Autizmus a zvládanie hyperaktívneho dieťaťa

neimed
7. aug 2014

zakladam diskusiu pre mamicky s podobnym problemom.. rada by som sa s vami poradila, ako zvladate svoje autisticke deticky (moj syn ma 2 roky a 9 mesiacov), kde beriete energiu a kam s nimi chodievate.. poradte mi centra, dostupne financne, poradte mi ako, a ci vobec, ste nasli nejaku skolku..
dakujem a budem vdacna za kazdu odpoved..

*andy..

bonaqa2013
7. aug 2014

maminka to už dieťatku zistili autizmus? A kde Vám to zisťovali. Mohla by si mi napísať v čom je iný ako ostatné deti? Moja dcéra má 4 roky, v dec. sme boli v Trnave - D.Janošiková a tá mi povedala, že moje dieťa autizmus nemá. no dobre. Doniesla som papier od nej nuerol. a tá mi stále vraví že moja dcéra má aut. Tak teraz neviem. Dcéra nerozpráva, pretože ja hluchá, má poškodený sluch na 80perc, a na druhom ušku na 50 perc. S hluchotou nemáme skúsenosti, a má aj niektoré iné príznaky - nevieme či by mohli byť z hluchoty...

somjankad
7. aug 2014

moj syn je autista- konkretne ma aspergerov syndrom,ale je uz starsi ako vase deture-ma 12 rockov, navstevuje normalnu zakladnu skolu -no doma musi mat rezim a nesmieme ho posunut ani o minutku potom chyta tie jeho zachvaty... baby da sa to zvladnut ,len treba mat vela trpezlivosti a potom vam to deture vratia... a kde vybijame energiu? misiak je zamerany na biologiu a botaniku-uvarime obed najeme sa a hajde do prirody-spoznavame rastlinky a chrobaky tento rok aj hriby...

esterba
7. aug 2014

@neimed no nebude to k teme a nie som fanusikom vesania fotiek deti na web, ale musím povedat, ze mas strašne zlate dieta 🙂 (inak znami maju autistu, ale je vysokootackovy, tak to sa este da dost dobre, podla nich)

babulina
7. aug 2014

nemam deti autistov iba chodia do statnej skolky kde su speci triedy pre autisticke deti lahkeho a stredneho stupna - ms iljusinova 1 - petrzalka, davam len pre info keby niekto hladal

neimed
autor
7. aug 2014

@babulina o tej iljusinovej viem, je plne obsadena stale.. a hlavne beru deti z petrzalky a ja som z noveho mesta.. je to taky problem najst mu skolku, ze som uz zufala.. :(

neimed
autor
7. aug 2014

@somjankad simonko je funkcny autista, nerozprava, len opakuje, aj to ako hluchonemy, tak zvlastne.. nevie si nic pytat, ma zachvaty hnevu ked sa mu nedari dat nieco do vertikalnej polohy, ked nieco nie je v uplnej rovnovahe.. uklada po celej dlzke bytu auticka a ine hracky, ako pride a aku ma naladu.. raz podla farieb, raz podla velkosti.. v jedle si vybera bezfarebne, bez chuti, papa očami.. takze casto mu musim nanutit jednu lyzicu, aby vedel, ze je to chutne a ze je to to co ma rad.. cca 5-6 druhov jedla dookola.. fascinuju ho kolesa, lahne si do prachu na ihrisku, aby zistil ako funguje kolotoc.. pozera podvozky vsetkeho.. nevie mi povedat: mama chcem papať, ale rozdeli mi 4 druhy cestovin ako popoluska.. volam ho veterny mlyn.. 🙂 lebo si behanim a jašenim vonku energiu len vyraba..

