Existuje chudnutie pre kojacie matky?

dellfi
30. okt 2014

No po porode mam 107kg. Nikdy predtym som tolko nemala. Citim, ze mi to fyzicky skodi a obmedzuje ma to v pohybe, bolia ma kolena adt. Kazdy kto ma takuto nadvahu to pozna... no problem je len v tom, ze moju trojmesacnu dceru este dojcim. Neporadite mi ako sa to da nejako redukovat a neovplyvnit tym dojcenie. Lebo mam niekedy pocit, ze kym dokojim tak mi tie kolena odidu uplne. Nedokazem ju nosi a tahat kocik. Naozaj mi uz nejde o estetiku ale o zdravie.

esterba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dellfi
autor
30. okt 2014

No naranajky si zvyknem dat jeden az dva kusky peciva alebo chleba a k tomu bud syr alebo sunku, natierkove maslo a zeleninku. Potom natierkove maslo. Potom jedavam obed a veceru velmi rozne. Niekedy si nieco objednam, inokedy uvarim. Obcas jem aj studene jedlo podobne ranajkam. Na obed sa vzdy snazim jest polievku. No vo vecernych hodinach byvam vzdy strasne hladna. Okolo deviatej to pride a neviem to prekonat. Vdedy som schopna zjest asi vsetko co doma mame. Neviem preco, ale som schopna sa na hlad aj zobudit.

esterba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dellfi
autor
30. okt 2014

Nie natierkove maslo, syr alebo sunku. To som menovala ako jednotlive moznosti co si davam. Nie vsetko naraz. Olovrant a desiata su chody ktore vacsinov vynechavam. Ale prekvapuje ma ze mi hovoris vynechat sunku. Ved to su bielkoviny a tie robia pocit sytosti a polievka su tekutiny a tak som si myslela, ze to je dobre. Zelebinu som nepapala koli naduvaniu. Inaj ju lubim. A co hovoris na light napoje.

merulka
30. okt 2014

@dellfi ahoj, ano sunku mozes, pokial je kvalitna, najlepsie kuracia, len taku je u nas tazko zohnat. Light napoje urcite nie, su sladene aspartamom a inym svinstvom, narobia viac skody ako uzitku. A zeleninu nevynechavaj, treba odsledovat co babatku robi zle a co nie. Moj krpec ma 4 mesiace a viem, ze nemozem jest brokolicu, hrasok a kapustu. Vsetko ostatne nerobilo problem,Ttaktiez jem mliecne vyrobky, na veceru tvaroh, masko, zelenina a kila idu dole pomalicky. Snaz sa poobede obmedzit sacharidy, na veceru si uz nedavaj nic mucne, ryzove ani zemiakove a samozrejme vylucit slakosti a malo by to ist dole.

esterba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luludia
30. okt 2014

Skúsila by som sa zamerať na potraviny s nízkym glykemickým indexom. Ak jedávaš biele pečivo, to má vysoký GI, skús tmavé pečivo. Napr. v Norbi update predajniach sa zameriavajú na predaj výrobkov s nízkym GI. Dôležité je hlavne to čo ješ na raňajky. Veľmi dobrý je ovos, stačí 20 min. obvariť, pridať med, mak alebo med, orechy, strúhané jablko. Je to sýte, dodá dobrú energiu a potom nie si počas dňa taká hladná. Potom ak s i hladná večer, niekde je chyba aj vo večeri. Nejedla by som večer pečivo keď chcem zhodiť, ani biele cestoviny alebo ryžu. Na nete sa dajú nájsť tabuľky glykemických indexov potravín. Ideálne je jesť niekoľko hodín pred spaním, tak do 18 najlepšie. Keď potom raňakuješ o 6 alebo 7 hodine ráno, telo oddychuje od príjmu jedla viac ako 12 hodín a má čas všetko spracovať. Jedenie neskoro večer by som určite vynechala, je zdravé ísť spať hladná.

