Iritačná kontaktná dermatitída. Máte skúsenosti?

agnes28
10. jan 2010

Ahojte dievčatá. Dcérka má už skoro 2 mesiace vyrážky okolo pusinky, také malé červené pupienky a trochu sa jej to šúpe. vyzerá to škaredo. podľa kožnej je to iritačná kontaktná dermatitída. skúšame postupne vysadiť možné "spúšťače", ale nič nepomáha. vysadili sme mandarinky, ovocné čajíky, teraz aj cumle lebo kožná tvrdí že to bude asi z nich. žiadna zmena. mastíme ichtyolovú masť a lipobase na premastenie. máte s tým niektorá skúsenosti? poraďte prosím... ☹

junovka
10. jan 2010

kedze sa jedna o kontaktnu, tak ma napadlo, ci to nemoze byt alergia na nejaku latku napr. na plast alebo iny kov.Krmis ju umelou lyzickou, alebo ma nejaky speci hrncek na pitie??A kludne to moze byt aj od cumla

kostri
10. jan 2010

moja mala to ma tiez 😕 ale som to doteraz neriesila,lebo som si myslela,ze to ma zo sliniek,co ma stale okolo pusy..a tiez sa jej to zacalo tak dva mesiace dozadu a myslela som ze zjedla nejaku kyselsiu mandarinku,no dovtedy jedla mandosky bez problemov a teraz je to jedno ci spapa nieco alebo nie,vyrazky tam ma stale.skusala som uz vselico,aj cicadermu,excipial,calciovu mast..vsetko len na chvilku zabralo,ale nezmizli jej celkom 😖

kostri
10. jan 2010

agnes,inak sranda 😀 mame rovnako stare dcerky a este sa aj rovnako volaju 😉

matova
10. jan 2010

ahojte,napadlo ma- aj keď neviem ci kontaktna dermatitída je prejavom koznej alergie-asi ano- ci spustacom nemoze byt aj stres, ako je tomu u exemov. Vysvetlim: moj syn ma koznu alergiu z druhej strany kolienok - podľa lekarky je to forma atopickeho exemu. Niekedy dni takmer nič, inokedy zas dosť zle. Tiez som skusala vysadit vselico ale neprisla som na to, co tu alergiu spusta (citrusy,kakao, coko koli tomu este vobec nepapame). Cez google vyhľadávač (modry konik- forum- atopicky exem) som sa dostala do fóra na atopický exém- zeny tam preberajú vselijaké kategórie exémov a masticky...skuste sa tam opytat,mozno niekto poradi. (Ja sa tam este chystam,mam tiez par otazok),ALE - mne sa zacalo zdat, ze exem sa malemu objavuje a zhorsuje vtedy,ked sa mu rezu zubky (neviem ako su na tom so zubkami vase deti). a myslim ze par mamiciek to tam aj spomina, a navyse som na nete hladala nejake info o exemoch,tak som citala (len uz neviem kde to bolo), ze spustacom mozu byt aj stresove situacie medzi ktore patri aj bolest (preto myslim ze u mojho to bude prave ono).

matova
10. jan 2010

este cosi,nemate skusenost s konopnym olejom alebo balzamom? malému tiez ziadne masticky nepomáhajú a pri tomto oleji sa uvádza, ze je vrajvelmi úcinný, lebo: ma protizapalove, regeneracne, ukludnujuce schopnosti a hlavne zmiernuje alergické kozné prejavy tým,ze obsahuje omega-3 mastné kyseliny ktoré zabranujú tvorbe histaminu (obsahuje aj kadeco ine,vitaminy a ine nenasytene mastne kys. ...).chcem sa na to opytat aj inde.ale aj tak si ho asi zozeniem. 😉

lucia99
10. jan 2010

ahojte, moja mala ma vyrazky zase okolo oci.trapime sa s tym uz vyse troch mesiacov a raz je lepsie a potom zase horsie! kedze ja mam atopicky ekzem tak lekarka hovori ze to bude mat po mne. tiez hovorila ze to je kontaktna dermatitida a ze to moze byt z hoci coho napr: plys, deka, niake oblecenie, psie chlpy, prach, slzicky a zima. uz sme vyskusali rozne masticky a aj hormonalne,tie samozrejme zaberu ale nie na dlho. no a teraz v poslednych dnoch je vyhadzana aj okolo ustociek ale to pripisujem zubkom!

