Defekt komorového - predsieňového septa

niniacik
7. sep 2012

ahojte,

su tu maminy, ktorych deticky maju vrodenu srdcovu vadu defekt komoroveho septa? Pravdepodobne nas caka operacia, mame trocha obavy. Je to tu mamina, ktora operaciu so svojim babatkom zvladla?

Dakujem za odpoved

cenculinka
7. sep 2012

ahoj niniacik, skus sa popytat tu: https://www.modrykonik.sk/forum/detske-zdravotne-problemy/deti-s-diagnozou-srdicka/
je tam vela skvelych maminiek, ktorych deticky maju rozne diagnizy, co sa srdiecka tyka, urcite ti poradia a povzbudia vas 🙂 aj mne velmi pomohli 🙂 drzim palce tebe aj malej 🙂

jaz
7. sep 2012

@niniacik moja mladsia dcerka sa narodila s defektom predsienoveho aj komoroveho septa, operovana bola ako 4,5-mesacna (december 2010) v detskom kardiocentre v BA, zvladla to uzasne, v nemocnici sme boli tyzden, deticky su velki bojovnici. Lekari v DK su vsetci perfektni odbornici, na oddeleni je velka pohoda, co urcite prispieva k rychlejsiemu zotaveniu malych pacientov, drzim vam palce, keby si mala akukolvek otazku, pokojne sa pytaj 🙂

niniacik
autor
7. sep 2012

Cau Jaz,

mam vela-vela otazok samozrejme 🙂 Mozes mi prosim Ta k tej operacii povedat nieco viac? Ako to robia? Je tam nejaky rez cez hrudnik? Doktorka nieco naznacovala akoby rukou rez zhora-dole v strede hrudnika medzi prsiami....ale to neviem ci len tak "gestikulovala", alebo sa to naozaj operuje tadial...
A ako to male mimino vlastne zvlada? Place vela? A ako je to s kojenim vlastne? Mozem tam byt cely cas s nou? Alebo si mlieko musim odsavat pravidelne do flias a podavat jej ho budu sestricky?
Prepac za take jednduche otazky, ale fakt o tom neviem dokopy nic 😒

jaz
7. sep 2012

@niniacik a kedy malinkej zistili defekt? Beriete lieciky? Niektore defekty sa zvyknu zacelit aj same. Vam povedali, ze bude operacia? Chodite do kardiocentra? Ku komu?
My mame srdiecko operovane cez hrudnik, takze rez medzi prsiami. Ale pri mensich defektoch sa da operovat aj pomocou katetra, ktory sa zavadza cez cievy zo stehna do srdiecka a potom rez nie je, ale dietatko musi mat aspon 10 kg, tak nam vravela lekarka. male miminko to vsetko zvlada, ovela, ovela lepsie ako dospelak, mala prve 1 dni prespala a potom dostavala lieky od bolesti, takze ziadne place, len ako zvycajne. Kojila som ju naposledy o 4. rano pred operaciou, operovali o 8. Potom som si mliecko odsavala, davali jej ho postupne tusim od druheho dna striekackou, na treti den som ju uz normalne kojila. Po operacii bola na oddeleni RAP- tu ma kazda sestricka na starosti 1 dietatko, mohla som s nou byt od 7.-22. Len ked robili nejaky ukon, poslali ma na chodbu. Ked mi ju dali na oddelenie, boli sme uz cely cas spolu. Super bolo, ze sme dostali erarny kociarik, tak nemusela lezat len v postielke, ale prechadzali sme sa po oddeleni. Je tam aj miestnost s hrackami, televizorom a pocitacom s internetom. Co ma najviac prekvapilo, ze ak dietatko spalo pocas vizity, nebudili ho (ako v porodnici alebo inych oddeleniach), ale prezreli ho, az ked sa zobudilo 🙂
a pokojne sa pytaj na cokolvek 😉

niniacik
autor
7. sep 2012

No znie to super cele 🙂 Nam zistili selest na srdiecku este ked bola mala v brusku. Vtedy sa aj potvrdilo, ze ma nejaku malicku dierku volakde, ale ze to sa zvykne same zrast. Saturacia krvi je stale 99%, takze to je super. Ked sa ale mala narodila, selest tam stale bola a na sone zistili ten defekt komoroveho septa, alebo prepazky....proste na prepazke tam chyba pol centimetra, a je to hned vedla tepny, co je vraj este horsie pristupne miesto na operaciu, ako keby to bolo niekde v strednej casti prepazky. Nemame ale doma ten papier od doktorky z kardio centra (zabudli sme ho u pediatricky), takze neviem teraz meno tej lekarky. Teraz cca o tyzden ku nej budeme zase musiet ist (po mesiaci), kde malej zaase pozrie srdiecko, aj RTG jej urobia. Ak som ale spravne doktorku pochopila, tak takto velky defekt sa asi nedokaze napravit sam ☹

niniacik
autor
8. sep 2012

A ako je to potom s tym rezom na telicku? Ako velka je ta jazva? Bude ju vidno na cely zivot, alebo sa to detom dokaze pekne zrast?

jaz
8. sep 2012

@niniacik uvidíš, ako dopadnete teraz, držím vám palce 😉, mne stále prízvukovali, že pre bábätko je najdôležitejšia pokoj a maminkine mliečko🙂 Už vám rtg robili? Ak nie, treba si so sebou niekoho zobrať, lebo ty ako kojacia s malinkou nemôžeš byť.
My chodíme k dr. Kollárovej (blondína s dlhými vlasmi), od operácie 1x za rok, akurát v októbri sa chystáme.

jaz
8. sep 2012

@niniacik 😀 😀 😀 myslíme na seba súčasne 🙂 Jazva je úplne tenulinká, ako vlások. Moja mama má ešte taký "rebríček" po operácii štítnej žľazy, keď jej museli aj hrudník otvárať. Dĺžka závisí od konkrétneho defektu, keďže my sme mali aj komorový aj predsieňový, máme ju dosť dlhú, ale spod trička nevykúka. Dievčatám narastú ešte prsia, tak si myslím, že ju schovajú úplne 🙂
Inak aj ja som ešte pred operáciou riešila chvíľu jazvu, ale keď som videla detičky, ktoré musia absolvovať niekoľko operácií a sú doživotne na liekoch, povedala som si, že jazva je to minimum, hlavne že mám zdravé dieťaťko 🙂

niniacik
autor
8. sep 2012

Len teraz pojdeme na RTG o necele dva tyzdne, zoberiem so sebou manzela. Mam taky pocit, ze ja to budem horsie znasat ako moja mala. Asi je normalne, ze mam obavy, lebo takto som si zaciatok jej zivota nepredstavovala. Ty si to ako cele znasala v nemocnici?

jaz
8. sep 2012

@niniacik je úplne normálne, že máš obavy, ktorá mama by nemala 😉 Rtg sa neboj, manžel bude malinkej len držať ručičky nad hlavičkou, naša vôbec neplakala, lebo videla známu tvár.
My sme do nemocnice nastupovali 6.12. a doma som nechala staršiu dcérku, ktorá je na mňa dosť naviazaná, tak to nebolo jednoduché, ale snažila som sa byť čo najpokojnejšia, aby bola malá v pohode. A fakt tá atmosféra na oddelení je úžasná, sestričky ochotné, lekári odborníci. Aj maminky sme sa navzájom povzbudzovali, návštevy môžu byť každý deň, viac-menej neobmedzene. Keď som malinkú videla prvýkrát po operácii, vyzerala úplne pokojne akokeby len spinkala, žiadne strhané bábatko, to ma veľmi upokojilo a potom som za ňou stále chodila, tak som videla, že spinká, neplače.
Ja som sa o chorom srdiečku dozvedela až 4. deň po pôrode, mala som "šťastie" na jedinú nepríjemnú lekárku v kardiocentre, oznámila mi to dosť nešetrne, tak som sa rozplakala a ona, že čo plačete, stratíte mlieko :(((

niniacik
autor
8. sep 2012

Dakujem Ti za informacie 😉 My sme mali tu kardio-doktorku (ktorej stale nevieme meno) prijemnu. Aj ked negativnu spravu, ale oznamila ju setrne, poukazovala na sone, nakreslila, vysvetlila. A este 1 otazka - ako to bolo s terminom samotnej operacie? Cakali ste dlho? Lebo nam ta doktorka povedala, ze tato operacia sa robi az u 3-mesacneho babetka. Vy ste isli na to hned po 3 mesiacoch, alebo sa tam este cakalo?

