Kedy je ideálny čas na ovčie kiahne?

luciferkax
13. máj 2012

Va kom veku mali vaše detičky ovčie kiahne? a ako ich znášali? Mám detičky vo veku 4 a 1 rok, kedže teraz má v okolí dosť vela detí ovčie kiahne a starší syn chodí do škôlky, tak je dosť možné, že ich budeme mať aj my, doma. Bol tu aj nápad, že by sme šli na návštevu k niekomu, kto kiahne má... vraj to menšie detičky lepšie znášajú... Viem, že tu mbnohé na mna zaútočite, že ovčie kiahne sú choroba, načo nakazovať... ale viem s istotou, že u dospelých a dospievajúcich vedia urobiť viac neplechy.... tak čo robiť?

babofka
13. máj 2012

moj starsi ich mal ako 8 mesacny, ked bol takmer plne kojeny 😀 a velmi slabe (do 20 vyrazok), kedze mal protilatky z mojho MM. doteraz netusim, kde to schytal 😅

jerryjanka
13. máj 2012

keby som teraz nebola tehotná tak by som kiahne znáňala tiež 😀

ani3012
13. máj 2012

je to veľmi individuálne, ťažko povedať,kedy je najlepší čas...ja by som to nechala na prírode-imunite...
Patrikovi som kiahne "zháňala" od 1,5 roka a nedostal ich...nakoniec ich mal keď sa Evička narodila ani neviem odkiaľ - pre mňa v ten najnevhodnejší čas, Evička mala len 7 mesiacov (-2 mesiace ako predčasniatko ) a dobre to dopadlo...podľa mňa netreba nič síliť a ani preháňať....všetko má svoj čas...aj kiahne.... určite by som deti neizolovala ale zase naschvál si pre ne nechodila,lebo aj tak ich dostanú,až keď budú na vírus vnímavé 😉

sisaha
13. máj 2012

@luciferkax moja dcera ich mala asi ako 4-rocna, priebeh - zo zaciatku 39 teploty - asi 2 dni, potom kompletny vysyp po tele, ale nebolo to nic hrozne.

tea333
13. máj 2012

@luciferkax mas uplne normalne a zdrave uvazovanie
fakt neviem kedy je to najvhodnejsie, ale ked to schyta jeden, tak aj druhy. ja by som do toho sla v pohode,
cim skor to budete mat za sebou, tym lepsie..dozivotna imunita zaistena 🙂
prekonanie detskych chorob ma svoj zmysel pre organizmus, netreba sa im vyhybat

eeffka
13. máj 2012

Nasa mala 5r,mala 2 dni teplotu ale hlavne je ze sa uz vedela neskriabat.1 r je velmi malo.

xlucia
13. máj 2012

@luciferkax starsi ich mal ako 16 mesacny, mladsi ich mal v 2,5 roku. nie je dobre, ked ich chytite v zime. to je horsie. so starsim som isla naschval na navstevu, aby ich mal este skor, ako otehotniem s druhym. a tak aj bolo. kde ich chytil mladsi neviem

luciferkax
autor
13. máj 2012

@eeffka ved o toho ročného mi ide viac, starší je dosť kludný a rozumný :D :D ale čo by som urobila s tým malým ročným nervákom, ktorému vadí všetko, to neviem :D :D :D

andrejka1974
13. máj 2012

syn mal 5 rokov od neho to dostal mladsi vtedy rocny najmladsi syn mal v 7 rokoch ako prvak v skole vsetko v pohode len tych uloh v skole bolo vela 🙂 🙂 🙂

zitaje
13. máj 2012

Moja velka mala kiahne v necelych 5 rokoch. Bolo to dost zle. Vysoke horucky, nepokoj, citila sa dost zle asi tyzden, vyrazok mala asi milion uplne vsade a pomaly sa jej hojili, bola doma dobre 3 tyzdne.
Myslim si, ze vek je jedna vec, imunita druha... moje dieta malo v tom case imunitu v dost zlom stave, casto byvala chora a chytila ovcie kiahne vo februari - cize po vsetkych tych zimnych virozach 😒.
Kazdopadne ale potom sa jej imunita celkom nastartovala a dalsi rok nebola chora skoro vobec.

