Skríning rázštepu nervovej sústavy a Downovho syndrómu

pavlina156
24. sep 2013

Ahojte budúce mamičky a mamičky. Volám sa Pavlína, mám 21 rokov a čakáme babetko. Minulý mesiac mi brali krv, minulý týždeň som bola v poradni, výsledky z krvy boli dobré. Doktor mi povedal, že je všetko ako ma byť, že sa práve nachádzam v 16 týždni tehotenstva, ale že budeme brať ešte jednu krv a tá je dosť dôležitá. Včera mi volali z ambulancie, že mi výsledky prišli zlé a že mám okamžite príst, tak som išla. Povedali mi, že 95% je všetko dobré, ale tých 5% nie. Sestrička ma ukludňovala, že sa nemám čoho bát. No ako som prišla do ambulancie a sadla si spolu s mojím gynekologom, povedal mi, že moje maličke neni v poriadku a teda, že by malo mať downov syndrom, som šokovaná, nikto z mojej rodiny a ani z priatelovej neni takto chorý. Ale vraj to nemusí byť dedičné. Poslali ma do BA na genetiku a na odber plodovej vody, ale vraj to je dosť nebezpečné. Počula som, že sa to dá zistiť aj 4D ultrazvukom. Som z toho hotová, nespím celé noci, iba nariekam a plačem. Neviem, čo si mám o tom myslieť a už vôbec nie, čo s tým mám robiť. Je mi jedno kolko, čo stojí, obetujem všetko. Len keby ste s tým niekto mal nejakú skúsenosť a napísal mi. Velmi budeme vdační! Pretože som z toho úplne na dne. ☹ .... Ďakujem

danjelca
24. sep 2013

@pavlina156 merali ti nt? aké ti vyšlo? našli nosovu kostičku?

pavlina156
autor
24. sep 2013

Riziko NTD mi vyšlo1 v 7,000 .. a riziko downovho syndomu mi vyšlo 1 v 110 ( v termíne ) .. o nosovej kostičke mi nič nepovedali..

milka27
24. sep 2013

@pavlina156 Klud a žiadne nervy. Určite to bude dobré. Mne vyšlo riziko downovho syndromu 1:109 a kamarátke 1:88 a bolo to v pohode. A z odberu plodovej vody ak by na to došlo tiež nemusiš mať obavy.

quaxi
24. sep 2013

@pavlina156 v 16tt ti robili AFP test, ktory je velmi nepresny a prave pre velke mnozstvo zlych vysledkov ho uz v mnohych krajinach zrusili. Na presnost testu ma velky vplyv napr. aj to, ci mas urcene trvanie tehotenstva na den presne - ak si mala ovulaciu co len kusok skor alebo neskor, nez je standardne, vyjdu ti hned skreslene vysledky. Riziko 1:110, ktore ti vyslo, znamena, ze zo 111 zien, ktorym povedia rovnaky vysledok ako tebe, bude mat dieta s DS iba jedna a zvysnych 110 bude mat uplne zdrave dieta a stersuju sa zbytocne. Cize velmi male riziko. Kvoli tomu ta posielaju na amniocentezu, ktora ma riziko potratu 1 zo 100, co je trochu vyssie nez tvoje riziko na dieta s DS.
V tvojej situacii by bolo najlepsie ist na podrobny ultrazvuk, ktory vie odhalit mnohe vady a vacsinou sa tam daju rozoznat aj znaky DS. Ak tam nebudu, ma amniocenteza len maly vyznam, kedze z NTD si mala velmi male riziko a je NTD je presnejsi test nez AFP. Ultrazvuk je zaroven omnoho bezpecnejsi nez amnio. Ak by si mala stale pochybnosti a mala by si zostavat nervozna az do konca tehotka, tak chod aj na amnio. Ale nic ti tam nezistia 😉 A gynekologa, ktory takto vysvetli testy a interpretuje vysledky, by som nakopala dakam...

pavlina156
autor
24. sep 2013

Ak to mám zobrať do úvahy, tak asi by bol teraz lepší ten ultrazvuk a ak tam budú neistoty, tak na odber plodovej vody. Vela som si o odbere plodovej vody čítala, jedna to mal bezbolestné, jedna kvoli tomu potratila a jednej poškodili placentu, no každý človek ma iný organizmus, ale strašne ma to zneistelo. Moj gynekolog mi povedal, že jednoducho mám isť do BA na konzultáciu a potom sa mám rozhodnuť, či chcem amnio. Som obednaná budúci utorok, tak som zvedavá. Našla som v BA nejakeho MUDr. Mariana Orosa, ktoreho som nahmatkovo našla na internete a cenovo sa pohybuje do 70 eur. Len vôbec netuším, kto to je a či je dobrý. Bojím sa velmi, čo z toho bude Nechápem, z čoho to takto vyšlo, tie výsledky. Velmi sme premýšlali o tom, čo by sa dialo, keby mi povedal, že ma DS. Môže sa narodiť a za 2,3 roky zomrieť. To by bola ešte väčšia bolesť ako zobrať si to teraz. Oh, som uplne s prepáčením v riti.. ☹

