Elektívny mutizmus

fotoarch
18. máj 2012

Poprosim o zivotne skusenosti mamiciek skolkarov ci skolakov. Mali ucitelia pochopenie pre tuto diagnozu? Ako zvladali deti skolu, odpovede pred tabulov, fotenie, hviezdslavove kubiny, skoly v prirode atd. vsade tam, kde je dieta uzkosnejsie a ocakava sa, ze to absolvuje ako ostatni rovesnici. Dakujem za postrehy.

p_zuzka
4. jún 2012

@fotoarch
odpoviem Vam mailom.
Zuzana

mummy01
7. jún 2012

@fotoarch@p_zuzka.....najde sa este niekto kto by poradil,aj mna to zaujima kedze dcerka ma vsetky priznaky....

tkmama
7. jún 2012

Poznám jedno dievča zo školy, v ktorej som učila pred MD. Na prvom stupni za celé štyri roky nepovedala takmer nič. Učiteľka to však rešpektovala a hodnotila písomný prejav, kresby... Hoci bolo podozrenie na nezdravé prostredie doma, nič také sa nezistilo, podľa otca (s matkou nežili) aj brata bolo dievča doma bez problémov. Dnes ju denne vídam s frajerom jak sa pusinkujú a bezstarostne smejú a, samozrejme, rozprávajú, a to je v 8. ročníku ZŠ. Určite využi pomoc odborníkov, ale najmä pomôž jej vybojovať si miesto medzi deťmi v škôlke či v škole -tu je strašne dôležité pochopenie a podpora učiteľov. Ja sama som bola také dieťa, že keď sa ma cudzí človek niečo opýtal, začala som plakať, lebo mi bolo doslova nepríjemné, že si ma vôbec niekto všíma. A hľa, som (aspoň myslím) normálna žena, ktorá nemá problém rozprávať, hoci stále radšej počúvam... Neviem, či je to pravidlo, ale dcérka sa hádam časom rozhovorí 🙂

mummy01
7. jún 2012

@tkmama vdaka za odpoved,u nas je to tiez geneticke 😉 ja som bola take dieta a mala som s tym az do dospelosti obrovske tazkosti,dnes som skor ukecana,teda ak sa mi chce 😀 Ale moja dcerka je na tom horsie ako ja v jej veku,vobec s nikym cudzim neprehovori,neodpovie,nepozdravy...a to aj v skolke a dokonca aj u pribuznych...malokto to chape a respektuje,uz som sa stretla s tym ze jej vraveli ze je nevychovana,neslusna...no ju to velmi trapi a nevie to sama prekonat....v skolke ju respektuju,ma tam len jednu kamaratku a ak ona v skolke nieje tak sa dcerka s nikym nehra ani nerozprava.....dufam ze najdem v skole chapave ucitelky ktore pomozu...lebo ja mam so skolou velmi zle skusenosti,mna ucitelky neznasali,ponizovali a nutili rozpravat.Vela krat pri odpovedi pri tabuli mi bolo na odpadnutie a aj ked som ucivo vedela tak som nepovedala ani slovo a dostala zlu znamku ☹
Inak dcerka je doma ukecana,stale spieva,snazi sa byt dominantna.....

tkmama
7. jún 2012

@mummy01 No ja len verím, že natrafíte na učiteľky, ktoré nepromovali ešte za čias Piláta Pontského ☹ a vedia, že toto si nikto nevyberie a čím viac dieťa nútime, tým viac sa uzatvára. Malinkú berte často na ihriská, do materských centier, skrátka medzi deti. Nechaj ju, nech kľudne dve hodiny len tak sedí a pozoruje, vôbec nemusí rozprávať, ak sa jej nebude chcieť, musí vedieť, že má na výber: ak chceš, tak sa zapoj, ak nie, tak len sleduj... časom určite dostane chuť primiešať sa medzi ostatných. A tak isto by to mali brať aj dospelí okolo nej, či už v škôlke alebo v škole. Držím päste a som presvedčená, že ak pocíti komunikáciu ako svoju vlastnú voľbu a nie ako nevyhnutnosť, či dokonca povinnosť, problém sa vytratí 🙂