mummy01
13. máj 2012

@luciferkax moj manzel ich nedostal aj ked spaval vedla svojej sestry s kiahnami 😀 ,ja a sestra sme mali kiahne ako skolacky,mali sme ich naraz-ja som mala presne 5 kiahni a ziadne ine priznaky a segra mala posiate cele telo vratane hlavy a sliznice,mala horucky a celkovo tazky priebeh.Moje deti boli v kontakte s dietatkom s kiahnami a nedostali ich.Takze si myslim ze je asi jedno kedy a ako ich deti dostanu,asi sa to moc neda naplanovat 😉

nadhera
13. máj 2012

2,5 a 3,5 r - s malym som bola na RD, starsi chodil do skolky a kiahne doniesol. Lahky priebeh, par bobakov. 🙂

xenicka13
13. máj 2012

moji nemali napriek tomu ze v skolke boli nie raz a ani nemusia nikdy v zivote mat 🙂

aduskatt
13. máj 2012

aj my zhaname kiahne a nie a nie zohnat🙂))

zdraviezprirody
13. máj 2012

Tiež si myslím, že sa nedajú veľmi naplánovať 🙂 Niekedy ich dostaneš, niekedy nie. Moje deti mali kiahne, keď mali 3 a 5 rokov a znášali to celkom v pohode. Mali veľa pupencov a veľkú zábavu z natierania sa so želé z aloe.
vera. Ja som mala kiahne keď som čakala druhé dieťa ( dcérku) a bola som vo štvrtom mesiaci. Znášala som to perfektne aj telesne ale aj psychicky ( hoci ma strašili) 😉

bubelko
13. máj 2012

@luciferkax moji mali vo veku 14 mesiacov a nieco vyse 3,5 roka. mladsi to znasal velmi dobre, starsi horsie. bol velmi vysypany, velmi ho to svrbelo, zle spal. teploty nemali ani jeden. 😉

hajanka
13. máj 2012

to som este nepocula, ze idealny cas na kiahne 😀
ked sa nakazia, tak pridu, ak nie, nie...vacsina deti ich dostane v skolkarskom alebo skolskom veku, moj ich mal ako 7 rocny, velmi lahky priebeh, ziadna teplota, zopar pupakov (nemal ich velmi vela), ziaden puder a po 7 dnoch bolo po vsetkom 🙂

lucula73
13. máj 2012

@luciferkax nechaj tomu voľný priebeh,aj tak neovplyvníš to,ako budú prebiehať 😉

sirinka
13. máj 2012

idelane je nemat ich v tehotenstve a prekonat ich niekedy v detskom veku.... 😉 inac by som to nechala na "prirodu", ta si vacsinou vie veci dobre zariadit...

barbarka
13. máj 2012

my sme ich prave prekonali - teda maly - ma skoro 2,5 roka a zvladol to dobre, prve dva dni jemne zvysena teplota, zaciatok vyrazok, potom 1den horucky 39, a dalsi den akoby mu nic nebolo len teda bol uz dost vyhadzany ale inak pohoda, na nose a cielku mu zostala taka dierka, co si to odskrabol ale snad sa to zahoji bez nasledkov 😅 a ja som prave tehu ale teda kedze som to prekonala v detstve, malo by to byt oki😉
ono je to individualne kazde dieta to preziva inak. inak aj u nas su teraz dost rozsirene.

mbrnakova
17. máj 2012

ahojte, dnes som práve zistila, že syn 21mes. má kiahne, pred 10 dňami sme sa stretli s chlapčekom, ktorý už infikovaný...zatiaľ má 37,7 zvýšenú teplotu a vyrážtičky na stehnách, slabinách, v podkolení...uvidíme čo bude zajtra, idem písať lekárke, čo ďalej....som v 20tt a kiahne som ako malá prekonala, tak dúfam, že to bude v poriadku... 😉

sandracs
18. máj 2012

Ahoj, myslím, že najvohdnejší čas je v škôlke. My sme tak nechali nakaziť deti a som rada, že to majú za sebou. Najvhodnejší tento vek považujem preto, že nemusia vynechávať zo školy a následne doháňať učivo.
V tomčase boli kahne u nás "úzky profil" a decká lekárka nám sľubovala, že nám ich dohodí 😀 , ale nakoniec sme chytili od známych 🙂 Veľa šťastia.

