Krčok maternice 3,8cm. Je to veľmi málo?

kukulkaja
17. máj 2007

Ahojte, chcem sa s vami poradit. V 12 tt som zacala krvacat a ked doktor zistoval pricinu, prisiel na to, ze mam kratky krcok a asi ma budu musiet po 16 tt zasit. Krcok mi nameral 3,8 cm. Je to az tak velmi malo? Vobec neviem, ako sa maju tieto hodnoty pohybovat. Dakujem za kazdu odpoved.

mamaj
9. okt 2008

A este som sa ta chcela opytat, kolko si lezala, kym sa to zlepsilo? A musela si si davat pozor aj nadalej? Lebo s tymto otvaranim, aspon v mojom pripade, je to take zaludne, lebo tym, ze to neboli, tak si ani neuvedomim, ze som nieco prepiskla. Ja asi aj viem, cim som si to sposobila. Trosku som to prehnala predminuly vikend: v sobotu sme boli na svadbe kamaratovi, v nedelu som robila okolo domu a potom sme mali este navstevu tak som pre nich chystala. Uvedomila som si to az po vikende, ked som citila svalovicu na nohach. A v ten den som bola aj u dr. v poradni a hned ma nechala doma, ze som trochu otvorena. Pritom predoslu poradnu bolo vsetko ok uzavrete. Takze asi tak. Akosi si neuvedomujem, ze uz nemozem tak ficat, ako ked som nebola tehu. Prepiskla som to, tak teraz musim lezat, ale co by som pre maleho nevydrzala, len aby vsetko dobre dopadlo a narodil sa zdravucky a v termine. Len dufam, ze sa to uzavrie cim skor a vydrzi to tak az do porodu.

zuxana
9. okt 2008

caute... ja som v 24tt a uz tyzden doma mam oddychovat... nie osm otvorena, ale krcok mam podla posledneho merania 2,4 cm co je pod hranicou a vraj sa uz tento rok asi ai do roboty nedostanem... ☹ ako je to s tym lezanim... ja lezat nevydrzim, ale snazim sa... vzdy lepsie ako skoncit v nemocnici... chodite aj na prechadzky, alebo ani to nie je dobre??? Len sa mi to zda cele prislis skoro na to aby som do 40 tt ostala lezat... ☹

sirinka
9. okt 2008

mamaj skutocne sa snaz co najviac lezat. ak je krcok otvoreny, nezalezi na jeho dlzke, ale ked je uz otvoreny, znamena to vacsinou, ze je aj skrateny.
ja som este nepocula, ze by sa krcok sam od seba zase zatvoril, ale ak s tym mate niekto skusenosti, asi to tak bude, ale napriek tomu uz nebude taky pevny, ako by mal byt, ozaj treba byt obozretny.
zuxana na tvojom mieste by som sa zacala psychicky pripravovat na to lezanie 😖 , ja som tak bola od 27tt ale aaj s kontrakciami a pri kazdom inom pohybe ako lezanie som citila, ako sa to zhorsuje.
kyselina listova po prvom trimestri uz nie je potrebna a ani ziadne ine umele vitaminy....papajte pestru stravu a bude to ok
drzim vam palce babulky

zuxana
9. okt 2008

dakujem sirinka... ako si citila, ze sa to zhorsuje???

sirinka
9. okt 2008

zuxana no ja som mala k tomu tie kontrakcie a ked som sa postavila, alebo lahla do nevhodnej polohy, tak mi brusko tvrdlo silnejsie a castejsie...

mamaj
9. okt 2008

sirinka a ja som si myslela, ze sa to este moze dat dokopy ☹ , spon tak aby som nemusela stale lezat, lebo to je o nervy
jasne, ze nelezim 24hodin ale snazim sa co najviac.uz ani von moc nechodim.len prejdem trochu po dvore, lebo hned ako sa postavim, citim, ze aj babo zbehne nizsie

tehulka111 uz lezim s nohami aj panvou dohora a je to katastrofa, asi sa nic nevyspim a budem dospavat cez den, ale aspon nebudem mysliet na tu nudu

este ma ozaj napadlo, ze moja dr. mi povedala, ze v mojom pripade - 23.tt je este skoro na to aby matlacilo babo. ze teraz je vraj vela plodovej vody a ta moze tlacit, ale vraj po 24. tt vystupi maternica vyssie a malo by sa to zlepsit. tak budem tomu asi verit a dufat.