jaz
8. sep 2012

nemáš za čo 🙂 Leušku operovali ako 4,5 mesačnú, ona totiž stále priberala, doktorka hovorila, že keď pozrie na výsledky a na ňu, akokeby nepatrili k sebe, malá bola veľká bojovníčka, žiadne nevládanie kojenia a podobné veci, na ktoré ma upozorňovali. Dokonca sa prevracala na bruško, len sa potom zadýchavala, tak sme jej pod pazušky podkladali zrolovanú deku, ale doktorka nechápala, vraj sa jej tak musí zle dýchať a ona sa len na brucho hrabala 🙂 Potom ale začala trpieť pečeň, tak doktorka, že už nebudeme čakať. My sme mali dlhú žltačku (do 4 mesiacov), aj sme pobudli keď mala 6-týždńov v nemocnici, lebo mala veľmi vysoké hodnoty bilirubínu, hrozilo jej poškodenie mozgu a výmena krvi, ale zvládli sme všetko a máme neuveriteľné usmievavé slniečko 🙂 A v novembri nám povedali, že bude operácia do konca roku, potom nám asi o týždeň volali, źe sa im uvoľnilo miesto a hneď v ten deň nastupujeme a druhý operujú, ale o hodinu volali, že nebudú mať pre ňu dosť krvi, potom sme mali termín koncom novembra, ale to sme my nemohli, mali sme veľké problémy so svokrou, tak nakoniec sme nastupovali 6.12. (pondelok), druhý deň operovali a ďalší pondelok sme boli doma.

niniacik
autor
9. sep 2012

Uffff, tak to ste mali dost perne 😲 Ale mas usmievavé slniečko 🙂
Takze v jeden den prideme a druhy uz operuju....to je fajn. Ja len tajne dufam ze sa to srdiecko da dokopy aj bez operacie. Sanca je sice minimalna, ale dufam. Uz aby bola dalsia kontrola u kardiologicky, aby clovek vedel na com je

andrejka1974
9. sep 2012

ahoj my sme mali ductus operovany vlani v marci to mala Sinduska 2 a pol roka a robili jej to katetrizaciou a zvladla to super chodime pravidelne na kontroly vsetko je ok je bez obmedzeni a najblizsiu kontrolu mame teraz az za 2 roky poslednu sme mali v juni 2012

niniacik
autor
10. sep 2012

Andrejka ahoj,

mozem sa spytat, preco az tak neskoro vas operovali? nam tento defekt zistili uz pocas tehotenstva a po narodeni bolo povedane, ze do 3 mesiacov by to mala podstupit. Teraz ma moja mala mesiac a buduci tyzden ideme na kardiologiu. My mame ten defekt velky cca 0,5 cm takze dost.

andrejka1974
10. sep 2012

@niniacik len podmienka na katetrizaciu je ta ze musis mat minimalne 10 kg

andrejka1974
10. sep 2012

@niniacik no a my sme mali este aj medzi predsienami a to az 7 mm a ta sa nam zrastla sama neviem preco sa u vas tak rozhodli oni sa rozhoduju individualne

niniacik
autor
12. sep 2012

Teraz sme boli na pohotovsti kvoli inej veci, ale nakoniec to trochu aj suvisi so srdcom - mala totizto nepribera ako by mala. Prirastok vahy je 155g na tyzden, ale mal by byt cca 200. Tym ze je mala kardiak proste nestiha cucat, nema silu a pri kojeni castokrat zaspi. Tak sme ju odvazili pred kojenim a po kojeni, a doktor zistil ze budeme musiet dokrmovat. Ak si mala neda davku aku potrebuje (cca 70ml), tak jej budeme musiet dotlacit zo striekacky. Takze ako vidno, problem srdca moze ovplyvnovat napriklad aj pitie mliecka a spravne priberanie. Taktiez hned zapocul selest, a povedal ze takuto selest urcite bude treba riesit.