lillika
7. aug 2014

@neimed Ahoj.Ja mam syna s AS,je v podstate dost v pohode(zlepsilo sa to v puberte) a dcerka ma HFA,tu treba stale zamestnavat,inak sa "nevmesti do koze" 🙂.Hlavne mava velmi skarede zachvaty zurivosti a na tie pomoze len silno objat (aby neublizila sebe,ani mne) a hojdat a prihovarat sa,niekedy to prejde za par minut,niekedy to trva aj pol hodky.A HLAVNE KLUUUUD,oni za tu svoju "besnotu" nemozu

neimed
autor
7. aug 2014

@lillika ahoj.. 🙂 dakujem za mile slova, ved ja sa snazim ovladat sa, len niekedy to nejde a trapi ma, ked nanho obcas kricim.. ale to iba zo zufalstva, ci z vycerpanosti.. aj ja ho drzim v naruci ked je zle, tie zachvaty su strasne, kope a presne.. sa bojim aby si neublizil, ja sama som stale kompletne cela oznackovana modrinami..

lillika
7. aug 2014

@neimed :D tak s tym jedlom,to poznam.Nasi jedia tak 3-4 druhy vareneho jedla.a samozrejme kazdy ine.A Jakubko,ked bol mladsi,tak preferoval "delenu stravu",t.j. napriklad na rizoto vyfasoval 3 taniere a na jeden povyberal maso,na 2.zeleninu a na 3.ryzu...az potom to mohol jest :D

neimed
autor
7. aug 2014

@lillika :D ano, pestrost na jednom tanieri je pohroma.. simon cistu ryzu, cistu cestovinu.. 🙂 hrasok z polievky sa mu nepaci, lebo je zeleny a gulaty, ten mi napcha do ust, nech si ho sežerem sama.. pomixovany hrasok mu samozrejme chuti.. lebo uz nie je gulaty..

silvikam
7. aug 2014

@neimed ahoj. Uz je tu tema o auti detoch. A maju aj sukromnu skupinu tak skus aj tam. Drzim palce

lillika
7. aug 2014

@neimed 🙂 my ked sme boli u novej psychosky,tak sa ma pytala,preco neopustim manzela a az pochvili mi doslo,ze pozera na moje modriny 🙂.A aj ja niekedy na Sarku nakricim (ked som uz na dne),niekedy sa to proste neda zvladnut :(
v poslednej dobe to robim tak,ze ked nevladzem,vybehnem von (byvame v dome) a tam sa uplne najvulgarnejsie potichu vynadavam,vyplacem,popripade nieco ohadzem o zem a je mi lepsie

lillika
7. aug 2014

@neimed chyba...mixovane NIKIDY!!! ani omacky,privarky a zemiaky v nijakej forme

silvikam
7. aug 2014

@bonaqa2013 ahoj. Podla tych % ktore uvadzas dcera hlucha nie je. Je to strasne debilny vyraz. Skus pouzit nepocujuca. Nosi aparatiky? Chodite k foniatricke a na logopediu? Ak nie, tak tam je dovod nehovorenia.

lillika
7. aug 2014

@neimed inak,velmi pekny chlapcek 🙂

neimed
autor
7. aug 2014

@lillika mixovane mi skor spapa.. a plakat idem tiez niekde mimo domu, alebo na hajzel.. pretoze ked ma takto simon vidi, najskor sa diva, potom ma napodobnuje a nakoniec mu to pride strasne smiesne a ide sa pototo od smiechu.. kedze nedokaze pocity nejak identifikovat..

neimed
autor
7. aug 2014

@bonaqa2013 hmm.. ak janosikova tvrdi, ze nema autizmus, zrejme je to tak.. a problem treba hladat inde.. pani janosikova je totiz uplna špička.. taki odbornici vidia na detoch hned ci sa o autizmus jedna, alebo nie.. pripadne moze mat len akesi autisticke znaky, ktore vekom odzneju..

neimed
autor
7. aug 2014

@lillika dakujem.. neviem sa nanho vynadivat, najviac ked spi tak ho aj vybozkavam, kedze pusinkovanie mu nedava zmysel.. ked spi, taky kludny je, ako anjelik.. 🙂

lillika
7. aug 2014

@neimed Ano,aj ja najviac milujem Saru,ked spinka 🙂.