salmonela
24. sep 2013

Vobec sa nestresuj, ja som zazila dvakrat to iste - teda obe tehotenstva mali zle vyslekdy krvi a nic sa nepotvrdilo. Na morfologicky ultrazvuk mozem odporucit Mudr. Slezaka na Zaporozskej, to centrum sa vola Femme a stoji to tam iba 30 eur. Bola som tam dvakrat, pri oboch tehotenstvach, doktor je super.

jul11
24. sep 2013

Poznam viacero bab,ktorym vysli zle vysledky,niektore sa rozhodli pre ultrazvuk a niektore aj pre amnio,vsetky maju zdrave deti

pavlina156
autor
24. sep 2013

@salmonela salmonela, dakujem za odporučanie. U tohto MUDr. Slezaka ako dlho si čakala na obednavku? Pretože, tieto nervy taktiež škodia babátku..

quaxi
24. sep 2013

Mne vyslo 1:25, tak mi vzali krv hned este raz na kontrolny test a tam pre zmenu vyslo 1:5600, ako mam potom takemu testu verit? Sla som na uzv a hotovo - v dalsom tehotku som cely test odmietla, naco mi bude ked mu neverim. Deti mam obe zdrave. Z okolia tym strasili viacero zien, nikomu sa to nepotvrdilo, a jedna kamoska ma downika a na tomto teste mala vyborne vysledky...

pavlina156
autor
24. sep 2013

Už som taktiež premýšlala, že by som si testy spravila ešte raz. Ale taktiež neviem, či mám tomu veriť alebo nie. V ambulancii mi hovorili, že sa nemám stresovať, ale do šlaka, ako sa nemám stresovať, ked moje maličke v brušku ma problem, ktorý je fakt závažný. Ak by mi ultra vyšiel dobrý, tak by som tie peniažky obetovala a chodila každý mesiac až do pôrodu na tento ultrazvuk. No ešte neviem, čo mi povedia v utorok :(.. Mám aj vysoky tlak a toho odberu sa fakt bojím. Ked som sa obednavala na genetiku, tak mi povedali, že ak budem suhlasiť s amni, tak si mám zobrať aj pyžamo atd.. Pri amnio sa hospitalizuje? Ved všade, kde čítam, tak žena si 60min posedí a potom ju pustia.. Tak aj to ma vystrašilo..

montinka
24. sep 2013

Aj mne vysli 1:150 a tak som bola na sone a dokonca na amniocenteze a po nej som skoro o malu prisla,zacala mi odtekat plodova voda. Ale prestalo to nastastie a mala je uplne zdrava. Nabuduce by som verila mojmu instinktu a ultrazvuku ktory bol ok. a uz by som si ho veru robit nedala ten skrining. 😒 Zbytocne nim stresuju kopec mamiciek!

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 Ahoj čítam, že si si našla Orosa. Bol to môj dr. počas tehu a aj pôrodník. Ja som bola maximálne spokojná. Dokonca môžem povedať, čo sa týka ultrazvuku má geniaálnu sestričku, takú staršiu pani, neviem ako sa už volá a tá je profík. chytí UTZ do ruky a robí zázraky. Vrelo odporúčam. Ja som bola tiež na tomto UTZ ale dobrovoľne, len som bola zvedavá na maličku a aby som mala nejaké to CD. Skús sa popýtať či ťa bude robiť ona. Ona maká a Dr. obkecáva. 😀 vonku je telka. Tam sedela moja segra s mojim drahým a aj s Orosom. Sestrička ma prezerala a on im všetko pekne porozprával čo vidia na obrazovke. Má veľmi príjemný prístup a aj jeho pani manželka ktrá robí na recepcii je veľmi ochotná a milá žienka. Držím palčeky aby ti všetko vyšlo najlepšie a bábatko bolo Ok a ty aby si bola spokojná.Držkajte sa. 😉

pavlina156
autor
24. sep 2013

@montinka Mám pravepodobne ten inštinkt, ktorý máš ty aj ja.. Len som ešte nebola na ultrazvuku, hned zajtra zavolam a dufam, že ma neobednaju niekedy za mesiac. Neviem si predstaviť ten stres! Ak som to spravne pochopila. Vlastne na tej konzultacii na genetike mi lekar odporučí, či mám podstupiť amnio alebo nie.