inak teraz pisem hrozne spomalene, lebo jednou rukou si naklanam notebook a druhou pisem, tak prosim strpenie 😉

sirinka
10. okt 2008

mamaj no budem ti drzat palce. inac skus si zohnat taky vankus na dojcenie, on je super aj polohovanie, aj ked je uz brusko vacsie, mozes si ho podlozit pod nohy, kam le chces. mozno ti bude trosku pohodlnejsie... 😉

mamaj
10. okt 2008

Dakujem za typ, pocula som o tom vankusi, ale zatial som sa nerozhodla. Inak, aj napriek tym noham hore som sa v noci celkom vyspala, tak to nejako vydrzim a budem dufat, ze to pomoze. A ak nie, tak aspon viem, ze som sa snazila urobit pre to maximum. Ved uvidim na kontrole 20.10. Ozaj napadlo ma, nevies ci nevadi ked lezim vacsinou na chrbte? kdesi som citala, ze by som mala lezat na boku, ale mne zatial lezanie na chrbte vyhovuje. Sice babo vtedy viac kope, ale dufam, ze nie preto, ze sa mu nepaci moja poloha 😒

sirinka
10. okt 2008

mamaj ja som tiez lezala vacsinou na chrbte...prave ked som si lahla na bok, kontrakcie sa stupnovali...

mamaj
10. okt 2008

sirinka dik 🙂

pensadorcallisto
11. okt 2008

Ahojte...
Dnes som bola u lekarky a ta mi krcok maternice merala cez UZV... Ma 3D/4D UZV a meralo to takto zvonka. A bolo to vsetko pekne vidiet... Som v 28.tyzdni a namerala mi 3.72 cm, vravela, ze je to v poriadku, tak som z toho happy, lebo predosle tehotenstvo sa mi krcok od 7. mesiaca otvaral a musela som ist do nemocnice... Teraz vela oddychujem a lezim a to dost pomaha.... 😉

berunka
22. okt 2008

ahojky holky pridavam se k diskusi.dnes na kontrole dle fervikometrie mam cipek na 11mm ☹ musim lezet,nic nedelat.jsem ve 30tt.nemela jste nektera podobny problem?

campi
22. okt 2008

Berunko: a na predchozich kontrolach byl čípek v normě? 11 mm je málo, tak budeš muset být ležák. A co ti ještě dr. poradila?
Já mám taky zkrácenej, aktuální délku se dozvím zítra (27tt).

andrea52
22. okt 2008

ahojte babule, chcem vas povzbudit, ja lezim so skracovanim krcka od 28 TT kedy som ho mala na 24 MM. Ihned samozrejme lezat , madrac mam vyvyseny aj pod zadok som podkladala vankuse, takze z toho bolel cely chrbat.
no dnes som uz skoro za vodou, a pri poslednej kontrole ktora bola vo stvrtok pred tyzdnom mi sice dr povedala ze sa to zhorsilo, ale je to ok. Tak teda iba lezime a naozaj skoro nic nerobime. Sice teraz uz ano, ale od toho 27 som sa naozaj skoro nepostavila z postele az doteraz. Preto budte trpezlive a hlavne naozaj lezte, pomaha to. Drzim vam palce 😉

lenkaaa
22. okt 2008

andreo, mne by zajimalo jak to lezeni zvlada zenska, ktera nebydli s rodici?? to jako ani navarit nemuze a ani na malickou prochazku??? muj manzel totiz varit neumi, takze bych asi zas sidila mimi, kdyby jsem jenom lezela a nic si sama zdraveho neukuchtila 🙂

campi
22. okt 2008

andreo: jak mas podlozenou matraci? A kam až? Jako do pasu? Zrovna jsme o tom s manželem včera mluvili, chce nechat vyrobit jakýsi dreveny rost, ale stacily by knizky a vycpat to treba dekou ne? Akorat ja hodne spim na boku v poloze embrya.

