Hygiena predkožky chlapčeka - sťahovať či nesťahovať

papricka33
24. aug 2015

Rada by som rozprúdila diskusiu na túto tému. Našla som skôr didkusie typu Kedy sťahovať, ale ja chcem vedieť- či vôbec. Čo vám radia vaši pediatri, urológovia? Mne osobne to príde ako zásah do prirodzeného procesu samočistenia organizmu. Je to nutné v prípade, že je chlapček zdravý, nemá žiaden problém, zápal... Mám pocit, že čím viac sa do toho zasahuje, tým viac komplikácií sa objaví :-\

1lienka1
24. aug 2015

Nám doktorka zakázala chytať sa predkožky do 3 rokov, pritom stará škola už predkozku mala v 2 rokoch stiahnutu. Ja som za sťahovanie, hlavne kvôli čistote, môj názor.

zuzulienka22
24. aug 2015

maly ma rok asi 2 týždne dozadu sme boli u urologa lebo mu to neišlo stiahnut az dolu a urolog mu to stiahol nasilu každy den mu to musím stahovat a zatial v poriadku.už som čítala vela o tom ale každý hovorí niečo iné.

papricka33
autor
24. aug 2015

@zuzulienka22 ved prave 😒 najnovsie poznatky su vraj proti stahovaniu. Hygiena je vraj zabezpecena prave tym, ze sa do priestoru nezasahuje. Stahovanim sa vraj riskuju mikrotrhlinky v ktorych sa mozu uhniezdit bakterie a sposobit dalsie problemy... na druhej strane citam a pocuvam o pediatroch, ktori to stiahnu, alebo odporucaju nasilu 😖

zuzanadringus
24. aug 2015

Nám doktorka vravela, že zo začiatku nemusíme... Potom povedala, že môžme začať sťahovať a nakoniec mu to tak zarástlo, že sa ani vycikať nevedel, lebo mal zúženú dierku a samozrejme to pri každom cikaní bolelo, lebo to zakaždým navrelo. Nakoniec sme museli ísť dať taktiež nasilu stiahnuť, pretože mu hrozila obriezka. Chvíľku plakal (ja samozrejme s ním), ale odvtedy je všetko dobré... Určite sťahovať

kejtie21
24. aug 2015

keď sa malý narodil, lekárka neodporúčala sťahovať... sestrička ešte v pôrodnici mi povedala, že urológ tvrdí že sa tým neuškodí... tak som to jemne robila pri kupkaní, nijako nasilu, len pokiaľ išlo... teraz je syn na tom tak, že už 3x mu to museli sťahovať nasilu... kričal, plakal, bránil sa a ďalšie dni po tom sme mu to museli robiť tak, že som na ňom ležala a muž mu to spravil... ľutujem, že som mu to nesťahovala od narodenia ako sa to robilo kedysi... vtedy to bola bežná vec a nemali s tým chlapci také problémy ako teraz... aspoň v okolí mám veľa známych čo teraz chodia na pravidelné "strhávanie" k urológovi... teraz si to sťahuje aj on sám pri každom kúpaní ale zasa tam má kúsok, ktorý "nejde úplne dolu"...takže predpokladám že nás to čaká opäť... už má z toho traumu, keď mu poviem že ideme k nejakému lekárovi, hneď sa ma pýta či k tomu čo mu ošetruje pipíka a bojí sa... takže to je moja skúsenosť...

inka04
24. aug 2015

Z vlastnej skúsenosti odporúčam nesťahovať/nezasahovať, ak nie je problém (napr. zápaly, bolesti...) Synček v 2 rokoch mal diagnostikovanú úplnú fimózu (pediatričkou) - balónkovanie pri močení, ale žiadne zápaly a ani iné problémy nemal. Lekárka nám dala papier do nemocnice na operáciu v celkovej anestéze - nešla som (sestra žijúca v zahraničí ma upozornila, že v zahraničí sa to tak ako u nás nerieši). V 4 rokoch si predkožku sám krásne pretiahol. Ja som mu to nikdy nepreťahovala. A ani pri druhom synčekovi zasahovať vôbec nebudem. Podľa mňa problém vzniká, ak sa do toho neprirodzene zasahuje (vznik mikrotrhlín a následné infekcie a zápaly).