skrecok
7. jún 2012

Ja som asistovala v specialnej triede, mali sme jedneho ziaka prvaka s tou diagnozou. Ma to ziskane, stalo sa to v skolke, odrazu prestal rozpravat s dospelymi okrem mamy a otca....V prvej triede nam nepovedal absolutne nic, v druhej triede iba s jednou ucitelkou komunikoval a teraz je piatak a uz s viacerymi dospelymi komunikuje.
Ale s detmi nemal vobec problemy, normalne rozpraval s nimi, hral sa, cital im (takto sme ho nenapadne pocuvali a znamkovali podla toho ako cital, ale slo to tazko), normalne chodil do kruzkov, fotil sa s nami... Znamkovali sme jeho pisomny prejav, matematiku, vytvarnu... Ale neodpovedal pred tabulou, ani nespieval nam...
Je velmi dolezite, aby ucitel poznal tuto diagnozu a vedel s nim ako dalej. Neskuseny ucitel moze dieta s tou diagnozou este viac zhorsit....

mummy01
7. jún 2012

@tkmama vdaka za radu,ja ju nenutim do nicoho...to skor okolie...v skolke nastastie respektuju....no z tej skoly mam hrozu...

mummy01
7. jún 2012

@skrecok to znamena ze ak pred nastupom do skoly upozornim ucitelky na dcerkim problem mali by k nej pristupovat specialne?Totiz na to sa spolieham ale bojim sa ze sa na to vykaslu....ona ani s detmi moc nerozprava,dnes sa fotili a ona mala 2 dni z toho paniku a rano sa mi takmer zrutila zo strachu,sice sa dala nakoniec odfotit ale napr. pred rokom sa proste odfotit nenechala.....ked nastupovala do skolky ako 3 rocna tak v skolke za cely skolsky rok neprehovorila ani slovo... ☹

fotoarch
autor
7. jún 2012

@mummy01 ahoj, tak ja som zmenila psychologa za detskeho ps. a tam som dostala odpoved ze to suvisi s neurozou a ta je crta osobnosti, cize neodtstrani sa nikdy, my sa vlastńe aj z toho zajakavame a preto i ten mutizmus..taky gulas matias... co ma tesi ze s detmi si rozumie aj s uzkou rodinou... cudzi je tabu...cize budeme mat pred nastupom odporucanie od psychologa, aby ho NENEUROTIZOVAALI a prihliadali na pisomny prejav... ked to nebudu ucky tolerovat tak proste bude dostavat 5 ze nic nevie ale to mi je sum a fuk, hlavne aby ho nenutili odpovedat pred celou triedou, fotit sa, vystupovat..... no uvidime

jaduska
8. jún 2012

@fotoarch naša najstaršia dcéra, keď nastúpila do MŠ, 9 mesiacov sa tam absolútne s nikým nerozprávala. Učiteľky boli úžasné a deti si tiež zvykli, že keď sa hrajú takú hru, kde treba zaklopať na chrbátik a opýtať sa, že kto je tam a keď sa nedočkali otázky, tak vedeli, že je to ona. Nikto ju do rozprávania nenútil, doma sa vykecala až-až. NO a potom v máji sa sama od seba rozhovorila. Ale stále je to také utiahnutejšie dieťa, v škole cez hodiny učiteľke odpovedá dosť potichúčky. Na začiatku šk.roka sme podpisovali informovaný súhlas rodičov, kde sme škrtali súťaže, ktorých sa dieťa má a nemá zúčastniť, tak jednoducho som tie recitačné a spevácke vyškrtla.
Ja som bola a doteraz som tiež tichá a nepriebojná a žijem s tým. Má to síce dosť často nevýhody, ale našťastie som si vzala manžela, ktorý je môj pravý opak, takže mám "hovorcu" 🙂 🙂 🙂 🙂

Podľa mňa sa s ňou treba veľa rozprávať, na situácie, na ktoré sa dá vopred pripraviť, tak ju treba pripraviť, hlavne ju do ničoho netlačiť.