mimi8814
30. okt 2014

@dellfi ja by som radsej obmedzila sacharidy a pridala kvalitne tuky- kokosovy a olivivy olej, orechy, semiacka.... tuk zasycuje.urcite nevynechavaj desiatu a olovrant, preto vecer vyjes chladnicku, lebo si pocas dna prijala malo energie... vela masa, zeleniny, ovocie len dopoludnia a nejaky ten pohyb a urcite to pojde dole. Na pitie len vodu alebo nesladeny caj. A skus si urobit jeden den, napr. nedelu taku ze si doprajes aj nieco na co mas chut ....🙂 vela stastia

dellfi
autor
30. okt 2014

Ďakujem za nápady skúsim si s toho brat príklad. P.s. co si mam dat k tomu celozrnnému pečivku na raňajky? Vždy som si myslela, že nejaka natierka ako Lučina light alebo niečo v tom duchu, šunka a paradajky je O.K. l Hmm, toto ma fakt prekvapilo. Inak len s olivovým olejom mi to príde trošku fádne. A ešte jeden problém mam, ale to je asi vo mne. 😠 Niekedy aj keď zjem dosť veľkú porciu mam chuť dať si ešte. Normálne ako taká závislačka. "Keď raz začneš už neprestaneš." 😖

standu
30. okt 2014

Dojcenie nie je v ziadnom pripade prekazkou pri chudnuti ci cviceni!!!! nikto nema drzat dietu ale zdravo a spravne sa stravovat.... cize komplexne sacharidy, nie zblajznut 2biele rozky, na obed kopu bielej ryze a na veceru tanier cestovin..... ovsene vlocky, celozrnne pecivo a chlieb, ryza natural a zemiaky. v rozumnom mnozstve. tie zasytia na dlhsiu dobu. veeeeeeela zeleniny, menej ovocia a vela bielkovin- kvalitne chude biele maso, ryby, tofu, biely jogurt, cotage syr, nizkotucny tvaroh, strukoviny.. a zdrave tuky, orechy semienka avokado. varenu stravu odporucam pripravit si sama, ak si nieco objednas nevies co do toho dali. jedenie vecer sa odvija od toho, kedy ides spat, cize rady po 5tej nejdz a pod su hlupost, jest tak optimalne 3h pred spanim treba. sacharidy rano, bielkoviny vecer. to je taky najprimitivnejsi navod. je tu koooopec krasnych albumov motivacnych, s receptikmi, ak pohladaj.. napr dobre albumy ma monda17 😉 ja som sa vyhovarala sama sebe na dojcenie kym som sa nenastvala a ked mala dcera 10mesiacov zacala som cvicit, upravila stravu. nemala som sice taku vahu ako ty a milujem vyzierat sladke hlavne po veceroch cize uplne anjel nie som, ale po letnej pauze mam dokopy -7kil a dcera je stale dojcena aj ked cvicim 5-6x tyzdenne. a uplne vzdy so jedavala vsetko aj kapustu strukoviny vsetko co by sa akoze pri dojceni nemalo a moje deti nikdy ziadne traviace problemy nemali.

stefka33
30. okt 2014

Ja si narozdiel od niektorých myslím, že by si si mala plánovať druhú večeru, aby si nemala také záchvaty hladu. Napr. jedna večera o 5 a ďalšia o 7-dmej. Niečo rozumné, polievku, jogurt, tvaroh, zeleninu - niečo čo máš rada. 🙂

esterba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dellfi
autor
30. okt 2014

No zajtra to teda s tym ovsom a v sobotu variantu so salatom a cottage cheesom. No najtazsie je zacat.

prasiatko30
30. okt 2014

Upravit stravu, pit len cistu vodu alebo nesladeny a dlhe prechadzky s kocikom - myslim si ze tam nie je na tom nic zazracne ani cudne a da sa schudnut aj ked vecrias o 21:30, u nas je uplne normalne vecerat na sk pomery neskoro deti veceraju okolo tej 21,00 aja bud s nimi alebo ak ideme vecerat vonku tak aj neskor ale netrebasa prejedat a napchavat sladkym