somjankad
7. aug 2014

@neimed s tym jedlom je to aj u nas podla nalady-ale uz je starsi tak asistuje v kuchyni-co si sam uvari aj zje co uvarim ja a nebol pri mne tak to uz vydeluje z taniera-ze je hladny nevedel ked bol mensi ani on-mali sme denny program na minuty rozpisany a podla toho sme sli-v byte od mala boli karticky,aby si to zosystematizoval-po case sa mu veci zdali bezne,tym opakovanim a nemenenim dna uz vedel kedy je cas jedla,spania,tym to stylom sme sa ucili aj zaklady hygieny... hracky boli po celom byte, ako vravis auticko vedla auticka raz podla velkosti inokedy podla farieb... teraz ho treba strazit ,aby mi nedoniesol potajomky nejake zviera z vonku... a aj ja mam nervy aj ja zvysim hlas -ved som len clovek... u nas socialne vnimanie je velmi pozadu-nechape preco ludia placu -ked im nikde netecie krv-clovek moze plakat ,ked ma rozbite koleno... pusu nechce od dietata-ale zase objatie si pride vyziadat sam ,ked ho potrebuje dokaze ma zobudit aj o pol noci ,ze chce postiskat... a ked je besny -aktivny clovek ho musi zamestnat u nas sa v mladsom veku osvedcili lego kocky-tie mi nosili kamosky mali sme plne skatule a on tvorril-teraz su to enciklopedie a net... a cim je starsi tym menej spi -on akoby ten spanok vobec nepotreboval

lillika
7. aug 2014

@somjankad 🙂 Jakubko cca do 10r.trpel nespavostou a maval strasne nocne mory a Sarka "nespi od narodenia skoro vobec,od 1r berie melatonin,aby vobec vecer zaspala :(

somjankad
7. aug 2014

@lillika nam napisali prothazin,ale nedavam mu ... potom mi spal aj v skole...

lillika
7. aug 2014

@somjankad Sarka brala najprv Prometazin,potom Peritol a potom nam Dr.Janosikova doporucila Melatonin.Ono je to hormon spanku,ktory sa normalne tvori v tele,len Sarke sa netvori.Ten je zatial najucinnejsi,len mala nesmie spat cez den.

lillika
7. aug 2014

@somjankad a ty mas ako stare dietatko?

janasim
7. aug 2014

@bonaqa2013 Ahoj,aj miy sme navstivili Dr.janosikovu s trojrocnym synom,bola som presvedcena ze je autista,ona mi do 10minut ako ho videla povedala ze nieje,a mala pravdu,mozes jej verit,ona sa vyzna. Doporucila mi geneticke vysetrenie a metabolicke a vdaka nej nam odhalili vrodenu geneticku chybu,pri ktorej su deti zamienane za autistov.

somjankad
7. aug 2014

@lillika syn ma 12 rokov dcera 10 ta je zive striebro -taky maly cert-asi s nami puberta trepe ci co to je 🙂

lavazza75
7. aug 2014

@neimed ahoj, ja takuto skusenost vobec nemam, ale precitaj si tuto knihu http://www.martinus.sk/?uItem=98062, autorka je lekarka, ktora sa na autizmus specializuje. Ja som to citala, je to velmi dobre spracovane.

neimed
autor
7. aug 2014

@lavazza75 ahoj, ja mam rozcitanych vela knih o autizme momentalne.. kedze sa snazim ucit sa spravanie svojho syna.. pozriem sa aj na to co si mi odporucila, vsetko dostupne (v literature o autizme) je pre mna zaujimave a stravovanie je jednym z nich.. takze dakujem.. 🙂 urcite sa na to pozriem..
*andy..

marionmarion
7. aug 2014

@janasim o aku vrodenu genegticku chybu ide?? A aka je liecba?

janasim
7. aug 2014

@marionmarion Syndrom delecie22q.11, proste povedane na 22chromozome mu chyba nejaka cast, kedze je to vrodena geneticka chyba,ako napr. Downov syndrom,neda sa vyliecit