niniacik
autor
13. sep 2012

OPRAVA - predosly prispevok ignorujte

niniacik
autor
21. sep 2012

Tak sme boli dnes na kontrole u kardiologa. Ten defekt k. septa sa nezmenil, nezvetsil, ale ani nezmensil. Pozerali SONOm aj dalsie "parametre" a vsetko ostatne je ok. Operacia ale bude nutna, ale ze az o pol roka. Zatial nam predpisali lieky.

lubkaj38
23. sep 2012

@niniacik my sme boli v piatok u kardiologa a syncek ma defekt na srdiecku a selest. kontrolu mame o 3mes. nic do kopy mi nepovedal ale mam strach ci aj nam nehrozi operacia. ma 8 mes a ten defekt mu zistili hned pri narodeni .... ja sa strasne bojim drzim vam velmi prsteky!

alisia111
24. sep 2012

@andrejka1974 aj nam zistili po narodeni defekt,mali sme dierku 9 mm,teraz ma maly 6mm a ma 1 mes.,ale je vysoko položena..že tie sie horšie stahuju,resp.niekedy vobec..chcem sa opýtať za aku dlhu dobu sa vam ta dierka stiahla?ďakujem

niniacik
autor
24. sep 2012

ahojte, ako som spominala, my mame dierku o velkosti 5 mm a povedali nam, ze operacia bude urcite nutna ked mala bude mat pol roka. Takze uz sme sa s manzelom zmierili s tym, ze to budeme musiet podstupit pre zdravie nasej dcery. Dostali sme teraz lieky, ktore budeme brat pravdepodobne az do tej operacie. Alisia nam sa ta dierka ani po vyse mesiaci nestiahla, ostala rovnako velka. Len sa modlit, ze pri dalsej kontrole sa stane zazrak a dierka sa zmensi. Kontrolu mam 7.11.

andrejka1974
24. sep 2012

@alisia111 nam sa ta vacsia dierka zrastla asi v roku a pol

alisia111
24. sep 2012

@niniacik Budem sa modliť aj za vas...my už sme na liekoch,Aďko ich dostal ked mal 2týž.,lekarka sa vyjadrila,že mame 50 percentnu šancu na stiahnutie...pokial by sa to nestiahlo tak operacia by bola ked bude mať malý 3-4roky,ale kebyže sa to zhorši,tak okamžite...a kontroly mame každe 2 týž.zatial sa dojčime,pekne pribera...ja verim,že to bude dobre...musi byť

alisia111
24. sep 2012

@andrejka1974 snad aj nam sa zrastie..stale verim 🙂

niniacik
autor
24. sep 2012

Aj my verime, ze sa to upravi samo. AJ ked lekarka s takou istotou hovorila o operacii, ze sa musime pripravit aj na tuto moznost. Musime byt silne, urcite to zvladneme.

alisia111
9. okt 2012

@niniacik ahoj,ako sa mate?my sme dnes boli na kardio,takže je tam podozrenie aj na prepojenie ciev,takže nas čaka vyšetrenie v ba a ked sa to potvrdi,tak aj operacia...strašne sa bojim..

niniacik
autor
9. okt 2012

ahoj, my sa mame zatial dobre aj ked s myslienkou, ze tiez musime podstupit operaciu. Co konkretne s tymi cievami ti povedali?

alisia111
9. okt 2012

@niniacik lekarka videla len 2 cievy,je podozrenie že jedna je prepojena na pravej str.namiesto lavej a preto je tam veľky prietok krvi.Po tých liekoch by mal byť menši,keby sa to potvrdilo ideme na operaciu,pretože lieky na toto nezaberaju..už teraz sa bojim