

Práveže táto metóda je vhodná aj vtedy, keď máš nepravidelný cyklus, všetko sa odvíja od nameranej teploty.
Nevýhoda je taká, že by si si mala každý deň približne v rovnakú hodinu merať bazálnu teplotu. Mne to až tak nevadí, ja to považujem za lepšie, než sa pchať chemickou antikoncepciou.
Tiež poznám ženy, u ktorých táto metóda "zlyhala", ale zároveň sa priznali, že si teplotu nemerali pravidelne alebo jednoducho zlyhal ľudský faktor. 🙂
Rovnako poznám ženy, ktoré túto metódu praktizujú už roky a presne si určujú, kedy chcú otehotnieť. Z nich jedna má dokonca veľmi nepravidelný cyklus.
Zatiaľ túto metódu len skúšam, takže veľa vlastných skúseností nemám. Dosť mi pomohla stránka fertilityfriend.com, kde si zapisujem namerané hodnoty a ono to všetko vyráta za mňa.

anya01
autor
24. máj 2010

Ahoj molnarovak... ale billingsova metóda nie je o meraní teploty.. je založená na dennom pozorovaní hlienu a jeho zaznamenávaní. Podla charakteru hlienu určíš plodné a neplodné dni...

anya01
autor
24. máj 2010

nepravidelný cyklus nie je dôvod na nepraktizovanie billingsovej metódy... aj žena ktorá si myslí že má pravidelný cyklus, môže mať každý cyklus iný..

anya01
autor
24. máj 2010

ináč, ak ste veriace a nechcete užívať hormonálnu antikoncepciu či iné praktiky ktoré bránia počatiu, práve billingsová metóda je tá ktorú nám dal Boh, aby sme si mohli naplánovať kedy chceme počať bábatko a kedy chceme počatie oddialiť. Hlien sa počas cyklu mení, stačí ho sledovať a denne si robiť poznámky...

molnarovak
24. máj 2010

pravdupovediac, neviem presne ako sa mnou opisovaná metóda volá. Žeby sympto-termálna? Pre mňa je to všetko to isté. 🙂
Ak je to len o hliene, tak v tom prípade by som sa na danú metódu asi veľmi nespoliehala. Ja osobne mám práve s určením hlienu najväčšie problémy. Neviem, ako to robia iné ženy, ale mne nie je veľmi príjemné pozorovať hlien. Preto sa viac spolieham na meranie teploty.

anya01
autor
24. máj 2010

táto diskusia je venovaná BOM pre ženy, ktoré ju používajú alebo chcú používať..

anya01
autor
24. máj 2010

nie je ťažké sa naučiť pozorovať hlien a určiť jeho charakter

molnarovak
24. máj 2010

anya, veď ja som spomínala, že som si myslela, že aj meranie teploty patrí medzi BOM. Teraz už viem, že nepatrí, ale aj tak ma BOM zaujíma, pretože by som sa chcela naučiť sledovať hlien. Ak o tom vieš viac, tak by si možno mohla napísať, ako sa dá správne určiť charakter hlienu.

anya01
autor
24. máj 2010

určite napíšem teším sa za záujem...

zuzanockamt
24. máj 2010

podla mna je to prislis pracne a zdlhave ... ja sa budem radsej spoliehat na meranie teploty a kedze uz dalsie dieta neplanujem, tak asi na HAK

lucika09
25. máj 2010

Ja mám s touto metódou dobré skúsenosti aj napriek občasnému nepravidelnému cyklu, fungovala aj keď som kojila 🙂
Spočiatku je trošku problém zistiť plodné dni, ale časom sa stane z toho určitá rutina. Snáď aj druhé bábo naplánujeme vtedy, keď budeme chcieť 😀

anya01
autor
3. jún 2010

podmienkou je denné pozorovanie a záznam pozorovaného hlienu na vonkajších rodidlách. Nikdy nevyšetrujeme vo vnútri pošvy. Všímame si hlien počas dna, po toalete a večer vyhodnotíme a zaznačíme do tabulky.

anya01
autor
20. jún 2010

používate niekto túto metódu?

