Kedy môže ísť dieťa von a do škôlky po kiahňach?

katinkaaa7
17. okt 2011

Baby neviete mi niektorá poradiť,kedy mi môže ísť malá vonku a do škôlky,ked mala kiahne.
Prvé vyrážky som jej objavila pred deviatimi dnami.Celkom rýchlo sa povyhadzovala a ani nie moc veľa.3 dni mala teplotu.No a už niekoľko dní sa jej nové vyrážky netvoria,má už len chrasty.
Už sme deviaty den doma a neviem či už môže ísť von,ked je dosť chladno.Doktorka mi povedala že má byť doma 2 týždne,ale ona sa už hrozne nudí,neviem ako ju mám zabaviť.Už by chcela ísť veľmi do škôlky,lebo tam rada chodí.Tak či nieje zbytočné držať ju doma 2 týždne?

sisaha
17. okt 2011

@katinkaaa7 moja dcéra ked mala kiahne, tak bola doma 3 týždne. Ak ti kázala pediatricka, aby bola doma 2 týždne, tak hádam tie 4 dni este vydrzí. Von mozte chodit, ale nie do kolektívov. Na prechádzky v pohode.

zajaciq
17. okt 2011

je to sranda, ze matka troch deti dava taketo otazky 🙂 no nic, kiahne zavidime, dufam, ze pridu aj k nam cim skor. 😀

majka35
17. okt 2011

@zajaciq mne zase ostal rozum stáť, keď som si prečítala, "že, závidíme kiahne" ... to snáď nie 😕 viem si predstaviť, že ľudia si medzi sebou závidia všetko možné, ale kiahne? OMG

a matka troch detí nemusí mať vôbec skúsenosti s kiahňami, ja som ich doteraz napríklad vôbec nemala 😝

zajaciq
17. okt 2011

no zavidime, pretoze by som ich rada s dcerou prekonat v predskolkom veku, ja som ich totiz mala v 17tich rokoch a veru to uz zabava nebola, kedze bolo riziko s enfecalitidou. tolko k infekcnym chorobam, nebojime sa ich, budeme mat po nich lepsiu imunitu 😎

rose86
17. okt 2011

kiahne niesu infekcne, 2-3 dni po vytvoreni poslednej chrasticky, aspon mne tak bolo povedane. ale pre istotu by som ju nechala este aspon o dva tri dni doma dlhsie, nechceme predsa nakazit dalsie deticky ze? 🙂

rose86
17. okt 2011

a este, s kiahnami sa ma byt doma pretoze musi byt dieta v teple aby jej to neudrelo vo vnutri, krpec bol s kiahnami doma skoro tri tyzdne a krpata dva tyzdne

katinkaaa7
autor
18. okt 2011

@zajaciq No nme ešte ani jedno z detí kiahne nemalo,ani najstarší ktorý má už 11,5 r. takže nemám to odkiaľ vedieť.

titkovamiriam
18. okt 2011

ja by som neriskovala prechladnutie,ako sa tu pise aby si ich nezarazila,,,2 tyzdne staci,za cias totaca to bola infekcna choroba na 3t,....,moji mali vsetci a tiež som mala kamosky co k nam chodili aby to ich deti dostali,,zavideli,, lebo to chceli mat co najskor za sebou 😉 -takze mne rozum nestojí 😀 😀 😀 😀 ale chapem

katinkaaa7
autor
18. okt 2011

@rose86 no ja som čítala že ked sa už vytvoria chrastičky tak už nie je nákazlivá pre ostatných,a ona už má chrasty dávno.Ako som už písala dosť rýchlo sa vyhádzala a ani nie veľa,a rýchlo sa jej to začalo hojiť,na tvári už ani nevydno že mala kiahne
Volala som aj doktorke že sa spýtam na to a povedala že aspon 10 dní nech je doma. Takže dnes je desiaty den,boli sme na chvílu už aj von 🙂 konečne, no a zajtra ide už do škôlky.Deti sa už od nej hádam nenakazia,a vlastne ich priniesla zo škôlky,takže väčšina detí ich tiež dostala,čo som počula.
No uvidím či aj dalši moji dvaja,ich nechytili od nej.

katinkaaa7
autor
18. okt 2011

@titkovamiriam Ja by som bola tiež rada keby to aj ostatné dve deti dostali od nej,aby sme už mali pokoj kým som ešte na materskej.

