Od kedy môže dieťa používať behák?

siskulienka
2. mar 2007

ahojte nevie mi niektora z vas poradit od kolkych mesiacov moze dieta pouzivat behak? Moj maly syn v tom beha uz od siestich mesiacov, nemoze mu to uskodit? teraz ma sedem mesiacov.

franti
2. mar 2007

ahoj siskulienka, no moj maly v nom beha od 9 mesiacov, skor som mu ho nechcela dat, az kym si samostatne nesadal a nevedel pevne sediet. lebo tiez som sa bala, ze mu to moze uskodit. ale neviem ako je na tom tvoj maly, pretoze my sme vo vsetkom taky pomalsi 🙂 aj sediet zacal neskor, a iba teraz sa mi postavil na nozicky a zacina chodit ako 13 mesacny. takze si myslim, ze ak uz vie pevne sediet, tak mu to nemoze ublizit.

mitinka
2. mar 2007

ja som pocula ze to skodi detom na chrbticu... 😒 ale moja mala ma sest mesiacov este nesedi sama iba sa gula a davam ju tam lebo ona chce byt iba na nohach 😀

franti
2. mar 2007

aj ja som pocula, ze to skodi na chrbticu, ale tie choditka sa pouzivaju uz dlho, aj ja som ho dokonca mala ked som bola mala, dovoz z rumunska 😀 a musim povedat, ze doteraz som s chrbticou problemy nemala. 🙂

janinah
2. mar 2007

mám 3 deti, ani jedno chodítko nepoznalo,nejako sa mi logicky zdalo,že sa v tom dieťa "zosúva" a nepodporuje držanie chrbtových svalov a ich spevnenie, naučili sa chodiť dosť rýchlo, keď prišiel ich čas

hanka274
3. mar 2007

behak? to je choditko?
mne sa to tiez nepaci. Dietatko sa nevie naucit poriadne chodit same, nevie sa naucit padat, drzat pevne na nohach. Vzdy tam ma tu poistku, ze nikdy nepadne. Dieta si ma same sadnut a same sa aj postavit a chodit. To ze dieta chce to a to, to si len rodicia myslia...neznamena to, ze dieta sa smeje, tak chce byt na nohach a dam ju do choditka....
Nasa dcerka sa postavila v 5.mesiacov, v 8mich sa "az" posadila. Je to uplne jedno ci najskor to alebo to, a kedy sa to stane. Takze stoji uz 5 mesiacov, teraz ma 10, este nechodi, ma cas. Doktorka z cvicenia mi napriek tomu ze sme to nerobili, zakazala chodit za rucky s dietatom. Deti musia vsetko vraj same. Miesto chodenia za rucky si oni budu bezkat popri stole a tak.
Takze prec s tym co si myslite, nech si dieta robi v tej izbe cely den co chce, nech lezi, lozi, chodi, sedi.....ale vzdy samo od seba.
Doktorky, sestricky z rehabilitacnych centier vedia co vravia....maloktora z nas to vie, takze preto radim, co ja viem a co mne vraveli. Achojte!

maca793
3. mar 2007

ak máte na mysli chodítko,to je pre dieťa nezdravé, hlavne na jeho chbticu. nám maminám to len uľahčuje prácu. ja som spočiatku chcela chodítko pre malú, ale upustila som od toho. malá začala chodiť s pomocou od 7,5mesiaca a teraz sa sama púšťa do chodu. prejde už 2 krôčiky sama a má 9,5mesiaca. možno by som ho vtedy využila len nejaký ten mesiac a čo potom? zbytočne by mi zavadzal a boli by to zbytočne vyhodené peniaze.

hanka274
3. mar 2007

🙂 🙂

elesa
3. mar 2007

siskulienka...
chodak, choditko, behak alebo akokolvek to nazves nie je pre dieta to najlepsie. Uvazovala som o tom aj ja, ale myslienku som zavrhla, hoci ja sama ako mala som chodak mala. Tvoj syncek je este malicky a vsetko ma svoj cas. Odbornici sa zhoduju v jednom (podla clankov, ktore som o tom citala)> nie je sice dokazany priamy suvis chodaka so zlym drzanim tela, alebo zlou chodzou, ale urcite to ma priamy suvis s urazovostou deti.
Dalsia vec je, ze je dietatku potrebne vytvorit take podmienky, aby sa chodit naucilo plynule po fazach lezenia, sedenia, postavenia sa na nozicky, posuvanie sa pomocou opory ( oprete o stolik, gauc..) az potom same urobi prvy krocik.
My sme to vyriesili tym, ze sme nasej Pauli naplnili velku krabicu novinami, aby nebola taka lahka, zalepili sme ju a ona sa k nej priplazila, postavila a tlacila ju pred sebou. Ale toto robila az ked mala cca 10 mesiacov. Sama chodi od 1 roka.
Nedavaj synceka do chodaka, skus mu vymysliet nieco ine.

mitinka
3. mar 2007

baby vela ludi 1000nazorov inych moja ma 6 mesiacou a sediet nechce a a ni lezat strasne reve a ked ju dam do choditka tak sa nevie vynadivat a stale si rozprava takze pre mna je to dobre!!! 😒

hanka274
3. mar 2007

miti, skus kupit take "choditko". hodim ti sem stranku. Je urcite lepsie, su tam aj kadejake hracky, zvuky, rucim ti ze pri tomto nebude plakat, a je to ovela lepsie. Samozrejme ma len pol roka, ona na to bude najprv pozerat a potom sa SAMA bude stavat, tlacit, a chodit. Odporucam ti to. Je to dostat aj v Draciku a aj v Tescu a aj inde. Pozri si ceny kde co jak, porovnaj a kup to najvyhodnejsie...
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2341&e=d...
- mozno sa ti to bude zdat este velke pre nu, ale uvidis, zacne sa pri tom stavat a pomalicky tlacit, hrat sa a chodit. Ale hlavne vsetko samo, ked sa napridrzi, spadne na ritku, nauci sa. Kdezto v choditku vie, ze nikdy nespadne....

siskulienka
autor
4. mar 2007

ahojte dakujem vam pekne za vas nazor, neviem co mam robit, ked maly Kubko si na ten behak uz velmi zvykol, on mi zacal pevne sediet uz v piatom mesiaci, teraz bude mat sedem a pol a uz mesiac chodi v choditku, je to strasna ulava pre mna, nosit ho nemozem, resp. nevladzem bo ma uz vyse 10 kil.Ublizit mu tym urcite nechcem, musim to zvazit, ale priklanam sa skor na vasu stranu.Len co ked on sa stale berie iba na nohy a chodit a chodit.No ved dufam ze ho coskoro nebudeme musiet pouzit.

franti
4. mar 2007

no ja neviem, aj ja som citala ake je to vraj pre dietatko nezdrave, ale moj maly napriek tomu, ze ho do choditka davam zacal sediet, aj lozit a az teraz sa stavia na nozicky a zacina postupne robit prve krocky. za rucicky chodit vobec nechce, snazi sa chodit sam, tym, ze sa pridrza nabytku. samozrejme v choditku dieta nema byt cele hodiny, ale vzdy len na chvilku aby malo zmenu a zase sa nejako inak zabavilo a popripade mamicka stihla nieco porobit. 🙂 napriek tomu, ze ho moj maly ma, neboji sa padat a pada pekne na zadocek. ale ako pisala mitinka 1000 ludi 1000 nazorov. 😉

siskulienka
autor
4. mar 2007

franti,mne je to jasne, ze to moze babatku skodit, len neviem ako je to s inymi detickami, ten moj je daky silny, uz v porodnici mi zdvihal hlavku niekolko centi nad podlozku a po dvoch tyzdnoch si ju otocil na stranu. skoro zacal sediet a v stvrtom mesiaci mu vysli prve dva zubky teraz ich ma 5 a tlacia sa dalsie, a v tom behaku jazdi ako sarkan, dopredu, dozadu v pohode sa otoci a tak. Dufam ze s chrbticou mat problem nebude, kvoli tomu.

kvietocekx
5. mar 2007

ja som mojej malej dala choditko ked vedela stat na vlastnych a ked zacala chodit popri nabytku... pytala som sa na to aj ortopeda a nemal namietky... ked dokaze stat na vlastnych a pustit sa chodit tak to zvladnu aj klbiky... mam pocit ze z toho robia privelkeho strasiaka... ale skor by som urcite nedala... ja som chodila v choditku skor ako to bolo vhodne a mam problemy s chrbticou☹ takze az ked je na svojich nozkach... na to pozor...
moja mala sama bez pomoci chodi uz od 10 mesiacov a ani nespickuje ani nic...
nic netreba unahlit, sieta si samo urci co je prenho vhodne...

hanka274
5. mar 2007

kvetinka, presne, az ked sa samo postavi....
Len moj nazor-je lepsie ak choditko neexist. vobec.
Kocky skuste pozriet tu stranku co som dala vyssie od Fischer price. Je to ovela lepsie ako choditka.
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=2341&e=d...

kvietocekx
5. mar 2007

hanka... je jasne ze by bolo uplne naj keby sme sa zaobisli bez choditak ,ale ja mam napriklad problem s chrbticou, mam na prd platnicku a niekedy mam problem ked som dlho zohnuta sa postavit, tak na to je to dobre aby som tak uspokojila zvedavost mojej malej. a je to dobre aj nato ze ked bola mala v choditku tak sa nedostala na miesta kam teraz ked chodi vojde uplne v pohode... takze bezpecnost bola v pohode a teraz by sa mi zisli aj 4 oci.-)

kvietocekx
5. mar 2007

hanka... super vyber... aj ja som najprv nad tymto uvazovala...
toto je asi fakt to najlepsie riesenie...

hanka274
5. mar 2007

skus to, stoji to tusim do 1000-ky dakde v Tescu, tiez tato znacka, myslim.
Ze to vypada celkom dobre, a vraj to dieta nepretoci, teda neprevrati. Je to vraj stabilne....

emjee
8. mar 2007

mercy • 8. mar 2007 o 11:17
pravopis mi teraz ukradnutý🙂Moje dieťa už ehm v 8.mesiaci samo stojí a minule sa držal hrazdy a začal ju posúvať, normálne urobil dva kroky, skoro som padla.Tak rozmýšľam, či mu mám kúpiť chodítko alebo to radšej nechať tak?

ervotoc • 1d • 8. mar 2007 o 11:37
to uz tu bolo....
nas skoro začal a nepotreboval ziadne choditko...choditko naopak spomaluje chodzu atd...

mercy • 8. mar 2007 o 11:39
Ervotoc, dobre pohladam to, vdaka 😉 Ja mu chcem len pomôcť

magg • 1d • 8. mar 2007 o 11:55
choditka nie su velmi zdrave, ani detsky ortopedi ich neodporucaju, skor skus zohnat , neviem ako sa to vola ale babatko to tlaci pred sebou a chodi za tym, fisher price ma tekeho hrocha co zbera kocky, tak to je fajn(ale su aj lacnejsie varianty, v hrackarstvach maju rozne)

mimi109 • 1d • 8. mar 2007 o 13:29
magg myslim ze sa to vola odrazadlo 😉
ja som pocula ze deti ktore pouzivali choditka zacinaju neskorsie chodit lebo v tom choditku sa im vozi ritula a tym spohodlneju mozno na tom cosi bude znamej syn zacal chodit ako 1,5r dovtedy bol stale v choditku 😕

kvietocekx • 1d • 8. mar 2007 o 13:49
nemyslim si ze to spomaluje chodenie... to je u kazdeho indivindy🙂 moja sa zacala stavat v 6,5 mesiaci a chodit popri nabytku ked mala 7 mesiacov, v 10 mesiacoch uz chodila ako drak po celom byte uplne sama... ked zacala chodit okolo nabytku tak som jej kupila choditko, ale viac sa jej pacilo bez neho.v choditku bola len v kuchyni kde je dlazba a vtedy ked som chcela aby nemohla na vsetko dosiahnut - to choditko trosku zabranilo aby sa vsade dostala.ked mala 8 mesiacov som sa spytala ortopeda co si mysli o choditku a povedal mi ze v pohode ked sa sama udrzi, ale nie na dlhu dobu...mne to pomohlo lebo som doma vacsinou sama tak ma to aspon na chvilku odbremenilo a nvyse mam trochu problemy s chrbticou tak som s nou nemohla moc chodit...

ziza • 1d • 8. mar 2007 o 14:02
ja mam choditko, pouzila som ho asi 5x, 2 x sa mi z neho totiz maly prevratil...podla mna,ked sa pouziva s mietou, tak je to ok. Ale choditko by sa vraj malo pouzivat, az ked dietatko vie samo stat.

kvietocekx • 1d • 8. mar 2007 o 15:32
ziza... prosim ta co to mas za choditko ked sa ti v nom maly prevratil?

eliska7
11. mar 2007

nechápem ako sa ti mohol prevrátiť?bola si pri ňom?V tom nemajú byť deti bez dozoru a ak si bola pri ňom ako sa to mohlo stať?ved novod.chodítka sú bezpečné!!Teraz som bola u ortopéda s malou má 5 mes a povedal že neodporúčaho,ale!dieťaťu to neuškodí,viacmenej to slúži pre maminy aby si trochu oddýchli od nosenia a mohli točo porobiť.Plne s ním súhlasím,aj som zdravoťačka a aby došlo k poškodeniu chrbtice muselo by tam byť to dieťa minimálne 12 hod v kuse!ktoré to vydrží? 😉

janula_nz
11. mar 2007

my sme choditko vobec nepoznali pretoze laurika chodila sama uz od 8mes 🙂 ona v 4mes uz sedela a v 7mes chodila za jednu rucicku. ale keby nebola taka sikovna, urcite by som si choditko zadovazila kvoli tomu, aby mala trosku zmenu 🙂

mamcaaa
22. jan 2008

Ahojte...

reagujem na to co tu pisete ohladne choditok. Vy si myslite ze je to skodlive na chrbticu. Na com ste vyrastali vy??? Ja vam to poviem... Vsetci sme si tym presli. A ked to doktor neodporuca tak sa ho opytajte v com sa ucil on chodit, alebo jeho deti.. JA si myslim, ze to nie je na skodu. Takto mate prehlad ci dietatko nechyta a nedostane sa k veciam ktore mu nepatria do ruky a hlavne mamina si oddychne od nosenia....

tarafa
26. jan 2008

ahojte...
moj maly ma 9 mesiaco.....v choditku je neudrzatelny...beha ako diabol.....vyuzvam ho jedine vtedy ked chcem ist konecne na WC,alebo mu pripravujem jest......inak chodime za rucicky...myslim ze je to OKa ziadne poskodenie chrbtice nehrozi....nie je tam cely den,ale max...cca pol hodku......

marorlinko
27. jan 2008

choditko by sa malo pouzivat, ked dieta vie samo sediet bez opory, pretoze tym sa mu chrbtica neposkodi, aj my mame chodak, maly ho ma od 6 a pol mes. na chodaku je napisane,ze od 6mes, to je asi doba, ked dieta zacina samo sediet, daktore skor ci neskor ale priblizne.
maly zo zaciatku nemusel ho aj ked sa tesil ked ho videl a dala som ho don, ale iba na par min, po case trocha dlhsie nie na hodiny, to teda nie.
nikdy z neho nespadol,ale treba nan davat pozor, lebo chce z neho ist von sam, hlavne ked chce nieco naco nevie dosiahnut, vtedy moze spadnut, inac nie, lebo chodaky su ine teraz jak volakedy.

leva
29. jan 2008

Aj ja si myslim ze sa sa tu z choditka urobilo pre deti nebezpecne strasidlo,keby to bolo tak strasne nebezpecne,asi by sa nepredavalo.K teme,tiez si myslim,ze az tak ked sa dieta zacne staviat na nozky 😉

markiza
1. feb 2008

Choditko sme nemali ani pri prvej dcere, ani teraz pri malom ho neplanujem kupit, vlastne ani keby mi ho darovali, tak ho nevezmem 😉 Dietatko najlepsie vie kedy je pripravene na sedenie, lezenie, chodenie... Mala zacala chodit na 13 mesiacov a o nic neprisla 🙂 Ako ste niektore napisali, ze je dobre pre maminu... to je dovod ako svet 😀

psyxooo
2. feb 2008

ja som bola kedysi tiez proti choditku, ale teraz ked vidim aky je maly, tak sa to bez choditka ani neda. On len chodit a chodit, uz od 5 mesiacov, vydrzala som to bez choditka do siestich, ale potom som ho kupila, beha v nom ako sarkan, len co ho vyberiem, aj tak sa znovu stavia na nohy, a chce behat sam, jasne ze sa este neudrzi , ale proste on chce a chce, normalne sa ma pusta, nechce sa ani drzat. Inak sediet vobec nechce, lozit, to uz vobec nie, takze ak neni v choditku alebo s nim nechodim za rucicky, tak je len na rukach, a to by som fakt nic nespravila. Aj ked ho dam na chvilku do postielky, okamzite sa postavi a bezka dookola. Viem ze choditko nie je zdrave, ale vyrastla som na nom aj ja aj moj brat aj moj manzel atd.....a vsetci sme zdravi, to ze nas niekedy boli chrbat, to urcite neni z toho ale zo sedenia za PC atd.

marorlinko
4. feb 2008

nas maly kedze este sam nechodi, je dost aktivny a ten chodak mi dost pomaha, maly je rad v nom, robi aj ine cinnodsti nie je len na chodaku, je neposedny, neposedi ani min bez togho aby daco nechutal o daco vyparatil, takze nemozem ho nechat na zemi lozit stavia sa vsade vypina tv a ine, otvara skrinky vyberie a hodi na zem je toho este viac, chodak mi pomaha ked potrebujem daco robit.
daktore deti su kludne kde ich posadis tam su, moj nie. bez chodaka by som bola stratena, ked zacne chodit sam,tak chodak odlozime.

otrivinkajanka
4. feb 2008

mne doktor vyslovene zakazal akekolvek choditko povedal,ze ju mam radsej drzat za ruky a chodit s nou a aj tak bolo sama sa najprv pridrzala nabytku a od roka sa sama postavila a zacala behat jedna radost ale kazde dietatko je ine a citala som,ze dieta by v cjoditku malo byt len 20 minut denne

vocko3
18. feb 2008

mne to povedali uz traja doktori, ze to nemame vobec pouzivat, lebo to nie je dobre. deti sa v tom ucia zle doslapovat, na spicky a nie na cele chodidlo a je v tom aj vela urazov. takze ja ju tam nebudem vobec davat. a ked babo nevie este same sediet tak podla mna nema dost pevnu chrbticu aby v tom sedelo.