Alergia na sóju a sladkosti

amdeis
13. jan 2013

Rada by som Vás poprosila o Vaše skúsenosti a rady. Synovi zistili alergiu na sóju, teda aj sójový lecitín. Čo sa týka domácej stravy nemám s tým až taký problém, nakoľko varím zo základných surovín. Problém nastáva pri sladkostiach, nakoľko všetky obsahujú buď sójový lecitín, sójový múku, sóju alebo stopy sóje. V podstate som nenašla nič, okrem jednej bio čokolády. Veľmi ma mrzí, že ho takto obmedzujem a teda aj druhého syna, ktorý je nútený zdieľať bezsójovú dietu s bratom. Ak máte niektorá takýto problém a/alebo mi viete poradiť kde zohnať sladkosti bez prídavkov sóje v akejkoľvek podobe budem vďačná. Samozrejme doma pečiem, ale problém nastáva keď chce rodina niečo kúpiť deťom a v princípe nie je čo. Ďakujem.

amdeis
autor
13. jan 2013

Ja dakujem adminovi za "upravu" mojho prispevku, ale moj syn nie je alergicky na sladkosti ale na soju a preto hladame vhodne sladkosti. 🙄

alami
13. jan 2013

@amdeis ahoj, môj syn je tiež alergický na sóju vrátane lecitínu, hľadanie vhodných sladkostí bol aj u nás neskutočný problém, všetko som už doslova so zlosťou hádzala do regálu späť, VŠADE je sójový lecitín, alebo múka. Bez sóje je len väčšina cukríkov a slané tyčinky, čokoláda a dobošky, keksy, čokoládové tyčinky rôzneho druhu malO všetko sóju, len v priebehu našej diety začali zrazu ORION pridávať do viacerých svojich výrobkov miesto sójového - slnečnicový lecitín. To boli u nás vianoce. teda bez sóje je napr mliečna čokoláda orion, barila, lentilky - popozeraj to čo je orion. Myslím že ešte venčeky - kakaové aj vanilkové značky Natura Line, myslím, že jedny BeBe dobré ráno kakaové, ale sú dva podobné druhy, jedny sú bez, jedny s lecitínom - treba dať pozor, bebe brumík v červenom obale - len ten v červenom a Club sušienky, kaolieska, ako venčeky ale sú to celé kolieska v žltom obale.
Potom ešte jedny cereálne guličky kakaové - len treba sledovať zloženie - neviem spamäti značku.
ešte môžeš burizóny, alebo kukuričné chrumky
Pozor aj na granko, tiež obsahuje s.lec, bez sóje je granko v žltom obale so zajacom na vrchu v kauflande
Nutella tak isto - bezsójová je v kauflande s názvom Nussano
pozor na šunky, my kupujeme Wellness balenú, tá je bez sóje, pri vážených si daj pozor na zloženie
inak, treba sa aj v pekárni, kde zvykneš kupovať chlieb a pečivo opýtať na zloženie, rožky aj chlieb zvyknú tiež obsahovať sóju!
A hlavne pozor na náhradu mlieka, dokonca aj v pohánkovom a ryžovom som našla v zložení sóju, pričom v slovenskom zložení nebola písaná!!! a v českom áno - na tej istej krabici!

Myslím, že som ti všetko napísala správne, my už totiž nemôžeme ani mlieko a to už nemáme na výber takmer žiadne sladkosti, tak toto si pamätám ešte tak spred pol roka.
Ale poteším ťa, po dvoch rokoch naozaj 100% bezsójovej diety sa mu - dá sa povedať vytratila. Ak teraz zje niekde niečo s obsahom sóje, nevyhádže sa okamžite, ako pred tým, len už ke´d sme sa potešili a pridali nejaké tie sladkosti, tak sa začal znova škriabať, takže išli zas von, ale ak kde tu niečo zje, nič sa nedeje. takže - myslím, že to nie je doživotne.
Držím palce, problém je len nájsť si svoje potraviny, potom to už ide fajn.

amdeis
autor
13. jan 2013

@alami velmi pekne ti dakujem za tvoju odpoved. Velmi ma potesilo, ze je este niekto s takym problemov. Teda, netesi ma, ze mate alergiu, ale ze tiez riesite co drobcovi dat co neskodi. 🙂 Inak je uplne chore a scestne, ze soja je absolutne vsade ako lacna nahrazka kvalitnych surovin. S tymi kakaami a grankami to robim tak, ze v rakusku kupujem kakao Bensdorf a to je bez soje - ciste kakao s nadhernou sytou farbou. Ked potrebujem spravit z toho nieco ako granko tak zmiesam s cukrom v adekvatnom pomere. Sunky som vylucila uplne, kupujem opat parizer v rakusku bez sojoveho pridavku. Este raz dakujem a zelam Vam vela zdravia.

alami
13. jan 2013

@amdeis a ako sa mu prejavuje alergia? len tak pre zaujímavosť, u nás ekzémom a výsypom.