titkovamiriam
18. okt 2011

@katinkaaa7 neboj este sa mozu vyhadzat 😉 ,ono to je vzdy take kolo niekto prinesie kiahne alebo aj herpes a uz su kiahne na svete 😉

hajanka
18. okt 2011

Von medzi ostatne deti moze ist vtedy, ked uz nie je infekcne, cize nemoze nakazit ostatne deti, pripadne tehotne zeny (kt. kiahne neprekonali).
V priemere su infekcne 10 dni, u kazdeho je to inak. Zvacsa vtedy ked zaschne posledna vyrazka, to zalezi aj od lieby, lebo pri pouziti tekuteho pudru, vyrazky drzia dlhsie a pomalsie schnu na chrasty, pretoze su nim akoby udusene a nemozu sa prirodzene vysusit a premenit na chrastu. Moj bol po 7 dnoch uz naspat v skole. Prve tri dni sa mu robili vyrazky a nasledujuce uz len chrasty. Mastili sme len dezinfecnou vodickou, ktora ich chranila pred infekciou a pomahala vysusovaniu.
Takze, ked sa posledna vyrazka premeni na chrastu 😉

babul83
18. okt 2011

Osobne si myslím, že obe tvoje ďalšie deti ich dostanú. My sme ich prekonali vlani na Vianoce. Starší ich priniesol zo škôlky, vyhádzal sa presne na Vianoce a mladší bol ešte plne kojený, mal len pol roka, ale o necelých 10 dní bol obodkovaný. Mladší nedovolil natieranie a rýchlejšie mu zmizli ako staršiemu, ktorému sme ich poctivo natierali. Von sa môže ísť po uschnutí poslednej vyrážky, ale ak je tepolota pod 5 stupňov sa neodporúča, keďže vyrážky sú aj podkožou a dieťa, tak veľmi ľahko prechladne... Určite by som sa neponáhľala do škôlky, nakoľko dieťa má po kiahňach oslabenú imunitu.

maznacik007
18. okt 2011

pokial ste doma na RD tak ju nedavajte skoro do skolky po kiahnach kludne aj 4 tyzdne aj 5 nech je doma ... kiahne velmi oslabia imunitu a velmi lahko sa moze stat ze vam chyti v skolke este nieco horsie ako su kiahne ak tam pojde priskoro...

elise
18. okt 2011

@katinkaaa7 nám pediatrička povedal po odpadnutí poslednej chrasty môže ísť do kolektívu inak to u nás bolo 2 týždne

katinkaaa7
autor
18. okt 2011

@hajanka Ja som jej to nenatierala ničím,len fenistil proti svrbeniu som dávala.Doktorka mi povedala že tekutý púdor sa už nepoužíva.Takže presne ako tvojmu aj jej sa prvé 3 dni robili vyrážky a potom sa už menili na chrasty a rýchlo sa jej to hojilo. 🙂 Len sa bojím či teda neochorie,ked tu viaceré píšu,že je potom oslabená imunita. 😒
Tvoj syn neochorel ked po siedmych dnoch išiel už do školy?

katinkaaa7
autor
18. okt 2011

@babul83 No ja čakám a každý den ich pozerám či sa nevyhádzali. Tiež som počula že do dvoch týždnov by ich mohli dostať.Tak uvidíme.

rose86
19. okt 2011

inkubacna doba je dva tyzdne, takze ak ich dostali tak sa vyhadzu po dvoch tyzdnoch

hajanka
19. okt 2011

@katinkaaa7 nie neochorel bezprostredne po kianach, on ich mal na prelome januar-februar min. rok, chory bol potom niekedy v marci (kasel), ktory trval dost dlho, ale ci to bolo kvoli kiahnam netusim. No je pravda, ze kiahne oslabia imunitu na dlhsi cas, nie len par tyzdnov. No tolko nehrozi aby som ho nechavala doma.

