Listerióza v tehotenstve

sbear
15. júl 2013

Ahojte,
som v 2 mesiaci tehotenstva a dnes som zistila, ze som zjedla 2 nepasterizovane ovcie biele jogurty. Kupila som ich normalne v Terne, len jedni boli pasterizovane a druhe nie a ja som si to nevsimla.
Prosim vas poradte mi, co mam teraz robit? Mam ist s tym k lekarke, alebo cakat ci sa objavia nejake priznaky? Uz som si prestudovala vsetky mozne clanky ohladom toho a vraj sa to v tehotenstve ani nemusi prejavit, ze rovno sa nakazi plod... :(

Neviem preco vyrobcovia normalne a jasne nenapisu, ci su vyrobky pasterizovane alebo nie.

aristka
15. júl 2013

je ti zle zvraciaš ,máš horúčku ,iné tráviace problémy ,ak nie nerieš a zbytočne sa nestresuj...

saska.t
15. júl 2013

@sbear je taka mala pravdepodobnost,ze ty alebo tvoje dieta dostane listeriozu,ze to nestoji vobec za to,aby si sa tym zatazovala,je Vela zien,ktore jedia plesnive syry,tatarak a ine dobroty cele tehu a nic im nie je,problem treba riesit az ked sa vyskytne, aj tak sa s tym nic ine robit neda dopredu 😉

sbear
autor
15. júl 2013

@aristka inkubacna doba je 2-30 dni. Zatial nic nepocitujem. Je toho plny internet, ze ake je to nebezpecne a vraj priznaky sa ani nemusia prejavit.

sbear
autor
15. júl 2013

@saska.t toto je moje prve tehotenstvo, uz 11 den som zistila, ze som tehotna a odvtedy stale len stresujem. Vsade sa pise, ze tehotne nemozu jest nepasterizovane vyrobky, takze som z toho uplne mimo, ked som zjedla 2 jogurty.

aristka
15. júl 2013

@sbear nerieš tak ako napísala
@saska.t ,dostať ju môžeš aj z konzervy ,zle pripraveného tepelne mäska...a rozmýšlať či niečo dostanem alebo nie ,to by bol strach na celý žívot..... 😉

hajajanka
15. júl 2013

@sbear Zbytocne panikaris 🙂 Ved sa nic nestalo, ze si zjedla nepasterizovane jogurty. Nepasterizovane vyrobky nerovna sa listerioza.
Skus troska zvolnit v sebapozorovanie, nestuduj tolko internet a mudre knihy a snaz sa uzivat si tehotenstvo plnymi duskami. Ked sa stresujes uz takto od zaciatku, tak nedavas dietatku nic dobre, samo bude nervozne.

sbear
autor
15. júl 2013

dakujem za rady, dam si dnes cierne uhlie, aby som bola kludnejsia. Dufam, ze to sa moze...

trish31
15. júl 2013

@sbear pokial Ti nie je zle,nezvracias a nemas ine priznaky,vobec to neries...

trish31
15. júl 2013

@sbear a na co chces cierne uhlie?To by sa v tehotenstve nemalo brat,a neviem,je Ti zle?Vsak ked nie na co si ho mas davat

sbear
autor
15. júl 2013

@trish31 nie, zatial mi nie je zle, uvidim neskor, kedze inkubacna doba je velmi dlha.

Cierne uhlie si davam na vsetko, na pribalovom baliku je napisane, ze sa moze brat v tehotenstve. Najviac 2 dni po sebe. Cierne uhlie viaze na seba toxiny z criev, normalne sa berie ak je podozrenie, ze telo je zatoxikovane, ale aj pri bolesti hlavy. Ja ho beriem preventivne, ale nikdy nie viac ako jedno balenie mesacne.

mrka2
15. júl 2013

@sbear ja som bola presne taka ista,ked som cakala prve dieta. ja som zjedla bryndzu a potom som zistila,ze to nemozem a presne stres panika,ze listerioza, tiez som citala kadejake clanky.. 😀 😝 no pri prvom to je proste tak. pri druhom som uz toto vooobec neriesila, nebolo kedy 😅 nestresuj, vyloz nohy, vypni net, zober knizku a relaxuj. vsetko bude OK 😉