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 Záznam o NT by si mala mať v tehu knižke. Skús do nej pozrieť.

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 Kamoške tiež vyšli zle testy. Poslali ju na genetiku. tam bolo všetko Ok..a maličká je zdravá 😉 Hlavu hore. Tieto testy sú len štatistika a tvoje hodnoty sa nevošli do kol´onky OK. Je to blud a mali by to zakázať. iba robia zle mamičkám a bábatkám 😠

pavlina156
autor
24. sep 2013

@tinushka13 Joj Tinushka, velmi ti dakujem! Našla som vela lekárov cez google, ktorí robia tento ultra, ale.. tento doktor Oros má na svojej webovej stránke aj videa a to sa mi velmi páči! A cenník sa pohybuje od 30 do 70 eur, čo je tiež prijatelné. Len sa chcem spýtať, ak sa napr. zajtra obednám na 4D ultrazvuk, za kolko ma zhruba obedna?

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 Fúha, tieto 4D viem že robil vo štvrtok doobeda. Skús si zavolať a povedať, že je to urgentné. Väčšinou keď sú nejaké ťažkosti tak ťa napchajú hneď aj v ten deň.Ale pri 4D neviem. Myslím, že by si mohla ísť. Ja som musela čakať, len kvoli tomu, že som ešte nebola v tom TT v ktorom sa zvyknú robiť tieto 4D. tuším 25TT. podľa mňa ťa dokáže vtrepať. mňa dokonca zobral ešte pred ordinačnými hodinami a aj po nich. robí až do večera tuším 15:00-20:00 😉 daj mi potom vedieť ako si dopadla a ako si bola spokojná a hlavne aké výsledky. 😉

pavlina156
autor
24. sep 2013

@tinushka13 V tehotenskej knižke mám NT v 10 - 13 g. t. 1,5.. vobec neviem, či to je zlé alebo dobré.. alebo ako to má chapať, len mi to zapísal a povedal, že to mám ukázať v BA.. ale už sme pripravení asi na všetko ☹

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 To je dobrá hodnota. Tuším do 2,5-3 je to OK... Viac je zlé ☹ Takže ty si na tom celkom dobre.

eri150
24. sep 2013

NT mas v pohode. Riziko je od 2,5, niekde sa uvadza az od 3,0 😉

pavlina156
autor
24. sep 2013

@tinushka13 Trochu si ma upokojila.. Ale stále tam sú tie nervy, čo je asi normálne. Uvidime, či mi odporučí to amnio, ale asi by som bola viacej za ten ultrazvuk. No vlastne, som práve v 17 tt.. robia sa tieto ultrazvuky aj tak skoro?

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 Jasé robia. Kamoška bola v 16tt bo sa nevedela dočkať 😀 Mne tiež robil 3D vždy počas prehliadky. keby nebolo nič vidieť, iste ťa nebudú na to posielať 😀 Keď dobre pomeral NT a je to 1,5 tak dnes môžeš s kľudom zaspinkať 🙂 pekne si pohladkaj bruško, prihovor sa drobčekovi, upokoj seba aj bábo a ver mu/jej. Aj ja som sa tých testov bála. Neviem už aké výsledky som mala. Ale aj tak som ich nebrala do úvahy. Pretože to vôbec nevychádza z toho čoho sa to týka- z bábatka. keby brali krv jemu tak nič nepoviem. ale triafať sa do nejakej škály výsledkov. a v dnešnej dobe. .. nie. Skús si nájsť tu na MK nejakú tému kde kočky rozoberali NT a tripple testy. ste ťa viac podporia , hlavne keď budeš poznať aj realne príbehy 😎

pavlina156
autor
24. sep 2013

@tinushka13 Už vela žien mi povedalo, či napísalo, že tieto testy nie sú 100% , ale vieš ako. Dokial sa nepresvedčím sama o tom, tak stále budem nervozna.. 😒 SKúšala som už hladať a našla som samé z minulych rokov, skusim ešte popozerať. Ale asi budem dnes ozaj lepšie zaspávať. Len nechápem jednej veci. To NT je zapísane z 10 až 13 tt .. Ale ja som už v 17.. Mohli sa aj tie čísielka zmeniť, či ako to vlastne je.. Bruško hladkám stále a stále sa snažím ukludnovať, aj priatel ma ukludnuje, aj rodina.. Ale dakujem ti! 🙂 Vraj sa to vyskytuje väčšina u žien, ktoré su v 21 roku a ja práve som.. Tak som sa aspon dočítala na internete..

