Rodičovská dovolenka a daňové priznanie

ksenyia
19. jan 2012

Ahojte baby založila som tuto diskusiu,lebo asi veľa z nas nevie či je potrebne podavat danove priznanie ak sme na rodicovskej dovolenke.

krtica11
20. jan 2012

prave to zisťujem tiež či mam utekať do prace alebo nie 😉

andrema
22. jan 2012

No mne z prace napisali,ze ak som mala vacsi prijem ako 500 EUR, co som vsak nepochopila ci za mesiac,alebo rok, tak ano...minuly rok som mala aj matersku a vtedy mi tvrdili,ze nemusim dalsi rok davat a teraz zasa opak...tiez sa v tom nevyznam

zuzana581
22. jan 2012

Ak ste na materskej, alebo rodičovskej dovolenke, tak daňové nepodávate. Tu si môžete prečítať, kto musí podávať http://www.finance.sk/dane/informacie/ako-vypln...

vjejka
5. feb 2013

ale ak ste poberali len rodičovský príspevok v min.roku, tak manželia si vás môžu uplatniť ako vyživovanú osobu (za podmienky, že tam nebol žiadny príjem, prípadne ak tam bol príjem tak rozdiel medzi nezdanit.čiastkou a vašim príjmom).

majulino
5. feb 2013

takze ak spravne chapem nemusim si podat ked som cely minuly rok bola na rodicovskej? a co v pripade ak pred nastupom na rodicovsku som zamestnana nebola ale na zaciatku tehu som marodovala (az do nastupu na rodicovsku) alebo ako je to s tym odpisom dane za manzelku v pripade ze niesme manzelia neda sa to vsak?

evita68
5. feb 2013

@majulino ked nie ste manželia, nemôže si na teba uplatniť nezdanitelnú časť

zaira13
5. feb 2013

aj mna to zaujima. cely min rok som poberala rodicovsku. Takze moze manzel uplatnit? a vratia mu nieco? ak ano kolko asi? A este ja si platim dobrovolne dochodkove.. aj toto dokladovat? sa mi mari ze predosly rok som aj toto davala do DP /teda mm/

evita68
5. feb 2013

@zaira13 ak si celý rok mala príjem len rodičovský prísp., tak manžel si na teba môže uplatniť celú čiastku, čiže 3644,74.. v tomto prípade už doklad o platení dobrov. poist. nemusíš dokladať..

bakicovazuzu
11. feb 2013

A co sa tyka samotneho danoveho bonusu na dieta, Ak pobera mamicka iba rodicovsky prispevok, je slobodna matka, moze si uplatnit tento danovy bonus na dieta?

simaha
11. feb 2013

Ja som mala minuli rok mesiac marodku potom som mala matersku do 28.9.2012 a od vtedy mam rodicak.Manzel ma doniest nejaky papier o mojom prime za minuli rok kam mam ist?Na socialnu poistovnu?

biancarv
11. feb 2013

@simaha ahoj. V sociálnej poisťovni ti dajú potvrdenie o poberani nemocenskéj a materskej, záležitosť pár sekúnd a na úrade práce ti dajú potvrdenie o poberani rodičovského. 😉

biancarv
11. feb 2013

@bakicovazuzu daňový bonus si uplatnuje osoba ktorá je normálne zamestnaná.

simaha
11. feb 2013

Dakujem

evita68
11. feb 2013

@bakicovazuzu nárok na daňový bonus má len osoba, ktorá má zdanitelné príjmy /zamestnanie, živnosť/.. rodič. príspevok nie je zdanit. príjem, takže nárok na bonus nie je

stojdulka
13. feb 2013

@evita68 ale ked fungujem ako živnostník a súčastne mám i rodič. prispevok tak si môžem uplatniť narok na bonus?

janicka83
13. feb 2013

@stojdulka ako živnostník máš nárok na daňový bonus v prípade, že máš príjmy vyššie ako 6násobok minimálnej mzdy, t.j za rok 2012: 1963,20 Eur a súčasne nebudeš vykazovať stratu v daňovom priznaní. 😉

stojdulka
13. feb 2013

@janicka83 čiže ten príjem 1963,20 je v hrubom, teda pred odpočítaním nákladov? u mna to vyzerá obrazne tak že príjmy ako szčo mám cca 3200 eur z toho náklady cca 2000eri teda zd mi vyjde cca 1200eri takže by som mala mať nárok nie? a rodičák nemá žiaden vplyv na bonus?

janicka83
13. feb 2013

@stojdulka tych 1963,20 je cely prijem v hrubom, cize ked mas ty tych 3200 uz to splnas a druha podmienka tiez, lebo do minusu sa nedostanes, nakolko budes vykazovat zaklad dane vo vyske 1200...a rodicak nema vplyv na danovy bonus, ten sa v danovom neuvadza...pokial by si mala prijem iba rodicak, tak vtedy by si narok na danovy bonus nemala 😉

stojdulka
13. feb 2013

@janicka83 dakujem ti pekne za vysvetlenie, neznášam toto obdobie zúčtovaní a priznaní...no chvalabohu, že ešte máme net 😉

bambulka248
14. feb 2013

ahojte baby. ked som mala minuly rok pn a potom matersku mam podat danove? mam zo sp to potvrdenie o primoch. manzel si nemoze uplatnit ulavu od dane na manzelku lebo som mala rocny prijem viac jak 3500 eur. Ak mam podat danove priznanie mam tam priznat aj tie jednorazove prispevky co sme dostali ked sa maly narodil? dakujem

evita68
14. feb 2013

@bambulka248 ak si mala nemocenské a materské viac, ako 3644,74, tak manžel si na teba nič neuplatnuje..

ty nepodávaš DP, ak si mala v roku iba nemocenské a materské

tun1ska
14. feb 2013

baby, poradte. Ja som bola na materskej do 04/2012, poberala som aj dobrovolné...od apríla som na rodičovskom....mám, či nemám podávať danové? a bonus na deti, manžel je živnostník.dakujem

evita68
14. feb 2013

@tun1ska
ty nepodávaš, nemala si zdanitelné príjmy

bonus si môže uplatniť manžel, ak mal príjem viac ako 1963,2 a vykáže v DP základ dane /nemôže mať stratu/

miculienka
14. feb 2013

ahojte baby , ja som tiež na rd , u nás si na mňa uplatňuje daňový bonus manžel v práci , len teraz neviem ako , robila som jeden mesiac , z roboty mi už poslali papier za ten jeden mesiac , čo bude on odovzdávať účtovníčke , teraz som zas na rd , potrebujem ešte nejaké iné potvrdenia a papiere pre muža , ak hej kam mám ísť , neviete ?

evita68
14. feb 2013

@miculienka ak si iné príjmy nemala /napr. nemocenské, materské atd/ tak nič iné

kvietok23
14. feb 2013

Materska je nezdaňitelny prijem tak ako rodicovsky?dakujeeeem

kvietok23
14. feb 2013

Cize nerata sa do prijmu co si manzel bude uplatnovat bonus na dan_vratenie dani hej

miculienka
14. feb 2013

@evita68 - , nič iné som nemala , len rodičák beriem , nepotrebujem potvrdenie , že beriem ?

evita68
14. feb 2013

@miculienka nie, nepotrebuješ

evita68
14. feb 2013

@kvietok23 materská nie je zdanit. príjem, ale do príjmu sa ráta, ak si chce manžel na teba odrátať nezdanitelnú časť