agnes28
autor
10. jan 2010

Ďakujem za reakcie a tipy. že by to mohla byť alergia napríklad na plast, to ma veru nenapadlo... papá z plastovej lyžičky a má aj plastový tanier aj misku. no budeme musieť skúšať ďalej vyraďovať 😖
matova: teória so stresom je zaujímavá, o tom som ešte nepočula. a veru by na tom aj mohlo niečo byť, teraz by mali vyjsť očné zuby a občas mám pocit že už sa to blíži... čo ma zaráža je, že keď sa zobudí po spánku, či už ráno alebo po obede, tak to má ukľudnené a začne sa jej to zhoršovať počas toho keď je hore. možno to zhoršujú sliny, alebo ako sa dotýka tváričky...
kostri: je to vôbec možné? 🙂 tie naše bambulky sú fakt ako cez kopirák🙂 ja som si to tiež prvýkrát všimla po mandarinke a ani by som to zatiaľ neriešila, ale išli sme na kožné kvôli hematómu tak nám predpísala mastičky. ale je to stále horšie a dokonca sa jej to už začalo rozširovať , má to aj na viečkach. som z toho nešťastná, nechcem aby mala alergiu...

agnes28
autor
11. jan 2010

namiesto hematómu má byť hemangióm🙂

matova
11. jan 2010

ahoj agnes28,včera som si zas prešla (dosť narýchlo) vo fóre tému atopický exém,neviem ako sa tam ide z modrého koníka,ja som sa tam dostala zas cez google a tuším jedna žienka tam popisovala čosi podobné.

agnes28
autor
11. jan 2010

matova: prebehla som jednu diskusiu, volá sa detský atopický ekzém. neviem či je to tá ktorú myslíš. neviem ale podľa toho ako to tie baby popisujú to neni náš prípad... ešte skúsim niekde podľadať... ale vďaka

katun
12. jan 2010

moj maly to mal tiez v obdobi, ked mal rok a pol, ani za oneho som nevedela zistit z coho, myslela som si ze za to moze pes, zmena prostredia, zacalo byt vlhko a prsat - ale isli mu aj zubky!! jemu zacali vychadzat dost neskoro. tiez som vsetko vylucovala postupne, dudle, dudel z flase, rozky, ale bolo to asi tymi slinami, pretoze sa mu rezali zuby a mal to dost vyhadzane, isli mu vtedy dvojky hore. cervene pupaciky okolo ust, az sa tak zlievali niekedy. natierala som mu to takou priesvitnou mastickou na I (zabudla som nazov, nemam ju pri sebe. lekarka mi radila vysusovat to, ze to bude slinami.. na tieto dermatitidy okolo ust maju super masticku z rady ABCderm, len je draha.

kostri
12. jan 2010

ja tiez dufam ze to bude len zo sliniek..lebo presne aj hanka to ma po spanku take ulkudnene a postupne,jak je hore sa jej to zhorsuje-zlepsuje.
je jedno ci zje mandarinku alebo nezje,aj kusok cokoladky..niektore dni to ma lepsie,ze sa uz tesim,ze jej to ustupuje,ale figu,o par dni to ma zas a este horsie 😖
ja som jej to tiez vysusala tou kalciovou mastickou,ale po par dnoch mala take suche mapy,ze som sa az zhrozila 😲 tak som jej to zacala premastovat,neviem ci som nespravila chybu teda 😖

matova
12. jan 2010

baby,keď je exem mokry, mokva, treba ho vysušovať. ak suchy tak premasťovať. 😉

amdeis
13. jan 2010

Ahojte, my sme to mali aj z pracieho prasku. Svokrovcom neplacha dobre pracka a teda ostavalo kooooooopec prasku 😕 . Odkedy mali svokrovci len kratke tricka a cez ramena plienocky tak sa to detom nezhorsovalo. Ja periem totiz v Ulrichu. Na jar sa nam krasne tvaricka vycistila a to trvalo kym nenastala jesen v pocasi. Chlad, malo slnka, sychravost. Mame to spat ale jemnejsie. Ale mazeme zarabanym kremikom na premastenie a krasne to drzime pod kontrolou kym nezabudnem mazat. Tak skuste popremyslat ci by Vam to nestimovalo aj na pocasie.