ichbinich
31. okt 2014

Ja by som okrem spominanych rad este napisala moju skusenost. Ked som plne dojcila, bola som hladnejsie. Proste telo potrebuje tych X kalorii navyse a tie si pyta, klasicky hladom 😉
Takze som jedla aj desiatu aj olovrant. Napriklad jogurt, banan alebo kusok chleba a tak.
Proste, ked som bola hladna, tak som sa najedla, a ked som nebola hladna, tak som nejedla. Ani som nehladovala, ani som sa neprejedala. Dopriala som si aj nejaky keksik, kolacik, ale nie balenie, ale 2-3 kusky.
Mala som stastie, kila sli dole akosi same, este viac, ked deti zacali behat a ja som na ihrisku musela behat za nimi. Momentalne chodim denne 12km, lebo rano do skolky/jasli, na obed pre dceru, a poobede pre syna, takze tu istu trasu 3 krat. A uz zase citim na obleceni, ze su mi niektore kusky volne.
Je si len budem musist davat pozor potom v robote, ked uz tych 12 km denne chodit nebudem. To sa keksiky zredukuju na jeden ku kave a hotovo 😉
Ozaj, LIGHT vyrobky su ofajc, na tom akurat tak dobre zarabaju. Radsej naozajstne maslo, ale iba trosku, ako margarin. Radsej normalne mlieko do kavy, ako bielu zmes bohviecoho v tom prasku do kavy. Radsej si silno zriedit vodou 100% dzus, ako si dat sirup. Zdrave telo nepotrebuje nahradne sladidla; ale samozrejme ani prehnane mnozstva cukru. Na natierkovom masle, ak je tym myslena Lucina, nic zle nevidim. Pokial si ho nenatrie tak za centimeter 😉
Nie kazdej to ide lahko, ja mam este stale nadvahu, ale uz nie taku ako pred prvym tehotenstvom. Ci niekedy zhodim viac, je otazne, ale kto vie. Keby som mala kedy pridat riadny sport, tak by to urcite slo...

emajana
30. nov 2014

A ja sa neviem odtrhnút od sladkostí. Ráno vstanem a mam chut na svoje trubicky a je to tak celý den. Alebo dostanem neuveritelnu chut na krupicovú kašu a musím ju mať. Tabulka cokolady mi je normalne malo ked to na mna príde. Cakam kym mala bude mat pol roka, zacnem prikrmovat a v tom momente vybehnem na ihrisko. Sladkeho sa vzdat neviem. Inac pijem len cistú vodu a nesladený caj, psenicne napoje s klas. mliekom, jedavam aj polievky, vynechávam strukoviny, ale musim stale nieco jest akoby som bola vecne hladna.

emajana
30. nov 2014

@esterba Myslíš že delená strava môže nejako zle vplývať na materské mlieko?

mimake
30. nov 2014

@dellfi V prvom rade nejedavaj tri krat za den ale minimálne 5x. Pri dojceni telo potrebuje vodu, takze dbaj na dostatok tekutín. Jedz vždy ked si hladná a neobmedzuj sa, ALE jedz len toľko aby si sa zasytila! A hlavne nerieš to, nech tvoja váha ti v myšlienkach nezaberá množstvo času. Ja ked som porodila mala som cez 90kg. O 9 mesiacov som mala 64 a momentálne mam 60 a to som uz 2kg pribrala. Osobne som prvých 5 mesiacov takmer stala ( dala som dole nejaké 2kg a furt som to riešila) potom prišlo obdobie prikrmov a kedže som lenivý človek, nechcelo sa mi variť zvlášť pre malú a zvlášť pre seba, takze som suché jedlo striedala s jedlom ktoré som varila malej. Čiže ked som malej obvarala zemiak s mrkvou tak som tam prihodila ďalšie tri zemiaky a 3 mrkvy a to som zjedla na obed atd. Zrazu som začala rapídne chudnúť a možno sa to nezdá ale nikdy som nebola hladná. A v ničom som sa nemusela obmedzovať, ked som mala chuť na čokoládu tak som ju kľudne " zozrala" aj o jednej ráno. Inak prave pred chvíľou som dojedla pizzu 😉
Takze ja osobne, odkedy sa neobmedzujem a jem co chcem a kedy chcem ( ale len toľko aby som zahnala hlad) nemusím držať diéty, nemám žiadne navalove chute na " zakázané ovocie" a aj napriek tomu mam pri svojej výške 176 cm normálnu váhu 😉

velkacica
30. nov 2014

dcéra, alebo ty?