@elise si si ista ze povedala po "odpadnuti" poslednej chrasty??? Moj mal par chrast este aj po mesiaci. Uvadza sa, ze dieta je infekcne dovtedy, kym sa mu tvoria nove vyrazky a nezaschne posledna.

syslica
19. okt 2011

@babul83 Nie je pravidlom, že všetky deti v domácnosti kiahne automaticky dostanú. Keď ich v detstve dostal môj brat (veru poriadne!), ošetrovala ho mama, ktorá predtým kiahne nemala a ja som s ním bola takmer stále, bavila som ho, dávala pozor, aby sa neškriabal - tam izolácia zdravých členov rodiny nehrozila - a nedostali sme kiahne od neho ani jedna... aj neskôr som bola často s deťmi, u ktorých tesne potom prepukli kiahne... a keď sme plánovali prvé tehotenstvo, nechcela som riskovať, dala som si urobiť testy na protilátky a radšej som sa nechala zaočkovať.

syslica
19. okt 2011

@katinkaaa7 Ak si dobre spomínam, inkubačná doba kiahní je 14 až 21 dní... takže sa uvidí.

elise
19. okt 2011

@hajanka my sme tak do 2 týždnoch mali odpadnute posledne chrasty. asi sme mali lahší priebeh to ja som bola na tom horšie ja som od malého chytila vnutorne kiahne a to ma celá rodina presviedčala že ja nič od malého nechytím bo som mala kiahne a to boli len osýpky tak som si kiahnami prešla až teraz🙂

hajanka
19. okt 2011

@elise no neviem ci lahsi priebeh... ale ako som pisala, moj mal prve 3 dni vysev a zbytok (take 3 dni) sa mu vsetky vyrazky schrastili, to tiez pocuvam, ze je to lahky priebeh. Potom uz len odpadavali ale par ich drzalo dhlsie 🙂 samozrejme ze som mu ich nemohla zoskrabat... inak by mal jazvicky.
Jasne, ze je to velmi individualne. Ale keby to malo byt tak ako ty pises, ze ti dr. povedala, ze kym neodpadne posledna chrasta (co je podla mna somarina), tak sme doma mesiac urcite 😕 tolko keby zo skoly vymeskal, tak neviem neviem... 😀

dalea
21. okt 2011

Ahojte,aj u mojej Lei sme dnes zistili kiahne 😝 Uz je asi 10-ta zo skolky,hotova epidemia 😅 😝

kubankakubanka
21. okt 2011

Kedysi sa mamy z detmi navštevovali aby dostali deti kiahne😀
nepamätáte sa 😀,,myslím že sa to zachovalo zdob totality
My sme ich ešte nemali,,,ale mojej známej mali synovia po sebe ,,,,a to cez prázdniny chúďatá (cca celé prázdniny v karanténe),,ten starší mal 11 rokov a ten to príšerne znášal,,a mladší ten mal 3 roky a ten celkom v pohode.

katinkaaa7
autor
23. okt 2011

@dalea aj u nás v škôlke je to tak,už sa nakazili viaceré deti...jeden od druhého chytajú.

katinkaaa7
autor
23. okt 2011

Takže už aj syn ich má,predsa ich od dcéry chytil,presne 2 týždne ako sa ona vysypala. A najmladšej som našla jednu,ale niesom si ešte istá,lebo je to len maličká vyrážtička. 😒

dalea
23. okt 2011

@katinkaaa7 Ale uz budes mat pokoj,ked si to odbiju naraz 😉 U nas sa to trocha komplikuje 😖 Zacala soplit a kaslat,vravela,ze ju boli hrdlo,tak som jej ho pozrela a ma ho zacervenane aj s bielimi skvrnami 😝 A samozrejme teploty,tak neviem,ci neskonci aj na antibiotikach 😒

katinkaaa7
autor
23. okt 2011

@dalea no tak to nie je bohviečo ☹ Mne syn,čo ich včera chytil tiež trochu soplí,pokašliava a že ho aj hrdlo bolí.Včera mal teplotu,ale dnes už nie,už je aj viac vyhádzaný.Tak uvidíme.On má už skoro dvanásť,takže som rátala s tým že možno budú nejaké komplikácie,kedže čím starší chytí kiahne tým je to horšie. ☹
Dcéra od ktorej to vlastne chytil,to zvládla v pohode,rýchlo sa jej zahojili,len 3 dni mala teplotu,ale ináč žiadne komplikácie.
A dnes som ráno našla jednu aj najmladšej,zatiaľ má len jednu,ale už čakám že sa povyhadzuje.Takže obaja naraz po dvoch týždnoch čo ich prvá dcéra doniesla zo škôlky.Budeme už mať aspoň pokoj 🙂

dalea
24. okt 2011

@katinkaaa7 Tak nam sa to ukludnilo,uz aj teploty klesli a v puse,ked som dnes pozrela,ma tiez kiahne,okolo mandli,tak preto ju boli hrdlo 😝 Davam jej pit harmancekovy caj a teraz uz len cakame,kedy to prejde 😠 🙂