Lenkaa: kdyby musel, tak by musel. Docela jsem koukala, co vsechno manzel zvladnul, kdyz jsem mela komplikace v 1. trimestru. Prinejhorsim by nosil jidlo z nejake dobre restaurace nebo by ti navarila máma (tchyne), sousedka. Vsechno se da resit. Tohle se fakt musi vylezet - já to teda nedodržuju, mám to doporučené a ne nakázané, ale když ležím, tak břicho nebolí, jinak jo.

andrea52
22. okt 2008

lenkaa no neviem ako by som to zvladala bez maminy, ale myslim ze nieco navarit rychle este mozes, a zase tak ako hovori campi vzdy sa da nejako pomoct. takze podla toho ake mas priority, mna napriklad neutrety prach prestal trapit musel. A co ked pojde do nemocnice???
to uz zavisi na tebe, ci sa citis na prechadzku alebo nie. Ja som naozaj poctivo lezala a chvala bohu sa to vyplatilo.
Campi no ja mam pod madracom dvere a pod nohami podlozeny taky dreveny tram, aby to vydvihlo. Inak ak mas postel na 4 nohach co ja nemam tak som videla vypodlozene knizkami, ak nie tak staci dat pod matrac pri nohach len nejake hrubsie drevo, alebo nieco. A ked lezim tak si len pod zadok dam vankus aby som mala vyssie panvu, ale to sa stale neda 😝

lenkaaa
22. okt 2008

holky, asi mate pravdu, nejak by se to proste resit muselo... ale, ted kdyz mi tvrdne brisko tak me ma kazdy za hypochondra - i rodina, takze to je fakt tezke ☹ moje doktorka me vysetruje jenom prstem, a to asi nijak krcek nemeri, ze? to se meri uzv, ze? takze stejne mi asi na zkraceny krcek neprijde ☹ ach jo...

berunka
22. okt 2008

lenkaa ja jsm skoncila tyden v nemocnici na kapacak a ted udelam cokoli abach se tam nevratila,

campi pri propusteni z nemocnice byl cipek 17mm,ted po 14 dnech 11mm. mam lezet,zadne prochazky,nic netahat,nesmim ani treba nic prepirat v ruce,nesmim se koupat,jen sprcha a ne moc teplou vodou a zadny sex.

campi
22. okt 2008

Jo, to znam, taky mam pocit, ze si okolí myslí, že přeháním. Kromě manžela naštěstí nebo těch, které měly v těhotenství taky komplikace. Na názor ostatní se vys..., az budes predcasne rodit nedonosene dite, tak Ti nepomůže, že říkali: "to je frajerka, ta to těhotenství tak dobře snášela".
Zrovna dneska jsem potkala sousedku, které mi říkala: to já jsem měla taky a dvojčata se držely do 34tt. Nebo kamarádka (taky dneska): "neříkej, že nemůžeš sednout do auta a prijet, nesmíš to zase tak přehánět".

A nemusí jít ani o předčasný porod, nikdo nechce jít do porodnice, ne? Doktori jsou různí, pokud ti nic nenaměřili - bych ho poslala někam s vyšetřením pohmatem - tak ti asi nic není, ale když řekne doktor šetřit, tak šetřit.

andrea52
22. okt 2008

lenka a na to brusko si dostala magezko??? alebo nieco??
inak mne dr zistila ze sa mi skracuje krcok prave prehmatom, ale hned ma poslala na vaginalny ulrazvuk a tam mi povedali aj o kolko, inak odvtedy som na uzv nebola a dr aj tak zistila ze klesol. tak myslim ze to vie odhadnut aj ked nie presne na cm, tak sa neboj a dodrziavaj to co ti povedal dr 😉
no tie reci poznam, aj ked naozaj vynimocne lebo vacsina to chape, a ked nie tak si myslim svoje, ved potom starosti budes mat ty a kamaratka za teba ani nevylezi, ani neporodi ani sa nebude potom starat, tak to hod za hlavu 😉