aliza
24. aug 2015

ja zijem v UK, tu nestahuje absolutne nikto, ani som nikdy od ziadneho lekara nepocula, aby sme stahovali, ani to nikto chlapcom nekontroluje a pod. Moj maly bude mat o mesiac 5 rokov, nic nestahujeme, problemy ziadne nemame a tak neriesime. tiez som nazoru, ze cim viac sa zasahuje, tym viac problemov. Dokazom su aj temy tu na MK, kde matky stahuju uz od narodenia a aj tak maju stale nejake problemy. Keby som tu synovi kazdy den stahovala a nedajboze o tom povedala lekarovi, tak uz dnes syna pri sebe nemam 😝, vazne....natahovat dietatu pohlavny organ kazdy den nie je az tak v poriadku 😖. V urcitom veku si ho chlapci zacnu natahovat aj sami a tak je to prirodzene. To je moj nazor.

tamara2307
24. aug 2015

Do cca 3 rokov som s tym nic nasilne nerobila, len obcas pod sprchou pozrela, ci sa to nepohlo k lepsiemu..lebo tiez dr.bola nazoru, ze netreba s tym robit nic. Potom sa mu raz zapalil pipik, ocervenel, plakal ze ho tam stipe. Sla som k novej dr /stahovali sme sa za hranice/ s tym, dala nam masticku na oci, ktora hned na druhy den zabrala 🙂 krutila hlavou, preco to ma stale v takom stave, dierka moc malinka na jeho vek a nakazala pomaly zacat so stahovanim, lebo inak bude musiet k urologovi..tak mrvime pod sprchou poctivo..

sisaka
24. aug 2015

@papricka33 nemylis sa, stahovat sa nie ze nema, ale nesmie. Ked je predkozka prilepena, nema sa tam ako dostat, ci usadzovat spina. Vekom sa predkozka sama uvolni bez akychkolvek zasahov. To, ze na Slovensku sa stale este pretahuje a to aj u odbornikov svedci o ich nezaujme celozivotne sa vzdelavat, u rodicov je to bud pokracovanie v rodinnej "tradicii" alebo pocuvanie nazorov uz spomenutych (ne)odbornikov. Na zapade sa uz desiatky rokov nestahuje, pravdepodobne sa s tym hned prestalo, ako sa prislo na to,ze to sposobuje viac skody ako uzitku. V Kanade sa odbornici zhoduju - v ziadnom pripade nestahovat, moja rodinna lekarka nie je vynimkou. Az ked mal syn 5 rokov sa pytala, ze ci sa mu predkozka uz uvolnila. Syn ma 7, pri osobnej hygiene si stiahne len kolko mu ide, momentalne mu uz ide stiahnut takmer cela. NIkdy som mu nestahovala ako babatku, az okolo 3 rokov sme pri kupani pozreli, ci mu ide stiahnut, ako sa postupne uvolnovala ten kusok si stiahol a umyl. Nemal nikdy ziadne problemy so zapalmi ani nic podobne.

nevenka
24. aug 2015

my sme stahovali takmer od narodenia, ale len pokial islo...manzelovi sa raz podarilo, to mal maly asi 10 mesiacov, nahodou po kupani skoro uplne a odvtedy mu to tak parkrat do tyzdna pri kupkani spravi, pocisti, vyumyva...mali sme aj bakterie a doktor povedal, ze to pri detoch, co nosia plienocky este je bezne, ale kedze nemal teploty, tak nakoniec ani ATB neboli treba, bola to inak dost hnusna bakteria...podla mna je fajn to stahovat trosicku, po kuskoch, ako ide...ale moze sa stat, ze je vrodene uzsia predkozka a potom to robi problem...svokra vravela, ze vsetci traja s tym mali trosku problem, napriek tomu, ze stahovali odmalicka, nas syncek to ma zatial ok...tak to asi zavisi od mamicky samotnej, ani doktori sa na tom nevedia zhodnut... 😖

kalu33
24. aug 2015

Tiez mam dilemu,lebo mojmu to nejako nejde dole,ma 9 mesiacov. Skusam Tomasko nasilu to nechcem robit. Jemu sa to ani nepaci ked mu tam s tym robim. Tak dufam ze casom to pojde lebo tomu urologovi by som sa chcela vyhnut. A este prakticka otazka, mozno hlupa, ale ako to robit spravne? Myslim tonsamotne stahovanie? 🙂

besnota
24. aug 2015

Nestahovat, nerobila som to prvemu, doktorka vzdy len skontrolovala a nerobim to ani teraz, a nebol problem

kondaska1
24. aug 2015

Moj malý má pol roka a ja sa snazim aspon tu kožičku napnut pokial ide, nerobim nic nasilu, samozrejme že ten otvor je uplne malilinky a nestiahnem ju ani o kusocek, ale aspon napinam, maly zatial neprotestuje ale drzi, uvidim ako to bude do buducnosti sa vyvijat. Inak mi dr povedala že s nou nemam robit nic.