verini
24. jan 2013

Keby ste sa mohli mamičky, ktoré ste tu prispeli pred časom vyjadriť, ako pokračovalo s vašimi deťmi?
ja toto práve riešim a neviem čo mám urobiť. psychologička povedala, že sa tomu nedá nijako pomôcť, len ona sama to musí v sebe prekonať, trvá to už druhý rok, čo chodí do škôlky.. tento rok bude mať 6 rokov, mala by ísť do školy a ja neviem neviem..

perpetuada
28. máj 2013

verini, je to beh na dlhé trate. Môžeme popísmenkovať e-mailom.

matulab
5. jún 2013

Ahojte mamicky...Mam syna,ktory ma takyto problem a nahodou som natrafila na tuto stranku,tak napisem nasu skusenost.. 🙂 Nekomunikoval s ucitelkami v skolke, ale inak sa zapajal do vsetkych cinnosti ako kreslenie,hranie,vystrajanie s detickami.. 🙂 Ucitelka stale tvrdila,ze to sa zmeni,len co sa otuka...Takto sme boli tri roky..Pred nastupom do skoly som mala obavy presne ako vy,tak som vyhladala psychologicku..Stravila s nim asi hodinku osamote (ja za dverami) a odtial som pocula smiech ...Vysledok: je velmi inteligentny,sikovny,kreslil jej,ukazoval farby,ale nekomunikoval...skusili sme canisterapiu (liecba so psikom) ..vysledok: so psom komunikoval,s tou pani nie 🙂 Zacal chodit do skoly-pisal podla slov ucitelky najkrajsie,vnimavy,same vcielky,ale ked mal citat tak ucitelka si sadla k nemu ,aby vobec nieco pocula... 🙂 tak potichucky,ale predsa..Teraz je na druhom stupni..novu triednu ucitelku sme upozornili,aby vedela..uci sa na jednotky,dvojky,je bystry..Ale nekomunikuje s ucitelkami doteraz,iba ked ozaj musi aj to potichu.. Kamaratov ma menej,ale je oblubeny.Dali sme ho teraz na kolektivny sport,takze je kazdy den medzi rovesnikmi...Chvalabohu sme sa doteraz nestretli s nejakou sikanou alebo nejakym vysmievanim..Drzim vam vsetkym palceky... 🙂

ika79
22. aug 2013

Ahojte mamičky, aj ja mám syna, ktorý má elektívny mutizmus. Doma aj s celou rodinou rozpráva bez problémov. S cudzími vôbec, s lekármi tiež vôbec nekomunikuje. Má 7 rokov a teraz ide do 1. triedy. Mal kvôli tomu odklad o jeden rok. Do škôlky chodil 4 roky ale s pani učiteľkami nerozprával vôbec, s detičkami až posledný rok. Bohužiaľ pani učitelky to až tak nerešpektovali a nechápali. Chodím s ním už druhý rok aj k špeciálnej pedagogičke, s ktorou najskôr tiež vôbec nekomunikoval, potom postupne aspoň prikyvoval a teraz už s ňou aj rozpráva. S psychologičkou nechcel komunikovať. Samozrejme sa obávam nástupu do školy, lebo sme absolvovali dvakrát zápis do školy a ani raz ani len do triedy nevošiel, čakal na chodbe. ale zapísali ho ten druhý krát, lebo sme mali papier od pedagogičky aj psychologičky. A teraz mi prišli ešte nejaké papiere od nich, ktoré donesiem do školy, je tam tiež odporúčanie aby bol integrovaný, ale aj všetko o tej diagnóze a ako treba postupovať. Viem, že veľmi záleží na pani učitelke akú bude mať a verím, že chápavú a trpezlivú. Uvidím už o pár dní. Inak pani pedagogička zhodnotila že je nadpriemerne inteligentný a veľmi šikovný. To vidím aj ja, naozaj vie veľa vecí a s učivom by nemal mať problém. Najviac sa obávam čítania. V škôlke sa tiež nechcel fotiť, nemáme ani jednu fotku, ale nevadí. Ani na vystúpenia pre mamičky sme nechodili ani iné podobné aktivity. Inak ja som skôr tiež introvert a jeho otec tiež. Vraj je to trochu aj genetické aj povahové a u nás aj to že som rozvedená a problémy s bývalým sme začali mať už po narodení syna.Potom v septembri sem napíšem ako to v škole zvládame. Zatiaľ Vám všetkým, ktorí máte podobný problém prajem veľa síl a trpezlivosti.

