Atopický exzém. Ako ho liečiť?

fidra
18. aug 2011

Susedka by chcela poradiť, má 8.mesačnú dcérku a stále sa strašne škrábe do krvi na celom tele, chodí na kožné a kožná jej vždy povie natierať indulonou. Je to normálne,asi nie? Už je v koncoch, neviete poradiť akú masť by mala používať, alebo poradiť špeciálnu kožnú kliniku, kde by sa mohla s týmto problémom obrátiť ? Ďakujem za radi 🙂

zvonkohra
18. aug 2011

ahoj tak toto nieje normalne ked jej urcila dr atopicky ekzem ta dr asi nieje vystudovana hmm ....moja mala ho ma a mame 3 masticky na slabsi ekzem ked len nieco spapa a na silnejsiu reakciu ale vsetko je na predpis moze este skusit inu koznu amb alebo alergologa

sisaha
18. aug 2011

treba zmenit lekara, alebo nech si necha niekoho ineho odporucit od pediatra. Nepises z akeho si mesta, takze nejakeho konkretneho lekara ti asi tazko poradime.

geegee
18. aug 2011

moj syn vyfasoval kortikoidovu mast, ktoru som pouzivala naozaj len ked bolo velmi zle. A hladala som kozmetiku, ktora by kozu dostatocne premastila. Teraz pouzivame Linolu - olej do kupela a krem, a mlieko po kupani A-Derma. Kozu ma skoro cistu uz pol roka - sem tam sa mu urobi fliacik ktory ho svrbi, ale hned potieram tymi kremami a za par hodin zmizne 🙂

sampo
18. aug 2011

ach jaj, ze indulonou. Ja mam atopický ekzém od 3 týždňov, doteraz s ním ešte nemám pokoj, ale tak sú aj horšie veci..Vyskúšaj na premastenie radšej Lipobase, mne to robí dobre, treba zo stray vylúčiť všetko, čo ju dráždi. Nekúp ju vo veľmi teplej vode, sú špeciálne emulzie do vody na premastenie (napr. balneum hermal) a žial, keď je už veľmi zle, určite je lepšie to na zmiernenie natrieť aj kortikoidnou mastičkou (ale nie často, lebo to stenčuje kožu) - napr. locoidom, ako potom hojiť tri týždne rozškriabanú kožu. Možno jej vaša kožná nechce dávať tie kortikoidy, ale indulona???? 🙄 vyskúšaj aj iného lekára, veľa zdaru 🙂 je to boj na dlhé trate

diid
18. aug 2011

Ja mam ekzem od narodenia a teraz ho dostal miernejsi aj moj 2r. syn.. Zo skusenosti na suchy ekzem naozaj pomoze len modra indulana najlepsie ale musi sa natierat non stop aby sa ani raz koza nevysusila. Na mokvaste je dobra zinkova mast, do 3 dni teraz synovi zmizol fliak uplne. Kortikoidy naozaj len v pripade ked nic ine nezabera. do kupela dat aj suche ovsene vlocky, a tu v zahranici predavaju vsetko z ovsenych vlociek na ekzem, kremy, vlocky do kupela, mydla, obliecenie len zo 100% bavlny a nenechat potit sa.

katmi
18. aug 2011

nám pomohla JEDINE zarábaná masť z lekárne z obsahom kyseliny mliečnej.. modra indulona nam robila priiserne zle.. mali sme to este horsie..
a diid vravim tiez dobre.. do kupela pridavat ovsene vlocky.. ja som to robila tak,ze som si do starej plienky nasypala ovsene vlocky, a ked som napustala malej vanu,tak tam som jej to nechala vymocit.. oni sa napucia a krasne zacnu pustat.. a do kupela Balneum..
a tiez sme vymenili lekarku, bo nam davala kortikoidne masti,co som ja razne odmietla.. nebudem predsa pol rocnemu dietatu pchat kortikoidne masti!!!

modrofuzik11
18. aug 2011

nam velmi pomaha bepanthen. atopicku ekzem vsak nemame nijako silny. skuste sa opytat v DOSTe. pracuju tam naozaj odbornici. www .dost.sk

kkacena123
18. aug 2011

@fidra Ahoj, neviem odkial si ale moj drobec tiez mal atop.ekzem. Chodila som s nim do Presova k Dr.Demčovej...je výborná. Kým sme sa dostali ku nej /kedze sme z Kosic/, boli sme u 2 lekárov a nepomohli. Ona nám pomohla. podľa toho čo píšeš treba tam dať určite horm.liečbu/kortikoid/,hoci len minimum....ale s indulonou to určite neprejde. Nám stacil Locoid+Framykoin alebo bactroban+ichtamolova mast. ...vsetko zmiešané v striekacke...neskor uz len samotny locoid...az kym ekzem nezmizol.Netreba sa toho bat,nas bol ovela mensi (mal asi 3,5 mesiaca) ked sa to zacalo. Vsetko to suvisi so zubami, hoci este nemal v tom case, v dasnach mu isli tie zubky a strasne slintal...a tie sliny mu doslova vyzrali krk, darmo som ho utierala a umyvala kazdu chvilu. Potom uz mal aj na nozicke.Ked chces este pomoct,(cislo na lekarku,...) daj vediet.