zuxana
22. okt 2008

caute baby, ja uz som na PN 3 tyzdne... v 24 tt som mala krcok na 2, 4 cm... to som len lezala a moc sa nehybala... o 2 tyzdne neskor som mala kontrolu a 2,7 cm... a vraj to neznamena, ze mam domace väzenie, mozem sa ist kazdy den prejst a aj normalne v domacnosti lahke veci porobit... nemozem sa presilovat, ziadny stres, do roboty sa uz ani nedostanem a samozrejme, ziadny sex... tak si teraz lenosim doma... dala mi akurat rano a vecer magnezium a kontrola o 2 tyzdne, tak som zvedava... drzim vam palce nech sa to moc nezhorsuje... a babatka vydrzia zdravucke v bruskach do terminu 😉

dominka11
22. okt 2008

ahojte, berunka, mne nahmatal v 29.tt krčok 1,5 cm. Odvtedy, sú tomu 3 týždne, veľa ležím, doma robím len to nevyhnutné a snažím sa čo najviac oddychovať. Včera som bola na kontrole a chvalabohu krčok drží, neskrátil sa odvtedy. Objednal ma až za mesiac do poradne, čo sa mi zdá neskoro vzhľadom na to, že ma strašil nemocnicou...to už budem mať ukončený 36.tt. Tak dúfam, že ešte ten mesiac krčok vydrží a potom ak by sa aj začal skracovať už bude bábo vyvinuté. Akurát čo mi nejde do hlavy je, že mne krčok vyšetruje len hmatom a nie ako vám ostatným meraním...a v karte som mala napísane "hlavička na dotyk", neviete, čo to znamená???

sirinka
22. okt 2008

ahojte, dr. pohmatom zisti, ci krcok nezmakol, to znamena, ze sa moze zacat aj skracovat, vtedy by asi bolo dobre ist na sono, ale zalezi aj, v akom ste tyzdni. mne tvrdlo brusko od konca 27tt, v 30tt mi krcok povolil a od 32tt uz bol otvoreny, nakoniec v 37tt som spontanne porodila.
byvali sme sami, takze okrem neustaleho lezania som aj varila, velmi jednoduche jedla, niekedy sa zastavila svokra alebo prisla na par dni mama a pomohli. a dokoncovali sme dom, obcas som musela riesit nieco s robotnikmi.
nase babatko bolo relativne velke, od 36tt uz som tie pokyny ani moc nedodrziavala.
tak optimizmus, silne baterky do ovladaca od telky a drzim palce babulky.... 🙂

campi
22. okt 2008

Pripada mi zvlastni, ze pohmatem pozna centimetry - to na tom prstu udela znacku a pak zmeri centimetrem?
Videla bych to tak, jak pise sirinka - pohmatem pozna, jestli doslo ke zkraceni a pak posle na UTZ, kde se to zmeri PRESNE, aby bylo s cim porovnavat.

berunka
22. okt 2008

no holky on ani ten UTZ neni uplne jasny.me to dnes premerovali 3x a rekli ze je to spatne videt.dle UTZ je namereno 1,1cm a doktorka podle pohmatu napsala do prukazky hrdlo 1,5cm.ale hrdlo je uzavrene.

laura78
22. okt 2008

Ahojte som 33tt.a dnes mi lekár povedal že som pootvorená na špičku prsta,krčok je dostatočne dlhý 3cm,aj dost tuhý,ale že pre istotu mi chcu pichnut kortikoidy.keby som predčasne porodila 😕 Dostatočne ma vyplašili,podotýkam som v zahraničí..zajtra zavolám svojmu gynekologovi,čo si o tom myslí..ale dovtedy..nemá niekto skúsenosti s takým niečím??pokial viem ked je dost pevný krčok,a neskracuje sa nejde o predčaný porod 😨 dakujem

berunka
22. okt 2008

laura u tebe jde mozna o to ze hrdlo neni uplne uzavrene.zkracovaz by se totiz mohl zacit.mas tvrdnuti nebo kontrakce?

laura78
22. okt 2008

berunka ja mám tvrdnutie od 18.tt.ale kontrakcie nie,teda nebolí to.Beriem magne B.3krát za den..

berunka
22. okt 2008

a kdyz ti to ztvrdne citis jakoby stah v nrisku? ja taky nemam bolestive kontrakce a beru magnezko 8x denne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre