Ako prebieha gastro vyšetrenie u dieťaťa?

zuza.m
14. okt 2008

bol už niekto na tomto vyšetreni?či je dieta alergicke na tu kravsku bielkovinu.?ako sa robi to vyšetrenie?
budu mojmu babetku strkat do žaludku tu hadicu alebo sa to robi inak? ☹

babulka
14. okt 2008

Zuzka - my sme boli este ako 10 mesacny, ziadne hadicky sa nestrkali, iba sa urobili odbery, ktore nastatie vysli negativne. tiez sme mali podozrenie na alergiu na bielkovinu KM. Pozeram, ze Patko je este malicky, to tak skoro sa vam objavili nejake priznaky?

zuza.m
autor
14. okt 2008

no tak si ma potešila lebo manžel ma sprdol že čo vymyšlam že či chcem aby mu pchali hadice do krku.
ja som mu davala nutrilo 1 ale stale sa zvyjal a robil porad mostiky,velmi mu škrka v brušku a porad prestane aj papat.,kvaky chvilu učinkovali potom nie.tak že som sa nahnevala a zmenila mlieko za sunar.teras sa mi zdal pokojnejši ale aj tak sa mu dnes objavilo škrkanie a neklud.tak som radčej zbehla detskej lebo aj tak som tam mala brat vysledky z ortopeda.a ona že v mlieku nevidi rozdiel ale že može mat alergiu na tu bielkovinu.tak ma radčej poslala.aj ked som jej hovorila že sa mi pri sunare zda lepši.tak hadam mu to neuškodi.a aspon si budeme isty

babulka
14. okt 2008

Ak sa zvija a robi mostiky, moze to byt reflux. To sme mali tiez 😀 dnes je to celkom bezna vec, ktora sa ale spravidla sama pekne upravi. Skvrkanie v brusku je normalne, je dokazom peristaltiky, ale zas by to nemalo byt prilis hlucne. Mozno by pomohlo zmenit flasku, neviem, aku pouzivas, ale su aj take "nepodarky", kde babatko prehltne vela vzduchu, potom je nespokojne, mrvi sa a pod. Ak pojdes na gastro, opytaj sa na ten reflux, vysetrenie sa robi ultrazvukom a je dost spolahlive. Skor ako zbehnes na gastro, vyskusaj zmenit flasku, polohuj ho pri papani, teda bude ako keby v polosede, a aj po napapani neukladaj hned spinkat, ale podrz v mierne zvislej polohe (tak, ako ho mas na fotke v pase) a uvidis, ci pride zmena.

junovka
14. okt 2008

zuza....podla na to alergia nebude, lebo viem osobne na dietati co je to alergia na KM, skor by som povedala, ci to nebudu koliky 😒 A pchat hadicu urcite nebudu 🙂

junovka
14. okt 2008

reflux sa prejavuje grcanim a mostiky a zvijanie je signal kolik 😉

babulka
14. okt 2008

Junovka - moj krpec mal reflux a nezvracal, ani nepogrckaval. len sa obcas zvijal a protestoval pri papani. Gastroenterologicka nam povedala, ze reflux ma rozne stupne, pri tych slabsich sa potrava nedostava az do ust, ale len zo zaludka smerom nahor do pazeraka a babatko normalne pali zaha 🙂

zuza.m
autor
14. okt 2008

no to je tichy reflux to som už čitala.
ja si tiež myslim že su to koliky ale aj tak ma tam poslala ,nechcela som byt mudra tak že tam radčej pojdem a uvidim a ten reflux sa zistuje tiež tam?ked hej tak sa aj na to opytam lebo tiež som na to myslela.kojim ho tak že ho mam tak v polosede a hneva sa aj tak.pootm ho položim na rovne,vyzlečiem z plienky a potom papa.teras pri sunare sa mi zda lepši ako pri nutrilone.tam mu v brušku prišerne škralo a hned plač.vela sa naduvala prdkal.

zuza.m
autor
14. okt 2008

tak že to asi vyšetruju tak že beru krv?alebo take niečo?a zistuju tam iba tu alergiu alebo napriklad aj nejake baktrie či sa tam nenachadzaju ?v žaludku alebo to zas niekde inde?.

junovka
14. okt 2008

zuzi, ono...kazde mliecko je ine, a kazde dieta znesie nieco ine.My sme pri Sunari mali straaaaasne zapchy, pri Hami sme zvracali a Nutrilon nam krasne sekol 😉

junovka
14. okt 2008

myslim si, za najprv urobia USG, podla stavu rozhodne, ci treba odber krvy....alergia na BKM sa zistuje z krvi 😉

zuza.m
autor
14. okt 2008

no ja ešte skušam že či to bolo mliekom ale zatial snim nemam dobru skusenost. ☹

zuza.m
autor
14. okt 2008

babulkla ja použivam flašu od MAM a ta je že protikolikova tak že dufam že učel plni a nie že sa iba tak vola.

junovka
14. okt 2008

teoreticky ked zavedies nove mlieko, tak treba skusat 3 dni...ale, ako si prechadzala z jednej znacky na druhu??Prechadzala si postupne davkovanim, alebo hned si dala novu znacku na jednu davku?

zuza.m
autor
14. okt 2008

no hned som to ukončila a dala druhu značku.aj som sa tu pytala na fore ale
odpisala mi iba jedna mamička a tak isto že mam preist razom.ja ešte davam aj svoje tak že tri mlieka som mu nehccela davat

junovka
14. okt 2008

nema sa prechadzat HNED!Ale, postupne, pretoze aj to moze mat za nasledok tie krce v brusku, pretoze teoreticky kazdy druh mlieka asi obsahuje nieco ine a pre vyvijajucu sa trav.sustavu je to SOK!

zuza.m
autor
14. okt 2008

no ale on zrovna mal krče ked sme boli na nutrilońe.preto som prešla na druhe a už teras sa mi zda pokojnejši.zatial to ma len od nedele tak že či mu sadlo alebo nie uvidimneskor.kakat kakal a ani sa tolko nekruti.

bublinkajasminka
14. okt 2008

kočky - nás toto vyšetrenie čaká o týždeň v utorok.....tak som tejto téme rada - lebo u nás je to celé také zvláštne - ak niekto máte podobné skúsenosti napíšte mi prosím...
yasminka bola kojená len 2 týždne nakoľko som nemala mlieko a dávali sme nutrilon1 - znášala ho totálka v pohodke, neako extra nevrackala - len tak jej vyšlo trošičku a to bolo totálka oki - nemávala ani neaké koliky - proste celkom v pohodke. asi ked mala 4 mesiace začala zvracať z toho nutrilonu viac - som myslela že vyššie dávky jej nerobia dobre. nakoľko bola kojená doki povedala že ked bude príkrmy mať to prejde že môžeme dávať príkrmy a my sme začali. ale vracala aj tie. tak povedala nech zmením značku - dali sme francúzke ale asi týždeň ho nevracala a znova začala a potom doki povedALA nech skúsime nutrilon AR alebo bebu AR. dali sme nutrilon AR asi 2 týždne ho takmer nevygrckala ale znova začala a tak nás poslali na gastro. nechápem prečo ako bábo takmer nič a teraz vrcká,??? 😕

junovka
14. okt 2008

bubli....nemoze to byt nahodou aj alergia na BKM? 😕 😒

bublinkajasminka
14. okt 2008

junovka - to chcem zistiť aj ja 😒

zuza.m
autor
14. okt 2008

no jedna mamička sa stažovala že jej maly tiež vracka mlieko že ho napina ked ho pije.už neviem v akej teme to bolo.nema aj tvoja napriklad nechut k tomu mliečku?alebo vyvrackava ako že po jedle?moj maly napriklad nevracka vobec ,mne sa zda že mava skor koliky a aj tak nas poslala na take vyšetrenie.

3558
14. okt 2008

zuza.m tvoje babetko ma koliky a silne. chod k detskej lekarke a povedz jej to. a na gaste ti zistia ci ma aj reflux. moj ma vsetko. neviem preco prave moje dieta musi mat vsetko. viem co su to za starosti, ale urobila si chybu ze si mliecko zmenila narazovo. ja som tiez menila, ale postupne. ten zalutocek je tak malinky a este viac nachylny na kazdu zmenu, ze to bola pre neho rana ako keby tebe dali zjest pol kila udenej klobasy. nabuduce sa opytaj radsej doktorky. za to nedas nic. 😉

zuza.m
autor
14. okt 2008

no ale bola nedela a pytala som sa koho som vedela.každy okrem dvoch osob mi povedali jednorazovo.lebo ja davam ešte aj moje mlieko.tak že by som musela miešat tri mlieka a neviem že či by aj to nebolo dost krute pre jeho žaludok.fakt neviem.ale už to menit nebudem tak že musimpočkat nech sa mu to v brušku upokoji.
ja som tiež vravela že su to koliky.mne sa nezda že by ml alergiu ked nevracka.ani nehnačkuje.ale som rada že tam zistuju aj ten reflux lebo aj na to som už myslela.či nema ten tichy.no ved uvidime.
zuzana29a tvoj ma čo všetko?ked spominaš všetko?aj alergiu aj koliky aj reflux?

3558
14. okt 2008

moj ma silny reflux obe formy, aj ten tichy, a koliky samozrejme tiez 😀 teraz uz sa uzsmievam, ale ked som nevedela co s tym, tak tri mesiace som preplakala. teraz uz je dobre. ty mas vyhodu ze si doma a mozes ist ku doktorke. ja zijem v UK a doktori su uplne naprd. na vsetko len paracetamol a na koliky ti povedia ze to casom prejde.a to iste aj nareflux.tak som bola na slovensku u doktora a tam mi vysvetlili co mam robit a co nie. teraz uz v tom mam jasno, ale absolutne nic som pred tym o tom nevedela. bola som nepripravena a nemal mi kto poradit, tak na margo toho uz ani nekojim. je to moja chyba, ale nevedela som co mam robit. lebo maly sa nechcel dobre prisat, a stale plakal a vela sa nahltal vzduchu a potom uz nebol hladny, a tazko si odgrgaval, a nechcel papat, tak som zacala dokrmovat. a ked dokrmujes take male babo, tak ver, ze uz prsnik nebude chciet. potom som si odstrekovala pokial sa dalo. ale ked som nekojila,mlieko mi odchadzalo pomalicky az som stratila uplne. kojila som iba tva mesiace a pritom som tak velmi chcela. este doteraz si poplacem, pretoze je to moja chyba, lebo som sa neinfomovala a robila som vsetko bez rady doktora.teraz viem, kde som robila chyby. ale ked som mala take malinke babatko doma, tak som ani nespala a kontrolovala ci sa nedusi. 🙂 teraz uz som sa zabehla a robim veci z prehladom. a viem co mam robit. ale keby mi tu nepomohli baby, tak by som to doteraz nevedela. preto ti radim ak chces kojit porad sa s odbornikom. velmi dobra je annag ktora pise na tieto stranky velmi casto. je velmi zlata ale musis jej vsetko postupne napisat, a ona ta nauci ako veci robit/lebo ja som stresovala velmi a bola som nervozna a tym padom aj moj syn/.tak ti prajem vela stastia a dufam ze bude vsetko ok 😅

babulka
15. okt 2008

Zuzana29 - neboj, reflux pri spravnom postupe sam spravidla vymizne, len musi zacat spravne fungovat ten "uzaver" medzi zaludkom a pazerakom.

Bublinkajasminka - pises, ze prikrmujete a aj tak vracia - ono to skutocne moze byt nejaka alergia. zalezi aj od toho, ako si postupovala pri zavadzani prikrmov, lebo to je dost dolezite. Yasminka mohla mat nejaku reakciu na bielkovinu KM, ale ak si napriklad zavadzala prikrmy natrazovo, resp. davala potraviny nevhodne (napr. priskoro rozky, sladke, ako niektore maminky dokazu - len dopriat malemu babatku, hoc aj med alebo Pribinacika v 4 mesiacoch 😝 ), mohlo sa rozvinut nieco zlozitejsie. Ono casto si matky neuvedomuju, co vsetko mozu sposobit nespravnym zavadzanim prikrmov, nasa gastroenterologicka vedela porozpravat 😖 Co samozrejme nechcem povedat, ze je tvoj pripad, ale zohrava to dost velku rolu

bublinkajasminka
15. okt 2008

babulka - no príkrmy boli klasika ako odporučila lekárka - teda mrkva potom zemiak a tak ale samozrejme lepok stále nedávam takže len čo môže...nato dávam pozor

3558
15. okt 2008

babulka dakujem za ukludnenie. ved ja sa nikam neponahlam, len aby horsie nebolo 🙂 🙂 a nech su tie nase deturence zdrave 😅

ivka144
15. okt 2008

Ahojte, necitala som vsetko...
ale my sme tiez mali - mame vsetko - reflux, chrcanie, vracanie, koliky, bolesti bruska aj po pol roku, ekzem po celom tele nehorazny...
Alergo - z krvi - alergia na BKM 6.stupna a i.
Gastro - USG - reflux, teraz, ked ma maly uz rok, tak len 1.stupen, a tiez mu robili biopsiu tenkeho creva - to je hadicka cez pusu do zaludka a dvanastornika - to kvoli malabsorpcnemu syndrmu (zle vstrebavanie zivin z creva), vysledky este nie su, ale kvoli podozreniu na celiakiu. Okre toho tou hadickou zistili zapal v zaludku i 12torniku a mierny opuch (kamera). Ale ani toho vysetrenie ni eje horor, lebo je to malinkata, teda tenka snurka do pusy, nie taka hadica, ako davaju nam (bola som 2krat na gastroendoskopii, hadicka ma priemer min 1cm) a navyse nam maleho este oblbli, bol ako opituck&, zlatuch...
A inak ja som do 6 mesiacov vyhradne kojila, potom asi do 9.mes. som velmi opatrne zacala s prikrmami, pritom som len kojila, co sa mlieka tyka, ziaden cukor, ziadna psenica, a ani nahodou take veci ako pribinacky, piskoty a ine akoze pre deti vhodne veci, prve UM dostal maly mozno ako 9-10mesacny. Nedavam mu ziadne alergeny...
Momentalne sme na bezlepkovej a uplne bezmliecnej strave...
Ta to je take...

junovka
15. okt 2008

zuza,m , ako ste dopadli na gastre? 😕

zuza.m
autor
15. okt 2008

ideme až zajtra tak že cely den na to myslim.dnes sme boli na genetke lebo ma zle vyustenie močovej rury,.ale to že sa da zoperovat a teras nu to nevadi.no a zistila mu slaby šelest či ako sa to piše. 😖 som už znechute čo sa všetko pozistuje.

junovka
15. okt 2008

S tou moc.rury mi je luto ☹ , snad to bude dobre a co sa tyka toho selestu, tak z toho deticky vyrastu 😉 Zajtra drzim palce 😉