Seknutie v krížoch v tehotenstve. Ako ste to riešili?

kvetinka77
30. sep 2007

Ahojte babenky!
Seklo vas niektoru pocas tehu v krizoch? Ako ste to riesili?
V stredu na obed sa mi to stalo, vecer som bola na gynde. Lekar kazal zjest 1g paracetamolu (zjedla som teda 2 tabletky Paralen500mg) a vlaznu vanu. to bolo asi okolo 22h vecer. Noc bola strasna, skoro vobec som nespala, tak som si asi o 5h dala dalsie 2 tabletky, o 9h dalsie 2-samozrejme nic nezabralo. No a starajte sa v takom stave o 16mesacne dieta. Potom som cela zufala isla do lekarne a kupila si tabletky paracetamolu ale 1g, az to som troska citila uvolnenie. Suma sumarom som potom mala asi 4 tabletky, dnes aj vcera som si uz nic nedala, uz som mala strach, ci toho nebolo privela. Ale stale nemam krize v poriadku. Samozrejme ze sa snazim to rozcvicovat, ale zda sa mi to nejake pomale.
Taketo stavy som mavala obcas, hlavne v obdobi stresov, ale nikdy to netrvalo tak dlho.
Poradte mi, ak ste uz nieco podobne zazili. Mam si robit vycitky kvoli tolkym pralenom, uskodila som mimi???

leva
30. sep 2007

Kvetinka,skus fastun gel namazat si na krize,to utlmuje bolest,mam ho a som snim spokojna,mna seklo zas v strede chrbta par krat po porode,manzel ma natrel a preslo.

vivian
30. sep 2007

Paralen by mimi ublížit neměl, pokud nepřekročíš doporučenou dávku, ale bohužel ani neřeší problém, akorát trochu utlumí tu bolest...

danna
30. sep 2007

Ahoj Květinko, myslím, že bych vypustila tu vanu. Svaly se tam sice zahřejí, ale pak utrpí šok, když z vany vylezeš a je jim zase "studeno". Zkusila bych tenhle cvik: (nevím, jak jsi na tom s bříškem, takže pokud by to nešlo, ber to s rezervou) lehneš si na záda, přitáhneš kolena k bříšku (kam to půjde). Chytneš rukama kolena, volně dýcháš a mírně zatlačíš koleny do rukou, ale ruce ty kolena nepustí (je to takový protitlak - jednodušší na pochopení je představit si, že kolena chtějí ruce přetlačit, ale ty se nedají a drží ta kolena na stejným místě 🙂 ). Tenhle protitlak vydržíš asi pět vteřinek, pak se zhluboka nadechneš, zatlačíš do rukou o maličko víš a s výdechem přitáhneš kolena zpátky k bříšku. Tímhle cvikem se vytvoří nejprve velké napětí ve svalech zad (myslím, že to ucítíš, když zatlačíš těma kolenama) a pak se využije toho povolení. Mělo by se to zopakovat asi 3-4x. Nepovolí to hned, ale krásně to ty svaly protáhne a zmírní to bolest.
Jestli jsou v textu nějaký chybky, tak se omlouvám, ale nechce se mi to po sobě číst, nějak jsem se rozepsala 😀

kvetinka77
autor
30. sep 2007

Ahoj Danno,ten cvik znam a delam ho a par dalsich k tomu a zatim nic. Co se ty vany tyce, vim ze je to to nejhorsi, co vubec muzes v takovem pripade udelat. Ale jelikos jsem tehu a nemuzu si dat nic jen blbej Paralen, ktery mi v zivote nezabral, tak brala i takovou variantu.
Normalne uvazuji nad tim, jestli si nedat ted na noc zase paralen- pres den se vzdycky nejak rozhybam, ale v noci je kazde otoceni muka...

danna
30. sep 2007

Květinko, v tom ti nepomůžu, těhotná nejsem, takže nevím, jak s tím Paralenem. A další věc je ta, že ti nějak výrazně nepomůže. Pokud je ta bolest od svalů - jako že asi je - tak je lepší Ibalgin, ale ten bych ti rozhodně neradila.
Ale určitě bych zkusila suchý teplo. To totiž pomáhá vždycky na 100%. Zkus hodit na topení utěrku nebo něco takovýho, nech to nahřát, a pak si to dej na záda. Klidně si na to lehni, abys mohla ležet na zádech. Jestli ještě netopíte, pak pomůže i mikrovlnka....

musko
30. sep 2007

Alebo dobrý fyzioterapeut - hneď zajtra. Ibu-hepa gel, alebo ten Fastum, ale iba votrieť do pokožky - nemasírovať silou a tak ako píše danna-suché teplo.