jany75
7. jan 2014

@ika79 Ahoj, ako sa má syn, ako ide 1 ročník?Ja mám 6 ročnú dcéru a má elektívny mutizmus, ešte chodí do škôlky.Už sme boli aj u psychologičky, som zvedavý ako znáša 1 ročník tvoj syn, ďakujem

ika79
8. jan 2014

Ahoj, najskôr sa ospravedlňujem, že som nenapísala ako som sľúbila, ale s niektorými si píšem cez správy. V škole sa nám darí celkom dobre. Aj nástup do školy bol v poriadku. Matejko je integrovaný, ale zvláda všetko bez väčších problémov, len nahlas nečíta. Vlastne ani veľmi s pani učiteľkou verbálne nekomunikuje. Ale urobí všetko čo treba. Má dobrú a milú pani učiteľku, ktorá na neho netlačí, najmä s tým čítaním. Matejko ju má rád, aj keď do školy sa mu veľmi nechce chodiť 🙂 Povie, že sa mu tam nepáči .Píše veľmi pekne, matematika mu tiež ide. V šlabikári urobí čo treba. Keď čítajú deti niečo spoločne tak číta aj on, ale keď ho pani učiteľka vyvolá aby sám niečo prečítal tak neprečíta, zatiaľ. V žiackej knižke má samé 1 a pochvaly. A ešte keď som tu predtým spomínala aj to fotenie, tak v škole so šlabikárom sa odfotil v pohode. S deťmi vychádza myslím, že celkom dobre. Niekedy sa ma deti z jeho triedy pýtajú prečo sa Matejko nerozpráva s pani učiteľkou ani jej nič nepovie. Tak im poviem, že sa pani učiteľky hanbí. A zvládli sme aj pasovanie prvákov, Matejko tam ani nechcel ísť ale potom som bola aj ja prekvapená ako to v pohode zvládol všetko. Tak myslím, že zatiaľ je to celkom fajn, až na to čítanie. Tak uvidím čo bude ďalej. Chodíme aj naďalej k špeciálnej pedagogičke.
Jany, asi sa chystáte aj na zápis, tak držím palce, aby všetko dobre dopadlo. Je naozaj veľmi dôležitý prístup pani učiteľky k takémuto dieťaťu. A vyžaduje si to aj veľa trpezlivosti aj zo strany rodičov. Ja ju niekedy strácam, ani nie kvôli učeniu ale kvôli správaniu 🙂

fatika
12. jún 2014

Ahojte. Hľadám psychologičku, alebo odborníčku na detský mutizmus. Viete mi pomôcť? Ďakujem.

dianka115
15. okt 2014

Chcela by som vás poprosiť, aby ste vyplnili dotazník, ktorý vám v prípade záujmu pošlem do správy. Veľmi ho potrebujem k svojej diplomovej práci a veľmi mi tým pomôžete. Prosím pomôžete mi? V rámci pred výskumu do DP s názvom kvalita života rodín ťzp členom potrebujem:
32 rodiny kt. člen má Telesné postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
32 rodiny kt. člen má Mentálne postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Zrakové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Sluchové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Rečové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %Chcela by som vás poprosiť, aby ste vyplnili dotazník, ktorý vám v prípade záujmu pošlem do správy. Veľmi ho potrebujem k svojej diplomovej práci a veľmi mi tým pomôžete. Prosím pomôžete mi? V rámci pred výskumu do DP s názvom kvalita života rodín ťzp členom potrebujem:
32 rodiny kt. člen má Telesné postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
32 rodiny kt. člen má Mentálne postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Zrakové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Sluchové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Rečové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
http://www.survio.com/survey/d/H1P2P5E7J9W7U9W9N
len s s mierou funkčnej poruchy 50 a viac % dakujem