sakura77
18. máj 2012

@luciferkax my sme mali pred rokom ,to boli moji cca vo veku ako su teraz tvoji,mala o par mesiacov starsia,tiez maly doniesol zo skolky a presne do 14 dni schytala aj mala...ono je to jedno,hlavne si rada potom ze to mas za sebou,nasi mali 3 dni vysoke horucky a pupaciky ozaj ze totalne vsade a asi milion...nastatsie ich to nesvrbelo,takze neskriabali-akurat nam to skrizilo plany kedze tyzden na to sme mali letiet na dovolenku...takze u nas to bolo fakt v dost nevhodnu dobu,takze podkla mna cim skor tym lepsie🙂kamartaka bola nedavno "nakazit" deti u kamosky,a veru "uspesne"-dostali -a maju to za sebou,takze s kludnym svedomim planuju dovolenku uz 😅

cairka
18. máj 2012

Ja by som teda dobrovoľne do toho nešla. staršia mala takmer 6 rokov a skončila v nemocnici pre dlhotrvajúce nezraziteľné horúčky ( 6 dní mala 39-40 a celkovo bola apatická a strašne spavá), menšia 2 ročná celkom solídny priebeh, nič hrozné. Ale keby som ich nakazila úmyselne a potom by sme skončili v nemocnici, to by som si vyčítala 😒 Doniesla ich staršia zo škôlky.

jarka62
18. máj 2012

kiahne som mala v 15tich, a bolo to hrozné, vysoké teploty 3týždne PN, a vyrážky aj v dutinách ☹ keď budem mať detičky, tak šup nech na nich naskáču už v škôlke 🙂

senoble
18. máj 2012

@luciferkax dcerka v 7rokoch,4dni horucky,vyrazky do 50kuskov,za dva tyzdne bola fit 😉 drobcek 22mesiacov,6dni vysoke horucky,len na hlavicke cez dvesto vyraziek!ATB,plnu pusu vyraziek,nejedol zacinal odmietat aj pit,pil malicko,po dvoch tyzdnoch je este cely vyhadzaní,skriabe sa,strasne mu to vadí,na licku bude mat jazvu ☹ ,hnacky nam pomohli k mokvajucim kiahnam na ritke,az krvacali ☹ teraz sa tazko hoja 😠

miska1917
18. máj 2012

Ahoj ja mam 27r mala som ich pred dvoma mesiacmi 😀 .Ako katstrofa,brutal ani slov na to nemam.Dcera ma 6r dostala ich o dva tyzdne skor ako ja ale ta to znasala skvele,comu som bola aj rada.Bez teploty,obsypana bola riadne,svrbelo ale pllna zivota a energie(o mne sa to nedalo povedat).Syn ma 5r a ci ich mal nevie,nemal vyrazku ani jednu na sebe.Ak ich aj mal tak u neho prebehli super.

bibio
18. máj 2012

Schytala som kiahne až ako 36r. Bol to des. Niekoľko dní som nevládala vstať z postele. Malá ich dostala odo mňa, mala 15 mesiacov. Jeden deň bola trošku malátnejšia, inak keby nemala milión vyrážok, ani neviem, že je chorá. A to bola po kortikoidnej liečbe a mala málo kortizolu v krvi...

jezibosorka
18. máj 2012

@babofka staci ked mal niekto opar, a do tyzna mate kiahne 😉 ja som prekonala kiahne aj osypky, mumps a aj rubeolu,ked som bola 7-9 rocna, pametam si akurat natieranie pudrom a smradlavu mast na mumps, na niaku bolest si nepominam :D , tesila som sa ,ze ostanem doma s maminkou a uôlejem sa zo skoly :D

lienockaa
21. máj 2012

@jezibosorka s prepacenim to je blud..vobec z bezneho oparu nemozu byt v nijakom pripade kiahne, je to iny virus..rovnaky virus ako kiahne sice sposobuje opar, ale pasovy.. a pasovy opar urcite neprekonal kazdy, ani to nie je taka bezna zalezitost, ako klasicky opar, ze by sa deti hromadne nakazili..skor je predpoklad, ze u cloveka s oslabenou imunitou a virusom kiahni v tele/prekonane kiahne, virus ostava v tele/, sa po kontakte s dietatom s kiahnami, vyseje pasovy opar..opacna cesta-z pasoveho oparu napr. u starej mamy kiahne u vnucatka, ktore ich nemalo, sice nie je vylucena, ale je vzacna..to by sa asi muselo dost babrat s tymi pluzgierikmi, co obvykle zrejme stara mama nedovoli.. 😉

k teme-ja som mala kiahne ako 5rocna, nepamatam sa na nic, okrem tekuteho pudru..asi nemali tazky priebeh..donesene samozrejme zo skolky..moje deti zatial kiahne nemali a nechavam to na prirodu..