kepassa
18. aug 2011

ja mam na rukach atopicky ekzem a viem co to je uz od detstva nic mi nepomahalo az v podstate asi 1x ako 17 rocnej mi dala kortikoidovu mast, kt. zabera no brat ju dlhodobo nemozem ☹ bolo aj tak, ze netrebalo ale najhorsie bolo ked sa mi narodila mala vtedy trebalo vkuse umyvat flase, ruky, a svrbelo to az do krvi.
Lenze ja som dospela s dietatom tazko
ale nieco minule vraveli v reflexe o nejakej kupelnej liecbe, ktora zabera a je uz aj pre male deticky skuste vyhladat v archive

mirus2207
18. aug 2011

Ahoj! Moja mala ma tiez atopicky ekzem, pouzivala som na premastenie indulunu ale ta moc nepomohla, sla som ku lekarke a ta mi na premastenie poradila Excipial s mandlovym olejom na tvar a na telo pouzivame Excipial Lipolotio- cerveny, daju sa kupit v lekarni aj bez predpisu a som s nimi spokojna. A ked sa nam nahodou niekde vyhodi nejaky fliacik pouzivam Holtov krem a do par dni je prec, ten tiez kupis bez predpisu.

nori21
18. aug 2011

Dobrý večer, aj moja dcérka má atopický ekzém na rukách, mala aj na lakťoch, ale z tých sme sa vyliečili.
Zo začiatku aj my sme boli ku kožnej predpísala kortikoidnú masť, ale tá sa nemôže stále používať.
Ani ju nepoužívame. Nám sa osvedčil Oilatum do kúpeľa, používali sme aj Balneum, ale po istom čase
je to dobré meniť. Ak sa veľmi poškriabala, zabral Holtov krém, v zime aj my používame Indulonu modrú alebo žltú na premastenie, teraz v lete to nebolo potrebné. Skúšali sme Biodermu Atoderm PP, ale lepšie zaberá Dermalex pre deti, ostali sme pri tom. Takže treba skúšať mesiace, kým natrafíte na ten správny krém, ktorý aj zaberá. Zatiaľ sme spokojné.

mamina6410
18. aug 2011

Sestra a aj jej mala maju atopicky ekzem a pouzivaju len kremy od koznej Excipial na telo, do kupela oilatum a na tvar Lipobase, vsetko je dostat aj bez predpisu. Sestra mala ekzem od narodenia a vdaka tymto pripravkom sa ho uplne zbavila. Malicka bude mat 3 mesiace a doktorka hovori, ze uz ani poznat nie je, ze mala ekzem, cize zabralo to perfektne.

kaselka
23. aug 2011

Najlepšie rady sú na tých linkoch, ktoré uviedla janocka. Pri ekzéme však u každého funguje asi niečo iné - teda hlavne čo sa týka kozmetiky určite. Treba zo stravy vylúčiť všetky potraviny, na ktoré reaguje zhoršením stavu. Často ho zapríčiňuje alergia na bielkovinu kravského mlieka, alebo aj iné potraviny, prach, roztoče... Treba určite navštíviť aj alergológa i keď testy do 3 rokov väčšinou nie sú smerodatné, pretože sa často stáva, že sú negatívne a pritom evidentne dieťaťu potravina, alebo nejaký alergén škodí.
Mojej malej pomohlo toto: Dieta Nutrilon Allergy Care. Dlhodobo berie probiotiká BioGaia - 5 kvapiek/deň,
rybí olej každý deň kávovú lyžičku do jedla od: http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/omega_3_..., (ľudia s AE majú údajne málo omega 3 kyselín a tu sú zastúpené najviac), Biolampa nasvecovanie každý deň po 5 min. na problémové miesta asi 3 mesiace až do zmiznutia, kozmetika Bioderma Atoderm PP a PO Zink. Periem len s Biowaschbalom, žiadna aviváž. Kúpem len v Balmadoile, alebo v oleji od Hipp - Baby Sanft s Bio mandľovým olejom. Zvládli sme to aj bez kortikoidov a ekzém zostal už len na troška na ručičke. A ja by som takúto kožnú určite zmenila 😝 Držím palce 😉

pe
23. aug 2011

ja odporucam masticku Bepanthen, podla mna je vynikajuca, je urcena aj na atopicky ekzem, takze by mohla pomoct, uskodit urcite nemoze, je velmi jemna, bez chemickych a konzervacnych latok... mozno by som skusila nejaku sukromnu kliniku - procare apod.

acikaa
24. aug 2011

My pouzivame krem z lekarne kt.nam predpisala kozna Excipial U Hydrolotio premastuje kozicku a ma vyhradenu stravu.Ak sa jej uz ekzem znova objavy davame fenistil kv.a kremik namiesany z lekarne ale strava sa musi upravovat.

lillianx
25. aug 2011

ahoj, no my tiez mam eatop. ekzem a na telicko pouzivame s lekarne mast s kys. mliecnou. inak nam na to nepomaha nic z predpisanych masticiek. jedine co zabera (ale to mi teda ziadna lekarka nespomenula, mam to od inej mamicky), je pridavat do jedla bio konopny olej. po par dnoch vidiet rozdiel. a ina mamicka odporuca olej zo tralocej pecene papat. myslim, ze pointa je v tom liecit to z vnutra. moja mama citala nejaku americku studiu, ze sa ekzematicke deti liecilinejakym tukom. uz o tom nic viac nevie, ale sedelo by to s tymi olejmi.

lenka.s
25. aug 2011

krem Lipobase , na atopicky exzem u maleho dietatka super ... ale ked je to uz velmi zle, bez kortikoidov sa nezaobide

nika1375
25. aug 2011

Môjmu malému som tiež dávala do vodičky pri kúpaní Balneum, alebo Oilatum, a nám doktorka hocičo predpísala, nič nepomohlo. A keď sme išli k druhej lekárke, ona mi tiež doporučila vyskúšať modrú indulonu! , že im to hovorili na niakom kongrese. A predstavte si, že nám to pomohlo! A odvtedy nič iné som mu nepoužívala, len natierala tou modrou indulonou, a potom okolo 8 mesiacov sme to krásne vyrastli 🙂

ducci
10. sep 2011

vyskusaj bepanthen, nam pomaha na zapareniny, ale aj ine vyrazocky, a je urceny aj na atopicky ekzem 🙂

severanka96
6. nov 2012

natierať indulonou?nech rýchlo vyhladá odborníka....bo kožný ekzém nie je len taká sranda...môj malý sa vedel až do krvi vyškriabať,,,našťastie teraz to mám pod kontrolou...16ročná skúsenosť so strším ekzematikom,,,avšak toho nikdy nič nesvrbelo...asi to je aj dobou a ovzduším kto vie...

lencika
22. apr 2013

ja by som vyskusala bepanthen aj my sme ho pouzivali a nemam ziadne negativne skusenosti, ziaden parfum tak podla mna aj na atopicky exzem by mohol

dejnas
22. apr 2013

nooo, indulona asi ťažko 🙄 .... ale to už zrejme suseda zistila, ak pýta rady na fóre... 😉
nech v prvom rade zmení lekárku... ak by existoval univerzálny účinný liek na atopický ekzém, netrpelo by ním toľko ľudí... každému pomôže niečo iné, ide o to, zistiť, ktorý prípravok najlepšie účinkuje.... neviem, od akého veku deti môžu fenistil alebo podobný liek, ak sa malá škriabe do krvi, dr. by jej ho mala predpísať... z voľne dostupných krémov a mastí sa u nás osvedčili: excipial lipolpotio, lipobase, bioderma - atoderm.... ja osobne sa veľmi vyhýbam kortikoidnej liečbe (mám doma 2 atopikov), len v prípade núdze... ekzém treba liečiť zvnútra, možno by nebolo od veci odsledovať, čo malá jedáva (neviem, či je ešte dojčená a nakoľko papá príkrmy)... podávať nejaké probiotiká.... držím palce 😉

milota164
30. apr 2013

kamaratkina dcerka ma tiez atopicky ekzem a pouzivaju excipial a Bepanthen

katka_hanka
5. mar 2016

Skús Bepanthen sensiderm. Do kúpeľa Balneum Hermal na prirodzené premastenie pokožky. Excipialom maličkú preventívne natierali v nemocnici, kedže na základe zlatého stafylokoka, z ktorého sme sa liečili, zhodnotili, že ma nábeh na ekzém. Hádam ale bude dobre.

mon0404
24. aug 2016
kkacena123
26. aug 2016

@mon0404 Ahoj,neviem najst Tvoj pripevok, ale ak ide o atop.ekzem tak sa urcite treba poradit s koznou.Nam pomohla Dr.z Presova. Syn mal asi do mes.problemy potom sa zlepsilo a teraz je v takom stave ze ked ostane trosku spinavsi okolo pusiny (kecup,dzemik) tak hned je tam vysipany/podrazdeny. Ak je to skaredene dam mu tam Locoid krem a ked nie tak nic a za den dva prejde. Dcera s tym zatial nema problem.Ale pri nej uz rovno bioderma mydlo+gel a max imazol 1-2x ale len vynimocne.ziadne maste ani olejceky.

lilu7
8. apr 2017

Casto sme mavali skarede lica ja som si myslela ze je to atop.ekzem skusala som rozne doporucane maste na premastenie pokozky potom som skusila jeho bepanthen care klasicky co mal nazadocek a cervenanie mu odislo casom som ho vymenila za bepanthen sensiderm vyslovene na ekzem odvtedy sme problem nemali.

lubka3232
28. aug 2017

urcite bepanthen 👍 teda aspoň nám pomohol najlepšie