dianka115
18. okt 2014

Chcela by som vás poprosiť, aby ste vyplnili dotazník, ktorý vám v prípade záujmu pošlem do správy. Veľmi ho potrebujem k svojej diplomovej práci a veľmi mi tým pomôžete. Prosím pomôžete mi? V rámci pred výskumu do DP s názvom kvalita života rodín ťzp členom potrebujem:
32 rodiny kt. člen má Telesné postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
32 rodiny kt. člen má Mentálne postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Zrakové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Sluchové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
12 rodiny kt. člen má Rečové postihnutie s mierou funkčnej poruchy 50 a viac %
Ďakujem za pochopenie

http://www.survio.com/survey/d/H1P2P5E7J9W7U9W9N
prosím vyplní mi niekto ten dotazník je uplne anonimný staci klik na odkaz a odklikať odpovede alebo ich napísať dakujem
Dotazník je vytvorený podľa medzinárodného štandardu a preto sa môžu zdať niektoré otázky menej zrozumiteľné. No i v takomto prípade by bolo dobré, keby respondenti všetky otázky vyplnili tak , ako uznajú za vhodné.

dianka115
18. okt 2014

dp= diplomovka

zuhu
18. okt 2014

@dianka115 vyplnila som ti dotazník, snáď ti to aspoň trošku pomôže.

dianka115
18. okt 2014

Ďakujem veľmi pekne https://www.modrykonik.sk/profile/zuhu/ . Veľmi ste mi pomohli.

dianka115
15. nov 2014

Dobrý večer,
potrebovala by som ešte šiestich respondentov, ktorý majú zmyslové postihnutie: rečové zrakové a sluchové. Prosím Vás vyplní mi niekto ešte dotazník? Ďakujem, ostatných už mám. Veľmi si to vážim.
Link:
http://www.survio.com/survey/d/H1P2P5E7J9W7U9W9N
na link treba kliknúť, otvorí sa Vám dotazník a vy už iba označíte - kliknete na vami zvolené odpovede. Na konci dotazníka treba kliknúť na odoslať. Cez link je to celkom anonymné
Ak to sem nepatri tak prepáčte ale môj krásny sen je napísať diplomovku dakujem za pomoc a pochopenie

mata02102010
2. apr 2015

@verini našla som Váš starší príspevok, môžete mi napísať, aspoň v skratke, či sa ten problém u Vás vyriešil, lebo ja mám tiež podozrenie na tento problém u malej....

majkabel38
1. jún 2015

Dobrý deň,

ja mám takýto problém s mojou 14- ročnou dcérou. Elektívny mutizmus u nej zistili, keď nastúpila do škôlky...a odvtedy sa to s ňou stále ťahá...Navštívili sme nekoľko psychológov, psychiatrov..bezvýsledne....v škole do tretej triedy vôbec nekomunikova s nikým...s deťmi..s učiteľkami..tak sme zmenili školu, a pomohlo to...začala komunikovať aj s deťmi aj s učiteľkami...ale stále má obrovskú trému odpovedať pred tabuľou, už dva dni predtým sa stresuje...radšej odpovedá písomne....len nie každý učiteľ to toleruje....len čo ma trápi, nechce chodiť von, má stále z niečoho strach..nechce sa do ničoho zapájať, a pritom je šikovná, výborná v angličtine...bolo by dobré to podchytiť čím skôr, nájsť nejakého dobrého odborníka, ale mám pocit, že taký nie je...vraj by sme mali skúsiť hypnoterapiu...vie niekto poriadiť, či to pomáha? ďakujem...