dadis
14. jan 2010

maly mal nieco podobne, ked mu isli zubky...okolo ust vela cervenych vyrazok - nam na to pomohla nivea krem na "opruzeniny", ma liecive ucinky zinku a vytvara nepriepustnu vrstvu pre sliny ,tak ako v plienke...

agnes28
autor
15. jan 2010

baby a ako dlho môže trvať kým sa prerežú zúbky? 😅

matova
16. jan 2010

ahoj agnes, a kolko uzma Hanka zubkov? nasumu vychadzalu tri štvorky v decembri, a štvrta sa prerezala teraz, no tie stvorky vychadzaju hrozne pomaly, napuchnute dasienka na tych miestach mal este mesiac predtym...takze exem sa stale straca a zas objavuje...ja som myslela ze sa mu tostrati ako vtedy ked sa prerezali jednotky a dvojky, ale teraz pri tych storlickach to trva akosi dlho ☹ A alergiu z plastov si teda uz vylucila? a meni sa to aj malej? niekedy ma toho viac, niekedy menej? A slini ti teraz vela?

matova
16. jan 2010

ahoj agnes, aha tak som si nasla az teraz tvoj odkaz. ale aj tak ak sa ti chce, kolko mam mala zubkov? a momentalne jej idu nejake von?

agnes28
autor
17. jan 2010

matova: malej idú teraz očné zuby, má trochu začervenalé ďasná, ale trvá to už cez mesiac. občas v noci sa budí na bolesť, ale sa mi zdá že už to dosť dlho trvá. preto som sa pýtala ako dlho asi môže trvať než vyjdú zuby🙂 dosť sliní. tie vyrážky má ako kedy, dnes je to lepšie, včera to bola hrôza 😒 zatiaľ som nevylúčila žiadnu alergiu bohužiaľ...

matova
17. jan 2010

Ahoj Agnes, tak možno je to práve od tých zúbkov...to by bolo asi lepšie ako nejaká alergia na niečo , nie?
môj mal včera dosť bolesti a ukázalo sa mu zo päť takých malých vyrážtičok okolo úst, do rána boli preč, ale to za kolienkami má stále zlé, svrbí ho to... 😢 ....ja mám pocit, že tie zúbky idú nejak pomaly von- aspoň u nás tie štvorky, očné sa zatiaľ nerežú, ale počula som, že pri nich sú vraj veľké bolesti....tak sa teda držte! 😉

babulina
17. jan 2010

my mame rovnaky problem, ked som sa pytala pediatricky tak mi povedala ze je to reakcia s najvascou pravdepodobnostou na zimu, a mala by som jej to premastovat modrou indulonou alebo velmi mastnym kremom, tak to skusame len par dni tak uvidime, dam potom vediet ci pomohlo 😉

agnes28
autor
17. jan 2010

matova: ďakujeme! samozrejme by som bola rada keby to bolo zo zúbkov, alebo z toho chladu, ako písali už viaceré dievčatá... tak uvidíme ako bude... aj vy sa držte! 🙂

bublinkajasminka
17. jan 2010

my mame nad ustami červený fľak - tiež sa to šupe, premasťujem a nie a nie to zmiznuť..... 😝

bublinkajasminka
19. jan 2010

no skusila som vsetko mozne - a zabrala nam masticka cicaderma...fakt vsetko mozne ostatne som skusala bezvysledne - dokonca zarabana mast od dokiny nic..... 😒 a cicaderma nam pomaha, zo dna na den to mame lepsie a dnes to takmer nevidno

kostri
19. jan 2010

bublinkajasminka aj nam ta cicerma pomaha,ja som to teda dalej premastovala,nie vysusovala.aj kamoska mi povedala-premastovat,lebo vraj aj ona sama to mala minulu zimu a je to vraj reakcia na chlad.a asi to tak aj naozaj bude aj v nasom pripade,bo malej sa to zacalo presne vtedy ked sa ochladilo..taraz jej nezabudam aj natierat denne celu tvaricku detskym kremikom na tvar,hlavne ked ideme von,bo som zabudala 😔