amdeis
autor
13. jan 2013

@alami my nastastie nemame nejaku silnu alergiu. Prejavuje sa kruhami pod ocami, unavou, slabostou. Povodne bolo podozrenie na zelezo v krvi, ale to sa vylucilo. Zistili sme problem ked deti isli na tyzden k starym rodicom a tento nas jeden po tom tyzdni vyzeral ako po crevnej chripke a druhy vysmiaty, opaleny, plne licka. Myslim si, ze ich riadne z kazdej strany kazdy napchaval sladkostami, lebo chudatkam ich zla matka nedovoli papat kadejake "svinstvo". Najviac sa laska dokazuje tym, ze detom dovolime vsetko a najlepsie ked nevieme co sa v tom vsetkom vsetko nachadza. To ze ja som alergik nerespektovali. Tak tu mame alergiu. exem y vysyp ma moj synovec, ja dostavam astmaticke zachvaty. Kazdy iny prejav.

baklik
13. jan 2013

@amdeis ja som tiez zla matka, ktora nedopraje malemu sladkosti, a to ma, podotykam, iba vyse roka! svagrinu prevelice prekvapovalo, ze sa nevie tesit z lizatka, ktore mu dala na mikulasa, ze to vobec nepozna! 😖
nonsens....

amdeis
autor
14. jan 2013

@baklik hmmm lizatko. kapitola sama o sebe. nebezpecne a este aj jedovate. no mali ste doma radost z toho. 😖

baklik
14. jan 2013

@amdeis no vies, podla moje svagrinej su lizatka zdravsie ako cokolada. ked som jej povedala, ze cokolada, ale k v a l i t n a a trosku je zdrava, ale rocnemu to tiez este netreba, tak len na mna zizala, ze to urcite. pritom jej deti 3,5r a 8,5r. maju alergii dlhy zoznam. co dodat.... divni sme, samozrejme, my, nie ona 😖

amdeis
autor
14. jan 2013

@baklik no boh chran aby sme boli normalne, lebo to co je dnes normalne je pre mna nenormalne. 😉

honko
14. jan 2013

Ajhojte,aj mojmu synovi zistili alergiu na soju a na mlieko...mlieko len v malom rozmere...cize vyrobky ,ktore prejdu procesom kvasenia-kyslenia moze...ale soju vobec...neskutočne kam všade ju pchaju...mam uz nervy..neviem co mu dat,aj tak place a pýta oblubene mňaky....ako mam vysvetlit 2,5 ročnemu chlpcovi že to nemôže....prejavy ma:bolenie bruška a tažku stolicu...

amdeis
autor
14. jan 2013

@honko ty mas maleho drobceka, tomu sa to tazko vysvetli. Moj si nechal vysvetlit, ze co nam skodi nepapame. Neviem ako je to u teba, ale ja sa snazim dost doma piect aby mali deti sladke a teda nemuselo sa kupovat. A zasadne nikto u nas pred detmi neje to, co nemozu. Minule som sfukla manzela, lebo isiel jest napolitanky. Som sa ho hned spytala ci sa s konom zrazil, ze ako to detom vysvetlime. Sa na mna kyslo pozrel, ale schoval ich spat. 🙂 Takze dost pomaha, ze deti vidia nas jest sladkosti, ktore mozu aj oni.
Ako si tak spominam, tak deti ked nieco nechceli tak som ich na to namotala tak, ze som to dala jest manzelovi s tym, ze v ziadnom pripade to nesmie dat chlapcom, lebo je to pren. Samozrejme som to patricne nahlas oznamovala pred detmi. Sa na ocka vrhali jak vlcence aby im dal. Jasne, ze po patricnom hmkani, mlaskani a okunani im dal, ved to bolo aj tak urcene pre ne, ale aj pre neho. 😀 Tak mozno keby ste skusili toto. Ale urcite nesmie vidiet, ze ini jedia co on nesmie. Teda tym nemyslim vino a podobne. 😎

alami
14. jan 2013

@honko ahoj, my sme na tom rovnako, sója + mlieko, keď máš pocit, že mlieko nerobí až tak zle, tak tie malé množstvá v sladkostiach nesleduj, tam toho naozaj nie je veľa, takže môžeš to, čo som písala hore. ALE ono sa ti to zas nazbiera, ja som niekedy dávala takto, kde tu v zložení mlieko akože nevadí, - zo začiatku ani nevadilo, neskôr už mu začali vadiť aj tie malé množstvá, tekže teraz poctivo sledujem mlieko a naopak kde tu trošku sóje už mu nevadí. Zohnať niečo bez mlieka aj bez sóje - to už by bol zázrak, to tak obyč kukuričné chrumky a nejaký ten cukrík. Niežeby sa sladkosťami napchával od rána do noci, ale dieťa už len sem tam chce niečo čo je naozaj aj dobré 😒
bez mlieka sú horké čokolády, sušienky Lotos - také tie karamelové -( ale majú sójovú múku), čo dávajú ku káve a myslím, že jeden druh Bebe dobré ráno (ale nie je to ten, čo bez sóje 😖
u nás sa sója prejavuje výsypom a ekzémom ako som už písala a mlieko naozaj ťažkými zápchami ☹ vylúčila som už aj kyslomliečne aj malé množstvá v zložení potravín a teraz je už konečne kľud 🙂

eemike
14. máj 2014

@amdeis ahoj ,mozes povedat kde v rakusku kupujes a ako sa vola parizer bez soji?mam tez 3rocneho syna ktory je alergicky na soju.dakujem
@alami