jaroska
30. apr 2016

Ahojte,ja som vase prispevky nasla az teraz...Tiez mam 5 rocnu dcerku s tymto problemom.Chodi do skolky druhy rok,no este neprehovorila ani pol slova.Do vsetkych aktivit sa zapaja,hra sa s kazdym,no to vsetko bez slova.Ked hoboria spolu basnicku,tak hovori aj ona,no velmi potichu-iba vidiet,ze otvara usta.Sama basnicku v skolke nezarecituje,aj ked sa ju nauci a mne ju doma povie.V nov.minuleho roka sme boli u psychologicky,ta nam vsak povedala,ze este nie je v predskolskom veku,este sa moze zatial vela zmenit...Vraj ak by sa to nezmenilo ani pred nastupom do skoly,tak bude mat odklad.cize pojde do skoly skoro ako 8rocna,lebo aj takto bude rok meskat,kedze je decembrova.Ja sa tej skoly obavam,co tam bude "sama"robit...V skolke ani to nepovie,ze chce ist cikat-este stastie,ze chodia na wc skupinovo a viackrat.Doma je ukecana,len v skolke a s cudzimi nekomunikuje.Ako zvladaju vase deti s takymto problemom skolku alebo skolu?Kedy zacali komunikovat?

jajuliatko
19. jan 2017

@ika79 ahoj, chcem sa opytat na zapis do skoly. Moj 6 rocny ma tento rok nastupit do skoly. Kvoli oneskorenemu vyvinu reci chodime k logopedicke.... No len chodime. K lekarke a teda aj logopedicke sa ani neozve. Ta vravi ze nas tak nepustia do 1 rocnika... No ako citam tak deticky aj ked nerozpravaju vela v skole tak do skoly chodia... Ak teda poviem ze ma seletivny mutizmus, tak je to " polahcujuca okolnost" a nie len taka vyhovorka ze preco nechce odpovedat na otazky na zapise? On prave v skolke nema problem, ucitelka ho chvali, ale logopedicka je z neho na nervy ze ho nedokaze nijak zaujat aby z neho dostala hlasku....

majkabel38
19. jan 2017

Ahoj, Tvojho synčeka určite vezmú do školy, moja dcéra, teraz už šestnásť ročná mala pri zápise podobný problém, tiež nechcela odpovedať na otázky. Učiteľku som informovala o tom, aký má dcéra problém a zároveň som to dolozila potvrdením od psychiatra, kde bolo čierne na bielom, že selektivny muttizmus má, bohužiaľ. Učitelia musia, či chcú, alebo nie, takúto diagnózu akceptovať. len nie každý pedagóg je takýto tolerantný. My sme s týmto bojovali počas celej základnej školy. Takže mali by ho na zápise preskusat len tak, že bude kresliť, správny učiteľ zistí aj len podľa toho, že je šikovný a môže nastúpiť do školy. V triede ho potom musia skúšať písomne, nemajú právo ho tlačiť do ústnych odpovedí, keď viem, aký veľký stres to u takýchto detí vyvoláva. Tak žiaden strach, určite ho príjmu, len im musíš objasniť situáciu a prípadne doložiť potvrdenie od lekára.

jaroska
20. jan 2017

Nas tiez caka zapis do skoly.Takisto sa tej skoly obavam.Nasa neodpovedala vobec ani v skolke.Teraz uz niekedy ano,no potichu.Vlastne nekomunikuje nikde,kde je viac ludi.Ked sme len my a 1-2osoby,tak odpoveda,ale ked su tam napr.aj ine deti alebo rodicia,tak uz nie.Naposledy napr.u psychologicky a u detskej dr.komunikovala,lebo som tam bola s nou a "prikazala"som jej to.Tak neviem ako to bude v skole,ked tam ja nebudem...

jajuliatko
20. jan 2017

No my ked sme o logopedicky ci u lekarky, tak na ziadne moje prikazy nereaguje... Akonahle logopedicka tekefonovala a videl ze nas nevnima, tak ulohu hovori aspon mne. Ale sledoval ju riadne 🙂 . Dakujem vam za pogzbudive slova.
@majkabel38 a este by ma zaujimalo ci sa to postupom casu v starsich rocnikoch zlepsilo, ci sa z toho da takpovediac vyrást.