lenocka84
24. aug 2015

u nas fungovalo pomenovanie "umyvame srdiecko" nikdy nie na silu.len pokial bola vola.a to dodnes.maly ma 5r a uz sa takto umyva sam.a bez nejakej traumy.
poznam par chlapcov kde nestahovali ved nieje problem a skoncili operaciami.
som za zlatu strednu cestu.s mierou nic neuskodi 😉

sisaka
24. aug 2015

@aliza absolutny suhlas, pod to sa mozem podpisat, obavam sa, ze tu na MK sme ale v absolutnej mensine ... vacsina zien stahuje o 106 a tym sposobuje svojim detom zbytocne problemy a zacina sa nekonecny kolotoc problemov o tom, ze je to fakt nenormalne a je mi to uplne proti srsti asi skoda reci....

chovancova27
24. aug 2015

Ty kokos, môj malý má 4,5 roka a vživote som mu nič nesťahovala ani nepreťahovala preboha 😲 moja dr povedala, že do 6 rokov sa to nijako nemá riešiť. Ale mám kamošku, čo v roku a pol utekala k urologovi, kde mu to rezali či čo, hnus ☹ tí lekári a aj mamky niesú normálni:((

almea
24. aug 2015

Fakt tejto teme nerozumiem.V zivote som malemu do toho nezasahovala, nastastie ani pediatricka. V 3 rokoch ho stacilo nechat v lete behat na holo a sam sa postaral o to, ze to ma volne. Naco je dobre riesit male babatka? Moj maly mal velmi dlho len minidierku na cikanie a nikdy by som mu to nedokazala urobit. Chalani maju prirodzeny pud hrat sa s nim - tak preco nasilu? Jazvicky, opakovane prirastenie, zapaly, operacie... Preco???

gugu
24. aug 2015

No na nieco tam tu kozicku teta priroda asi naschval vyrobila 🙂 moj syn bude mat v novembri 6 a nikdy som ju "neriesila". Myslim, ze je zbytocne do toho zasahovat, ale ci to bolo mudre vam budem vediet povedat, ked bude starsi.

miushka13
24. aug 2015

Neriesit . Nestahovat. V rodine mame samych chlapov a toto nik nerobil. Aj ja mam syna a nestahujem aj ked pediatricka vrabi ze mam. Potom vsetkom co som si o tom precitala. Nešaham.

m.i.r.i
24. aug 2015

ani my sme do toho nikdy nezasahovali...pediatricka neriesila a skor som sa nechala ovlyvnit nazormi zo zahranicia, ze nic s tym netreba robit..ani nechapem uprimne naco sa mamina 9 mesacneho chlapca zaobera tym ci mu ma nieco stiahnut a nieco natahuje..ja som nikdy nic neriesila...sprchovali a kupali sme v cistej vode, nikdy som sa mu tam nicoho nedotykala..teraz ma 5.5 a nemame ziaden problem..ved odkedy hadam nema plienky ( co u nas bolo v 1.5r) tak sa pindur stal najlepsou hrackou..sam si to prirodzene natiahne...nidky to neriesil ani manzel.....jedine teda je pravda, ze uvidime casom v puberte ci dospelosti, co to je ok, ale tak vsimla som si, ze vacsinou maju problemy tie mamicky co sa tymto zaoberali uz u babatiek, alebo urologovia nasilu pretahovali malickym chlacom...uf..az mi je tazko z tej predstavy....

adelakk
24. aug 2015

@aliza @sisaka suhlasim s vami.moj syn ma tri roky narodil sa v UK, teraz zijeme na SVK, a ziadne stahovanie predkozky nerobime. V zapadnych krajinach je to vyslovene zakazane. Predkozka je u maleho dietata zrastena preto, aby plnila ochrannu funkciu. Uvolni sa postupne sama. Takze nic nestahovat a nasilu uz vobec nie.

papricka33
autor
24. aug 2015

@inka04 prave som o tom "balooning" efekte citala, ze ak normalne cika, nic s tym netreba robit, postupne vyvinom to odznie

papricka33
autor
24. aug 2015

@aliza tiez mi to pride divne. Organizmus predsa musi byt nastaveny na nejake fungovanie, vyvin, bez zasahu. Pride mi to ako chodaky na chodenie, alebo umyvanie ruk antibakterialnym mydlom 😖 uz asi nevieme co od dobroty.

papricka33
autor
24. aug 2015

@m.i.r.i u nas, hlavne teraz v lete, ked som ho nechala pobehovat a "vetrat ritku" bez plienok, urobil si z neho tiez riadnu zabavu 😀 niekedy sa cudujem, ze ho to neboli, ked si ho tak natiahne 😕 🙂

papricka33
autor
24. aug 2015

@almea ja to nerobim, ale vsade o tom pocuvam, preto sa pytam 🙂 ci nahodou nezanedbavam dieta 🙂

kalu33
24. aug 2015

@m.i.r.i popravde ja som mu s tym nic nerobila az do teraz. Pediatricka mi kazala hned od narodenia skusat ze pokial sa da, ale nenasilne, co som nerobila. Par krat som to skusila, ale kedze to neslo tak som to prestala robit. Az tu na MK som sa v jednej skupine kde su rovnako stare deti docitala ze skoro vsetkym chlapcom to uz ide. Tak som sa zlakla ci som nieco nezanedbala. Ale nerobim mu s tym nic. Aj tak to nejde.

janula13
24. aug 2015

ja som proti stahovanu tiez sledujem skor trendy v zahranici ako tu starej skoly..ja si nepamatam zeby mama bratovi na pindura niekedy siahla...balooning je prave naopak znakom postupného oddelovania predkozky a pride mi strasne nesetrne a zbytocne trhat nieco co na tele z nejakého dovodu este drzi... u jedneho dlhsie u jedneho kratsie, to akoby som to povazovala za vadu ze mojim chlapcom to este nejde...? pride cas a uvolnia si t samy bez zasahou a strachu a pod....jednemu sa z casu na cas zapali ale to fakt tak raz za Par mesiacov, aj teraz mal ale na mieste kontaktu pipika s gulkami skir zaparene poresil sudokrem, stalo sa asi 2x ze map ipika zpaleneho lebo on ma aj vela mazu celkovo a je straaasne citlivy na pindura ani sam sa ho poriedne nedotkne...a ked som bola u urológa na kramaroch a cistili mu to...povedal z ev pohode do 6 rokov cakat, vtedy mal 5...teraz ked to mal zapalene tak zase iny uroog ked mu to pozeral a stiahol pokila slo...tak ostal na hranici a pozrel na mna a tisko sa spytal ci stiahneme uplne...nedovolila som...pipika pustil a povedal ze ok, nevidi problem, skor som mala pocit ze asi cakal ze ja to chcem kedze vacsina mam to spravit detom da....povedal som ze to necham na prirodu a nie som za nasilie v tomto smere ..suhlasil, povedal dokonca ze nech ani nestahujem ze to sa same spravi....takze tak....maju obaja stale este prirastene uzdicky a najmensi ma dost malu dierku ale nema jediny problem..tak to necham na ich paprcky🙂

terezka1947
25. aug 2015

mam dvoch chlapcov a po skusenostiach mamiciek,kt.maju v mojom okoli chlapcov, od zaciatku stahujem....v kupeli jemnulinko...zatial nijaky problem nebol.
Nemyslim,ze automaticky je vsetko zahranicne aj dobre,riadim sa radou starsieho detskeho primara a zatial mi pomohol vyriesit vsetko...myslim,ze rozumny pohlad na zdravie a zdravotnu starostlivost je najlepsi
Moj lekar chodi na rozne seminare do zahranicia a tak sa neda povedat,ze je nejaky dedko s nazitym a uz sa prestal orientovat v sucastnosti 😀
myslim,ze vzdy je lepsie potroske zacat a vyhnut sa nasilnym zasahom,kt.by boleli a inak,ked som nedavno s mladsim lezala na detskom odd.,tak tam urolog prave toto mamicke vycital,ze nemuseli s chlapcom prist,keby sa bola starala ako mala 😒
takze,tazko jednoznacne povedat,co je to najspravnejsie-mozno moja skupina mala stastie,ze je vsetko ok a mozno skupina mamiciek,kt.je proti stahovaniu mala stastie,ze sa este nic nestalo 😉

maminag
25. aug 2015

@papricka33 ahoj, mám dvoch synov, staršiemu sme nesťahovali, a urológ nám povedal, že mali sme, mal ju totiž užšiu a dlhšiu, v dospelosti by mal problémy, tak sme začali ako u trojročného, pri kúpeli v teplej vode, pomaličky, aj sme mastili mastičkou s kortikoidmi, teraz má desať a je to tak ako má byť, tomu druhému sme sťahovali odmalička, taktiež pri kúpeli v teplej vode pomaličky, po troške, aby ho to nebolelo, a má to v poriadku.. 🙂

kejtie21
25. aug 2015

ja mám známu, ktorá to nerobila a museli mu potom urobiť obriezku, lebo to zistili až v 7.rokoch že to nemá v poriadku...