tanyusik
12. aug 2010

Ahojte maminy
Prosim poradte mi ak mozete,som uz zufala.Mam dcerku 6 tyzdnovu a uz od truheho tyzdna od jej narodenia ma problemy s pokozkou☹.Mala asi potnicky s tych julovych horucav.Lekarka nam doporucila kupat v hipermangane a susit liehom.Ako sa postupne pocasie trosku umudrilo aj potnicky sa jej stratili.akurat na lickach mala take pupacikya lekarka vravela ze je to detske akne.
No o dva dni sa jej tvaricka vysypala cela aj vo vlaskoch mala velke supiny a zacalo jej mokvat za uskami aj cele uska mala posiate vyrazkami.
Dostali sme sampon na seberou a kys.mliecnu ta tvar.Lenze sampon nezaberal a po tej kys.mliecnej jej pokozka zacala mokvat a nasledne potom ked jej to uschlo,tak mala vsade zlte chrasticky.
Nakoniec som isla na pohotovost a do nemocneice na kozne.Diagnoza seberoa a kontaktna iritacna dermatitida☹.
Na zaciatku nam dali mast ichtiol+lokoid...zabralo to hned.Mali sme ju natierat tou kys.mliecnou,ale ja mamm pocit ze jej ta kys.ml.nerobi dobre.Mate tiez niektora taku skusenost stou mastou?
No a po troch dnoch uz mala cele telicko obsypane.-(...aj ta sabeora sa jej ozyva v oboci☹
Opat nam kozna predpisala kys.mliecnu na premastenie,potom icht.puter,aj mast a natierat lokoidom.
Ale lokoidom ju nenatieram ,lebo sa velmi bojim..ma len 6 tyz.,este je velmi malinka☹
Uz si davam este vacsi pozor co zjem..ziadne salaty s octom,paradajky a cokoladu.Pradlo tiez uz periem v lovele.Ale stale sa jej to nelepsi☹
Prosim ak mozete poradte mi,uz jej davam aj probiotika a fenistil.
Neviete mi doporucit aj nejakeho dobreho homeopata v Bratislave? Dakujem Vam vopred Tana

priadka
12. aug 2010

@tanyusik vyhladaj a prestuduj si temy obsahujuce slovo seborea - je ich tu na koniku viacero. Ja osobne sa trapim so seboreou od puberty, ale je to trochu iny pripad, ako babatkovska forma. Drzim palce, nech sa kozicka coskoro upravi 😉

dejna123
10. apr 2013

Agnes28
Danú iritacnú dermatitidu mi zistila kozna pri mojej 2,5 rocnej dcerke a doporucujem krem fucidin H, pouzivat dva krat denne rano a vecer po dobu desat dni a rucim ti za to, ze ti to urcite zaberie. krem je ale na predpis u koznej doktorky.
mne to rozhodne zabralo a to sme mali dva mesiace. po tomto kreme ti odporucujem pouzivat krem ktory je stavany na chlad, vietor, mraz, priamo zo znacky Bioderma a stoji okolo osem eur. tento krem malej nasad vzdy od zaciatku jesene po zaciatok jari a premastuj jej pokozku vzdy ked pôjdes s malou von.
budete mat taku krasnu a zahojenu tvaricku ako my.