adkat13
30. nov 2014

@esterba nechápem, prečo by na raňajky nemala jesť syr a/alebo šunku. a z čoho má mať bielkoviny? zo zeleniny a pečiva asi ťažko... ja jem na raňajky každý deň buď jedno, alebo druhé (niekedy aj obidvoje), k tomu celozrnný chleba, domácu jogurtovú lučinu a zeleninu a do obeda nie som hladná. a kilá idú krásne dole 🙂 @dellfi len si syr, alebo šunku kľudne daj, z toho určite nepriberieš 🙂))

adkat13
30. nov 2014

@dellfi skús domácu lučinu, ja som sa na ňu strašne namotala, raňajky bez nej už pre mňa neexistujú 🙂 potrebovala som niečím nahradiť maslo, lebo ja si neviem dať tenkú vrstvu, potrebujem poriadnu, tavené syry a podobné blbosti som jesť nechcela a olivový olej by mi takisto nestačil... táto lučina je jednoduchá, podľa mňa veľmi chutná, asi tak 10x lacnejšia ako kupovaná a keďže je hlavne z jogurtu, tak je aj oveľa menej kalorická, ako kupovaná smotanová... recept nájdeš napr. tu http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=52545 ja používam pomer 2 jogurty + 1 kyslá smotana

adkat13
30. nov 2014

@esterba "za lyžičku cottage cheese"??? ale ona sa nepýtala, ako sa dopracovať k anorexii, ale ako zdravo schudnúť...

ooo
30. nov 2014

uz to tu padlo - obmedz sacharidy a ked bez nich nemozes vydrzat, tak jedz ich len do obeda. poobede uz nie. ani ovocie poobede. poobede a vecer uz len radsej zeleninu a bielkoviny (vajcia, maso, mliecne veci). ja som v auguste presla na bezlepkovu stravu - ziadne pecivo, chlieb, ziadna!!! muka (okrem kokosovej, mandlovej a podobne) a mam do dnesneho dna -9 kg (mozno maly ubytok za 3m, ale viem, ze to hned naspat nenaberem). necvicim (ani sa mi neda momentalne, lebo mam zlomenu nohu). tukov v strave sa neboj - samozrejme nie mastne klobasky.
ja napr. jem:
rano: napr. ovsene vlocky (ovos by som pri mojom sposobe stravovania nemala, ale davam si rano)
desiata: ovocie, orechy alebo jogurt (tak cca 8%)
obed: maso so zeleninou. ziadna, ryza, ziadne zemiaky, ziadne cestoviny. ak chcem zemiaky, tak len v kombinacii so zeleninou, nie s masom, cestoviny v ziadnej kombinacii, ani ryzu...
olovrant: davam si ovocie, aj ked sa odporuca ho poobede nejest, kvoli cukrom
vecera: prazenica, parky, sunka s cottage cheese-om... atd., atd..., ale ako priloha ziadne rozky, ale zelenina
a este moja nerest neskora vecera: cokolada (klasicka mliecna) alebo zmrzlina.
porcie neobmedzujem. davam si tak normalne...
v podstate sme zabudli ze exituje nieco ako muka (klasicka biela, celozrnna, spaldova, nekupujeme ani ziadne akoze bezlepkove nahrady muky...), ziadne peciva (ani celozrnne, ani neviem ake), ziaden chlieb, ziadne knedle...
samozrejme zhresime. dnes som robila na veceru synovy bryndzovu pomazanku, tak som si aj ja dala s nim s chlebom (pre neho chlieb a pecivo kupujem)...
a doplnim, ze normalne bez problemov dojcim. vyborne sa citim, mam vela energie. tym, ze sme vysadili zle sacharidy (chlieb, pecivo, mucne jedla...), tak nebyvam stale hladna, zlepsila sa mi plet, vlasy, upravilo travenie...

ooo
30. nov 2014

a len pre porovnanie. nemam aktualnu fotku - len taku zo septembra., kde som mala -6 kg. musi ma niekto zase odfotit. teraz vazim 67,2kg.