kaciato
25. jún 2010

Ahojte ja som to pouzivala a prestavam - teda ja som pouzivala to s tym sledovanim hlienu a fungovalo mi to 2 roky, teraz som vo stvrtom mesiaci 😉 planovali sme o pol roka takze sa tesime ale kedze mam prvu sekciu a druhy porod neviem aky bude, tak asi sa uz na toto spoliehat nebudem 🙂 a ako si merate tu teplotu to sa napr rano vzdy o siedmej zobudite a merate? neviem niekto mi hovoril, ze staci ze odbehnes na wc a uz je ta teplota ina sa mi to zda strasne narocne a n epresnejsie ako ten hlien a ten mi tiez nevysiel - mam strasne nepravidelny cyklus tak na toto som sa spoliehala najviac a vida 😀

katarina104
6. okt 2010

ahoj najlepšie je používať bilingsovu metódu spolu s teplotnou, pre tých ktorý nemajú výrazný hlienový príznak. Túto metódu používam 8 rokov,z toho máme 2 plánované deti.Je to super, a žiadna antikoncepcia. Tú som brala len na preliečenie cyklu, a bolo mi z toho zle.Som rada, že existuje také niečo. 🙂

anya01
autor
6. apr 2011

pri tejto metóde plánovania rodičovstva je dôležité určiť vrchol príznaku hlienu...posledný den kedy je hlien klzky, alebo ani nemusí byť prítomný hlien ale pretrvávava pocit klzkosti na vonk. rodidlách ( nevyšetrovať vo vnútri pošvy). Ak určíme vrchol, ovulácia nastane prvý alebo druhý den po vrchole. Tri dni po určeni vrcholu treba vylúčiť pohlavný styk. stvrtý den po vrchole je považovaný za neplodný - vajíčko, ktoré sa počas ovulácie uvolnilo, ak sa neoplodnilo, rozpadlo sa. Od 4.dna po vrchole je možné pohlavné spojenie kazdý den až do začiatku nového cyklu.

cestovatelkaandrea
7. apr 2011

ahojte podla mna je tato metoda dost spolahliva 😉 a pritom tak jednoducha, len treba vediet odpozorovat svoje plodne dni podla vytoku ako popisuje anya01

vierka0
7. apr 2011

@anya01 mam pocit, ze pises z nejakej knihy..tak neviem, mozes byt konkretna, ci to aj realne vyuzivas? lebo u mna je hlien fakt obycajne nehodnotitelny a celkovo hodnotenie je uplne subjektivne (argument, ze to neviem hodnotit, lebo sa nesnazim nie je pre mna relevantny)..omnoho jednoduchsia a jednoznacnejsia je STM - symptotermalna metoda..no pokial ma niekto anovulacne cykly (co samozrejme pocas cyklu netusi, kym nedostanem menstruaciu) a riadi sa v sexualnom zivote len tym, tak ma smolu .. myslim, ze pre taketo zeny to nie je vhodne vobec..

anya01
autor
13. apr 2011

ahoj vierka0, používam túto metódu a som za nu vdačná, je skutočne spolahliva 🙂

cilka167
12. mar 2013

my ju využívame a funguje. Mam aj nepravidelný cyklus aj anovulačné cykly a používala som ju aj počas dojčenia. HAK som nikdy nebrala a ani nebudem, jednak z kresťanského presvedčenia a aj preto, že je veľmi škodlivá, umelo sa zasahuje do prirodzeného rytmu tela. Táto metóda je úplne jednoduchá a ak niekto hovorí, že je nespoľahlivá, to nie metóda ale človek robí chyby. Keď raz tam nie je vajíčko vhodné na oplodnenie, tak žena nemá dôvod otehotnieť.

alohim
15. apr 2013

Tiež mám dlhšie cykly a dá a v tom dobre orientovať. Sledujem sa už štyri roky, presne viem kedy mám ovuláciu, len nejak nefunguje to pravidlo troch dní. Otehotneli sme na 5. deň po vrchole hlienu 🙂 no asi o tak malo byť, nie všetko sa dá v živote 100% naplánovať, ani antikoncepcia nefunguje na 100% a to som proti nej.