schimi
1. okt 2007

Holky, já sice nejsem těhotná, ale problémy se zádama mám a to dost velký 😠 😠 ...Vanu v žádným případě!!!! To je to nejhorší, co vůbec jde udělat!!! Teplo, ale nejlépe suchý, ideální je taková ta elektrická dečka 😅 😅 , kterou si dáš na záda a ležíš, odpočíváš a ona Tě hřeje...
A jinak cviky, který Ti doporučí každá dobrá fyzioterapeutka s přihlédnutím k těhotenství...
Přeju Ti, aby Tě to rychle přešlo 😅 😅 ..

gulicka
1. okt 2007

kvetinka, to iste sa mi stalo predminuly tyzden, ked som znasala kocik z poschodia na prizemie. S chrbticou mam problemy od mala, ale toto seknutie bolo zatial najhorsie. prve tri dni nic nezaberalo - cviky, masaze od manzela, az ked som nasadila biolampu, bolest ustupila (mozno to "rozbehali" aj tie cviky a masaz), ale tym chcem povedat, ze bolest ustupila az po niekolkych dnoch. Tiez som sa objednala u fyzioterapeuta=ortopeda, nech sa mi na to pozrie, lebo k takemu maserovi s 3mesac. kurzom by som s mojou chrbticou radsej nesla, nic v zlom, naozaj

danka27
3. okt 2007

Ak by ti pomohla moja odpoved, tak ti poradím všeobecného lekára/ku a ak nie si tehotna a nekojis, tak by ti mohli predpísať niečo podobne ako tabl. Movalis 15mg balenie. Ja som mala to isté ako ty. Od bolesti ani spať nemohla a malého na ruky-to bolo niečo neuskutočnitelné. Po pár tabletách/dnoch-M mi to prešlo-uvolnilo s mi to stuhnute svalstvo-neviem ci nebol niekde aj cviknutý nervík. Doktor mi však zdôraznil že ak kojim, tak to nesmiem užívať.V tom čase som už nekojila. S tehotnostou to je tak-na pribalenom lístočku k tabletám, že neboli zistené žiadne účinky spôsobujúce vznik vývojových defektov, ale že sa neodporúča brať počas tehotenstva. Ale k tomu by sa mal individuálne vyjadriť doktor.Tak to je moja rada.S pozdravom Danka
PS: Veľa šťastia

kvetinka77
autor
3. okt 2007

Dievcata, vyzera to tak, ze mi to uz preslo. Ale radsej to nezakriknem. Snazim sa viackrat za den lahnut na zem a uvolnovat chrbat a asi to funguje. V kazdom pripade, tie bolesti neprajem nikomu. Pre mna to bolo horsie nez porod (lebo ten bol rychlovka a uplne pohodicka).
Davajte si pozor, aby sa vam nestalo to iste.

timi1012
11. aug 2014

Ahojte vidím že to bola téma s pred 7 rokov, ale snád niekto napíše 🙂 mám ten istý problém, som tehu, ale ja pre zmenu nemôžem tabletky. Používam Voltaren hrejivé náplaste, lenže mi to nejak nepomáha, najlepšie mi je ked ležím, lenže ja musím aj do roboty chodiť ešte.... 🙂 no a mám aj voltaren gél lenže na tom letáčiku je zas napísané že sa neodporúča pre tehulky, tak teraz dilema, natrieť či nenatrieť.... Ďakujem 🙂

eleaelea
11. aug 2014

@timi1012 neviem teda, ale tehotne asi nemôžu tie naplaste. Ja som bola seknuta asi mesiac. Pomohla mi jedna sestrička, keď som bola na "pásy". Nemohla som si ani len ľahnúť bez pomoci a ona mi to jemne rozmasirovala. Do večera mato prešlo uplne. (Mala skusenosti odnekadiaľ z Indie skrbi pod. Bola tam robiť pôrodnú asistentku).

map0007
11. aug 2014

@timi1012 ahojky mňe doktor poradil na seknutie -vitamín-thiamin v tehotenstve- a Magne-b6-sú to len vitamíny a neuškodia.Ták som si ich kupila a brala prešlo mi to.Aj teraz ak ma len troška zablokuje siaham po thiamine a magnuziu.A píše sa že v tehu sa môžu-prečítajte si.

kadri
11. aug 2014

@timi1012 mna seklo v prvom trimestri, bola som s tym normalne u ortopeda, doporucil mi nejaku mast, uz si nepametam nazov a pomohla mi akupunktura. horsie bolo, ze sa to zopakovalo znovu po porode a bolo to horsie 😒 preventivne skus vyhladat nejake cvicenie pre tehotne kvoli chrbtici az sa ti polepsi, napr. jogu 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre