Ktoré potraviny ešte nemôže ročné dieťa?

veronique_1
6. sep 2011

A od akeho veku ich uz moze?

sisaha
6. sep 2011

ročnemu dietatu by som este nepodavala orechy, citrusy, pikantne omačky, paradajky opatrne, čokoladu, hríby.. Citrusy zavadzat okolo 1,5 roka opatrne (nie ze na posedenie zje kilo mandarinok), čokoladu az po 2 roku. Pikantne veci zatial vobec, hríby až po 3 roku, orechy tiež až po 3 roku.. Ostatne ma zatial nenapada.

maximma
6. sep 2011

ahoj, nam dr. povedala: kakao, cokolada, med, zeler, oriesky, jahody, citrusy, a este kravske mlieko (ale to preto, ze nas je este stale dojceny). A moze tie potraviny niektore od dvoch a niektore od troch rokov.

weverka11
6. sep 2011

podla mna nieje potravina ktoru by vyslovene nemohlo, su len nevhodne jedla... napr. vypražane hranolky, klobása 😀, cesnakova pomazanka (aj ked taka kde je maličko cesnaku, by sa trebars dala)... vsetko z takych tych rozumnych jedal moze vyskusat, pomalicky zavadzat, neprisolovat nejak extra, najlepsie vobec, extremne nevypražat.... ale vsetko take to zdrave kludne može...

luciferkax
6. sep 2011

alergbény sa majú deťom zavádzať medzi 17 a 26 týždnom 🙂 čo a týka lepku, zeler, kakao, kravskej bielkoviny... môže...
med tiež... zavádazla by som po jedno roku jahody, citrusy, mak a orechy, taktiež kayslú kapustu

moncicatko19
6. sep 2011

urcite vsetko moze 🙂 ale samozrejme ze mu neslahnem na tanier tatarak alebo madarsku klobasu ktora je pikantna 😀 orechy nie samostatne ale ked mu dam kusok z orechovej torticky alebo kolacika tak sa mu nic nestane.alebo makovku jogurtom preco nie,,,alebo zelerik v polievocke co na tom je .nas jedol uz aj gulasovu polievku ale uplne nepikantnu.cokoladku uz papa ale po t roske a to iba mliecnu.horku nie.hrozno uz paapal......jedine co nepapal je kysla kapusta!!!!!!inak davam vsetko aale na zaciatok po troskach 🙂

benne
6. sep 2011

určite sa neodporúčajú huby, tie až po 4tom roku.. či dokonca niektorí uvádzajú až v 6tich rokoch.. a stále platí, všetko s mierou ...

svetielkoand
6. sep 2011

kivi, orechy, huby, pikantne a údené jedlá minimálne do troch rokov nie, ostatné môžeš s mierou postupne začať zavádzať. Ak nie je predispozícia na alergie, tak mleté orechy v malom množstve môžeš po druhých narodeninách.

kdezee
6. sep 2011

ja mojmu nedavam mastne, udene, slane, hovadzie a hriby..na to ma este cas 🙂 inak tusim vse ostatne papal po troche a aj trochu viac ked mu chutilo alebo ked si to jednoducho ukradol :D

ilona3
6. sep 2011

Pokial mám ja informácie tak najnovšie odporúčania detských gastroenterologov hovoria že dieťa môže jest postupne vsetko, ale samozrejme s mierou, Nove potraviny pridávať postupne tak ako do roka s odstupom 2-3 dni aby si vedela eliminovať potraviny na ktore dieťa zareaguje alrgickou reakciou. Odporúča sa zbytočne neodkladat podavanie potenciálnych alergenov ako jahody, citrusy, ryby, paradajky, zeler, orechy (mlete nie cele kvôli riziku dusenia sa s nimi), kravske mlieko...
Ideálne je ak sa to deje pod ochranou dojcenia. 🙂
To platí u zdravych deti. Ak malo dieťa prejav alergie na niektorú potravinu v minulosti tuto nepodavat 6 mes. A az po 6 mesiacoch skúsiť znovu.
Samozrejme sa neodporúčajú všeobecne " nezdravé" veci ako chipsy, pikantné, udeniny.... 😎 Ale to by sme nemali jest ani my a predsa to jeme (aspoň väčšina z nás 😀 ) hoci Neviem ako ste na tom so zdravou vyzivou vy doma 🙂
Takže stručne to zhrniem: po roku postupne vsetko 🙂

zuziakubko
22. sep 2012

ahoj, viete mi prosím poradit, z čoho sa mohol náš ročný Kubko vysypat po celom tele už aj na tváričke, vyzerá to ako osýpky sprevádzané teplotami a začínajúcou angínou, kúpala som ho sprcháčom od AVON BABY po 12. mesiacoch a s manželom si myslíme že to vyrážky spustilo, no po kvapkami Fenistil od pediatričky sa mu to horší. Može to mat z paradajky? No tie vykakal, jadierka mal v stolici.

Ďakujem

katkas1979
22. sep 2012

Môže to byť aj tzv. 5. detská choroba - tiež sme mali pred pár mesiacmi podobné príznaky a lekárka povedala, že to je 5. detská choroba. už ani neviem, ale myslím, že nám ani nič nepredpísala a ono to samé za cca 3-5 dní prešlo. Ale tak neviem, skúste radšej behnúť k doktorke. Len sa ma nepýtajte, čo to je 5. detská choroba, lebo neviem...

euka210
23. sep 2012

jasne ze nezdrave jedla mu este nedas, ani mukove parky 🙂, ani presolene, mastne maso ci udene...normalne jedla v podstate moze
urcite ja budem od neho co najdlhsie drzat sladkosti a umele bublinkove vody 🙂
a inak co vazne nie, lebo este organizmus na to nedozrel...huby az po 3r tusim, oriesky detto, ryby tiez treba kuknut ake uz moze a soju asi tiez este nie (moj ale tofu uz mal, to uz moze)
a neviem preco tu spominaju paradajky...moj od leta basti paradajky jedna radost, ked ju vidi uz ani chlieb nechce 🙂 ...pokial nemate v rodine alergie tak by som postupne davala aj paradajky, nas mal aj cokoladovy jogurt (ten totiz ja zboznujem 🙂 ...ale cokoladu mu jasne ze nadavam 🙂 ), tvaroh, kravske mlieko, aj zeler uz davno mohol ochutnat...dnes bastil hrozno u babky...nechcela som, lebo ja sama nemam rada tie kostky a bala som sa, ale jemu to nevadilo...tak uvidime co bude v plienke 🙂)

bubutko
13. jan 2014

ja som alergicka a maly ma 1 rok a rajciny papa uz pol roka a s velkou chutou a nic mu nie je. comu sa ja snazim stale vyhybat je hlavne vajecny bielok, med, cukor, arasidy, huby a obmedzujeme aj mliecne vyrobky z kravskeho mlieka kedze stale pije HA mlieko. ale vlastne mliecne vyrobky aj tak nema rad. v jedlach mu to nahradzam ryzovou smotanou / ryzovym mliekom, sladim agavovym sirupom . pomarancovu stavu pije dost vela, zeler ideme vyskusat dnes. korenim a solim mu, ale iba tolko aby jedlo nebolo uplne bez chuti, inak to tam vobec nie je citit (ani by ste to tam nespoznali). inak to nechcel papavat, az ked som mu to ochutila. aj vegetu dam, ale iba Natur vegetu bez glutamanu cisto len susene bylinky s morskou solou. nic nezeniem do extremov. pit tiez ine nechce len ovocne stavy (ovocie nezje), tak niekedy odstavim a inokedy mu dam kupovanu za studena lisovanu pomaranc, mrkva, jablko...urobim mix, riedim s prevarenou vodou.

montinka
13. jan 2014

mna doktorka vystrihala pred udeninami,orechmi a glutamanom