Trombóza a antikoncepcia. Aké máte skúsenosti?

ivanita27
31. máj 2011

Zdravim vsetkych dobrych ludi 🙂! Kolke z vas mali pocas uzivania HAK cievne problemy, resp. po akom case to zacalo? Potom, co som zacala brat HAK (Artizia), sa mi uz po mesiaci a pol zacali na nohach a panve zvyraznovat zily a tvorili sa krcove zily. Celkom by ma zaujimalo, ci je tento kratky casovy interval mozny, lekarke sa samozrejme nechcelo verit a dalej ma presviedcala, aby som brala (HAAA haaa HAAA). Nebrala som, zily sa upokojili. Po roku by som to zasa rada skusila - je to dobry napad? Ta tvorba krcovych zil mohla byt aj nahoda... DAKUJEM 🙂.

dahra
6. sep 2011

Fiha, teraz kukam, ze tu bol taky prispevok. Autorka uz sem asi nechodi...Bola by som zvedava, ako to dalej pokracovalo. Ja mam pocit, ze sa mi zvyraznili zily a to som nedobrala cele balenie. Citim aj opuch a slabu bolest jednej nohy, kt. mam dlhe roky hrubsiu so zvyraznenymi zilami. Myslim, ze dalsie balenie riesit nebudem....

dayanka
5. okt 2011

nie som sice lekar, ale urcite to neznamena nic dobre, kedze HAK moze sposobit trombozu, co je dost vazne ochorenie. Jednym z prejavov su aj zvacsene zily. Trebalo sa spytat lekara. Mne nastali tazkosti po 3 mesiacich uzivania, ale isto moze aj skor.

22ivanaa22
3. jan 2012

A najviac to sposobuje HAK a fajčenie....verte mi zažila som si to na vlastnej koži ...resp. sa teraz liečim:(

mirulik23
17. máj 2012

@22ivanaa22
@dayanka
@dahra
@ivanita27 baby ja mam akurat ten problem, uzivam antikoncepciu pomaly uz dva roky, posledne tyzdne som mala pocit ze mi trpnu nohy ruky .. bola som u doktora a povedal mi ze mam dobrat tento mesiac a potom vysadit na minimalne mesiac dva ... ze uvidime co sa bude robit .. lenze ja som tabletky uzivala aj preto aby som nemala cysty ...

zvedavamt
11. júl 2012

Užívala som HAK vyše 10 rokov. Žily mi po pár rokoch vybehli postupne na celom tele . Kôli sklerotizácii som vysadila HAK a do mesiaca otehotnela,tesne pred zákrokom. HAK neberiem už 8 rokov, ale žily sa mi zhoršovali dalej, ku koncu som cítila okrem ťažkých nôh aj podivný tlak až kŕčovité bolesti v stehne aj v lýtku, cysty na vaječníku. Pri kontrole krvi pod mikroskopom som bola zhrozená. Krvinky boli zdeformované a pospájané, objavili sa aj kryštály kyseliny močovej, krv bola veľmi hustá a prekyslená rovnako ako u mojej kamošky aj u sesternice, ktoré tiež boli na HAK.
Im sa pridružili aj problémy s lymfatickým systémom a zmeny krvného tlaku,odpadávanie - po dvoch rokoch s náplasťou, po vysadení našťastie zmizli. Keby som vtedy vedela, to čo viem teraz, určite by som to nebrala len kôli zlepšeniu pleti - to sa ľahko dá dosiahnuť úpravou stravy, ani kôli nepravidelnej menštruácii - tú mi upravili pijavice lekárske, ktorým som vďačná aj za rozriedenie krvi a ochranu pred trombózou.
Stačí si pozorne prečítať vedľajšie účinky každej tabletky, ktoú jete.

lila69
6. aug 2012

Ahojte, tak pridam aj ja svoju skusenost.
HAK som brala asi 7 rokov s malymi prestavkami a potom jedneho dna - ked som asi mesiac - dva nebrala sa stalo ze mi z nicoho nic opuchla ruka. Ten opuch vznikol za par sekund, prve co ma napadlo bolo utekat do kupelne, zobrat ocot a ruku si polievat octom - myslela som ci ma nieco nepostipalo alebo nieco podobne. Ruka stale neodpuchala, ale nejako som to neriesila az kym sa ni nezacali na povrchu tvorit take "zilove metlicky". Moja obvodna lekarka ma diagnostikovala hned a to tromboza 😔 . Nasledovalo vysetrenie na internom oddeleni, kde si nevedeli rady, poslali ma na vysetrenie do ineho mesta - na vyssie pracovisko, kde bolo sono ciev na ruke negativne - ziadny tromb a mlady lekar mi kazal si ruku natriet octavnovou mastou a dat si acylpirin. Stav sa mi nemenil, tak som znovu zasla za obvodnou lekarkou ktora ma poslala na sono ciev inej lekarka, ktora okamzite po vysetreni naordinovala injekcie heparinu (na riedenie krvi) pretoze som mala v ruke nepriechodnu zilu na 2 miestach, z toho v jednom mieste nepriechodnu na 90% a v spodnej casti na 50%. Nasledovalo niekolko mesiacov pichania injekcii (kazdy den), nasledne lieky na riedeni krvi - asi 2 roky v kuse, potom som mala to stastie ze sa mi podarilo otehotniet - takze znova injekcie kazdy pocas celych 9 mesiacov.....
Na zaver a v skratke : mne trombozu sposobila geneticka porucha + velmi vyrazne tomu napomohla aj HAK. Takze baby, pred tym ako si date predpisat HAK, TRVAJTE na tom aby vam urobili aspon testy zrazanlivosti krvi, dobre si pozistujte ci v rodine nebol problem s trombozou a modlite sa aby Vas HAK takmer nepripravila o zivot ako mna.

hahsss
20. sep 2023

@lila69 ahojky uzivam antikoncepciu uz 2 rok...co sa tyka dedicnosti moja starka mala trombozu krcove zily aj babka ma krcove zily ale to vsetko vysoky vek uz...mne minule zubar vytahoval zub a mi povedal ze sa mi dobre zraza krv ze ani vela ani malo...realne ked si to teraz napisala sa bojim ze ked vysadim sa mi stane to co tebe no neviem mam 20 rokov HAK beriem od 18 nemam nadvahu mam nizky tlak neustaly pohyb na nohach no neviem ale nepocitujem ziadne bolesti noh a ked aj ano tak to mam z chrbtice a z posunutej platnicky no ale tiez som sa bala ci nemam krcovu zilu alebo trombozu