matya77
2. júl 2013

ahojte sú tu síce niekoľkoročné príspevky a hádam sa ešte niekto ozve. Nás malý má 8 mesiacov a máme dva problémy. Na zadočku má také pásy vysušenej pokožky, ako keď sa spálite na slnku a začne sa vám zberkať koža tesne pred šúpaním. Pediater nám dal Imazol +, ten však ani po dvoch týždňoch nezabral. Cez víkend som si všimla že sa mu to rozširuje, tak sme dnes boli na kožnom. Dr sa zhrozila že čo nám to dal za krém, že to sa dáva iba na plesňové ochorenia, a konštatovala plienkovú dermatitídu, teda vymeniť plienky (používame Pampersky) a fasovala som recept na rybaciu masť. Keď som jej povedala že tú používame od narodenia, a či mi nemôže dať niečo iné, tak mi strčila do rúk reklamný leták z Biodermy a toto a toto si kúpte. A ja sa pýtam, že keby toto neexistovalo, tieto nové drahé značkové krémy, tak čo by mi dala...tak len mykla plecom že mám skúsiť a o 2 týždne na kontrolu. Druhý problém...malý má už týždeň vyhádzané okolie úst a bradu...vždy keď je nervózny a plače tak mu to hrôzostrašne sčervenie, úplne sfľakatie...akonáhle sa ukľudní alebo keď spí, tak mu to zmizne. Akurát som ho pozorovala kým zaspal, ako mi to pred očami bledne a ostalo mu to len jemne podráždené. Doteraz sme používali na tváričku Sebamed krém a nebol problém. Malý inak neskutočne slintá už od narodenia, a to mu prvé zuby vyšli až v 6 mesiaci a teraz idú horné 2 naraz, tak inštinktívne cítim že to bude mať súvis so slinami. On ako každé bábo všetko spoznáva ústočkami, a to "ogŕňa" do aleluja v ústach a okolo. Dr to popísala ako cumlíkovú dermatitídu a vraj dávať obklady z čierneho čaju a krém z Biodermy....z letáku samozrejme... 🙂 No tak teraz neviem, či naozaj investovať do značkovej kozmetiky alebo skúsiť obyčajnú nechtíkovú masť ako mi radí moja mama. Má totiž pravdu v tom, že keď sme mi boli malé, tak bolo dostať akurát indulonu, to sa nacápalo kde bolo treba a vybavené. Nejde o peniaze, bez problémov investujem do malého čo treba, nech má aj 100x drahší krém ako ja, ale nechcem na ňom experimentovať a skúšať také či onaké. A neviem či naozaj vymeniť plienky a odnaučiť 8-mesačné bábo od cumlu stačí...určite treba aj nejaké krémy, v lekárni tiež vedia namiešať kadečo....hlavne ma zaujímajú skúsenosti iných čo im pomohlo, a či to čo popisujem je naozaj plienková a cumlíková dermatitída...ďakujem

wincentka
7. okt 2013

@matya77 - Zdravím Vás, pekne ste to napísali - a máte ešte stále tieto problemy ?? ci už to prešlo ? ak prešlo - čo zabralo ?

Môj syncek má teraz rok aj pár dní a už asi tretí mesiac nepekné flaky okolo pusinky.. - posledný mesiac to je už naozaj zlé, predtým to niektoré dni aj zmizlo a zase sa objavilo, ale tento mesiac je to už akoby stály problém... :( --- sledovala som to, skusala rôzne masticky (sudokrem, holtov-krem, nechtíkovú vazelínku z DM-drogerie, bylinkovú mastičku zo špeciálnej predajne - Cyprianus - jemný mandľový krém....) - nieco pomohlo viac, niečo menej.. a nemala som čas zotrvávať pri niektorých dlhšie a sledovať účinnosť, ktorá by sa možno pri niektorých prejavila až po viacerých dňoch intenzívneho ošetrovania... a tak som potom prešla už len na moju obľúbenú homeopatickú mastičku Cicaderma a ta je fajn.. aj ked ani zdaleka nemame vyhrate...
Zajtra este plánujem kúpiť a vyskúšať - klasickú modrú indulonu a aj Niveu na opruzeniny - ako tu písali dievčatá vyššie a skúsim, či nezaberu lepsie, než ta Cica.
A este som kúpila v bylinkovom obchodíku špeciálne mydlo - Cyprianus - Olivové mydlo s kozím mliekom a tým mu pusinku a okolie umývam po papaní a pred spaním... niekedy sa mi zda, ze mu kožu mydielko akoby podráždilo, lebo ma červené mapy, ale ked dam na to červené tú Cicadermu, tak sa to trošku skľudní... Ale aj tak som zmätená a nemám moc dobrý pocit z tohto mojho experimentovania... ☹ a ani nepoznám presný dovod tejto podráždenosti, ale vychádza mi asi najskôr, že to bude z cumlíka a mozno kombinácia plast + nejaká potravina, plast + mlieko, plast + kaša... a tak... Stále ho kojím, možnože aj odomňa cez mliečko mu môže niečo škodiť..
DAKUJEM, budem rada, ak sa mi ozvete 🙂