jadinka
15. júl 2013

určite žiadnu listeriozu nedostanes..ved si si ich nekupovala niekde na paši u baču, ale v normálnom obchode...a určite aj keby ti ich rovno bača podaroval 🙂 by si nič nedostala..milióny tehuliek na celom svete jedia nepasterizovane i plesnivé napr. syry (francúzske ženy si ich v tehotenstve doprajú ešte viac)..takže sa nestresuj, nič ti z nich nieje ani nebude

tadaminka
15. júl 2013

@sbear ja som asi v piatom mesiaci mala na oslave dezert a az ked som si dala asi tretiu porciu a opytala z coho to je tak som zistila ze su v tom surove vajcia. o par dni som dostala horucky, hnacku a bolo mi zle ze som ledva stala. lekar mi dal penicilin a poslal ma lezat. ked som sa opytala ci to nemoze byt listerioza tak na mna pozeral akoby som z mesiaca spadla. povedal ze nanajvys by to mohla byt salmoneloza a ze ked moc chcem nech idem na infekcne. isla som, aj ked skor som sa tam doplazila ako dosla tak spatne mi bolo a tam mi ani ziadne poriadne vysetrenia neurobili rovno ma poslali prec ze podla nich mi nic nie je ze nech ani tie antibiotika neberiem ......

sbear
autor
16. júl 2013

takze som si to nakoniec zistovala u vyrobcov a na ich strankach, ako to je vlastne s tym pasterizovanim, kedze to neuvadzaju vobec na svojich vyrobkoch, napriklad ani na masle to nie je, tu je odpoved:

jogurty sú vyrábané z pasterizovaného ovčieho mlieka.Tento údaj nie je povinné uvádzať na etikete,uvázda sa len v prípade,ak ide o nepasterizované výrobky.Prajeme veľa zdravia a dúfame,že zostanete našou zákazníčkou.

mozem si v klude vychutnavat moje oblubene dobroty dalej:
http://www.kozimleko.cz/68/seznam-vyrobku
http://www.greensheep.sk/#!/

jadinka
17. júl 2013

@sbear 😉 🙂

bastika
17. júl 2013

@sbear ja som jedla tatarak sem tam si dala vinko a radlera jedla som camembert no tehotenstvo nie je choroba môžeš vsetko len nefajči a nechlasci a bude to ok a ozaj mam 2 zdravé deti.

soniamalinik
19. júl 2013

@bastika ta strava v tehotenstve je na mna priliz zlozita. Ja normalne jem pohanku, quinou, najroznejsie byliny, vnate zo zahrady, klicky a mlade rastlinky, kozie a ovcie syry, rozne caje zo slovenskych bylin, krikove bobule ako aronia a rakytnik.

Teraz mam pocit, ze mozem jest iba veci, ktore mi nerobia dobre, cize psenica, zemiaky, maso zo supermarketov lebo v domacich nenapichanych zvieratach moze byt nieco nieiste. Ziadne vnate zo zahrady, lebo to moze sposobit neviem co.

bastika
19. júl 2013

@soniamalinik môžeš vsetko ale s mierou aj ked na balíky by som mozno dala pozor skús nájsť na nete je toho dosť ale hej ja som jedla práve tie nezdanené veci pecivo masko a veeela no teraz sa uz musím krotit...

bastika
19. júl 2013

Na bylinky prepac

fazulka131
3. dec 2013

ahojte,
som v 10 tyzdni,a zistili mi listeriozu. na gynekologiu idem zajtra. ja sa bojim co mi povedia. na infektologii mi doktorka nepovedala nic, spraval sa ku mne odmerane. poznate mamicku, ktroa mala listeriozu v tehotenstve?? ako prebieha liecba a aka je snca ze sa mi narodi zdrave dietatko? dakujem. som zufala :(

fazulka131
4. dec 2013

Ahojte, tak bola som u svojho gynekologa, a ten mi povedal, ze to mam protilatky, cize som tu infekciu uz prekonala v minulosti a pre babatko nie je nebezpecna. odlahlo mi 🙂

hildiak
9. jan 2016

@fazulka131 ahoj, prosim ta, ako ti zistili tie protilatky? Bola si cielene na testoch, ci pri nejakom inom vysetreni? Dakujem

matkovazuzka
28. sep 2016

@fazulka131 @hildiak tiez by ma zaujimalo ci si bola cielene na testoch alebo to zistili pri inom vysetreni .. ja som.prave nevedomky spraskala balicek suseneho udeneho masa a kusok udeneho lososa, tehotenstvo nemam potvrdene ale je tu ta moznost tak som trosku nervozna :( ..

jan8ka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre