Daňový bonus na dieťa

katkaseiner
5. feb 2013

Ahojte, zial v danovej otazke fakt nie som zbehla, preto by som sa chcela opytat niekoho kto je sikovnejsi.
Je jedno ktory z rodicov si uplatni danovy bonus na dieta? Myslim z hladiska prijmu komu sa to oplati viac...ci tomu kto zaraba menej, alebo viac.
Dakujem

ela2710
5. feb 2013

@katkaseiner to je jedno...danovy bonus je pre vsetkych rovnaky 🙂 😉

katkaseiner
autor
5. feb 2013

@ela2710 jasne, to viem, ale ci oplati viac mat tento bonus tomu z rodicov ktory zaraba viac, alebo menej.

ela2710
5. feb 2013

@katkaseiner neviem, mozno tomu, kto zaraba viac, kedze plati vacsiu sumu na dan...

alenata
5. feb 2013

keď to vezmeš celoročne, tak musíš zarobiť polovicu minimálnej mzdy v hrubom krát 12 mesiacov....vtedy ti vznikne nárok na daňový bonus...tiež celoročne

anazuz19
5. feb 2013

ak máte s manželom (priateľom, partnerom) spoločné peniaze (spoločný účet), tak je v zásade jedno, kto si ho uplatní...

pozri napr. aj http://www.pp.sk/1570/Danovy-bonus-v-otazkach-a...

anos18
5. feb 2013

@katkaseiner Vyska danoveho bonusu je rovnaka,ci ho berie matka alebo otec, ale pozri si zakon o dani z prijmov, par.33, ods. 1 hovori, ake prijmy musi mat danovnik, aby si mohol uplatnit danovy bonus.

miriss18
5. mar 2013

vybavuje sa to na danovom?

maja1104
11. mar 2013

ahojte ... no mam priatela ten je zamestnani ... ale predtim mal živnost .. no a ma dlh na danovom 300e ... teraz je momentalne zamestnany na zmluvu .. uz rok.... a nahlasoval nasho syna ... kvoli bonusu .. ked budu vyplacat danovy bonus( dali sme to ročne) moze sa stat ze mu ho nevyplatia kvoli tomu ze na danovom ma dlh? 😒 dakujem za odpovede🙂)
....

alenah31
11. mar 2013

@maja1104 presne ako píšeš....dlh na dani mu ponížia o ten daňový bonus a vyplatia mu len rozdiel nakoľko daňový bonus za celý rok činí viac ako jeho dlh ☹ Robila som minulý rok daňové priznanie kamarátovi a ten mal manželku na RD - teda si na ňu uplatnil odpočet a malo sa mu vrátiť cez 670 eur. Nakoľko bol dlžníkom na dani v sume 1.711 eur nedostal ani cent, akurát mu znížili dlh. Tento rok mu to urobia zas. Ale aspoň sa zbavíte dlhu - ak dlh nevyplatí do zákonom stanovenej doby dostanete na krk exekútora a to je iná pliaga ver mi 😝 😝 😝

maja1104
11. mar 2013

@alenah31 teraz mi priatel hovory ze nedal to rocne ... vlastne .. nam sa mali narodil 14.2.2012 akurat nastupil do prace.. hned tam aj nahlasil ze ma syna ... no mali sme problem dat zapisat vlastne jeho do rodneho listu ...ako otca ... zapisali sme ho tam az pred mesiacom ...to je 8.3.2013 lebo mu učtovnicka zroboty volala ze ma doniest ten rodny list skrs danoveho .. ze mu ho doplkatia spetne .... ze tento mesiac uz bude mat vo vyplate danovy bonus ... 21e ci kolko to je?tak ako nechapeme teraz ci mu to doplatia spetne do vyplaty nabuduci mesiac?alebo v danovom .. tak ak vdanovom tak sa rozlučime speniazkami... a preco mu poslali dnes vo vyplate aj ten danovy bonus 21e? ja nechapem moze to vyplatit aj vo vyplate ako zameskane?alebo ja neviem čo myslis?

alenah31
11. mar 2013

ak priateľ pracoval celý rok IBA ako zamestnanec ročné zúčtovanie mu robí jeho zamestnávateľ. Výplata sa robí mesiac pozadu takže mu vlastne vyplatila daňový bonus za február. Spätne sa dá žiadať o vyplatenie daňového bonusu v Žiadosti o ročné zúčtovanie za rok 2012, ktoré tvoj priateľ už musel v práci podpisovať - na zadnej strane je tabuľka a pod ňou veta....žiadam o vyplatenie daňového bonusu za obdobie od....do....za dieťa ......., a to mu zamestnávateľ vyplatí ako vratku dane. Ak bol v roku 2012 aj živnostník aj zamestnanec bude si musieť daňové priznanie urobiť sám a ak požiada o ten daňový bonus tak ho vyplatený nedostane - ponížia mu dlh.

maja1104
11. mar 2013

no nevadi teda .... aspon sa mu zniži dlh ...snad na buduci rok to vijde ..dakujem velmi pekne za info .. pomohlo ... 🙂

terka258
19. mar 2013

ahojte prosim vas chcem sa opytat ci mam ako narok na danovy bonus ked som rozvedena a uz rok poberam rodicovsky prispevok a kde to mam ist vybavovat.vybavuje to danovy urad alebo mam ist k svojmu zamestnavatelovi dakujem za info🙂

tisa82
19. mar 2013

@terka258 v prípade, že si iba na rodičovskom príspevku a nemám žiadny príjem zo zamestnania, nárok na daňový bonus nemáš. Je tam podmienka zarobiť aspoň 6 násobok minimálnej mzdy.

terka258
19. mar 2013

no dobre a nerata sa to ze ja som poberala 6 mesiacov matersku?

kathy7337
20. mar 2013
terka258
21. mar 2013

oka kocky dakujem za radu🙂

magda25
20. máj 2013

ahojte prosím vás poradte mohlo sa stať že môj priateľ mal zle vyplnené daňové priznanie zatiať mu neprišlo nič ale ak by sa tak stalo nevyplatili by mu daňovy bonus?

anos18
21. máj 2013

@magda25 A robil danove priznanie typ A, alebo typ B? Lebo A sa robi, ak ma prijmy zo zavislej cinnosti (je zamestnany) a vtedy spravidla vyplaca danovy bonus zamestnavatel vo mzde (ale nemusi). A ak si daval typ B (napr.zo zivnosti), ak ma narok na bonus, musi vyplnit na str. 11 v danovom priznani ziadost o vyplatenie DB, kde uvadza, ci ho chce vyplatit na ucet alebo post.poukazkou. Dolezite je zistit, ci ma narok na bonus a ak hej, ci mal vyplnenu aj tuto cast dan.priznania. Danove urady uz posielali preplatky na dani aj danovy bonus.

danadany
21. máj 2013

@magda25 presne ako píše @anos18, môže sa aj stať, že nemal nárok na bonus a ak mal a daňové je zle vypísané treba podať dodatočné

teruliatenko
1. jún 2013

poradte mi niekto mame dve deti jedno mame spolocen a jedno s predchadzajuceho vztahu,,,, na mladsieho berieme DB, ale na starsieho nie..... bude to asi tym z ho nema priatel osvojeny , alebo ze nie sme vzaty???? viete mi niekto poradit ci ho musi mat osvojeneho ale bo ci musime byt vzaty??????? za vsetky odpovede vopred dakujem.------

anos18
2. jún 2013

@teruliatenko A Ty si zamestnana?

angua27
3. jún 2013

@tertuliatenko, ozvi sa mi zajtra do IP. nemám doma zákon, takže neviem teraz pozrieť, či musí byť dieťa osvojené, alebo stačí, že žije s poberateľom DB v jednej domácnosti. zajtra Ti to pozriem, len sa mi pripomeň počas dňa, ak sa bude dať. 😉

angua27
4. jún 2013

@tertuliatenko, tak som pozrela zákon o dani z príjmov, kde sa pojednáva o daňovom bonuse a aj občiansky zákonník, na ktorý sa zákon o dani z príjomov v niekoľkých bodoch odvolávava. a nenašla som, že by si Tvoj priateľ musel Tvojho staršieho osvojiť. zákon o dani z príjmov jedine hovorí, že ak si chce daňovník (Tvoj priateľ) uplatniť daňový bonus na Tvojho staršieho syna, musí s ním žiť v jednej domácnosti. a to myslím, spĺňate. 😉

teruliatenko
6. jún 2013

hej splname dakujem velmi pekkne ze ste mi poradili moc ste mipomohli..... teraz staci len to prehlasenie... ktore vypiseme...

teruliatenko
6. jún 2013

@teruliatenko nie nie som zamestnana pretoze mam este mensieho 2 rocneho....

tullsova
13. jan 2014

Ahojte mam taku otazocku, moj manzel pobera mesacny danovy bonus na maleho (od 02/13), a teraz doniesol z prace Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti...., len teraz neviem ci aj tam ma vyplnit udaje syna na uplatnenie danoveho bonusu ak si uz raz uplatnuje mesacne. Podla mna nie, ale neviem nikde najst ci je to pravda. Dakujem za kazdu radu.

kliksem
14. jan 2014

@angua27 Ahoj.Môžem sa aj ja opýtať niečo? Mám dve svoje deti a s priateľom spoločné.Môj bývalí mi na tie dve deti platí výživné ale daňový bonus si nikdy neuplatnil.Môže si ho teda uplatniť môj priateľ? Nemáme spoločnú adresu ani účet.Takže by stačilo keby sme si otvorili len spoločný účet? A nemusíme tam posielať žiadne peniaze alebo musíme ten daňový bonus dať zasielať na ten spoločný účet? Proste ten spoločný účet by sme chceli len papierovo a nechať si každý ten svoj.Dá sa to? Ďakujem!

angua27
14. jan 2014

@kliksem, odpoveď máš v IP. 😉

eeffka
14. jan 2014

@tullsova je tam napisane DODATOCNY !!! takze ak ma mesacne tak nie