miriell
30. nov 2014

@dellfi Ja som rok po porode a schudla som hlavne pohybom. Tuk v tele spaluju svaly a cim menej svalov mate, tym horsie chudnete - metabolizmus je pomalsi. A svaly sa tvoria anaerobnym cvicenim - posilnovanim. Samozrejme, strava je dolezita - mala by byt pestra a kvalitna, ale do diety by som nesla, lebo mozete stratit mlieko. Skor zaradit vyssie "otacky" pri prechadzkach s dietatkom - aerobne cvicenie.Ja som chodila kazdy den do lesoparku - asi 10 km do kopca, maly vtedy obycajne spal. Samozrejme, neprejedala som sa, absolutne som vylucila sladkosti - jedine susene ovocie som som si dopriala v obmedzenej miere a zacala som cvicit v kruhovom treningu - anaerobne cvicenie kazdy den 30 min. Vsetko to pomohlo a mam o cca 20 kg menej (za 1 rok) a postava sa mi cvicenim pekne vyformovala. Zo zaciatku sli kila dole rychlo, po polroku sa mi chudnutie vyrazne spomalilo- len cca 1-1,5 kg mesacne. Popri tom som kojila.Syncekovi nebolo absolutne nic, mliecko mi pekne pil. Posilnovala som ale pozvolne a nie vsetky cviky, aby som neprehnala aktivitu a do mlieka by sa mi dostala kys.mliecna, ktora robi mlieko kyslim a deticky ho potom nechcu pit. Tiez nie je dobre chudnut prirychlo - niekde som citala, ze max 2 kg za mesiac, lebo inak sa do mlieka dostanu toxiny vylucene spalenim tuku v tele (povodne sa toxiny ukladaju do tuku v tele) a toxiny idu do mliecka a deticky piju mlieko, ktore zatazuje ich oblicky, lebo nie su pripravene na take velke mnozstvo toxinov. Takze s chudnutim opatrne. 🙂

dellfi
autor
20. jan 2015

@ooo jej to je super vysledok! Inak som sa v novembry zacala tak podobne stravovat a aj ja som schudla asi 5kg uz. Ideto ale dost pomaly.

marienkaz
21. jan 2015

Ja som mala to nestastie, ze kym som kojila, neschudla som ani gram. Kojila som rok a pol a bola som jak velryba. Ale je pravda, ze som stravu nijak neobmedzovala. Stale som si hovorila, ze dcera mi je prednejsia ako tlsty zadok... ked som dokojila, behom stvrtroka som schudla 15 kil. Ani neviem ako. Motivacne som si kupila pernamentku do posilky, ale tam som bola len asi trikrat :P Dost mi pomohlo aj to, ze som sa chcela a potrebovala (aj sama pred sebou) citit sexi 😀 Manzel to silno ocenil 😀
Pri druhom tehotenstve som pribrala len 14 kil, a to mam zajtra termin :D (keby mi do tehotenstva nepadli Vianoce, nebolo by to tolko) Som zvedava, kolko odide v porodnici. Mam v plane zacat hned ako sa bude dat, s dakym lahkym cvicenim a dlhymi rychlymi prechadzkami... uuuz sa na to tesim 🙂 na strave asi menit nic nebudem - najhorsie bude obmedzit sladkeeeeee 😅 🙄 . Ale to uvidim podla poporodnej vahy :-P
Kazdopadne drzim palce, motivacia musi byt silna a pojde to 😉

libka1
21. jan 2015

Vela vody, polievky by som urcite nevynechavala ako ti bolo radene, hlavne teda na obed vela vyvaru, nie nejake kremove polievky. Na ranajky celozrnny chlieb, syr alebo cottage a vela vela zeleniny alebo ovsena kasa. Nevynechavat desiatu a olovrant. Jest kazde 3 hodiny a potom by si nemala mat zachvaty zravosti. Na desiatu jogurt alebo jogurtovy napoj. Na olovrant si daj banan, to by tiez malo zabranit vecernemu vyjedaniu chladnicky. Vecera uz bez sacharidov. Nejaky zeleninovy salat, k tomu ryba, chude maso, syr, alebo vajicko. A nakoniec este raz to iste co na zaciatku - vela vody 😀

ivulidankova
25. jan 2015

Ahoj, tak ako sa Ti darí? podarilo sa Ti niečo schudnúť? Ja som 4 mesiace po pôrode a tiež sa odhodlávam na chudnutie 🙂

dellfi
autor
25. jan 2015

@ivulidankova som hore pisala, zatil zliezlo 5kg. Velmi pomaly...