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 Tá hodnota NT sa merá tuším iba do 13tt. Potom už to nie je možné. Neviem bližšie. Ale toto viem že sa musí stihnúť do toho daného týždňa. tá škála do 2,5-3 je robená na ten 13tt. tak práve preto ti to vypisoval do tohto tt. 😉

pavlina156
autor
24. sep 2013

@tinushka13 Rozumiem, týžden dozadu sme boli v poradni a na sone bolo všetko ok a po týždni mi zavolali, že to neni dobre.. 95% vyšlo všetko dobre.. len ten ostatok je zrovna tento downov.. už som si aj čítala niektoré prispevky ohladom toho, ale našla som samé z r. 2009 a to je 4 roky dozadu.. zajtra sa hned obednám k tomu MUDr. Orosovi a uvidime, čo povie tam.. Zrovna pred týždnom sme si dali spraviť aj fotku. ☹ Idem na Americke namestie na tu genetiku, zatial som o americkom nič zlé nepočula. Veď ale to je práve to. Iba to babätko vie, čo sa vnutri deje. A človeku môžu hovoriť hočico, ale všetko sa ukaže až po pôrode..

tinushka13
24. sep 2013

@pavlina156 Ja ani neviem ako som celým tehu preplávala. Ocikala som test a už som všade trúbila že som tehu. Ani som si neuvedomovala nejaké testy, riziká.. nič. No pri druhom asi zošaliem 😅 Ale tak môžeš si povedať, dieťa môže byť zdravé a nedajbože sa stane niečo pri pôrode.. ani toto testy nezaručia. Hocičo sa stáva aj zdravým detičkám. takže šup šup do postele sa mojkať s bruškom 😀 ja idem tiež haji.. zaľahnúť vedľa tej mojej chorej čertice, čo si práve mňaučí v postieľke. Už ma zvoláva k sebe. Doobrú nocku 😉

pavlina156
autor
24. sep 2013

@tinushka13 Velmi pevne verím, že si takto budem lahať k mojmu dieťatku aj ja.. ☹ Prešiel ma aj strach z pôrodu po tomto, čo práve prežívam.. Prajem maličkej, nech sa skoro uzdraví.. 🙂 A idem sa pokusiť aj ja zaspať.. Dobrú noc prajem aj tebe aj maličkej.. 🙂

alzbetal1911
24. sep 2013

Moja osobná skúsenosť.Tripple test mi vyšiel 1:45.Niečo neskutočné,aký som mala strach.Objednala som sa na 3D sono,kde mi bolo povedané,že maličký má hypoplastickú nosovú kosť menej ako 5%normy,vraj to už vyzerá na DS,Už som bola v koncoch.Na genetike ma ukľudňovali,aby som sa nebála,že to nemusí nič znamenať.Amnio bola pre mňa posledná nádej....výsledky boli negatívne.Dnes má maličký 2 roky a je zdravý...okrem bežných detských chorôb.Takže aj tvoje bábätko bude zdravučké.... samozrejme aj ty 🙂

evikhav81
25. sep 2013

viete čo dievčatá.....keď toto čítam,som z toho mierne v šoku...ja žijem nejaký čas v Holandsku a tu som aj po druhý krát otehotnela...teraz som v 21 týždni a žiadne takéto testy z krvi mi nerobili....akurát 20 týždňový ultrazvuk,kde zmerali a pozreli všetko dôležité,dokonca ani vnútorné vyšetrenie krčku maternice mi ešte nikd nerobili,ževraj načo,keď nie je dôvod...ja neviem,pamätám si trošku,ako to bolo pred 11-timi rokmi ma SK,keď som bola tehotná a tiež sa mi zdá,že stále len nejaké vyšetrenia,odbery krvi a "lezenie na kozu"...na jednej strane je taká prevencia možno aj dobrá,ale na druhej nás len stresujú výsledkami,ktoré ako čítam,vyšli na každý raz inak...hmmm...pavlina156 držím ti veľmi palce,viem ako sa cítiš,ja som tiež taká panikárka a strašne sa všetkého bojím,preto je lepšie asi nevedieť 🙂 a keď sa maličká pohýbe a zakopká,ma to vždy ukľudní 🙂 (a už revem jak trúba,riadne so mnou tie hormóny lomcujú) 🙂 pekný deň všetkým

anuska74
25. sep 2013

Ja by som sa vôbec z tých testov nevzrušovala, ja som mal ešte horšie tuším, bola som aj na amnio, aj kôli veku. V Ba robia amnio, ako na bežiacom páse, takže kľud. A sústreď sa na to, že ťa dobre vyšetria a nie na to čo by bolo keby. Uvidíš všetko bude v poriadku. Držím palce.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre